57606

Про що можна довідатися з сімейного фотоальбому. Родинне дерево

Практическая работа

Педагогика и дидактика

Мета: розкрити зміст науки генеалогія значення поняття родинне дерево; розвивати вміння роботи з фото джерелами створювати родинне дерево та визначити їх роль у роботі дослідників...

Украинкский

2014-04-14

167 KB

37 чел.

Практичне заняття №1           5 клас

Тема: Про що можна довідатися з сімейного фотоальбому. Родинне дерево

Мета: розкрити зміст науки генеалогія, значення поняття родинне дерево; розвивати вміння роботи з фото джерелами, створювати родинне дерево та визначити їх роль у роботі дослідників; сприяти формуванню духовної, соціально-орієнтованої особистості, зацікавленої сімейними традиціями, витоками свого роду.

Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть:

розкривати зміст понять генеалогія, родинне дерево;

описувати фотографію за допомогою пам'ятки роботи з фото джерелами;

створювати власне родинне дерево, добирати інформацію з сімейних фотоальбомів.

Тип уроку: практичне заняття.

Обладнання: схема родинного дерева, фотографії з сімейного фотоальбому, ножиці, клей, зошит, підручник 1) Власов В.С. Історія України (вступ до історії). – К.: Генеза, 2013. – 256 с. або підручник 2) О. І. Пометун, I. А. Костюк, Ю. Б. Малієнко Історія України (вступ до історії). – К.: Видавничий дім «Освіта», 2013.

Структура заняття:

І.Теоретична частина

ІІ. Практична частина

Хід уроку:

І.Теоретична частина

І. Оргмомент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності (1 варіант)

Фотографія зупиняє час

(Анрі Базен)

Учні мають висловити своє ставлення до обраного епіграфу заняття. Можна використати інтерактивну вправу «Мікрофон».

2 варіант

Учні відповідають на запитання. Можна використати вправу «Дерево рішень». Питання:

1. Що історики бачать на фотографіях.

2. Як відображена історія вашої сім’ї у фотографіях.

3. Чому родинне дерево є історичним джерелом.

ІІІ. Повідомлення теми, мети структури заняття.

ІV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

1. Генеалогія і родинне дерево

Слово вчителя

У сімейних архівах знатних родин у давнину та нині зберігають відомості про походження сім’ї та прізвища, про родинні зв’язки та близькість до інших заможних і відомих людей. Схему походження сім’ї називають родинним або генеалогічним деревом.

Збирання інформації про власний родовід стало дуже важливим у X столітті. Аби довести свою шляхетність і мати право на привілеї, рицарі та інші дворяни збирали відомості про своє походження.

Результати досліджень історії власної родини зображали у вигляді дерева. В основі, або ж у корінні, такого дерева часто розміщували герб засновника родини, а на гілках (праворуч і ліворуч) — герби батька і матері. Зазвичай родинне дерево має вигляд картини, яку розміщують на видноті.

Словникова робота:

Генеалогія – ( від грецьких слів «рід, походження» та «слово, знання») — допоміжна історична наука про походження та взаємний зв’язок родин.

Родинне або генеалогічне дерево – схема походження сім’ї з іменами,прізвищами, роками життя родичів.

Можна продемонструвати приклади родинних дерев.

    

Для закріплення матеріалу можна запропонувати учням виконати завдання з підручника.

Завдання 1: (завдання з підручника 2, сторінка 39)

На основі запропонованої інформації доповніть генеалогічне дерево давньоруських князів.

Анна — дочка князя Ярослава Мудрого, як а вийшла заміж за французького короля й отримала у Франції ім’я Анна Руська.

Володимир (правив упродовж 1113-1125 років) — син князя Всеволода та візантійської принцеси з роду Мономах. Увійшов в історію як князь Володимир Мономах.

Княгиня Ірина — дочка шведського короля, дружина князя Ярослава Мудрого.

Князь Ігор Рюрикович (правив упродовж 912-945 років) —батько князя Святослава та чоловік княгині Ольги.

Князь Володимир Великий (правив упродовж 980-1015 років)— син князя Святослава та батько князя Ярослава Мудрого. Запровадив християнство в Київській Русі.

Княжна Анна (Янка) — дочка князя Всеволода. Відкрила першу в Київській Русі школу для дівчаток.

2. Фотографія як історичне джерело.

Слово вчителя

З давніх-давен людина намагалась зобразити якимось чином кращі моменти свого життя. Це намагання привело до того, що на світі з’явилося таке мистецтво як фотографія. Впродовж довгого часу, відтоді як у середині  ХІХ ст. було зроблено першу фотографію, це заняття стало улюбленим для мільйонів людей. Уміння фотографувати – це не тільки процес, який приносить задоволення фотографу, адже він завжди може надати можливість помилуватися своїми досягненнями, показати їх іншим людям, а також донести образи минулого прийдешнім поколінням. Важко переоцінити значення фотодокументів для вивчення історії України та нашого краю, тому на даному практичному занятті ми «створимо вашу історію», за допомогою якої ваші діти знатимуть про витоки вашого роду.

