57612

Україна в роки правління гетьмана Івана Виговського

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Хмельницького визначити основні засади внутрішньої і зовнішньої політики гетьмана Івана Виговського; розвивати в учнів уміння працювати з картою аналізувати текстові та візуальні історичні джерела і на основі їх робити певні висновки...

Украинкский

2014-04-14

76 KB

12 чел.

Тема уроку: Україна в роки правління гетьмана Івана Виговського.

               

Мета уроку:

охарактеризувати політичне становище Гетьманщини після смерті Б. Хмельницького, визначити основні засади внутрішньої і зовнішньої політики гетьмана Івана Виговського; розвивати в учнів уміння працювати з картою, аналізувати текстові та візуальні історичні джерела і на основі їх робити певні висновки та узагальнення, давати характеристику історичним діячам

формувати компетентностний підхід учнів у відстеженні  причино-наслідкових зв’язків й уміння самостійно здобувати знання;

виховувати історичну самосвідомість учнів, повагу до історичного минулого нашого народу.

Тип уроку:   

урок вивчення нових знань

Форма уроку:

урок-дослідження, з використанням інтерактивних технологій

Обладнання:

портрет І.Виговського, карта Гетьманщини XVII ст., атласи, підручники, ілюстрації,  аркуші, фломастери.

Основні дати:

  •  1658 р.- Гадяцька угода
  •  1658 р. - початок Руїни.

                                              Хід уроку:

І. Організаційний момент

ІІ. Установчо-мотиваційний етап

Перш ніж ми перейдемо до вивчення нової теми давайте спробуємо пригадати деякі події із попереднього розділу.

Евристична бесіда (слайд 1)

 1. Назвіть хронологічні рамки Національно-визвольної війни( 1648-1657рр).

2. Національно-визвольну війну очолив... Б.Хмельницький.

3. Національно-визвольна війна українського народу була проти Польщі. 

4. З якою державою Б. Хмельницький уклав договір у 1654р. Москва

5. У якому місті проходило укладення договору 1654р. Березневі статті.

 У ч и т е л ь. Політична та економічна ситуація в Україні, що склалася по смерті Б. Хмельницького, була досить складною. Вона визначалася такими

факторами:  (слайд 2)

1. Царський уряд ігнорував інтереси Української держави.

2. Зазнала невдач українсько-трансільванська воєнна кампанія 1657 р. у Польщі.

3. У ході війни не відбулося об’єднання всіх українських земель.

4. Посилилося соціальне напруження в суспільстві.

5. Погіршилося матеріальне становище козацтва. У розореної війною держави не було коштів на платню козакам за службу. Козацька ж старшина тим часом збагачувалася за рахунок прибутків з оренди.

6. На новообраного гетьмана, який повинен був обійняти цю посаду після смерті Хмельницького, покладалося важливе завдання —ліквідувати соціальне напруження в українському суспільстві й продовжити боротьбу за національне визволення українських земель та об’єднання їх в одній державі.

Хто став гетьманом після смерті Б.Хмельницького; (слайд 3)

Ще за життя Б.Хмельницького старшинська рада винесла ухвалу про пердачу влади після смерті гетьмана його 16-річному синові Юрію. Однак після смерті Б Хмельницького ситуація змінилася. 26 серпня 1657р в Чигирині відбулася рада, на якій  геьманом до повноліття Ю.Хмельницького було обрано генерального писаря Івана Виговського.

( демонстрація портрета І.Виговського) (слайд 4)

Тому, тема уроку сьогодні, запишіть у робочі зошити -

Україна в роки правління І.Виговського. (слайд5)

Мета: охарактеризувати політичне становище Гетьманщини після смерті Б. Хмельницького, визначити основні засади внутрішньої і зовнішньої політики гетьмана Івана Виговського; (слайд 6)

                      План вивчення нового матеріалу. (слайд 7)

1.Обрання гетьманом Івана Виговського.

2.Внутрішня і зовнішня політика І. Виговського.

3.Україно – московська війна 1658 – 1659 рр.

4. Кінець гетьманування Виговського

 1.Обрання гетьманом Івана Виговського.

Зараз я пропоную вам уважно прослухати і переглянути відео в якому розповідається про обрання Івана Виговського гетьманом,а після перегляду опрацювати текст підручника на ст. 170 і на основі цього ви повинні скласти характеристику про гетьмана за планом який пізніше ви побачите на дошці.

