57611

Історія як навчальний предмет і наука

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: створити початкове уявлення про історію як навчальний предмет і науку; зацікавити новим навчальним предметом; ознайомити школярів з видатними вченимиісторіками України...

Украинкский

2014-04-14

569 KB

10 чел.

Застосування ІКТ на уроках історії.

Методична розробка уроку з предмету «Вступ до історії України»

5 клас

Учитель історії

Ялтинської ЗОШ I- IIIст. № 2

Кошман І.В.

Тема: Історія як навчальний предмет і наука

Мета:

  •  створити початкове уявлення про історію як навчальний предмет і науку;
  •  зацікавити новим навчальним предметом;
  •  ознайомити школярів з видатними вченими-історіками України;
  •  розвивати первинні вміння та навички в роботі з географічною картою;
  •  розвивати первинні вміння та навички в роботі з історичними джерелами;
  •  розвивати уміння і навички індивідуальної та групової роботи;
  •  формувати вміння аналізувати історичний матеріал;
  •  Виховувати шанобливе ставлення до пам’яток минулого

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Жанр уроку: урок-презентація

Обладнання: підручник, мультимедійна презентація «Вступ до історії України», додаток 1. Ігровий матеріал «Історичні пазли», фізична карта України, персональні комп’ютери.

Основні поняття і терміни: історія,всесвітня історія, історичне дослідження, історична подія, історики.

Основні дати: 1898 р. – 1936р. український історик М. Грушевський створив десятитомну працю «Історія України-Русі».

Структура уроку

  1.  Організація навчальної діяльності
  2.  Вивчення нового матеріалу
  3.  Історія як навчальний предмет і наука
  4.  Історія Українискладова всесвітньої історії
  5.  Видатні українські історики
  6.  Закріплення нових знань учнів
  7.  Підсумки уроку
  8.  Домашнє завдання

«Без знання минулого неможливо точне поняття про сучасне»

М.С. Грушевський

Хід уроку

  1.  Організація навчальної діяльності.

Знайомство з загальними питаннями організації навчального процесу під час вивчення нового предмету.

  1.  Вивчення нового матеріалу
  2.  Історія як навчальний предмет і наука

Слайд 1.

В цьому році ми розпочинаємо з вами вивчати новий навчальний предмет. Прочитайте, як він називається, і запишіть у зошити.

У 5 класі ви дізнаєтесь лише про окремі, найголовніші події з історії України, але в наступних класах будете вивчати систематичний курс з історії нашої Батьківщини від давніх часів до сьогодення.

Слайд 2.

Сьогодні на уроці ми розглянемо питання, представлені на 2-му слайді.

Прочитайте їх і скажіть, яке питання вас зацікавило найбільше і чому.

(Відповіді учнів активізують їх пізнавальну діяльність і готують до сприйняття нового матеріалу).

Слайд 3.

  •  Що, на вашу думку, означає слово «історія»?

Слайд 4.

  •  Які тлумачення цьому слову дає С. Ожегов?
  •  Яке з приведених відноситься до нашого предмету?
  •  Як пояснює цей термін наш підручник, назвіть походження цього слова? (§1-2 стор. 9)
  •  Знайдіть  інформацію у підручнику і розкажіть про те, як люди в давнину зберігали пам'ять про минуле (§1-2 стор. 9)

Слайд 5.

Історія вивчає та досліджує правдиві події минулого, які в своїй сукупності становлять історичні події.

  •  Прочитайте та запишіть поняття  Історична подія;
  •  Розгляньте і назвіть, які історичні події зображені на слайді 5
  •  Які історичні події нашої Батьківщини, нашого краю знаєте ви?

Слайд 6.

Висновки:

За допомогою слайду 6 дайте відповіді на мої запитання:

  •  Що вивчає наука історія?
  •  Які події досліджує історія?
  •  Чи пояснює вона, як змінюється життя людини під впливом важливих історичних подій?
  •  Чи встановлює наука історія зв'язок між важливими фактами суспільного життя?

Запишіть свої власні висновки та висновки ваших однокласників, які, на ваш погляд, являються найбільш  важливими та обґрунтованими.

  1.  Історія України –складова всесвітньої історії

Слайд 7.

Історія України вивчає життя народів, які з давних давен заселяли територію сучасної України.

Слайд 8.

