57564

Математично-географічна подорож з тем «Раціональні числа» і «Гідросфера»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Навчальна: навчити застосовувати знання з тем Додатні і від’ємні числа Координатна пряма Модуль Порівняння чисел до розв’язування задач з географічним змістом; сформувати поняття болото показати причини їх утворення...

Украинкский

2014-04-13

70.5 KB

0 чел.

   Тема уроку. Математично - географічна подорож з тем «Раціональні

                          числа» і «Гідросфера»                                          

Бінарний урок з математики та географії у 6 класі  

Підготували вчителі вищої категорії ЗОШ I-III ст. № 15 м. Ніжина Чернігівської області Дейкун І. О. та Савельїчева Г.К.

Мета.

Навчальна: навчити застосовувати знання з тем «Додатні і від’ємні числа», «Координатна пряма», «Модуль», «Порівняння чисел» до розв’язування задач з географічним змістом; сформувати поняття «болото», показати причини їх утворення, значення і використання. Узагальнити знання учнів про складові частини «гідросфери».

Розвиваюча: розвивати пізнавальний інтерес, допитливість, забезпечити єдність математично - географічних знань, розвивати вміння порівнювати, аналізувати, робити висновки, працювати з картографічним матеріалом, творчі здібності дітей.

Виховна: здійснити економічне виховання ( розвивати знайомство з природними ресурсами Чернігівської області) та естетичне виховання. Добросовісне ставлення до навчання.

Обладнання: фізична карта півкуль, карта  України, таблиці -«утворення озерних улоговин», « схема заростання водоймища», корисна копалина торф, карта Чернігівської області, плакати з математики.

Тип уроку: урок – подорож.

                                           Хід уроку

  1.  Актуалізація опорних знань:

- Діти чим ми завжди займаємось на уроках математики?

- Віднімаємо, додаємо, виконуємо різні дії.

- Якими числами ми користуємось?

- Натуральними, цілими, раціональними…

- А сьогодні на уроці ви переконаєтесь, що в поєднанні з географією ці числа можуть бути чарівними, бо під час вивчення теми « Гідросфера» ми часто звертались до чисел. Адже ви знаєте: - Який водоспад найвищий в світі?» ( Анхель 1054м);

- Найглибша западина Світового океану? ( 11022м);

- найдовша річка ( Амазонка + Укаялі 7100);

- Тому сьогодні пропонуємо здійснити  уявну математично – географічну подорож на всюдиходах.

Прочитаємо напис на дошці: « А ще життя чудове тому, що можна подорожувати.» М.М. Пржевальський.

Відкрийте щоденники подорожей і запишіть тему: «Розв’язування задач з теми «Раціональні числа».

Але ж подорожувати під силу тільки активним і розумним мандрівникам. Чи згодні ви такими стати?

Упродовж цієї мандрівки перевірятимуться ваші знання. За кожну правильну відповідь дається різнокольорова картка. Їх кількість і колір виявить найкращих мандрівників.

  1.  Презентація екіпажів. (Пояснити, чому обрали таку назву?)

1. Всюдихід «Комета».

Комета - це небесне тіло, що складається з замерзлих газів. У які вкраплені пил і каміння. Хвіст стає яскравим, коли наближається до Сонця. Відома комета Галлея.

2. Всюдихід «Модуль».

Модулем називають відстань від початку відліку до точки, що зображає число. А для того, щоб подорож була успішною, треба весь час долати відстані.

3. Всюдихід «Марс».

Планета сонячної системи, має 2 супутники: Фобос і Демос.

Не можна відправитись у подорож без ретельної підготовки. Перевіримо.

  1.  Початок подорожі.

Перевірка готовності  екіпажів до старту.

1 завдання.

Пройти лабіринт з чисел і формул. Що вони означають?

40 000 км

‌‌                                V· t                                                                                    Ѕ осн. · h

                                                                      8848м

11022м                                                                                                  3,5%

                                                    π                                                                                  

                                                                                                       

                                                                                                      ah                       

 I\/.   Перевірка домашнього завдання:

Механіки всюдиходів доповідають про технічний стан кораблів, тобто про стан виконання домашнього завдання.

Фронтальне опитування:

  1.  Визначте координати місця з якого стартують  екіпажі. ( Точне Г П)

Материк  - Євразія; країна - Україна; область – Чернігівська; місто – Ніжин; (лівий берег Дніпра ); координати - 51° пн. ш. 32° сх. д.

Показати на карті.

- За вікном зима зі своїм примхливим характером. З’ясуймо, які погодні умови  за бортом всюдиходів? Доповідають метеорологи. Проаналізуйте погодні умови січня і лютого по календарях погоди.

- Назвіть мінімальну  та максимальну температуру за січень?

- Як називають такі числа?

- Які числа називають додатними? Які – від’ємними?

- Яка амплітуда температури за січень?

- Яку математичну дію виконали? (Додали модулі)

- Порівняємо температуру 5 і 10 лютого.

- Що накреслено на дошці? (Координатна пряма)

         t°

                                           

                                    - Що називається координатною прямою?

                                    - Які координати точок А,В,С,D?

        4                          - Як називаються числа +2 і -2?

        3                          - Які числа називаються протилежними?

        2      А                 - Чому дорівнює модуль +3 і -3?

        1      С                 - А для чого потрібно знати координату точки?

        0                          - Де це використовується?

            -1      В                     Зараз ми побачимо.

      -2      D                    Наші всюдиходи будуть долати водні перешкоди.

      -3                           

  Використовуючи координатну пряму, пояснимо властивості води.

- В яких станах буває вода?

- Покажіть при якій температурі тане лід?

- При якій температурі розширюється? (Від +4до – нескінченості).

- При якій температурі переходить у газоподібний стан? (+100°)

Підготовчий етап пройдено успішно. Всюдиходи на старт!

Уявною подорожжю будемо керувати ми – техноінженери, Ваші вчителі. Керуйте своїми всюдиходами.

Задача №1

Штурвал корабля повернули на 20°  у напрямі проти годинникової стрілки і позначили кут повороту + 20°. Яким числом слід позначити кут повороту штурвала на 15° у напрямі за годинниковою стрілкою? (30°,40°).

А тепер перевіримо чий всюдихід швидше збереться на гору?

Гра «Альпініст» (за кожну правильну відповідь всюдихід піднімається на одну поділку)

- Що таке витік, гирло, річище, заплава, річка?

- Що таке річкова система, басейн, дельта?

- Типи живлення річок, режим річки?

- Як називається руйнівна робота річок?

- Показати на карті найдовшу річку, найповноводнішу, водоспади?

- Що таке паводок, межень, повінь?

- Як визначити лівий і правий берег?

- На якому березі Дніпра ми живемо?

                          Відправляємось в подорож по озерах.

  •  Що називається озером?
  •   По таблиці поясніть, які зображені типи озер? Як вони утворюються? Наведіть приклади.

(Льодовикові - улоговини, виорані давніми льодовиками на Пн. Євразії і Пн. Америки, Фінляндії – 1000 озер). Мають невелику глибину. Великі Американські озера. (Ері, Гурон, Онтаріо, Верхнє, Мічиган).

Вулканічні – утворені в кратерах згаслих вулканів.

Тектонічні – утворені в місцях розломів і опускань земної кори. Улоговини їх вузькі, довгі, глибокі. (Найглибше озеро у світі Байкал 1620 м, Танганьїка).

  •  Які сили брали участь у створені цих улоговин?

Лиманні відділяються піщаними косами узбережні ділянки моря. Їх багато на півдні України. Найбільше за площею озеро Ялпуг, Сасик (Кундук).

Залишкові – залишки давніх морських басейнів, що зникли мільйони років тому. Наприклад: Каспійське, Аральське моря - озера.

Загатні – що виникли після перегородження долини гірської річки брилами, які обвалилися з гір. Наприклад озеро Синевір в Карпатах на річці Теребля.

Карстові – виникли в результаті  розчинення гірських порід водою (крейда, вапняки, сіль). Наприклад: озеро Світязь 58,4 м.

Познайомились з походженням озер. Тепер співставимо глибину озер з гірськими вершинами.

-70 -60 -50 -40 -30 -20 -10  0   10  20  30  40  50  60  70  80  90 100                 (м)

                                                                                                                                             

  •  У Кримських горах вершину Ай - Петрі записано числом  + 1234 м. Яким числом необхідно записати найбільшу глибину 6 м  озера Ялпуг, яке знаходиться у заплаві річки Дунай?
  •  Чи можна потопити найвищу гірську вершину у найглибшій западині Світового океану? Як ви про це дізналися?( відняли модулі).

Випереджаюче завдання.

Всюдихід «Марс» повернувся з експедиції по Чернігівській області. У зв’язку з геологічною будовою, рельєфом, кліматичними умовами і значною лісистістю виявилось, що територія області відзначається значною заболоченістю.

\/.  Записуємо тему уроку: «Болота» у бортжурнали

1)Діти - науковці повідомляють за планом:

Що таке болото?

Умови утворення верхових, низинних і перехідних боліт.

Поширення боліт на земній кулі.

Значення боліт в природі і діяльності людини.

Види болотних тварин, що занесені в Червону книгу.

2) Міністерство агропромислової політики зробило запит ( Обласне управління с/г), щодо використання с/г угідь.

Постала проблема!

Який відсоток земель не можна використати в с/г?

Чернігівська область відзначається значною заболоченістю. Нараховується 400 боліт. Їх площа 900 кв. км.

Дізнайтеся, який % площі зайнятий під болотами, якщо площа Чернігівської області 31900 кв. км. Розв’язуйте в щоденниках подорожей

3) SOS! SOS! SOS!

Увага всім наземним і космічним службам, всім хто чує нас! Наше судно зазнало аварії у точці з координатами 46° пн. ш. і 32° сх. д. Просимо допомоги. Екіпажі, з’ясуйте, яка відстань до найближчого порту, що може надати допомогу. Через скільки годин прийде судно – рятівник, якщо його максимальна швидкість 48 км/год?

VІ. Підіб’ємо підсумок: Підсумуємо, скільки і яких жетонів набрав кожен з вас в особистому заліку (мотивація оцінок).

VІІ. Творче домашнє завдання.

Вивчити параграф 19, повт. Параграф 8.Підготувати повідомлення про води своєї місцевості. Підготуватися до практичної роботи.

