57555

Інтегрований урок з курсу «Я і Україна», образотворчого мистецтва, музики «Національний одяг, його особливості»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Ознайомити з українським національним одягом його особливостями. Оголошення теми завдань уроку Сьогодні на уроці ми будемо говорити про український одяг його особливості. Розповідь з елементами бесіди про український національний одяг.

Украинкский

2014-04-13

48.5 KB

6 чел.

Інтегрований урок з курсу « Я і Україна», образотворчого мистецтва, музики « Національний одяг, його особливості»

Мета. Ознайомити з українським національним одягом, його особливостями. Вчити створювати орнамент для української сорочки. Збагачувати та розвивати словниковий запас, творчу уяву. Виховувати повагу до традицій нашого народу, прагнення бути свідомим громадянином України.

Обладнання. Зразки українських костюмів, ілюстрації казок, магнітофонні записи українських народних пісень, роздатковий матеріал для роботи в парах, паперові ляльки(кожному), кольорові олівці.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Діти, сьогодні на уроці в нас гості. Поверніться до них обличчям, посміхніться оченятами. Привітайте їх щиро і сердечно.

З промінчиків добра, які заіскрилися в ваших оченятах, розпочнемо урок.

Ми з вами вже зустрічалися, а хто хоче поблище познайомитися з нашими гостями, нехай поділиться своїми уподобаннями.

Гра « Це чудово!»

(Учні по черзі називають своє ім'я й захоплення, у відповідь на кожну фразу решта учнів піднімають угору великий палець, водночас вигукують: « Це чудово!»

Усі ми різні, у нас різні уподобання й захоплення, але всі ми навчаємось в школі, в одному класі, живемо в одній місцевості, любимо свою землю, є громадянами України - це нас об'єднує. І це чудово!

II. Актуалізація опорних знань. Повторення вивченого матеріалу.

Послухайте і відгадайте загадку.

Красивий, щедрий, рідний край

І мова наша солов'їна.

Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься... (Україна)

Так, Україна - наш рідний край, наша дорога і мила Вітчизна, земля, де ми почули колискову пісню, рідну мову, відчули любов і ласку, це наша найдорожча в світі Батьківщина.

Нехай кожен з вас поміркує, прислухається до свого серця і скаже заповітні і щирі слова про нашу Батьківщину. Яка вона, наша Україна?

Гра « Павутинка»

Україна мов....

Зверніть увагу, скільки лагідних, теплих слів ми можемо сказати про нашу Батьківщину.

А хто з вас виконав завдання і підготував вірш про те, як висловлювались про неповторність рідного краю українські письменники.

( Декламування віршів).

Зараз ми виконаємо  завдання: з розрізаних шматочків паперу складемо прислів'я про рідний край і ви зрозумієте як сильно любили свою Вітчизну наші бабусі та дідусі.

(  Робота в парах).

III. Робота над темою уроку.

1. Оголошення теми, завдань уроку

Сьогодні на уроці ми будемо говорити про український одяг, його особливості. А також будемо створювати орнамент для сорочки. Пан - Коцький буде збирати всі незрозумілі слова на дошці.

2. Розповідь з елементами бесіди про український національний одяг.

Зараз люди різних країн, мають здебільшого схожий одяг. В Україні, Америці, Австралії - це плаття, костюми, светри.

У давнину люди одягалися по іншому, ніж тепер. Одяг кожного народу, нічим або майже нічим не нагадував одяг інших народів і називався він убрання.

Виготовляли його власноруч, дещо замовляли у майстрів, чоботарів.

Сьогодні ми заглянемо у минуле століття і ще раз переконаємось в тому, що український народ надзвичайно талановитий і працьовитий. Скільки чудових речей він створив своїми руками!

Перед нами зразки українського національного одягу. Подивіться який одяг носили ваші прабабусі і прадідусі. Костюм тісно пов'язаний з побутом, звичаями, традиціями нашого народу.

Одяг був святковий і буденний. Як ви розумієте святковий і буденний?

Святковий одяг вишивали на тонкому полотні, а буденний на грубому. І прикрашали святковий одяг більше.

        Розглянемо жіночий одяг. Він складається із сорочки, на сорочці вишиті пазуха і рукави. Далі одягали спідницю. Спідниця внизу могла бути оздоблена стрічками. Замість спідниці можна було носити плахту. Це такий шматок тканини, переважно в клітинку, яким жінки обмотували свій стан. Подивіться уважно і скажіть, чим відрізняється спідниця від плахти?