Зверніть увагу на географічну карту України і виконайте завдання:

  •  Покажіть на карті територію нашої країни  та її столицю.
  •  Назвіть і покажіть на карті річку, на березі якої розташовано Київ.
  •  Найдіть на карті море, на березі якого розташовано наше місто.
  •  Найдіть на карті та покажіть  місто, де ми живемо.

Нашу велику планету населяють дуже багато народів, для яких вона є спільним домом. Кожен народ і країна, яку він населяє має свою власну історію. Зверніть увагу знов на карту.

  •  Назвіть сусідні Україні держави, покажіть їх на карті.

Слайд 9.

Кожен народ цих держав та інших має свою історію. Для нас історія інших держав та народів є всесвітньою історією. Проте історія нашої України являється невід’ємною складовою всесвітньої історії, адже це частина спільної історії народів нашої планети.

  •  Законспектуйте  значення поняття «Всесвітня історія»;
  •  Виконайте в парі завдання слайду 9.
  1.  Видатні українські історики

Слайд 10.

Підручники, енциклопедії, історичні доповіді – це те що допомагає нам познати історію. Проте, щоб все це написати, вченим - історикам треба провести дуже важку роботу, під час якої опрацьовується велика кількість історичних документів, обслідуються різноманітні знаряддя праці та побуду під час археологічних розкопок, а потім щільно вивчаються   та систематизуються ці історичні знахідки.

  •  Поясніть значення поняття «історичне дослідження», якщо затрудняєтесь, зверніться за допомогою до слайду 10. Запишіть у зошити.

Слайди 11, 12, 13,14, 15.

Саме завдяки роботі цих людей та багато інших ми сьогодні маємо можливість вивчати минуле свого народу від давнини до сьогодення.

  •  Демонстрація портретів видатних істориків України слайди 11-15);

  •  Самостійна робота учнів з історичним матеріалом презентації, підручника
  •  Ознайомтесь самостійно з історичними джерелами про видатних українських учених. Запишіть інформацію про них, яка вас найбільш зацікавила, або ви вважаєте її важливою.
  •  Акцентуйте увагу на дату - 1898 – 1936р.р. -  український  історик  М. Грушевський створив десятитомну працю «Історія України-Русі»  
  •  Знайдіть і прочитайте інформацію про

               М. Грушевського у підручнику (§1-2 стор. 9 - 10), доповніть                          попередні записи про нього, новими фактами, які ви «витягли»  з статті підручника.

III. Закріплення нових знань учнів

  1.  Проведення гри «Складіть пазли» на основі вивченого матеріалу «Видатні українські історики».

Учні об’єднуються в 3 команди. Кожна команда получає пакет з ігровим матеріалом – картки –пазли, де записані імена та прізвища видатних істориків, та інформація про них та їхні труди.  

Завдання: Систематизування, аналіз вивченого матеріалу: скласти картки таким чином, щоб получити розповідь про вчених-істориків.

Команда, яка вірно і швидко складе пазли, виграває

Додаток 1. Ігровий матеріал «Історичні пазли»

  1.  Слайд 16

  •  Перевір Себе!  - Гра «Ланцюжок»

Відповідаємо правильно на запитання один за одним, щоб не розірвати ланцюжок.

IV.Підведення підсумків уроку

  1.  Домашнє завдання: опрацювати матеріал про історію з §1-2, конспекту уроку. Скласти ребус з зашифрованим поняттям або терміном, вивченими на уроці.


Література:

  1.  Власов В.С., Данилевська О.Н. «Вступ до історії України»: підручник для 5 класу—К.: Генеза, 2005.-200 с.   
  2.  О.В. Гісем, О.О. Мартинюк  Вступ до історії України. Розробки уроків. – Харків.: Веста, 2009. -229 с. (майстер-класс).
  3.  Інформаційно-практичний бюлетень «Все для вчителя» № 6 лютий 2010 р.
  4.  Сучасний учитель та сучасний урок (методичні рекомендації щодо вивчення історії України та всесвітньої історії в школі).: укладач Левітас Ф.Л. – 2-е видання, стереотипне. – К.: КМІУВ ім. Б. Гринченка, 2002.-15 с.
  5.  http://ru.wikipedia.org
  6.  http://osvita.ua
  7.  http://his.1september.ru


