57578

Свята та розваги в дошкільному навчальному закладі

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Методика ознайомлення дітей з довкіллям у дошкільному навчальному закладу. Мовленнєвий розвиток дітей від народження до 7 років. Отже розглядаючи нормативноправові документи з дошкільної освіти можна стверджувати...

Украинкский

2014-04-13

67 KB

12 чел.

PAGE  9

Тема: «Свята та розваги в дошкільному навчальному закладі»

Форма проведення заняття: бінарне

Мета: формувати  у студентів цілісні знання, уміння використовувати їх в практичній діяльності, знаходити правильні рішення, активізувати процес  навчання, підвищити рівень засвоєння матеріалу, досягти високої активності в групі. Виховувати почуття відповідальності, взаємодопомоги, участі в колективній праці.

Забезпечення заняття: комп’ютерні завдання і різні види театрів, дитяча література. ТЗН, DVD.

Література:.

1. Богуш А.М. Методика розвитку рідної мови і ознайомлення з навколишнім у

   дошкільному закладі. - К., Вища школа 1992- 414 с.

2. Богуш А.М. Методика ознайомлення дітей з довкіллям у дошкільному    

   навчальному закладу. – К.: Видавничій Дім   Слово, 2010-408 с.

3. Богуш А.М.  Мовленнєвий розвиток дітей від народження до 7 років.  

   Монографія. 2-е видання. – К.: Видавничий Дім  Слово, 2010- 374 с.

4. Литарь В.М., Мараховська І.О.  Свята та розваги в дитячому  

   садку- 2010- 165 с.  

5. Левченко Т.Г. Тематичні тижні в ДНЗ. Видавнича група Основа -2008-

   158 с.

Хід заняття:

І. ОРГАНІЗАЦІЙНО-МОТИВАЦІЙНА ЧАСТИНА

Викладач:  Доброго дня, шановні друзі!

Сьогодні у нас буде незвичайне заняття, ділова гра, сем і нар-практикум для працівників дошкільного навчального закладу, тема якої «Свята та розваги», в якому приймають участь 4 ДНЗ... «Дзвіночок», «Калинка», «Сонечко» І «Ромашка».

Контролюватимуть їх роботу і глибину знань, активність, здатність аналізувати, узагальнювати, їх креативність будуть інспектори міського ВО Шуліка Т. і Малюкіна М.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА ЗАНЯТТЯ

Керувати роботою семінару будемо ми з Катериною Михайлівною.

В сучасних умовах в нашій країні зростають вимоги до виховання і навчання підростаючого покоління. «Базовий компонент дошкільної освіти», як державний стандарт, визначає основне завдання дошкільної освіти -- не стільки озброїти дитину системою галузевих знань, скільки наукою життя. Так, його змістовна лінія «Світ мистецтва» орієнтує педагогів на розкриття образотворчого, музичного, театрального і літературного мистецтва. Метою дошкільного виховання, згідно «Концепції дошкільного виховання в Україні», є формування основ духовної особистості. Важливу роль у духовному становленні особистості відіграють розваги. Згідно з державною національною програмою «Освіта», суспільне дошкільне виховання покликано продовжувати повноцінний і різнобічний розвиток дитини, метою якого є забезпечення її повноцінного розвитку, набуття життєвого досвіду, вироблення умінь і навичок, необхідних для навчання в школі.

Отже, розглядаючи нормативно-правові документи з дошкільної освіти, можна стверджувати, що однією з задач освіти є формування в дітей цілісної наукової картини світу і сучасного світогляду, здібностей і навичок самостійного наукового пізнання І їх креативного втілення в життя.

Одним із шляхів реалізації поставленого глобального завдання є прилучення дітей дошкільного віку до мистецтва. Залучення дошкільнят до скарбниці вітчизняного та світового мистецтва має різні форми організації відповідної  роботи   це,   передусім,   найцікавіші   і   найбільш   поширені   у дитячому садку - свята і розваги.

Звучить мелодія «Свято наближається» Які чудові слова свято, розвага!

