57551

Як розрізняють добро і зло

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: визначити що таке добро і зло; пояснити чому люди повинні вибирати між добром і злом як співвідносяться краса і доброта; аналізувати вчинки героїв літературних творів і життєві ситуації...

Украинкский

2014-04-13

55.5 KB

6 чел.

Як розрізняють добро і зло

Тож, люди на землі!

Спішіть добро творити,

Щоб нам не згинути морі зла

Щоб кожен міг серед краси прожити

У царстві справедливості і добра


Урок 1

Тема: Як розрізняють добро і зло.

Мета: визначити, що таке добро і зло; пояснити, чому люди повинні вибирати між добром і злом, як співвідносяться краса і доброта; аналізувати вчинки героїв літературних творів і життєві ситуації; розповісти про те, якою має бути насправді добра людина; з’ясувати , що таке доброчинність і добродійний.

Обладнання: підручник «Етика. 5 клас», зошити, памятка  «Як бути добрим?», картки із сюжетними малюнками для роботи в групах.

Епіграф:  слайди з малюнками.

Добра людина – не та, яка вміє робити добро, а та,  яка  не вміє робити зла» (В. Ключевський).

Тип уроку: Інтегрований

Структура уроку

I.Вступна частина

    1. Вітання.

    2. Мотивація навчальної діяльності.

II.Основна частина

  1.  Що називають  добром, а що -  злом?
  2.  Співвідношення між добром і красою.
  3.  Чому люди повинні вибирати між добром і злом?
  4.  Що таке доброчинність, доброчесність?

III.Завершальна частина.

    Висновки

IV.Домашнє завдання.

Хід уроку

I.Вступна частина

1. Вітання

А тему сьогоднішнього уроку записано на дошці, прочитайте  її, будь ласка: «Як розрізняють добро і зло». (Діти записують тему уроку в учнівський зошит.)

2. Аналіз епіграфу.

Питання учням:

  •  Дайте визначення понять «мораль», «етика», «етикет», «етикетка», «чеснота».
  •  Навіть «золоте» правило етики.
  •  Поясніть, для чого потрібно вивчити етику?
  •  Назвіть п’ять позитивних якостей, які характеризують святого Миколая. (Щирість, добросердість,  терпимість, чуйність, прагнення допомогти й зробити добро).


Мотивація навчальної діяльності Легенда про добро і зло.

Жили на вулиці двоє сусідів. Одного разу один зробив іншому велике зло. Ображений чоловік, прагнучи відповісти помстою, вирушив до мудреця за порадою. Що ж мудрець йому запропонував? Відповісти зловмиснику добром! Сусід послухався, А у відповідь знову був нагороджений злом. Мудрець і тут порадив не шкодувати добра. Сусід ще раз послухався, віддячив добром. Але через деякий час у відповідь одержав зло. Сусід прийшов до мудреця   і той знову порадив йому віддячити добром.

  •  Але я вже стомився віддячувати йому добром, - заперечив сусід.
  •  Якщо зловмисник не стомився від добра? – відповів йому мудрець.

Питання учням.

  •  Які ж позитивні риси повинна мати людина, щоб її вважали доброю?

(Гра «Мікрофон». Учні по черзі передають мікрофон і називають позитивні якості.)

3. Представлення теми уроку й очікування навчальних результатів.

Учитель. Сьогодні на уроці ми поговоримо про те, що таке добро і зло, як їх розрізнити, зясуємо, чому люди повинні  завжди вибирати між добром і злом. А також поговоримо про добро і красу, про добродійність, доброчинність, добромисність, дізнаємось хто такий меценат. Ми обговоримо, чому одні притягують до себе серця людей, а інші, навпаки, відштовхують. Що лежить в основі людської краси? У чому полягає основне призначення людини?

II.Основна частина

1.Що називають добром, а  що – злом?

(учитель показує 1-шу групу слайдів з малюнками.

Учні називають слайди такими словами, щоб в них першою  частиною було добро. (добросердість, добросусідство, добросовісність, доброзичливість.) Добро – сердність- сусідство-совісність – зичливість. Робота в зошиті. Записують назви слайдів. Учитель показує 2-гу групу слайдів: малюнки з прислів’ями.

Учні читають і пояснюють прислів’я: «Доброму всюди добре», «Хто до людей із добром, того й люди поважають», «До доброї криниці стежка втоптана», «Добро в людині завжди красиве».)