   1. Як відбувалося становлення особистості історичного діяча: (слайд 8)

а) де і коли він народився?;  

б) де і в яких умовах жив, зростав, виховувався?;

в) як формувалися його погляди?

2. Діяльність історичного діяча: 

а) схарактеризуйте основні справи його життя;

б) які успіхи й невдачі були в його справах;  

в) які верстви населення підтримували його діяльність, а які ні, і чому;

г) якими були наслідки його діяльності;

Іван Виговський (р.н невід.-1664р)

• Походив зі старовинного шляхетського роду, закінчив Києво-Могилянський колегіум, служив у державних установах.

• У роки Визвольної війни був одним із найближчих соратників Хмельницького, генеральним писарем Війська Запорозького.

• По смерті Хмельницького був наказним гетьманом при Юрії Хмельницькому, а потім  26  серпня 1657 рік - м. Чигирин Старшинська рада обрала до повноліття Юрія гетьманом І.Виговського.

• Проводив антимосковську політику, розгромив промосковське повстання козаків у 1658 р., а також російські війська під Конотопом у 1659 р.

• Уклав у Гадячі угоду з Річчю Посполитою.

-Гетьман орієнтувався на інтереси старшинської верхівки та української покозаченої шляхти. Щедрі дарунки земельних наділів і привілеї можновладцям спричинили невдоволення незаможного селянства і козацтва.

• У жовтні 1569 року на Чорній раді був усунений від влади і повернув гетьманську булаву Юрію Хмельницькому.

• Після цього перебував на польській державній службі. За наказом Павла Тетері був заарештований і розстріляний у1664р.

У ч и т е л ь. Становище Гетьманщини було складним ще й тому, що серед козаків у цей час поглибилися розбіжності між прихильниками зовнішньополітичних орієнтацій. Частина з них орієнтувалася на Польщу (правобережні полки), а друга частина на Москву (лівобережні полки). Ситуація в Україні ускладнювалася ще й тим, що російський уряд розпочав свій наступ на українську незалежність. За таких складних зовнішньополітичних та внутрішньополітичних умов гетьманську булаву, як ми вже з’ясували, отримав Іван Виговський.

2.Внутрішня і зовнішня політика І. Виговського.

  Учитель.У зовнішньополітичній діяльності новообраний гетьман прагнув продовжувати політику Богдана Хмельницького, основне прагнення І.Виговського полягало втому, щоб запевнити Україні самостійність.

 Для розгляду цього питання я пропоную вам об’єднатися в дві  групи уважно переглянути відео та опрацювати текст підручника:  (ст.171-172)та визначити внутрішню та зовнішню політику Івана Виговського.Перша група працює над зовнішньою політикою а друга над внутрішньою політикою Івана Виговського. Своїми результатами заповнюєте схему яку отримала кожна їз груп і пізніше хтось один із групи презентує свою роботу.

Робота у групах

1-ша група Зовнішня політика. (слайд 9)

2-га грпа  Внутрішня політика. (слайд 10)

Зовнішня політика Івана Виговського  

 Розповідь учителя. 

Звичайно, Гадяцька угода не вирішувала багатьох соціально-економічних і політичних проблем або й просто ігнорувала їх. Особливо це - стосується становища селянсько-козацьких мас, їх інтересів, зрештою, політичної - орієнтації. Однак очевидним є те, що в разі вступу в силу гадяцьких «пактів» (в даній редакції) Україна досягла б якісно нового рівня державності, остаточно прилучившись до європейської цивілізації.

16 вересня 1658 р. - підписаний Гадяцький договір між Україною і Річчю Посполитою

Умови договору:

  1.  Україна входила до складу Річі Посполитої під назвою Великого князівства Руського (три воєводства - Київське, Чернігівське, Брацлавське) як третя складова федерації - поряд з Польським королівством і Великим князівством Литовським.
  2.  Законодавча влада - Рада, яка складалася з представників усіх полків, сотень і міст.

3. Виконавча влада - гетьман, якого обирали довічно і затверджував король.

  1.  Визнавалися усі вільності і традиційні права Війська Запорозького, і щорічно за рекомендацією гетьмана 100 козаків приймали в шляхту.
  2.  Козацький реєстр налічував 30 тис. + 10 тис. найманців.
  3.  Зрівнювалися в правах православні і католики.
  4.  На території князівства скасовувалася Брестська унія, митрополит і п'ять православних єпископів допускалися на засідання загального сейму.
  5.  Уводилися власна судова система українською мовою в діловодстві, своя скарбниця і монета за польським зразком.
  6.  Польське військо не мало права переходити кордони України.