Скажіть, будь ласка, а які асоціації вони у вас викликають, виразіть свою асоціацію використовуючи іменники,

        дієслова,

       прикметники,

       прислівники.

Викладач 1 - скільки багато цікавих слів ви знайшли.

А який це вид роботи був з вами проведений?

як ви думаєте чи доцільний цей вид роботи в д/с?

Викладач 2  Так, дійсно, свята та розваги - це радісна, цікава подія в житті дітей.

Видатний знавець та цінитель дитинства, дитячої творчості КорнІй Чуковський головною ознакою, характеристикою дошкільного дитинства називає радісність буття, яке пронизує і супроводжує дитину без видимих причин. Саме цим відчуттям природного щоденного щастя можна пояснити надзвичайну енергійність, притаманну маленьким дітям, прийняття творчої активності в будь-якій діяльності як єдино можливого способу існування, потребу в постійному пізнанні довкілля, його творчому освоєнні. Відчуття радісності буття осяює дошкільне життя дитини і життя людей, які оточують її, супроводжують її розвиток. Саме тому в житті дошкільників неперевершене значення мають свята. Святкові образи дитинства зігрівають людину впродовж всього життя, підтримають у найтяжчі його моменти. Отже, свята й розваги дошкільників - справа надзвичайно серйозна й відповідальна. До того ж на святі завжди присутні батьки. Це спільне святкове дійство батьків, дітей і вихователів.

2. - Які ж види свят і розваг бувають?

Запрошуються до дошки завідувачі та методисти дошкільних закладів.

Завідувачі складають схему «Види свят», методисти «Види розваг».

         3. Поки працюють методисти І завідувачі біля дошки, відкрийте комп'ютери, знайдіть файл «види розваг», відкрийте його, перед вами тест, вам запропоновано три варіанти видів розваг за формою організації, знайдіть правильну відповідь, неправильну видаліть, а правильну розкрийте на весь екран комп'ютера. Будь ласка інспектори перевіряють правильність виконання роботи.

Викладач 2    Ви вірно визначили види розваг, саме їх розмаїття дає можливість сприяти всебічному розвитку особистості дитини.

       4. Ось у нас є така квітка  символ Базової програми. Кожен д/с відриває дві пелюстки і розкриває певну лінію розвитку дитини в процесі свят і розваг, а останній команді, потрібно буде довести ще й інтегрований характер цього виду діяльності дітей.

        Викладач 1  5.Чи    задоволені     інспектори    відповідями    членів    педагогічних колективів?

Хочу звернути вашу увагу ще раз на дошку, яких видів розваг ви  бачите найбільше, як ви думаєте, чому? 

В житті дітей велике значення відіграють емоції. Якщо їх забрати у дітей, то їх життя померкне. Великої уваги вимагають емоції радощів. Дитина в життті якої немає радощів, марніє і фізично і психічно.

Тому для дітей і в сімї і в дитячому садку треба організовувати свята, щоб скрасите одноманітне життя дитини, стимулювати  до діяльності всі її сили, здібності, в тому числі і мовні здібності.

Свята, розваги, що проводяться в дитячому садку збагачують життя дітей, сприяють більш повному і гармонійному їх розвитку.

Щоб гарно себе почувати  при розмові в різних випадках, треба придбати звичку говорити прилюдно, не соромлячись присутності слухачів.

Є люди, що мають багатий духовний досвід, гарно володіють мовою, але настільки сором’язливі, невпевнені в собі, незвичні до прилюдної мови, що навіть присутність декількох людей заважає їм висловити свою думку, приймати участь в розмові, виступати.

З такими недоліками в поведінці треба боротися вже в дошкільному віці. І в цьому допоможуть свята і розваги, так як вони дають можливість  дитині з малолітнього віку виступати перед сторонніми людьми, великою аудиторією. Важливо, щоб діти вже в дитячому садку свідомо розуміли, що вони приймають участь в загальній справі, в загальній бесіді, що їх словами всі зацікавлені, що вони розповідають товаришам те, що їх цікавить.