Інтерактивна гра «Мікрофон»

Учитель просить дітей прочитати й пояснити прислів’я, присвячені доброті, які їм необхідно було підготувати до уроку. Діти, передаючи одне одному умовний мікрофон, по черзі читають прислів’я». «Добро в людині завжди красиве»; «Доброму всюди добре»; «Хто до людей із добром, того й люди поважають»; «До доброї криниці стежка втоптана»; «Поспішай робити добро». Як ви їх розумієте? (Діти висловлюють свої думки).

А тепер запишіть у зошит слова, які асоціюються у вас із словом «добро». (Щедрість, щирість, допомога іншим, людяність, милосердя, справедливість, кохання, краса.)

Робота з підручником:

Учні читають текст «Що називають добром, а що - злом».

Питання до тексту:

  •  Яке поняття лежить в основі моральних правил? (Доброта)
  •  Чому добро можна порівняти із сонцем? (Як за сонцем ми  визначаємо пори року або час доби, так і з добром співвідносимо свої слова і вчинки.)
  •  Що є протилежність добра? (Зло)
  •  Які правила допомагають людині чинити по-доброму? (Чинити по-доброму допомагають людині моральні правила).
  •  Де втілені моральні правила? (Вони втілені в народних звичаях і традиціях, усній народній творчості, а також у Біблії, Корані, Торі та інших найважливіших релігійних книгах)
  •  Які моральні правила, викладені в Біблії, ви знаєте? (Люби ближнього,як самого себе;поважай батька і матір;  не вбивай; не кради; не свідчи неправдиво; не заздри.)
  •  Яку людину вважають доброю? (Доброю вважається людина, яка різних життєвих ситуаціях, свідомо вибираючи між добром і злом, здатна поступитися власним інтересам, бажанням, комфортом заради інших людей.)

2. Співвідношення між добром і красою.

У ч и т е л ь.Чи погодитеся ви, діти, якщо я скажу, що кожна справді добра людина є красивою? ЇЇ доброта притягує до неї серця інших людей, які можуть і не помічати якісь недоліки в її зовнішності, оскільки завдяки внутрішній красі людини якісь зовнішні недоліки відходять на другий план, стають непомітними. Російський письменник А.П. Чехов писав: «У людині все повинно бути прекрасним: і обличчя, і одяг, і душа, і думки».

Пригадайте казки, в яких добро поєднується з красою, працьовитістю героїв. («Пані Метелиця», «Морозко».) Показні  слайди з цими казками.

Уявіть, що вам потрібно намалювати портрет найкрасивіші людини. Опишіть її словами. Кого ви намалюєте? (Діти говорять, що намалюють портрет мами або бабусі, тому що вони найдобріші й найкрасивіші.) Чи є прикладом доброї людини святий Миколай? (Відповіді дітей.)

Учитель читає дітям розповідь А.Глібова «Бабусина казка».

3. Чому люди повинні вибирати між добром і злом?

Учитель.  Люди завжди хотіли вберегти себе від зла. Боротьба добра і зла відбивається у вчинках людини, її ставленні до себе та інших. «Ніколи не роби іншому того, чого сам собі  не білієш, і стався до інших так, як хотів би, щоб ставилися до тебе». Як ми називаємо це правило? («Золотим» правилом етики).

Воно і є ключем до розуміння того, як вибирати між добром і злом. Саме здатність до такого вибору дозволяє визначити, яка та або інша людина – добра чи зла.

У житті, як і в казці, ми завжди вибираємо, і наш вибір характеризує нас самих. Часто в казках перед героєм зявляється  розпуття трьох доріг – три життєві дороги, одну з яких потрібно вибрати. Отже, спробуйте й ви зробити свій вибір: «По правій дорозі підеш – багатим станеш, по лівій дорозі підеш – силу богатирську здобудеш, прямо підеш – люди тебе поважати будуть. (Діти вибирають дорогу прямо).

А чому саме цю дорогу ви обрали? Коли людина буду шановна? (Відповіді дітей)

Чи не здається вам, що, обравши третю дорогу, ви досягнете й того, що чекало вас на перших двох? Адже, вибравши багатство, людина вважає, що тепер її і поважатимуть; вибравши силу багатирську, вважає, що страх перед нею примушує інших її поважати. Але по-справжньому люди будуть поважати добру людину, чи не так?

Подивіться на памятку, що на слайді, прочитайте  її.

Памятка «Як бути добрим»

  •  Прагни бачити в людях передусім хороше і добре.
  •  Будь добрим до людей
  •  Учися добра в добрих людей.
  •  Не бійся пропонувати свою допомогу тим, хто її потребує, допомагай у першу чергу людям, що потрапили в біду, слабким, хворим.
  •  Не заподіюючи зла, ти стаєш добрішим.