Зверху на сорочку одягали керсетку, на ногах носили постоли. На головах дівчата носили віночки ( в свята). Його плели із різного зілля і квітів. У будні перев'язували голову звичайною стрічкою, носили також і хустки. У заміжніх жінок голова повинна бути покрита завжди. Вони носили очіпок.

Чоловічий одяг складався із штанів, які називалися шаровари та сорочки, яка одягалася поверх штанів і перев'язувалася поясом. На ногах були постоли. Літом носили солом'яні капелюхи, а взимку шапки. Зимою поверх одягу свиту або кожух.

Ось коротенько я ознайомила вас з українським одягом.

Де ви зустрічалися з українським одягом?( На шкільних концертах … ).

Зараз я вам нагадаю, де ще ви зустрічались з українським вбранням.

4. Робота над ілюстраціями.

А ось погляньте на дошку. Ці герої нещодавно були у нас на уроках. Хто вони і звідки? (На дошці ілюстрації до українських казок).Що у них спільного?( Герої одягнені в українські костюми).Як ви думаєте, чому вони в українських костюмах? ( Тому що казки українські народні).

До барвистого віночка -

Вишиванка сорочка,

Фартушок і чобітки,

Й різнокольорові стрічки...

Це ми-українці!

Всі малесенькі умільці,

Як сміються оченята!

Як танцюють ноженята!

 Фізкультхвилинка. ( Під мелодію польки).

  1.  Як закінчиться урок

Підем разом у танок( 2 р.)

Приспів: Гей, заграйте, музики,

У нас нові черевики:

Топ, топ, тук, тук, тук.

Вибиває закаблук.

Приспів.

  1.  Став у танець цілий клас

Черевички нові в нас (2р.)

  1.  Пішли прямо і в боки,

   Ну а потім навпаки.

Приспів.

4.Продовження розповіді.

І все ж головний елемент українського національного одягу - вишита сорочка. Вишивання - це один з видів декоративно - прикладного мистецтва.

- Хто ним займається? (Дівчата, мами, бабусі).

В минулому вишиванням займалися теж жінки і дівчата. Готуючись вийти заміж дівчина мала вишити більше як 50 сорочок: на свята, будні, весілля. Колись для цього використовували досвідки і вечорниці. Зараз ми побачимо як це було.

Інсценізація звичаю

Мати.

Ось і закінчилися всі роботи в полі. Сідай, доню, вже вишивати, придане собі готувати.

Доня.

Мамо, мамочко,а можна я дівчат покличу?

Мати.

Себто ти хочеш у нас вечорниці справляти?

Дочка.

Так.

Мати.

Ну що з тобою поробиш, клич вже їх! Може ще й хлопці прийдуть?

Дочка(вибігаючи)

Аякже!

Мати.

Що то молодість! Цілу ніч прогуляла б, тільки музика та пісні. Тож споконвіку так ведеться. І колись, як згадаю, літа - літа...і летять, наче орли сизокрилі.

Дівчата.

Добрий вечір у вашій хаті!

Мати.

І вам добрий вечір, заходьте, сідайте, будь ласка, на нашій лаві ( дівчата сідають, розглядають вишиванки).

Дочка.

Так гарно і любо вишивати, коли співаєш. Давайте заспіваємо пісню.(Співають пісню « Вишиванка»).

Маленький хлопчик.

Ой заграйте, музики,

В мене нові черевики.

Танцювати я мастак

Український гопак( танцює).

Дівчата.

Ой пізно вже, скоро півні заспівають, пора додому.

Пора, пора.

Навишивалися, наспівалися, потанцювали.

Дякуємо вам за такі гарні вечорниці!

Мати.

Бувайте здорові! На добраніч!

От і ми побуваємо на вечорницях. І вишиємо українську сорочку, тільки вишивати будемо не голкою, а олівцями. Та перш ніж почати роботу, опрацюємо текст.( Прослуховування тексту « Наш рід»).

5. Робота з текстом.

То чому ж сорочка українська?(Бо вишивають квіти, що ростуть на українській землі).

Якщо вишивати квіти, то узор називається рослинним. Сюди ще входять листочки. Подивіться зразок. Квіти можуть мати форму ромба, квадрата. Ось ще один рослинний узор: це барвінок.

Зверніть увагу на пазуху.

Узор може бути геометричним. В такому випадку він складається з різних ліній, прямих, ламаних,крапок, хрестиків.

Вишивка розміщується на пазусі, на манжетах, на рукаві. Ви самі будете вибирати і задавати собі узор, вибирати кольори. Орнамент малювати дуже дрібно, акуратно. Крім того, що ви будете розмальовувати сорочку ще потрібно буде вдягнути ляльку. Хто буде одягати дівчинку - оздобити фартух.

І так:

- Що будете розмальовувати?(Сорочку)

-   Де розміщувати візерунок?( На комірі, пазусі, рукаві).

-   Які елементи геометричного і рослинного узору будете малювати?

6.  Виконання роботи.

(Під час роботи звучать записи українських народних пісень)

 IV. Підсумок уроку.

Всі закінчили свою роботу. У всіх сорочечки вийшли гарні, бо всі дуже старанно вишивали. Та все ж таки найкращу рукодільницю ми виберемо

разом.( Діти вибирають найкращі сорочечки і ставлять на виставку).

Молодці, гарно попрацювали.

Гра «Інтерв'ю»

-   Яку роботу виконували?

-   З яким традиційним заняттям українців познайомилися?

-   З якими новими словами познайомилися?

-   Що створили на уроці?


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

75310. Возникновение, сущность и эволюция средневекового государства 34.5 KB
  Возникновение сущность и эволюция средневекового государства. Процесс образования централизованного феодального государства в России имел в своей основе те же общие закономерности исторического развития что и процесс образования централизованных феодальных государств в странах Западной Европы. Формы феодального государства были различными но классовая его сущность оставалась одна и та же. Характеризуя основные черты государства в средние века В.
75311. Происхождение термина «средние века» 28 KB
  Происхождение термина средние века. Термин средние века перевод с латинского выражения medium evum средний век 1 был впервые введен итальянскими гуманистами. С позиций высоких достижений культуры Возрождения средние века им виделись как период одичания и варваризации античного мира как время испорченной кухонной латыни. Келлер ввел термин средние века в общую периодизацию всемирной истории разделив ее на античность средневековье и новое время.
75313. Отечественная историография о феодализме 39.5 KB
  Гуревича многих других исследователей продвинулось вперед выяснение отдельных явлений и событий истории средневекового мира прогрессировало теоретическое осмысление проблематики феодализма. Конрад хотя он сам как и другие востоковеды сталкивался с трудноразрешимыми проблемами при рассмотрении феодализма во всемирноисторическом масштабе. Но подобное понимание феодализма оказывается крайне обедненным сводимым к малосодержательной социологической абстракции....
75314. Периодизация истории средних веков и феодализма в отечественной и зарубежной историографии 34.5 KB
  Западной Римской империи. Встреча двух миров античного грекоримского и варварского германского кельтского славянского стала началом глубокого переворота который открыл новый средневековый период в истории Западной Европы. В практике преподавания пока принято считать условным концом средневековья первую буржуазную революцию общеевропейского значения английскую революцию 1640-1660х годов положившую начало господству капитализма в Западной Европе и совпавшую с окончанием первой общеевропейской Тридцатилетней войны 16181648 гг....
75315. Источники по истории средних веков (V-XV вв) 41.5 KB
  Источники по истории средних веков VXV вв. Законодательные и документальные источники по истории средних веков. Они являлись ценными источниками по истории VI в. Источники по истории XI XV вв.
75317. Понятие “феодализма” в западноевропейской историографии 39.5 KB
  Понятие феодализма в западноевропейской историографии. Понимание феодализма в историографии XVIII в. Главными чертами феодализма некоторые из них считали политическую раздробленность и как следствие ее господство в средние века папской теократии. в определении сущности феодализма недалеко ушли от историков эпохи Просвещения хотя в отличие от них оценивали феодализм как положительное историческое явление: реакционные романтики потому что видели в нем свой политический идеал...
75318. Проблема генезиса феодализма в отечественной и зарубежной историографии 46.5 KB
  Проблема генезиса феодализма в отечественной и зарубежной историографии. Проблема генезиса феодализма и связанный с нею вопрос о путях складывания феодально зависимого крестьянства представляет трудность и с источниковедческой и с теоретической точек зрения. В советской историографии становление феодализма рассматривалось в первую очередь в аспекте вскрытия сдвигов в производительных силах в отношениях собственности...