Гадяцький договір був більш виваженим і чітким, ніж договір 1654 р. Та, на жаль, не судилося втілити в життя, тим паче, що Польща не збиралася дотримуватися його умов.

Внутрішня політика Івана Виговського  

3.Україно – московська війна 1658 – 1659 рр. Конотопська битва.

У ч и т е л ь Гадяцька угода спричинила погіршення українсько-російських відносин.

Для розгляду цього питання ви повинні опрацювати документ і заповнити таблицю (слайд 11)

4.Кінець гетьманування Виговського.

Випереджальне завдання

Підготувати повідомлення «Кінець гетьманування Виговського і його смерть».

ІІІ. Закріплення нових знань учнів.

Тести. (слайд 14)

1.Після смерті Б.Хмельницького гетьманом став:

а) Юрій Хмельницький;  б) Іван Виговський.

2. Початок правління І.Виговського:

а)1657 р; б)1658 р.

3. Іван Виговський орієнтувався на інтереси:

а)народних мас; б) вищих верств населення.

4.Конотопська битва відбулася 28 червня:

а) 1657 р. б) 1659р.

5.Між якими державами було укладено Гадяцький трактат?

а) між Москвою та Україною; б) між Польщею таУкраїною.

6.Гадяцький договір був підписаний:

а)6 вересня 1658р;б)6 вересня 1657р.

7. За Гадяцьким договором українського гетьмана мав затверджувати:

а) польський король; б) московський цар.

8. Яку посаду обіймав І.Виговський за гетьманування Б.Хмельницького:

а) Генеральний писар; б) Генеральний суддя.

9.Позначте період гетьманування І.Виговського:

а) 1663-1668рр; б) 1669-1672рр; в) 1657-1659рр.

10.Позначте період московсько-української війни:

а) 1658-1659рр. б)1657-1659 рр. в)1659-1660рр.

11.У якому році у Переяславі відбулася рада, яка підтвердила обрання І.Виговського гетьманом:

а) лютий 1658р;  5 квітня 1657р.

12.У 1664 році був страчений поляками наказом полковника:

а) Тетері; б)М.Пушкара.

IV. Підсумки уроку. У період гетьманства І. Виговського через внутрішні і зовнішні конфлікти починається період громадянських воїн. І в історії українських земель настає страшний, безжалісний період поневірянь і розрухи - який історики охрестили як період - Руїни. Проте історична особистість гетьмана І. Виговського ще раз змогла нам продемонструвати стійкість духу українського народу в боротьбі за свою свободу.

 Домашнє  завдання. Опрацювати § 23, с. 169 – 175. Скласти кросворд по даній темі. (слайд 15) 


Додаток 1

Документ

Основною причиною українсько-російської війни 1658-1659 рр. була несумісність підходів гетьманського та царського урядів щодо подальшого розвитку двосторонніх відносин. Гадяцький договір прискорив військове московсько – українське протистояння.

Іван Виговський війни не хотів, але вимушений був відповісти на агресію зі сторони Московщини і розірвати стосунки з Москвою. Було розроблено план військових дій щодо розгрому царських військ та опозиції. Оскільки царський уряд став на сторону опозиції, то громадянська війна переросла у війну  з Московською державою. Бойові дії почалися на різних фронтах у грудні 1658 року. Московський цар оголосив І. Виговського зрадником і закликав українців не підпорядковуватися гетьману. Частина Лівобережних полків перейшла на сторону московського царя. Виговський, в свою чергу, розіслав до європейських дворів звернення, у якому сповіщав про розрив із Москвою та про причину цього розриву.

  Росія, прагнучи стати наймогутнішою потугою на сході Європи та у православному світі в цілому, бажала загарбати Україну, а Україна - навпаки, прагнула зміцнити свою власну державність під захистом Москви, але без реального включення в російський владний простір.

