57541

Емоції

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: Освітня: сформувати загальне уявлення про емоції як форму відображення об’єктивної дійсності в якій переважає суб’єктивний характер психічних процесів...

Украинкский

2014-04-13

96.5 KB

1 чел.

                                  Львівський навчально-виховний комплекс

                                   з поглибленим вивченням англійської мови

                                  „спеціалізована школа 1 ступеня-гімназія” 

Конспект уроку з розділу Анатомія людини 

на тему:  Емоції

                                                                                              Розробила:

                                                                         вчитель 1 категорії                               

                                                                         Вакшинська М.П.

                                      2013

Тема уроку: Емоції.

Мета уроку:

  •  Освітня: сформувати загальне уявлення про емоції як форму відображення об’єктивної дійсності, в якій переважає суб’єктивний характер психічних процесів; вивчити види та властивості емоцій, їх значення  для людини та індивідуальні особливості.  
  •  Розвиваюча:розвивати уміння логічно мислити,робити висновки та свідомо керувати емоціями й діями.
  •  Виховна:виховувати гармонійне сприйняття навколишнього світу за допомогою творів мистецтва,а також виховувати силу волі,культуру проявів емоцій і почуттів та вміння колективного співробітництва.

Обладнання:мультимедійний проектор,комп’ютерна презентація «Емоції», записи музичних творів, репродукції картин, збірки поезій, картки-індикатори емоційного стану,кольорові олівці, роздатковий матеріал для роботи в групах (додаток № 1-5).

Терміни:     Емоції, емоційні реакції, афекти, емоційні стани, емоційні  відносини (почуття),настрій, механізм виникнення емоцій,  потреби, воля.

Тип уроку:урок – засвоєння нових знань.

   Хід уроку

Організаційний етап.

Учні об’єднуються у три групи.Вчитель нагадує учням правила роботи в групах.

Мотивація пізнавальної діяльності учнів.

                     Читається епіграф («Людина без любові схожа на жебрака з про-стягнутою рукою»- Сократ), після чого звучать записи  музичних творів.

    Учитель.          Які почуття викликала у вас ця музика? Спробуйте передати свої емоції через картки – індикатори вашого настрою.(додаток №1) 

                              Читаючи книжки, переглядаючи кінофільми, слухаючи музи-ку, та й просто спілкуючись одне з одним, ми переживаємо, захоп-люємося, дивуємося, сміємося, плачемо, нервуємося. Все що ми відчуваємо, називається одним єдиним словом. Яким саме?

    Діти.                  Емоції.

    Учитель.            Це й буде темою нашого сьогоднішнього уроку. Ми з вами повинні будемо познайомитися  з поняттям « емоції», «емоційні реакції», «стани», «почуття» («ставлення»). Дізнаємося про те, як формуються емоції в нашому організмі, які органи беруть участь в утворенні емоцій. Дізнаємося про значення емоцій в житті людини і про те,як ними керувати.

                               І це все в нас вийде, але лише в тому випадку,якщо ми буде-мо організованішими, будемо гарними співрозмовниками, з пова-гою ставитимемося до будь- якої думки, висловленої однокласни-ками.

     Вивченя нового матеріалу

                       Спробуйте сформулювати поняття «емоції».

                       ( Використовуються елементи «мозкової атаки» ( приймаються всі версії).)

                       Емоції – це суб’єктивний стан людини або вищої тварини, що виникає у відповідь на дію зовнішніх і внутрішніх подразників.(Демонстрація слайдів презентації)

                       Емоції завжди мають особисте забарвлення, відбивають ставлення людини до себе та навколишнього світу. Емоції виникають внаслідок неузгодженості між життєвою потребою та можливістю її задоволення ( формула Симонова).

                      Учені, які вивчали емоції:  Спіноза, Анохін, Леонтьєв, Бард,      Симонов, Кеннон, Вундт.

                      Формула виникнення емоцій (за Симоновим)

                                        Е= П·(Н-С),

                        де   Е – емоція;

                               П – потреба;

                               Н – інформація, необхідна для задоволення потреби;

                               С – інформація, яка відома.

                   Якщо  П=0, то і Е=0 - емоції відсутні,

                   Якщо

 С>Н, то Е - позитивні,

                              С<Н, то Е – негативні,

                              С=0, то Е=max, негативні (звідси вислів «Невідоме                         лякає») (Демонстрація слайду презентації)

                              Функції емоцій:

  •  орієнтація
  •  регуляція поведінки
  •  захист, попередження
  •  спілкування, джерело інформації.

      Ознаки вияву емоцій:

 

Зовнішні                     Внутрішні 

рухи тіла(міміка,             ритм серця

жестикуляція,                  дихання

поза, рухи очима)            кров’яний тиск

інтонація мовлення.         зміни в роботі ендокринних      

                                                                               залоз, органів травлення і       

                                           виділення.

(Демонстрація слайду презентації)

Розглянемо, що відбувається в організмі коли людина переживає певні емоції:

                                   

                      Переживання емоцій

    

                            діяльність мозку              внутрішні органи           скелетні м’язи

                                

                                Головними у формуванні емоцій є кора та підкіркові структури   

                             ( гіпоталамус, ретикулярна формація, лімбічна система).   

                                 Кора півкуль робить емоції людини свідомими, керованими. 

                                                       Периферійні механізми емоцій

                                         Інформація, що виникає в підкіркових структурах

                                                                                 

                                                                   Збудження кори

                                         Нервові та гуморальні зміни в усьому організмі

Гіпоталамус  Міміка, мова, дихання

 

                                   

                                     Гіпофіз                                                           М’язи

 

            Робота залоз внутрішньої секреції:                              Нерви симпатичної

            надниркові залози → адреналін →                           та парасимпатичної НС

            → симпатична НС

                                                                                 

                       Види емоцій  (бесіда):

за полярністю                   за тривалістю          за впливом на організм

позитивні(радість,             короткотривалі                   стенічні - активізують

захоплення,задоволення)          (сміх,лють)                      функції організму (страх,

     негативні(страх,огида,      довготривалі                    радість)

сором,гнів,образа)                    (кохання,дружба)              астенічні - ослаблюють

     нейтральні(цікавість,                                                   функції організму (сум,

подив)                                                                                 печаль)

До основних (фундаментальних) емоцій належать:страх,радість,сором,гнів,

інтерес,сум,подив – (спробуйте їх розпізнати на запропонованих фото презентації)

                  Прояви емоцій: (мозковий штурм-

                                                                        колективне створення схеми)

     Емоційні реакції                       Емоційні стани                   Емоційні стосунки                              

          

     Виникають раптово, читають-      Формують настрій, виника-            Почуття спрямовані на

      ся  на обличчі( усмішка, плач,      ють на основі реакції,  особу, об’єкт, процес;

 схвильованість, здивування,  тривають довше ( збудження,       виникають на основі

       гнів, відраза, подяка, задово-        пригнічення,  тривога,                   станів ( дружба, повага,

     лення, лють, переляк, обурен-  страх, радість, біль, журба,   любов, ненависть, ко-

      ня)  образа, переживання, підне-   хання, ворожнеча, рев-

  сеня, гордість)   нощі, симпатія, довіра,

   заздрість, жаль, розча-

   рування)

    Афекти - це особливий вид емоцій, які супроводжуються сильною,                                  бурхливою реакцією і не контролюється свідомістю.

                        Стрес - це неспецифічна відповідь організму на будь-які вимоги.

                        Настрій  стійкий,досить тривалий емоційний стан.

                           Способи керування емоціями: (мозковий штурм- колективне створення схеми)

  •  сила волі – це свідоме керування емоціями і вчинками, а також активізація діяльності на здійснення задуманого
  •  стримування зовнішніх проявів
  •  переключення на інший вид діяльності
  •  фізичні вправи
  •  звільнення від перенапруження (аутотренінг)
  •  спілкування з природою
  •  аналіз причин і наслідків

           Рефлексія вивченого матеріалу (учні класу об’єднані в три групи, кожна  група виконує завдання для опрацювання теоретичних знань і    закріплення їх на  практиці.

   Завдання № 1   групі №1  пропонується урізноманітнити схематично зображені  прояви емоцій  (додаток №2)

                               групі №2 пропонується графічно зобразити кольорову гаму різноманітних емоцій за допомогою кольорових

олівців (Очікуваний результат:

пристрасть      радість            смуток         безтурботність    

                               групі №3пропонується графічно зобразити різноманітні емоції,використовуючи будь-які значки чи символи.(Очікуваний результат:

                                                         любов        сум        радість     гнів

   Завдання №2     групі №1 пропонується перелік емоцій: спробувати до кожного поняття з першого переліку дібрати протилежні з другого (додаток №3)

                                групі №2 пропонуються репродукції картин відомих художників: описати, які емоції переживають герої картин

                                групі №3 пропонуються  твори відомих поетів: описати, які емоції викликають ці твори.

    Завдання №3  спільне для всіх груп: пропонується перелік емоцій: (додаток №4)               

                                 група №1  вибирає з переліку емоційні реакції;

                                 група №2   вибирає з переліку емоційні стани;

                                 група №3  вибирає з переліку емоційні стосунки

    Завдання №4  спільне для всіх груп: пропонується  скласти синквейн (пятирядковий вірш на тему:емоції (додаток №5)

         Підсумки уроку: вижени із серця всі прикрощі – казали в давнину   цілителі. Старайтесь, щоб безпричинні образи та прикрощі не вик-ликали у   вас пригнічення і стресу – навчіться керувати своїми емоціями.

          Домашнє завдання: §86 підручника, дати відповідь на запитання: Чи завжди страх перед невідомим викликає негативні емоції?              

 

 

Додаток №1

Картки-індикатори емоційного стану(Картки заздалегідь виготовляються кожним учнем на цупкому папері;використовуються під час уроку і,згодом,можуть бути використані на інших уроках)

                                                                                                                                                                                                        

Позитивний

Негативний

 

Нейтральний

Додаток№2                                                                                                                         

    Додаток №3

   Симпатія                                                    смуток

   Повага                                                        розчарування

   Ніжність                                                     сумнів   

   Радість                                                        презирство

   Гордість                                                      ненависть       

  Любов                                                          неприязнь

  Упевненість                                                образа

  Задоволення                                               пригніченість

  Піднесення                                                 ворожість

  Дружба                                                        плач

  Сміх                                                             грубість

    Додаток №4

Схвильованість, настрій, здивування, сміх, любов,

плач, заздрість, пристрасть, радість, ревнощі,горе,

збудження, дратівливість, піднесення, дружба,

кохання, симпатія, повага, пригнічення, тривога,

 

лють, переживання, страх.

Додаток №5

Складіть синквейн (синкан) – п’ятирядковий вірш.

1 рядок: ключове слово.

2 рядок: два прикметники.

3 рядок: три дієслова.

4 рядок: ключова фраза з теми синквейна.

5 рядок: іменник-синонім.

Наприклад,       Емоції

                         Позитивні і негативні

                        Орієнтують,попереджають,надихають

                        Суб’єктивний стан людини

                        Почуття.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

7772. Аналіз статті: Трохимець О.І. Розвиток вищої освіти України в умовах глобалізації 16.58 KB
  Аналіз статті: Трохимець О.І.Розвиток вищої освіти України в умовах глобалізації Сучасний етап розвитку світової і вітчизняної економіки передбачає створення суспільства, що базується на знаннях, де соціальне й економічне благополуччя країни в...
7773. Загальні основи педагогіки вищої школи. організація педагогічного процесу та зміст освіти у вищій школі 533 KB
  Загальні основи педагогіки вищої школи. організація педагогічного процесу та зміст освіти у вищій школі Тема 1. Загальні основи педагогіки вищої школи. система вищої освіти в Україні і закордонні План вивчення теми: Предмет...
7774. Воспитание в Древнем мире. Спарта и Афины 30 KB
  Воспитание в Древнем мире. Спарта и Афины. Обучение и воспитание в Афинах. Утвердить законом тот факт, что ребенка обязаны обучать родители, в Афинах не догадались. Собственного говоря - этого и не требовалось. Общественное мнение, неписанные законы...
7775. Воспитание в Киевской Руси 31 KB
  Воспитание в Киевской Руси Хотелось бы пока остановиться на двух великих произведениях Древней Руси: летопись Повесть временных лет и Поучение Владимира Мономаха. Повесть временных лет определяет место славян и, в частности, русского народа, среди н...
7776. Воспитание в первобытном обществе. Педагогика древних славян 33.5 KB
  Воспитание в первобытном обществе. Педагогика древних славян Воспитание как особый вид  человеческой деятельности появилось в первобытном обществе около  40 - 35  тысяч лет назад. К этому периоду на Земле появляется разумный человек современног...
7777. Воспитание в период раннего феодализма 27.5 KB
  Воспитание в период раннего феодализма. В феодальном обществе господствующими сословиями были светские феодалы и духовенство, владевшие всей землей и эксплуатировавшие подвластных им крестьян. Идеологическим оплотом господствующих групп феодального ...
7778. Гуманистическая теория Песталоцци 36 KB
  Гуманистическая теория Песталоцци Это был народник в лучшем значении слова. Последовательнее всего Песталоцци изложил свои педагогические взгляды в книге: Как Гертруда учит своих детей. Метод обучения по Песталоцци был близок методу Жакото и был н...
7779. Локк Дж. Педагогические взгляды 32 KB
  Дж. Локк Педагогические взгляды Свои педагогические взгляды Локк изложил в книге Мысли о воспитании (1693). Из всех людей, с которыми мы встречаемся, девять десятых являются тем, что они есть - добрыми или злыми, полезными или нет - благо...
7780. Фридрих Адольф Вильгельм Дистервег 31.5 KB
  Дистервег Фридрих Адольф Вильгельм Дистервег - немецкий педагог, прогрессивный либеральный политик. Выступал за секуляризацию школ. Педагогические идеи: Воспитание Дистервег выступал против сословных и национальных ограничений в области образования,...