57613

Велика Вітчизняна війна (1941-1945 рр.) – складова Другої світової війни

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: познайомити учнів з подіями Великої Вітчизняної війни політикою загарбників на окупованих українських територіях діяльністю руху Опору на території України; вдосконалювати навички роботи з картою...

Украинкский

2014-04-14

54.5 KB

1 чел.

Тема: Велика Вітчизняна війна (1941-1945 рр.) – складова Другої світової війни

Мета: познайомити учнів з подіями Великої Вітчизняної війни, політикою загарбників на окупованих українських територіях, діяльністю руху Опору на території України; вдосконалювати навички роботи з картою, таблицею, формувати уміння аналізувати історичні документи; виховувати шанобливе ставлення до героїчного минулого свого народу, до пам'яток, що увічнюють подвиг їхній подвиг; формувати неприйняття будь-якого насильства над особою.

Тип уроку: комбінований, формування умінь та навичок.

Обладнати: Власов В., Данилевська О. Вступ до історії України. Підручник для 5 кл.; історичний атлас, роздавальний матеріал.

ХІД УРОКУ

  1.  Організаційна частина уроку
  2.  Актуалізація знань учнів

Перевірка домашнього завдання

Історичний диктант

  1.  Наприкінці 1922 р. Україна увійшла до складу Союзу… (Радянських Соціалістичних Республік)
    1.  У другій половині 20-х років СРСР проголосив курс на..., тобто переважний розвиток промисловості. (індуастріалізацію)
    2.  Наприкінці 20-х років почалося насильницьке створення колективних селянських господарств —.... (колгоспів)
    3.  1932-1933 рр. увійшли в історії українського народу як жахливі роки.... (голодомору)
  2.  Мотивація пізнавальної діяльності учнів

Учитель. Але попереду на Україну чекали ще більш жорстокі випробування — боротьба проти гітлерівських окупантів в роки Великої Вітчизняної війни.

  •  Напевно у ваших родинах є, або були дідусі і бабусі, які приймали участь у Другій Світовій Війні.Підніміть руку, хто з ваших родичів загинув на фронті, в концтаборі, був вивезений на роботу до Німеччини, помер з голоду в роки окупації.Майже кожну українську родину спіткало це лихо. Участь у боротьбі проти жорстокого ворога була справою кожного, тому ця війна дістала назву «Велика Вітчизняна». Тож сьогодні ми з вами познайомимося з основними подіями Великої Вітчизняної війни на території України

IV. Вивчення нового матеріалу.

Робота по карті (на комп’ютері)

Користуючись картою в історичному атласі «Україна між двома світовими війнами», назвіть:

1.3 якими радянськими республіками у складі СРСР та якими державами межувала Українська Радянська Соціалістична Республіка?

2. Які з українських земель в кінці 30-х рр. XX ст. перебували за межами УРСР?

Робота з таблицею за допомогою карти (роздатковий матеріал – таблиця, карта на комп’ютері)

Заповніть пропуски в таблиці, використовуючи інформацію карти.

Назви українських земель

Держава, у складі якої вони перебували

Львів, Луцьк, Рівне, Тернопіль, Коломия

 

Румунія

Ужгород, Хуст

Початок Другої світової війни

Учитель. У серпні 1939 року нацистська Німеччина і більшовицький Радянський Союз уклали угоду, в якій вони зафіксували свої прагнення розподілити між собою території сусідніх держав. А вже 1 вересня 1939 року Німеччина здійснила напад на Польщу, захопившу територію цієї держави, а також Західну Білорусію та Галичини, а у 1940 р. до Буковини вступили радянські війська. Ці події започаткували найбільш криваву війну XX століття — Другу світову.

Окупація України Німеччиною

Та вже 22 червня 1941 року фашистська Німеччина, порушивши існуючу угоду, розпочала війну проти Радянського Союзу. Вона увійшла в історію СРСР як Велика Вітчизняна війна.

Робота з картою(на комп’ютері)

Учитель. За допомогою карти «Україна в Другій Світовій війні 1939 – 1942 рр.» (червень 1941 — липень 1942 р.) дайте відповідь на питання:

  1.  Які міста України були окуповані німецькими загарбниками:

а) в 1941р.

б) в 1942 р.?

  1.  Коли окупанти захопили наш обласний центр і село?

Окупаційний режим в Україні

Робота з історичними джерелами(роздатковий матеріал)

Прочитавши наведені уривки з документів, дайте відповіді на питання.

  1.  а група. Опрацьовує документ «А».
    1.  а група. Опрацьовує документ «Б».
    2.  я група. Опрацьовує документ «В».
      1.  «Ніякої вільної України не існує. Ми звільнили Україну не для того, щоб зробити її щасливою, а щоб забезпечити для Німеччини життєвий простір і постачання, якого потребує».

Б. «Передусім я сподіваюсь, що нам в результаті пощастить забезпечити на тривалий час на Україні загальну продовольчу базу. Вона послужить постачальником тих ресурсів, які, можливо, знадобляться нам у майбутньому.»

  1.  «За планом головного управління безпеки [Німеччини] на територію Сибіру повинні бути переселені також західні українці. При цьому передбачається примусово переселити 65 % населення [України]».

Питання

  1.  Як ставилися окупанти до ідеї створення незалежної України?
    1.  Які плани щодо України мали фашистські загарбники?
      1.  Яка доля чекала на українців в умовах окупації?

Після опрацювання документів учні дають відповідь на питання, поставлені до документів, і роблять висновок про політику, що її проводили загарбники на окупованих українських землях.

Рух Опору в українських землях

У ч и т е л ь. На окупованій території у відповідь на жорстокість гітлерівців розгорнулася боротьба проти ворога — рух Опору, основу якого становили радянські партизани та повстанський рух, який невдовзі зорганізувався в Українську повстанську армію.

Робота з картою(на комп’ютері)

Використовуючи карту на «Україна в Другій Світовій війні 1943 – 1945 рр.» (1943- 1944)», дайте відповіді на питання:

  1.  Назвіть регіон України, де була поширена діяльність радянського партизанського руху?
    1.  Назвіть регіон, де була поширена діяльність Української повстанської армії.

Учитель. У 1943 р. в результаті наступу Радянської армії почалося звільнення території України від гітлерівців.

Звільнення України радянськими військами.

Робота з картою (на комп’ютері)

Використовуючи карту «Україна в Другій Світовій війні 1943 – 1945 рр.» (1943- 1944)», дайте відповіді на питання:

  1.  Які області України були звільнені від окупації до вересня 1943 р.?
    1.  Які області України були звільнені від окупації до грудня 1943?
      1.  Коли остаточно було звільнено територію України від фашистських загарбників?
        1.  Коли було звільнено наш обласний центр?

Учитель. Звільнивши Україну Радянська армія продовжила знищення ворога на території інших держав, окупованих Німеччино. Велика Вітчизняна війна завершилася капітуляцією німецьких військ. Відтоді 9 травня відзначається як День Перемоги.

IV. Закріплення знань учнів

Тестування(на комп’ютері)

  1.  Друга світова війна розпочалася:

а) 1 вересня 1939 р.;

б) 22 червня 1941 р.;

в) 22 липня 1942 р.

  1.  Другу світову війну розв'язала:

а) Англія;

б) Франція;

в) Німеччина.

3. Велика Вітчизняна війна тривала;

а) 1939-1945 рр.;

б) 1941-1945 рр.;

в) 1939-1941 рр.

4. Доповніть речення:

а) 1 вересня 1939 р. розпочалася.,.;

б) 22 червня 1941 р. розпочалася...;

в) 28 жовтня 1944 р. завершилося...;

г) 9 травня 1945 р. було підписано....

V. Домашнє завдання

Опрацювати 22 параграф підручника. Використовуючи додаткову літературу, спогади членів родини, зробити повідомлення за темою «Моє місто (село) в роки окупації».

PAGE   \* MERGEFORMAT 4


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

36548. Приближенные вычисления.Метод секущих, метод простых итераций 25 KB
  Метод секущих метод простых итераций. Метод секущих Часто на практике приходиться решать уравнения. В данном конспекте мы опишем метод секущих который является модификацией метода Ньютона. Формула для вычисления корня методом секущих имеет вид: xn1 = xn xnxn1fxnfxn1 fxn.
36549. Устройство контроллера управления лифтом 237 KB
  Объект управления – лифт. Отсчет времени осуществляется программно. Предусмотреть блок ПЗУ на БИС К573РФ2 объемом 2 кбайта. Разместить схему в адресном пространстве процессора начиная с адреса 0000h
36552. ИНФОРМАЦИОННЫЕ ТЕХНОЛОГИИ УПРАВЛЕНИЯ 18.5 MB
  Команды главного меню: Команда File позволяет создавать файлы помещать их в окно редактирования и проводить с ними различные операции. Эта команда открывает подменю из десяти опций: Опция New производит открытие нового окна редактирования и нового файла с именем NONAME цифра цифра . