57570

Тригонометричні функції числового аргументу

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: Навчальна: Закріпити знання і вміння учнів застосувати тригонометричні формули для спрощення тригонометричних виразів; Розвиваюча: розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять, культуру математичного мовлення...

Украинкский

2014-04-13

93 KB

11 чел.

Тема уроку: «Тригонометричні функції числового аргументу».

Мета уроку:

  •  Навчальна: Закріпити знання і вміння учнів застосувати тригонометричні формули для спрощення тригонометричних виразів;
  •  Розвиваюча: розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять, культуру математичного мовлення, вміння працювати самостійно, вміння спілкуватись, допомагати іншим, оцінювати дії свої та інших учнів;
  •  Виховна: виховувати уважність, кмітливість, наполегливість, акуратність, працьовитість, дисциплінованість, повагу один до одного.

Тип уроку:   Узагальнення та систематизація знань, умінь, навичок

Форма навчання: групова.

Тип груп: група, що сидить разом. Учні різного рівня навченості, інформованості з даного предмета, сумісні учні, що дозволяє їм взаємно доповнювати і збагачувати один одного.

Обладнання: мультимедійний проектор, дошка; крейда; таблиця «Тригонометрія»; маршрутні листи; картки з буквами (А, В, С.) для виконання тесту; таблички з назвами екіпажів; бланки оцінювання; таблиці з назвами етапів шляху.

             Епіграф уроку: «Зібратися разом – це початок,

                                          триматися разом – це процес,

                                          працювати разом – це успіх».

                                                                                   ( Генрі Діорд)

Хід уроку

Учні сидять по групах: 4 групи по 5-6 чоловік. Кожна група - це екіпаж машини з назвами, відповідними назвами тригонометричних функцій, на чолі з капітаном ( рульовим). Кожному екіпажу видається маршрутний лист і визначається мета: пройти заданий маршрут успішно, без помилок. Урок супроводжується презентацією.

I. Організаційний момент.

1.З’ясування емоційної готовності учнів до уроку.

- Доброго дня, учні.

- Привітаємо один одного усмішкою.

- З радістю вітаю вас на своєму уроці.

Викладач  повідомляє тему уроку, мету уроку, хід уроку, план роботи груп, роль капітанів.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вступне слово викладача:

-Діти! Запишіть число і тему уроку: «Тригонометричні функції числового аргументу».

Сьогодні на уроці ми будемо вчитися:

Обчислювати значення тригонометричних функцій;

Спрощувати тригонометричні вирази.

Для цього потрібно знати:

Визначення тригонометричних функцій

Тригонометричні співвідношення (формули).

    Відомо давно, що одна голова добре, а дві краще, тому ви сьогодні працюєте в групах. Відомо також, що дорогу осилить той, хто знає. Але ми живемо в століття швидкостей і час у нас дорогий, а значить можна сказати так: «Дорогу здолає той,що знає», тому сьогодні урок у нас пройде у вигляді гри «Математичне ралі». Кожна група - це екіпаж машини, на чолі з капітаном.

    Мета гри:

- успішно пройти маршрут кожному екіпажу;

- виявити чемпіонів ралі.

Назва екіпажів відповідає марці машини, на якій ви здійснюєте пробіг.

Представляються екіпажі і їх капітани:

Екіпаж - «синус» капітан …….   

Екіпаж - «косинус» капітан …….

Екіпаж - «тангенс» капітан …….

Екіпаж - «котангенс» капітан …….

Девіз змагань: «Не спіши!»

Вам належить зробити пробіг по «математичній місцевості» з безліччю перешкод.

Маршрутні листи кожному екіпажу видані. Подолати перешкоди зможуть екіпажі, які знають визначення та тригонометричні формули.

Під час пробігу кожен капітан  керує екіпажем, допомагаючи, і оцінюючи внесок кожного члена екіпажу в подоланні  маршруту у вигляді «плюсів» і «мінусів» в бланку оцінювання. За кожну правильну відповідь група отримує «+», неправильний «-».

Вам належить подолати наступні етапи шляху:

I етап. ПДР (правила дорожнього руху).

II етап. Техогляд.

III етап. Змагання по гірській місцевості.

 IV етап. Раптова зупинка - аварія.

V етап. Відпочинок.

 VI етап. Фініш.

 VII етап. Підсумки.

  І так в дорогу!

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

I етап. ПДР (правила дорожнього руху).