 Основні події московсько-української війни 1658-1659 рр. розгортались навесні-влітку 1659 р.  Наприкінці березня 1659 р. понад 100-тисячна російська армія на чолі з князем О.Трубецьким рушила на Україну. 20 квітня її було зупинено під Конотопом, який боронили козаки Чернігівського і Ніжинського полку під командуванням ніжинського полковника Григорія Гуляницького. Майже два місяці козаки тримали облогу.  Виговський протягом цього часу готувався до вирішального бою. Гетьман домовився з кримським ханом про допомогу 40-тисячної орди і загалом мав близько 60 тис. вояків. Незабаром союзницьке військо виступило на допомогу оточеним.

  Головна битва відбулася 28 червня 1659 р. в районі с. Соснівки під Конотопом. Вона закінчилася нищівною поразкою московського війська. (

Гучна перемога під Конотопом не поклала край розбратові в Україні. Поміж українців не було єдності щодо подальшої долі Батьківщини. Незалежну Україну кожне угрупування розуміло по-своєму, обстоюючи передусім власні інтереси.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

32117. les tropes (figure de sens) 12.8 KB
  Le même réfèrent peut être désigné directement, par le mot au sens propre et indirectement, par son indice secondaire.«Le sens imagé, cest la vision cumulée de deux images » (V.G. Gak).
32118. les comparaisons, leurs typoes et fonctions 12.88 KB
  L stylistique étudie les comprisons imgées qui peuvent être figées stbles ou occsionnelles. Les comprisons imgées rpprochent les rélités différentes pr leur nture elles se distinguent pr l'originlité de cette similitude. que tel comprble ressembler en de les verbes dire croire u Conditionnel etc.
32119. La metaphore. Se base sur le transfert de la nomination d’un referent sur l’autre liee au premier par la ressemblensce. C’est une comparaison en raccourci 12.18 KB
  On distingue : L metp 3 termes : vous netes quune pie bevrde 2 termes : le desert une mer de sble un terme : mon oiseux u point de vue grmmt les met puvent etre nominles Mon beu nvire o m memoire verble lombre violente des touffes de giroflee eclboussit le mur rugueux. djectivlemon esprit mer dverbileJi quitee Mdrid prcournt philosophiquement les des Cstilles L semntique des imges on distingue : l met sptile Une mer de sble nthropomorphique quel princesse nimlomorphique : Le troupeuconcret de ponts...
32120. La metonimie et ses variantes, la synecdoque et l’antonomase sont des figures basees sur la contiguitee(sur le rapport de voisinage, d’interdependance) et ne depend pas de la vision personnele de l’auteur 11.84 KB
  Types de metonimies : on prend le contennt pour le contenu et vice vers : boire une bouteille=boisson on prend le producteur pour le produit : un beu Millet=tbleu on prend le lieu dorigine pour le produit : un bordeuxvin fbriquee Bordeux on prend l consequence pour l cuse et vicevers : ce trvil est remrqubleresultt On prend le concret pour lbstrit : l botteloppression l tyrnnie On prend l qulitee pour le porteur de cette qulitee :l bontee memeune femme tres bonne On prend le tout pour l prtie et...
32122. le style fonctionnele, theorie des souslangues 12.59 KB
  En fonction des fcteurs susmentionnes on distingue trditionnement les style suivnts: prle communiction quotidienne scientifique science officiel ffiresdroit publiciste Politique Style des belleslettres rts et litterture L theorie de souslngues.notion de discours les recherces dns le domine de l differencition slylistique de l lngue ont demontre que l theorie des styles fonct.ne decrit ps l lngue d'une mniere exhustive; elle ne met ps en vleur que des phenomenes âcentruxâ Chque souslngues comprend trois types...
32124. les traits specifiques du francais parle 26.5 KB
  Par le terme modalité on désigne les rapports qui existent entre le fait énoncé et la réalité ainsi que lattitude du sujet parlant envers ce fait. Pour traduire la modalité, le français dispose de moyens multiples qui relèvent de la grammaire, du lexique et de la phonétique
32125. Les notions principales de la sience sont apparues dans l’Antiquité 11.67 KB
  Les notions principles de l sience sont pprues dns lntiquité. Plusieurs procédés de style décrit pr les nciens ont grdé leurs noms grecs : tropes métphore métonymie etc. les etudes des svnts du Moyen ge ont pprofondi les idees des nciens mis un grnd essort est du ux linguistes des 1617 siecles qui ont posé le problème de l norme cthegorie neuve pour les etudes linguistiques. l linguistique connu un nouvel essor vec les trvux dHumbolt et de Sussure lopposition entre l lngue et l prole fit ressurgir le problème du style.