Додаток 1. Ігровий матеріал «Історичні пазли»

                          

                                                                                                            

 

  •  

 


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

75887. Морфологічний та синтаксичний аналіз письмової сови. Кількісні характеристики морфем, граматичних категорій та синтаксичних конструкцій 25.93 KB
  МОРФОЛОГИЯ как часть грамматики это учение о слове о его грамматических классах частях речи морфологических категориях и формах. ЗНАМЕНАТЕЛЬНЫЕ ЧАСТИ РЕЧИ имя существительное имя прилагательное имя числительное местоимение глагол наречие категория состояния традиционно выделяют по совокупности признаков к которым относят: 1 обобщенное грамматическое частеречное значение отвлеченное от лексических и частных морфологических значений слов данной части речи; 2 характерный для каждого класса комплекс морфологических категорий и...
75888. Комп’ютерні технології і сучасна лексикографічна наука 26.72 KB
  Множество различных компьютерных лексикографических программ можно разделить на две больших группы: программы поддержки лексикографических работ и автоматические словари АС различных типов включающие лексикографические базы данных. Автоматические словари. Иными словами различаются автоматические словари конечного...
75889. Когнітивний інструментарій когнітивної лінгвістики 26.47 KB
  В основе этого языка лежит теория знаний разработанная в искусственном интеллекте и образующая важный раздел когнитивной науки. Онтологически разделение декларативных и процедурных знаний соответствует различным типам знаний когнитивной системы человека. В теории знаний для изучения и представления знания используются различные структуры знаний фреймы сценарии планы. Минскому фрейм это структура данных предназначенная для представления стереотипной ситуации Более развернуто можно сказать что фрейм является концептуальной структурой...
75890. Понятие «империя» и многообразие его трактовок. Континентальные и морские империи 15.44 KB
  Континентальные и морские империи. Исторически такая трактовка империи оформилась не сразу. Понятие империи было тесно связано с завоеваниями территориальными захватами. Развитие империи как агрессивного расширяющегося государства всегда сопровождалось развитием личной диктатуры тиранической власти единоличного правителя.
75891. Межнациональные отношения внутри империи. Метрополия и колонии. Сравнительный анализ Российской империи, Австро-Венгрии, Великобритании. «Внутренний колониализм» 18.63 KB
  Сравнительный анализ Российской империи АвстроВенгрии Великобритании. Характер интеграции присоединенных территорий материальные духовные связи метрополии с завоеванными территориями определяют будущее империи. Сравним Британскую Российскую и АвстроВенгерскую империи.
75892. СССР как «империя»: сохранился ли имперский характер государства в советский период? Является ли современная Россия империей 17.35 KB
  Империя: слово и его значения Ливен Д. Российская империя и её враги с XVI века до наших дней. Она расширялась в соперничестве с имперскими континентальными государствами Австрийской и Османской империями на западе Китаем и Северо-Американскими Штатами на востоке.
75893. Неудобные регионы современной России: в чем их специфика, будущее этих регионов в составе России? (анализ одного-двух примеров на выбор семинариста – Кавказ, Сибирь, Крым, Дальний Восток, «крайний север», Калининград и т.п.) 14.13 KB
  Население регионов все активнее пытается привлечь внимание Центра к своим социальноэкономическим и экологическим проблемам; все большее число людей обращают внимание на региональные культурные особенности и проявляют интерес к истории своего края. Предварительные результаты последней переписи населения проведенной в октябре 2010 года свидетельствуют о том что в графе национальность жители ряда регионов указывали новые национальные самоидентификации.
75894. Понятие «центр» - «периферия» в современной России и их границы 15.2 KB
  Результаты многочисленных социологических исследований показывают что такие ощущения присущи населению субъектов РФ вне зависимости от их географического положения и связаны они во-первых с повсеместными представлениями об удаленности интересов и политических решений центра от насущных проблем периферии и во-вторых с уверенностью в том что влиять на центральные интересы и решения фактически невозможно.
75895. Соотношение светской и церковной власти в Древней и Средневековой Руси 14.01 KB
  В Новгородских землях и Смоленских церкви обеспечивались к половине 12 в. К тому же во время феодальной раздробленности авторитет главы церкви значительно вырос. Территориально-административная организация церкви повторяла систему подчинения древнерусских княжеств Киеву один митрополит и несколько.