1) У кожному екіпажі капітани  роздають кожному члену екіпажу квитки з теоретичними питаннями:

  •  Розкажіть визначення синуса числа t і його знаки по чвертях.
  •  Розкажіть визначення косинуса числа t і його знаки по чвертях.
  •  Назвіть найменше та найбільше значення sin t і cos t.
  •  Розкажіть визначення тангенса числа t і його знаки по чвертях.
  •  Розкажіть визначення котангенса числа t і його знаки по чвертях.
  •  Розкажіть, як знайти значення функції sin t за відомим числом t.

2) Зберіть «розсипані» формули. На таємній дошці таблиця (див. нижче). Екіпажі повинні привести у відповідність формули. Відповідь кожна команда записує на дошці у вигляді рядка відповідних букв (парами).

III етап.Змагання  по гірській місцевості.

3 хвилини екіпажам на нараду з вирішення завдання, а далі представники екіпажів пишуть розв’язування на дошці. Коли представники екіпажів закінчать записувати розв’язування першого завдання, всі учні (разом з викладачем) перевіряють правильність і раціональність рішень і записують у зошит. Капітани оцінюють внесок кожного члена екіпажу знаками «+» і «-» в бланках оцінювання.

Завдання з підручника:

Екіпаж - «синус»:         № 145а;   sin - sin= ?

Екіпаж - «косинус»:     № 145б; -  = ?

Екіпаж - «тангенс»:     № 145в; -  = ?         

Екіпаж - «котангенс»: № 145 г. - ctg = ?

IV етап. Раптова зупинка - аварія.

- Ваша машина  зламалася. Необхідно усунути несправність вашої машини.

Для кожного екіпажу наведені вислови, але в них допущені помилки. Знайдіть ці помилки і поясніть, чому вони були допущені. У висловах використовуються тригонометричні функції, відповідні маркам ваших машин.

Екіпаж - «синус».

Якщо 0 <t < , то sint> 0, а sin (4π + t) <0.

Екіпаж - «косинус».

Якщо cos (- t) = , то cos t =

Екіпаж - «тангенс».

Якщо tgt = , то tg (t - 4π) =

Екіпаж - «котангенс».

Якщо cost = 0, то ctg (t +π) = 1.

V етап. Відпочинок.

Ви втомилися і повинні відпочити. Поки екіпаж відпочиває капітани підбивають попередні підсумки: вважають «плюси» і «мінуси» у членів екіпажу і в цілому у екіпажа.

Для учнів:

3 і більше «+» - «10»балів;

2 «+» - «8» балів;

1 «+» - «3»бали.

Для екіпажів: «+» і «-» взаємно знищуються. Вважаються тільки ті що залишилися знаки.

Сканворд   “Тригонометричний”

 

1. Наука, що в перекладі з грецької означає “Вимірювання трикутника”

                                                                                            (тригонометрія)

2. 1/180 частина розгорнутого кута.                                                                                                                                                                                             

                                                                                            (градус)

3. Дуга, довжина якої дорівнює радіусу дуги.

                                                                                            (радіан)

4. Як називається коло з центром в початку координат і радіусом рівним одиниці?

                                                                                           (одиничне)                                                     

5. Ордината точки Рαодиничного кола.

                                                                                           (синус)

6. Абсциса точки Рαодиничного кола.

                                                                                            (косинус)

7. Відношення синуса числа до косинуса цього числа.

                                                                                           (тангенс)

8. Відношення косинуса числа до його синуса.

                                                                                            (котангенс)

Слово «тригонометрія» (від грецьких слів «трігонон» - трикутник і «метрео» - вимірюю) означає «вимірювання трикутників». Виникнення тригонометрії пов'язане з розвитком географії і астрономії - науки про рух небесних тіл, про будову і розвиток Всесвіту.

В результаті проведених астрономічних спостережень виникла необхідність визначення положення світил, обчислення відстаней і кутів. Так як деякі відстані, наприклад, від Землі до інших планет, не можна було виміряти безпосередньо, то вчені стали розробляти прийоми знаходження взаємозв'язків між сторонами і кутами трикутника, у якого дві вершини розташовані на землі, а третю представляє планета або зірка. Такі співвідношення можна вивести, вивчаючи різні трикутники та їх властивості. Ось чому астрономічні обчислення привели до вирішення (тобто знаходженню елементів) трикутника. Цим і займається тригонометрія.

Зачатки тригонометрії були виявлені в древньому Вавилоні. Вавилонські вчені вміли передбачати сонячні і місячні затемнення. Деякі відомості тригонометричного характеру зустрічаються в старовинних пам'ятках інших народів давнини.

VI етап. Фініш.

Щоб успішно перетнути лінію фінішу залишилося напружитися і зробити «ривок». Дуже важливо в тригонометрії вміти швидко визначати значення sin t, cost, tgt, ctg t, де 0 t .360 . Підручники закрити.