PAGE  4


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

27987. Условия возникновения эмоций, критерии эмоционального 57.04 KB
  Соответствуют основным потребностям человека возникли на более раннем этапе эволюции их роль чтобы организм приспособился к некой деятельности. Не зависят от успешности деятельности. связаны не только с потребностями но и с успехом неуспехом деятельности. Вторичные: отчаяние печаль раскаяние производные чувства связаны не только с отражением деятельности но и с предвидением.
27988. Теория когнитивного диссонанса Л. Фестингера. Основные положения теории жизненных циклов организации 45.45 KB
  Основные положения теории жизненных циклов организации. относилось к организации деятельности группы к процессу управления ею. Считается что лидер осуществляет регуляцию межличностных отношений в группе руководитель официальных отношений группы как некоей социальной организации; лидерство можно констатировать в условиях микросреды малая группа руководство элемент макросреды; лидерство возникает стихийно процесс назначения руководителя не является стихийным; по сравнению с руководством лидерство...
27989. Структура и виды волевых процессов. Основные положения трансактного анализа Э.Берна. Использование концепции РВД в консультативно-тренинговой деятельности 24.31 KB
  Штайнера которая предлагала формулу вычисления продуктивности индивида в связи с эффективностью руководителя но может быть использована и для анализа продуктивности группы. Более точно производительность группы людей работа которых характеризуется взаимной зависимостью есть функция взаимодействия между уважением лидера к его наименее предпочитаемому сотруднику НПС и ситуационными переменными отношения между руководителем и членами коллектива структура задачи должностные полномочия объем законной власти руководителя. Модель Фидлера...
27990. Биогенная нагрузка на агроэкосистему и ее снижение с помощью противоэрозийных инженерно-биологических систем 3.22 KB
  друг с другом и с ОС система приобретает свойства способствующие достижению устойчивости и продуктивности агроландшафта а также охране природы такие системы называют противоэрозионными инженернобиологическими системами водосборов ПИБС. По категориям сложности ПИБС бывают простыми с ложными. Сложные ПИБС подразделяются на определенное число подсистем подсистемы на пахотных природораздельных землях в звеньях гидрографической сети в водоохранных зонах рек и др. Состав формирующихся ПИБС водосборов...
27991. Направления природоохранной деятельности в системе агропромышленного комплекса 2.98 KB
  Алгоритм реализации природоохранной деятельности: 1 природноэкономические особенности хозяйства; 2 прогноз антропогенных изменений природного комплекса и их влияния на развитие хозяйства; 3 система мер комплексной охраны природы на территории хозяйства. Система мер охраны природы на территории хозяйства: сохранение и создание зеленых насаждений в населенных пунктах вдоль рек дорог постройка очистных сооружений предотвращение смыва удобрений в водоемы меры по экономному использованию земель под...
27992. Оптимизация аграрного производства. Баланс биогенных веществ и агробиоценозов 4.71 KB
  Для успешного функционирования данная форма земледелия должна быть дополнена организационными ландшафтноструктурными и законодательными отношениями направленными на создание благоприятных условий хозяйствам решившим перейти на экологическую форму. А именно: обеспечением финансовой поддержки для приобретения необходимого инвентаря биологических средств защиты растений и компенсации потери урожайности в переходный период; оказанием помощи в разработке правовой и нормативной документации и регламентов сертификации...
27993. Оптимизация использования минеральных удобрений и химических средств повышения плодородия 6.59 KB
  Применение органических и минеральных удобрений одно из основных условий повышения урожайности сельскохозяйственных культур а также важное звено технологий их выращивания. Использование удобрений особенно органических позволяет возвращать и вовлекать в круговорот питательные вещества взамен изъятых из агроценозов с основной и побочной продукцией обеспечивая таким образом определенную устойчивость продукционных процессов. Основными причинами загрязнения окружающей среды удобрениями считают несовершенство...
27994. Оптимизация ландшафта с х территорий, как фактор повышения устойчивости агроэкосистем 10.68 KB
  Агроландшафты являются целостными генетически однородными пространственновременными единицами несмотря на то что определенная часть их естественного растительного покрова замена агроценозами Целевая установка сельского хозяйства объективно направлена на получение максимума биологической продукции. Важное условие экологизации сельского хозяйства использование биоценологических экосистемных принципов. В противном случае несоответствие сложившейся специализации сельского хозяйства потенциальным...
27995. Основные виды токсикантов, содержащиеся в пищевых продуктах, тяжелые металлы, остаточное каличество пестицидов, нитриты, радиоактивные элементы, действие токсикантов на человека и теплокровных животных 20.2 KB
  Отравления вызванные живыми микробами попавшими в организм с пищей называют пищевыми токсикоинфекциями. Это сальмонелла кишечная палочка и условно патогенные микроорганизмы. При этих заболеваниях образование микроорганизмами яда токсина происходит в организме. Токсическое действие некоторых соединений на организм человека заключается в способности токсических веществ вызывать отравление организма выражающееся в различных клинико анатомических проявлениях.