Але недостатньо виступати тільки перед своїми товаришами. До них діти звикають і перестають їх соромитися, але не втрачають сором’язливості в присутності нової аудиторії людей. З цією метою необхідно організовувати читання дітей на дитячих святах, на які запрошуються батьки і знайомі. Але не треба цьому придавати особливої урочистості.

Висуваються обранці, розвивається пуста пика, з однієї сторони, заздрощі – з другої. Ця зовнішня негативна сторона вбиває його внутрішню сторону розвивати у всіх дітей вміння і потребу шляхом живого слова впливати на слухача.

Діти мають спробу розігрувати маленькі сценки, п’єси, читати вірші, розповідати, давати пояснення картинам. При цьому шліфується їх мова, розвивається їх впевненість в собі, винахідливість, відкривається простір для творчості. Ми не повинні забувати, що дитяча вистава не театральна, в якій приймають участь актори.

         Яке значення має мовленнєвий розвиток дітей:

Як часто проводяться свята, розваги в д/с?

                  Викладач 2 Зрозуміло, що для того, щоб провести те чи інше свято     необхідно

дотримуватись певних методичних рекомендацій.

        6. Пропонуємо методистам об'єднавшись по двоє перевірити правильність запропонованих на дошці рекомендацій.

7. Поки методисти працюють біля дошки, всі останні виконують наступне завдання.

Важливе значення в підготовці до будь якого свята чи розваги має оформлення залу чи групової кімнати. Як підкреслювала Н. Ветлутіна,

гарно оформлений зал може бути тією приємною несподіванкою, яка викликає подив, позитивний настрій на свято, Будь ласка, відкрийте папку

«оформлення залу», перегляньте зразки оформлення головної стіни, виберіть який вам найбільше сподобався. До якого б свята чи розваги ви та оформили   зал? Обґрунтуйте свою відповідь.

Викладач 1  Перевіряємо, які ж методичні рекомендації до проведення свят та розваг нам запропонували завідуючі?

Викладач 2  Які оформлення залу вибрали садочки, чому?

8. При складанні сценарію до свята   ми повинні пам’ятати, що на ньому виконуються пісні, танці, Відкрийте папку «Танець», перегляньте його і визначте

в яке свято чи розвагу можна включити цей номер?

з якою метою

коли Його розучують?

(Ці номери були розучені на заняттях з музичної діяльності і, наче б то, і знайомий номер, але в святково оформленій залі чи групі, в гарних костюмах він виглядає по новому і несподівано)

Викладач 1 Гарно оформлений зал, вдало підібрані декорації, атрибути, іграшки. Костюми є запорукою того, що свято вдасться. І майже на всіх видах свят чи розваг використовується театралізована діяльність.

    Театралізована діяльність дітей, як підкреслювала Н.Карпінська, збагачує дитину естетичними враженнями, формує виразну, влучну, повноцінну мову, розвиває відчуття краси рідної мови. 

В Україні проблему розвитку мовлення в театралізованій діяльності досліджувала Н.Водолага.

Н.Водолага зазначала, що артистичні здібності – це особливий рівень прояву спеціальних здібностей дітей, що забезпечує їм успіх у виконанні творів мистецтва різних видів та жанрів (співи, танці, створення і виконання композиції на різних музичних інструментах, декламування, виконання ролей у театральних виставах тощо).

Театралізована діяльність у дошкільному віці існує та усвідомлюється педагогами як один з найефективніших засобів педагогічного впливу на розвиток особистості дитини, що використовується з певною метою і спонукається мотивами.  Педагог розвиває в дошкільників уміння «входити в образ» і «утримувати» його впродовж усієї театралізованої діяльності; усвідомлення мовленнєвих та виконавчих дій; уміння передавати характерні особливості будь-якого художнього образу; здатність переносити отримані уявлення в самостійну ігрову діяльність; спроможність виявляти зацікавленість до театру як виду мистецтва; усвідомленість змісту, ідеї, художніх образів, літературних творів.

Театралізована діяльність є могутнім засобом мовленнєвого розвитку дітей. Під час перегляду вистави, знайомства з літературними творами з допомогою театру вони отримують зразки правильного, красивого, емоційно забарвленого звязного мовлення, насиченого влучними образними виразами, прислівями, приказками, фразеологізмами

9. - Які ж вимоги ставляться до творів для театралізації? Підійдіть до столу і виберіть відповідні твори. Це завдання виконують дитячий садочок «Калинка» і «Сонечко»

10. А дитячий садочок «Ромашка» і «Дзвіночок» розкрийте методику роботи над створенням образів.

- Яку роботу з дитиною ви запропонуєте, щоб вона краще зрозуміла і передала образ свого героя?

- Які прийоми роботи використайте для формування в дітей умінь і навичок для передачі голосом образа героя?

- Які особливості організації театралізованих розваг в різних вікових групах?

Театралізована діяльність дошкільників має певні особливості в межах кожного вікового періоду. Це пов’язано з різним рівнем розвитку мовлення, ігрової діяльності, театральних дій, сприймання літературних творів.

Діти молодшого дошкільного віку люблять входити в образ, переживати яскраві хвилювання, наслідують дорослих. Але інтерес до такого виду діяльності в них ще не стійкий, не довготривалий. Недостатньо розвинене мовлення, вони можуть повторити слова за дорослим, але самостійно не створюють фрази. Театральні дії в них виражаються в рухові активності. Ігрові дії дітей молодшої групи розгорнуті й фіксуються на основі операції дій.

У старших дошкільників ігрові дії часто мають символічний узагальнений характер, що надає можливість дитині за короткий час програвати  більші «часові відрізки» подій. Старших дошкільників більше цікавить результат ігрової діяльності. Ігри носять колективний характер, довготривалі з міцно складеним сюжетом, з виконанням правил, які містяться в ролі й обумовлені сюжетом гри. Провідним мотивом гри у цьому віці стає пізнавальний інтерес, який виявляється в прагненні упорядкувати власні уявлення про довкілля.

ІІІ. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ.

До старшої групи діти приходять уже з певним запасом ігрових умінь: будувати план-сюжет, розподіляти ролі, самостійно готувати атрибути та декорації, використовувати способи колективного спілкування.

У старших дошкільників з’являється інше ставлення до вистави. Вони прагнуть глибше передати образ героя та показати власне ставлення до нього.

- В ЧОМУ ЗАКЛЮЧАЄТЬСЯ КЕРІВНИЦТВО ТЕАТРАЛІЗОВАНОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ?

Залежно від віку змінюється й керівництво театралізованою діяльністю. Науковці відзначають, що не слід втручатися у гру дітей, що таке втручання перетворює її в навчання, «паралізує» дитячу творчість і самостійну вигадливість. Більш широко використовуються прийоми опосередкованого педагогічного впливу: організація предметно-ігрового середовища, постановка перед дітьми проблемних ігрових завдань, допомога у плануванні діяльності, попередня мовленнєва робота.

11. Обгрунтуйте свій вибір літератури

12. Викладач 2 Кожен дошкільний навчальний заклад добре справляється з завданнями, а чи підготували ви домашнє завдання?

Підійдіть до столу, виберіть необхідний вам матеріал, і продемонструйте фрагмент театралізації казки.

Викладач 1     Перед    вами    є    відповідні    схеми    аналізу,    дотримуючись    них проаналізуйте побачений епізод.

Перегляньте фрагмент діяльності в дитячому навчальному закладі.

Це свято чи розвага?

До якого виду свята відноситься? ( традиційно-обрядові)

Як би ви назвали це свято?

В якій групі проводиться?

Використовуючи цей фрагмент складіть план-конспект інтегрованого свята.

Для підведення підсумку семінару-практикуму надаємо слово інспекторам.

Проаналізуйте роботу Дошкільного навчального закладу. Творчий підхід, активність, взаємодопомогу, уміння разом працювати, дослуховуватись інших точок зору.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

28371. Вещные права на земельные уч-ки. Сервитуты 13.71 KB
  Закон к вещным правам относит: право собственности право пожизненного наследуемого владения землей. право постоянного бессрочного польз. право хозяйственного ведения. право оперативного управления сервитуты.
28372. Защита права собственности: понятие, система способов защиты 14.67 KB
  Защита права собственности: понятие система способов защиты. Вещноправовые средства защиты права собственности характеризующиеся тем что они направлены непосредственно на защиту права собственности как абсолютного субъективного права не связаны с какимилибо конкретными обязательствами и имеют целью либо восстановить владение пользование и распоряжение собственника принадлежащей ему вещью либо устранить препятствия или сомнения в осуществлении этих правомочий. Соответственно к вещноправовым искам относятся иск об истребовании имущества...
28373. Вещно-правовые способы защиты права собственности 15.02 KB
  К вещноправовым искам относятся: 1иск об истребования имущества из чужого незаконного владения виндикационный иск; 2 иск об устранении нарушений не связанных с лишением владения негаторный иск; 3иск об признании пр. Виндикационный иск это внедоговорные требования не владеющего собственника к фактическому владельцу имущества о возврате имущества. Сущностью этого иска является возврат собственнику конкретного индивидуально определенного имущества выбывшего из его владения вне его воли. иска: 1необходимо что бы собственник был лишен...
28374. Понятие, объекты и субъекты авторского права и смежных прав 15.51 KB
  В субъективном смысле АП совокупность субъективных прав возникающих у автора в связи с созданием конкретного произведения литературы науки и искусства. Объекты авторского права произведения литературы науки и искусства являющиеся результатом творческой деятельности независимо от назначения и достоинства произведения а также способа его выражения. а литературные произведения включая программы для ЭВМ художественные документальные учебные произведения тексты песен и др.; б драматические и музыкальнодраматические произведения...
28375. Авторские и смежные права, срок их действия 14.7 KB
  Авторские и смежные права срок их действия. Личные неимущественные права право авторства право на имя и право на защиту репутации автора охраняются бессрочно. Имущественные права ограничены сроком жизни автора и 70 годами после его смерти. Однако если автор в течение этого периода раскроет свою личность или его личность не будет далее оставлять сомнений то применяется общий срок действия авторского права в течение жизни и 70 лет после смерти; б авторское право на произведение созданное в соавторстве действует в течение всей жизни и...
28376. Защита авторских и смежных прав 14.34 KB
  Защита авторских и смежных прав. Защита авторских и смежных прав это совокупность мер целью которых является восстановление и признание этих прав в случае их нарушения. В зависимости от отрасли права обеспечивающей защиту авторских и смежных прав выделяют следующие способы защиты. Гражданскоправовой способ защиты возмещение имущественного ущерба автору или иному правообладателю.
28377. Понятие и субъекты патентного права 14.75 KB
  Понятие и субъекты патентного права. Патентное право в объективном смысле совокупность норм регулирующих имущественные и личные неимущественные отношения возникающие в связи с признанием авторства и охраной изобретений полезных моделей и промышленных образцов установлением режима их использования материальным и моральным стимулированием и защитой права их авторов и патентообладателей. Субъектами патентного права являются авторы изобретений полезных моделей и промышленных образцов патентообладатели а также другие лица не авторы...
28378. Объекты патентного права: понятие, признаки 14.67 KB
  Объектами патентного права являются изобретения полезные модели и промышленные образцы. Органом осуществляющим акт признания новшества в качестве изобретения является федеральный орган исполнительной власти по интеллектуальной собственности Федеральная служба по интеллектуальной собственности патентам и товарным знакам Роспатент. В качестве изобретения согласно ст. Уровень техники служащий критерием новизны изобретения включает любые сведения ставшие общедоступными в мире до даты приоритета изобретения.
28379. Оформление права на изобретение, полезную модель, промышленный образец 15.02 KB
  Оформление права на изобретение полезную модель промышленный образец. Права на изобретение полезную модель и промышленный образец охраняет закон и подтверждает патент на изобретение и промышленный образец и свидетельство на полезную модель патент. Документы которые должны быть в заявке: на изобретение: заявление о выдаче патента указываются автор лицо на имя которого испрашивается патент их местонахождение; полное описание изобретения; формула изобретения выражающая его сущность; чертежи и иные необходимые материалы; документ...