Екіпажі по черзі називають значення функцій sint, cost, tgt, ctgt, якщо:

sint = π/ 6.

сost =π / 4.

tgt = π/ 3

ctg t = π/ 2.

VII етап. Підсумки.

Підсумки гри.

Капітани  здають бланки оцінювання. Визначається екіпаж, який став чемпіоном «Математичного ралі» і характеризується робота інших груп. Далі називаються прізвища тих, хто отримав бали «10» і «9», «8» і т.д.

 Підсумки уроку.

- Діти! Чого ви сьогодні навчилися на уроці?

(Спрощувати тригонометричні вирази; знаходити значення тригонометричних функцій).

А що для цього потрібно знати?

- визначення і властивості sin t, cos t, tg t, ctg t;

-співвідношення, що зв'язують значення різних тригонометричних функцій;

-знаки тригонометричних функцій по чвертяходиничного кола.

        - значення тригонометричних функцій першій чверті одиничного кола.

Я думаю, що ви зрозуміли, що формули потрібно добре знати, щоб їх правильно застосовувати. Ви також зрозуміли, що тригонометрія дуже важлива частина математики, так як вона застосовується в інших науках: астрономії, географії, фізиці.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

41625. Створення резервної копії та відновлення даних з неї 218.34 KB
  Вибрати базу даних. У вікні Загрузка файла вибрати Сохранить та вказати місце на диску для збереження дампу бази даних. Відновлення бази даних за допомогою програми phpMydmin Щоб виконати відновлення бази даних потрібно: Вилучити існуючу базу даних.
41628. Синтез моделей тіла людини за дії допустимих напруг дотику 616.17 KB
  Львів 2013 Мета роботи: розрахувати параметри моделі тіла людини за дії на неї довготривалих допустимих напруг. Загальні відомості про синтез моделей тіла людини Тіло людини як елемент електричного кола складається з декількох шарів з різними електричними характеристиками. За інших рівних умов напруженість електричного поля в тілі тим менша чим вища його електрична проникність що характеризує здатність тіла до поляризації.
41629. ИССЛЕДОВАНИЕ ЦЕПЕЙ С ИНДУКТИВНЫМИ СВЯЗЯМИ 108.39 KB
  Описание установки: В работе используются пара индуктивно связанных катушек: катушки LS и LT с коэффициентом связи KST . Результаты измерений: Ls=L3 Lt=L1 R3=220 Ом R4=20Ом Ls Lt №катушки LмГн RОм №катушки LмГн RОм L3 292 46 L1 83 25 I1=300 мА UL1=16 В Исследование цепи с последовательным включением индуктивно связанных катушек Согласное Встречное IА Uрег В ULS В ULT В UL В I А Uрег В ULS В ULT В UL В 03 816 16 094 196 03 992 406 226 631 Расчеты производятся с использованием пакета Mthcd....
41630. Однофазный трансформатор 36.1 KB
  Паспортные данные исследуемого трансформатора: Собрали схему.При проведении опыта записали характеристики трансформатора в пределах U1=100÷210 B V1 1 W1 V2 220 В АТр Тр Результаты измерений Результаты вычислений B К 100 2015 00165 08 04848 293847 60606 530059 5 068 130 235 00875 12 01054 15673 14857 14774 55 088 150 279 10375 2 00128 1858 1445 14448 53 102 170 313 12 22 00107 1527 1416 14159 54 115 190 349 1375 3 001148 1586 1381 13809 54 129 210 3865 1625 38 00111...
41631. Сервисное программное обеспечение и технологии MS Windows 1022.47 KB
  Вывод приобретел практические навыков при работе с сервисным программным обеспечением, изучение технологий обмена данными в операционной системе MS Windows
41632. ЧИСЕЛЬНЕ ІНТЕГРУВАННЯ ФУНКЦІЙ 55.64 KB
  Хід роботи: Згідно з варіантом одержати значення визначеного інтегралу методами прямокутників трапецій і парабол. Для наближеного інтегрування використаємо формулу трапецій і формулу Сімпсона Формула трапецій: b ∫fxdx=hffb 2fx1 fx2 fxn1 b Формула Сімпсона: ∫fxdx=h 3[f4fx12fx24fx3 2fx4...
41633. Базовый логический элемент И-НЕ на КМДП-транзисторах 163.93 KB
  Его можно переводить в открытое состояние подавая управляющее напряжение большее чем максимальное входное положительное напряжение причем и в таком режиме работы ток затвора будет равен нулю.