Робота учнів починається з гри. Діти, відповідаючи на загадки, піднімають фотографії тих членів родини, про яких йдеться. 

Хитрі очі, дві косички. У веснянках ніс та щічки. Непосида невеличка це моя … (сестричка.)

Сильний, добрий, справедливий, біля нього ми щасливі. Знає, вміє він багато. Гордимось, бо це наш …(тато.)

Ніжна, лагідна, рідненька, як голубонька сивенька. Нам би небо прихилила. Це … наша мила.(бабуся)

Він чимало літ прожив, на повагу заслужив. Для матусі він — татусь, а для мене він — … (дідусь.)

Пестить, ніжить, і голубить розуміє, дуже любить. Я до неї пригорнуся, бо вона моя … (матуся).

Леся Вознюк 

Ми з вами назвали найрідніших вам людей, а тепер ви знаєте, що існує ціла наука, яка вивчає походження родин та взаємозв'язок родичів. Але у світі існує безліч фотографій і для істориків вони є цінним джерелом, тому що саме вони є свідками майже всіх подій.

У XX столітті фотографії стають одним із найважливіших видів історичних джерел. На фотознімках можна побачити одяг та предмети, характерні для того часу, заняття людей, вигляд вулиць і будинків тощо. На відміну від письмових джерел, як і могли створюватися через певний проміжок часу після події, фотографії є безпосередніми свідченнями про неї. Досліджуючи фотографію як історичне джерело, скористайтеся пам'яткою. 1 варіант

Як працювати з фотографією — історичним джерелом

Кого зображено на фотографії? Хто ці люди і що вони роблять?

Коли і де відбувається подія? Чому ви так вважаєте?

З якою метою зроблено фотографію?

Якої інформації бракує, аби повністю відповісти на ці запитання?

Чи є на фотографії підпис, інші написи? Чи можуть вони стати у пригоді під час вашого дослідження?

Які висновки можна зробити? Про що ще ви хотіли б дізнатися?

(підручник 2) сторінка 34)

2 варіант:

ПАМ’ЯТКА  для роботи з фото джерелами:

Опишіть, що ви бачите на фотографії.

Які предмети, речі зображені на фото? Які з них автор, на вашу думку, хотів показати найбільш виразно? Чому?

Що роблять, чим займаються люди, зображені на фото?

Особливу увагу зверніть на те, чи люди позували для цієї фотографії спеціально. Чому саме в цей момент і на цьому місці опинилася людина з фотоапаратом?

Чи є на фото якась текстова інформація (плакати, реклама, підписи)? У якому зв’язку вона знаходиться з рештою зображень?

Якщо вам не відома дата фотографії, спробуйте за всіма можливими ознаками якомога точніше визначити час її появи.

Завжди слід брати до уваги, як співвідноситься інформація з фотографії із інформацією з інших джерел (текст, статистика, карикатура тощо), та намагатися створити цілісне уявлення.

Якщо ж джерела суперечать одне одному, то спробуйте з’ясувати – чому. Яку нову інформацію дає протиставлення різних джерел? Яке з них викликає у вас більшу довіру? Чому?

Отже, яку максимальну інформацію ви можете отримати, розглядаючи фото?

На які запитання фотодокумент не може дати відповіді? Якої інформації бракує?

Оберіть той варіант, який підходить для вас.

Для закріплення матеріалу - Завдання 2:

За допомогою пам’ятки опишіть будь-яке фото. Можна запропонувати фото з підручника 1), сторінка 44 (за вибором вчителя).

ІІ. Практична частина

1) Учні отримали випереджаюче завдання: підготувати фото із сімейного фотоальбому (копії), а також виписати відомості про батьків та родичів за схемою:

Повне ім'я, прізвище, по батькові автора (учня).

Повне ім'я, прізвище, по батькові мами (можна зазначити і дівоче прізвище), тата.

Повне ім'я, прізвище, по батькові  рідних братів, сестер автора.

Повне ім'я, прізвище, по батькові  рідних братів, сестер мами, тата (тітки, дядька).

Повне ім'я, прізвище, по батькові дідуся та бабусі (окремо батьків мами, тата) і тд. тп.

Можна зазначити і роки життя. Визначити рід занять або професію.

2) Підготовлені фотографії членів родини розкласти таким чином як зображено на запропонованому зразку: учень 1, мама 2, тато 3 і так далі.

3) Підготувати розповідь про свою родину. Працюючи в парах, розповісти про свою родину. 
V. Закріплення та узагальнення вивченого матеріалу

Завдання 3

Спробуйте, використовуючи підказки, визначити, хто кому з членів родини доводиться. 
Слова-підказки: дівер - брат чоловіка, зовиця - сестра чоловіка, невістка - дружина чоловіка, свекор - батько чоловіка, свекруха - мати чоловіка, тесть - батько дружини. теща - мати дружини, шурин - брат дружини, свояк - чоловік сестри дружини, свояки - чоловіки одружені на сестрах. 