У ч и т е л ь. Як ви гадаєте, чи слід дотримуватися цих порад? (відповіді дітей). Я залишу цю памятку  в класі на дошці. А ви, прийшовши до кабінету, кожного разу будете дивитися на неї й намагатися чинити так, як указано в ній.

Робота в групах.

Учитель об’єднує учнів у чотири групи й пропонує обговорити життєві ситуації.

I група. У школі на перерві три подружки, як завжди, весело базікали. Настя й Катруся дістали з пакетів принесені з дому цукерки й апельсини. У Наталки із собою нічого не було, вона тихенько відійшла до вікна й не дивилася на дівчаток.

Продовжте розповідь так, щоб стало зрозуміло, що Настя – добра дівчинка. А Катруся – ні. Розіграйте сценку.

II група. Класний керівник запропонував учням класу квитки до театру. «Квитків усього п’ять на весь клас», - сказала вчителька, - як їх розподілятимемо?». Діти вирішили, що квитки  потрібно дати кращим учням у класі. Після того як були названі п’ять прізвищ, Наталка, у якої в сімї ще троє братиків і сестричка, раптом заплакала й промовила крізь сльози: «Я ніколи ще не була в театрі».

Продовжте ситуацію так, щоб було зрозуміло, хто в класі справді добрий.

III група. У школі чекали гостей з іншої країни. Діти самі робили подарунки – вироби. Звичайно, у дома їм допомагали  батьки. Миколка  зробив  навіть два красиві вироби. А ось у Сашка ведмедик не вийшов: хлопчик живе з бабусею, а вона погано бачить, тому допомогти йому не змогла. Хлопці почали сміятися із Сашка: «З такою іграшкою ти підведеш нас усіх. На що ж це схоже?» А Миколка підійшов і сказав …

Продовжте ситуацію так, щоб було зрозуміло, що Миколка – добра людина.

IV група. Пригадайте казку «Дюймовочка» і той епізод із неї, коли дівчинка потрапила до польової миші. Чого більше у ставленні польової миші до Дюймовочки – добра чи зла?

Кожна група обговорює свою ситуацію, а потім представляє її класу. Діти доходять висновку, що в усіх ситуаціях потрібно чинити з позиції доброти.

У ч и т е л ь. З останньою ситуацією зіткнулися й наші друзі – Олеся і Богдан.

Робота з підручником.

Учні читають за особами діалог Олесі й Богдана.

Питання до тексту.

Хто має рацію: Олеся чи Богдан?

Чому в них виникла суперечка?

Чи можна добро розуміти по-різному?

4.Що таке доброчинність, доброчесність

У ч и т е л ь. Із поняттям добра тісно пов’язані й деякі інші. Запишіть їх визначення собі в словник.

Доброчинність – зроблене добро, надання допомоги іншим.

Добродійний – який має на меті давати допомогу іншим людям, насамперед бідним, нужденним.

Добромисний – який має добрі, щирі наміри.

Добросердний – який має добре серце, лагідний, чуйний до людей; людяний.

Меценат – добродійник.

III Завершена частина

Висновки. Гра «Закінчи рішення»

Щоб підбити підсумки уроку, ще раз пригадаймо, як добро і зло позначаються на житті людей?

Чому одні вчинки можна оцінити як добрі, а інші – як злі?

Що таке доброчинність? (Відповіді дітей)

Учитель. А тепер найголовніший висновок уроку: людина живе на світі для того, щоб робити добро. Придивіться до облич людей. Як багато серед них красивих – красивих добротою, доброзичливістю, доброчесністю, добродушністю, добросердям, чесністю, бажанням допомогти, співпереживанням. Дивіться частіше в дзеркало. Хай у нім відбивається не лише ваша зовнішність, але й ваша душа. Я б дуже хотіла, щоб ви зростали добрими й красивими душею людьми.

  1.  Зазеленіє навіть пень, коли почує ( добрий день)
  2.  Якщо хтось зробив добро нам, скажемо йому (спасибі)
  3.  Коли за бешкети сварять чи підказку, скажи (вибачте, будь ласка)

IV. Домашнє завдання

Прочитайте в підручнику параграф «Як розрізняють добро і зло» 

Виконайте в робочому зошиті письмові завдання з цієї теми.

Прочитайте в підручнику текст «Гетьман Іван Мазепа»


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

20082. Условия обеспечения качественной и производительной сборки. Исключение неправильной сборки 92 KB
  Исключение неправильной сборки. Для обеспечение правильной и быстрой сборки и разборки конструкций при проектировании нужно учитывать следующие условия: использовать где это возможно взаимозаменяемые детали и узлы; исключать подгоночные работы и и работы по обеспечению взаимного расположения деталей непосредственно при сборке; предусматривать удобный подход инструмента и оснастки используемой при сборке; использовать в конструкциях агрегатный способ сборки т. Так же увеличивается скорость сборки так как сборку узлов и агрегатов можно...
20083. Осевая и радиальная сборка. Особенности, достоинства и недостатки этих схем 420.5 KB
  В конструкциях с продольными и поперечными осями симметрии часто применяют схемы с осевой и радиальной сборки. При осевой сборке все детали устанавливают в осевом направлении при радиальной в радиальном поперечном. При осевой сборке конструкция корпуса как правило простая удобно производить механическую обработку не сложно уплотнять внутренние полости при герметизации. НЕДОСТАТКИ: конструкция корпуса сложная следовательно механическая обработка более сложная чем в осевой сборке.
20084. Компоновка приборов. Моноблочные и др. конструкции. Схемы компоновки 138 KB
  конструкции. Если в конструкции прибора применен подход на основе функционального разделения на части то в этом случае говорят о блочно модульных конструкциях. Моноблочные конструкции монтируются в едином корпусе и применяют в следих случаях: когда изделие выполняет мало частных функций и разбиение на узлы не целесообразно; для миниатюрных конструкций медицинские зонды; для приборов которые изготавливаются в малом количестве либо имеет небольшой срок службы шариковая ручка. Блочно модульные конструкции это конструкции которые...
20085. Разработка компактных конструкций. «Разнесение» конструкции в радиальном направлении и др. приемы конструирования. Проблемы миниатюризации 125.5 KB
  Разнесение конструкции в радиальном направлении и др.существенное уменьшение осевых размеров конструкции м.достигнуто за счет разнесения конструкции в радиальном направлении Основная идея не встраивать все элементы последовательно друг за другом а встраивать один элемент в другой Конструкция дифференциального винтовой передачи 4. незначительно увеличиваем диаметр и уменьшаем длину 5уменьшение размеров может быть достигнуто за стчет пустот имеющихся в конструкции или создания канавки Н2Н1 Проблема миниатюризации.
20086. Рабочая конструкторская документация. Основные этапы работ на данной стадии 22.5 KB
  При разработке рабочей документации возможны два варианта: Рабочая документация разрабатывается на единичное изделие или небольшую партию. документация разрабатывается без присвоения литеры все недостатки и ошибки устраняют в процессе сборки в чертеже вносят изменения. Документация разрабатывается для серийного или массового производства: 2.
20087. КОНСТРУИРОВАНИЕ НА ОСНОВЕ РАЗДЕЛЕНИЯ И СОВМЕЩЕНИЯ ФУНКЦИЙ; ОСОБЕННОСТИ, ДОСТОИНСТВА И НЕДОСТАТКИ 229 KB
  Если конструкция отдельного узла обеспечивает выполнение нескольких функций то в узле осуществлен принцип объединения. уменьшение объема сборочных и регулировочных работ опоры на центрах со смещенным центром регулировка в двух направлениях Решение на основе совмещения функций имеет отрицательные качества:1 не удается обеспечить оптимальное выполнение отдельных фий особенно это важно в отношении точности и надежности 2.появляется опасность взаимного отрицательного влияния отдельных частных функций друг на друга.
20088. Эскизный проект. Цели и задачи данной стадии разработки. Результаты разработки 22 KB
  Эскизный проект это совокупность конструкторских документов которые разрабатываются с целью установления принципиальных конструктивных решений. Результат разработки варианты конструкции соответствующие расчеты обязательная документация ведомость проекта пояснительная записка появляется чертеж общего вида. Эскизный проект и ТП не являются обязательными и выполняются если это предусмотрено в ТЗ а эскизный проект выполняется еще если если это предусмотрено техническим заданием.
20089. Техническое предложение 31.5 KB
  Техническое предложение. Техническое предложение ТП совокупность технических документов которые содержат техническое и техникоэкономическое обоснование целесообразности разработки. 2 Техническое задание. 3 Техническое предложение.
20090. Требования к элементам приборов. Эксплуатационные, конструктивно-технологические, специальные. Чувствительность. Линейность 185.5 KB
  Статическая характеристика может быть выражена аналитически уравнением типа y=fx связывающим выходную величину y с входной величиной х в числовой форме в виде таблицы или графически. такая характеристика выгодна для показывающих и особенно для регистрирующих приборов т. Линейная характеристика преобразователей в вычислительных устройствах упрощает осуществление математических операций. Вместе с тем иногда нужны преобразователи с нелинейными характеристиками например с логарифмическими или квадратичными.