Завдання 4

Можна використати вправу «сінквейн» (складання вірша, який складається з 5 рядків, у якому ви висловлюєте сласне ставлення до проблеми. 1 рядок – проблема, 2 – два прикметники, 3 – два-три дієслова, 4 – коротке речення, яке висловлює вашу думку, 5 – одне слово (іменник) через яке ви виразите свої емоції, почуття, пов'язані з даним поняттям.

Наприклад:

1 – Родина

2 – любляча, рідна

3 – турбується, захищає

4 – головне для людини

5 – сім'я

VІ. Підсумки, домашнє завдання.

Проаналізувати роботу учнів, оголосити оцінки.

До наступного заняття підготувати повідомлення «Походження назви моєї вулиці».


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

33258. Организационные структуры управления 131 KB
  Организационная структура это состав и соподчиненность взаимосвязанных звеньев управления. Организационная структура управления состоит из совокупности взаимосвязанных звеньев управления. Звено управления самостоятельная часть организационной структуры на определенной ступени уровне состоящая из аппарата управления и производственных подразделений.
33259. Социально-психологические методы управления 59.5 KB
  Лидерство и власть. Лидеры используют власть как средство в достижении целей группы или организации. Если лидеры достигают цели то власть как средство Используется ими для ускорения этого достижения. В чем же различие между лидерством и властью Важное различие относится к совместимости целей.
33260. Характеристика основных правовых форм организации 114 KB
  Характеристика органов управления ИЧП показана в табл. Характеристика органов управления индивидуальным и семейным частным предприятием Наименование органов управления Численность и сроки избрания Кто формирует Основные функции Кого назначает избирает Владелец собственник предприятия законодательный орган ИЧП 1 человек до ликвидации предприятия Владелец учредитель предприятия Принятие и утверждение устава определение уставного фонда утверждение планов и отчетов стратегия развития предприятия создание и ликвидация предприятия...
33261. Функционирование организации: понятие, и этапы жизненного цикла организации. Управление развитием организацией 52 KB
  Управление развитием организацией В менеджменте широко распространено понятие жизненного цикла организации под которым понимаются ее предсказуемые изменения с определенной последовательностью состояний в течение времени. Один из вариантов жизненного цикла организации на соответствующем временном отрезке предусматривает следующие этапы представленные на рис. Развиваются инновационные процессы предыдущего этапа формируется миссия организации.
33262. Сущность, задачи, особенности стратегического менеджмента 38.5 KB
  Методы стратегического менеджмента: метод системного подхода метод стратегической диагностики метод экспертных оценок метод стратегического анализа метод экономической и математической статистики Объект СМ фирма как открытая система Процесс стратегического планирования является инструментом который помогает руководству фирмы принимать правильные стратегические решения и корректировать в соответствии с ними повседневную жизнь организации. Схема стратегического планирования состоит из этапов: Преднамеренная стратегия называемая...
33263. ПРОЦЕСС РАЗРАБОТКИ СТРАТЕГИИ 76.5 KB
  СТЕПанализ Социодемографические воздействия Анализ социального окружения затрагивает вопросы связанные с пониманием роли общества и социальных перемен в жизни организации ее отрасли и рынков. Оно выступает в роли собственника или влияет на национализированные отрасли производства. Правительства некоторых стран контролируют ключевые стратегические отрасли причем способы контроля могут иметь эффект толчка резонанса в других экономических районах страны; международная политика. Анализ конкурентного окружения Отрасли и рынки Отрасли...
33264. Стратегия лидерства по издержкам 64.5 KB
  Существуют четыре широкие альтернативы: проникновение на рынок увеличение рыночной доли на старых рынках с помощью существующей продукции; освоение рынка внедрение на новые рынки и новые сегменты рынка с помощью существующей продукции; разработка продукта разработка новой продукции для обслуживания старых рынков; диверсификация разработка новых продуктов для обслуживания новых рынков. Продуты Существующие Новые...
33265. Основные положения по проектированию организационных структур управления 35 KB
  Заключается в разумной централизации функций работников в отделах и службах предприятия с передачей в нижнее звено функции оперативного управления. Обеспечивается закреплением за каждым подразделением определенных функций управления. Характеризует достижение минимально необходимых затрат на построение и содержание организационной структуры управления.
33266. Предмет науки управления (менеджмента) 41.5 KB
  Содержание функций управления. Менеджмент это процесс управления руководства отдельным работником рабочей группой коллективом для достижения цели организации. Менеджмент подразумевает определенную категорию людей получивших профессиональное образование в сфере управления и практически занимающихся руководством.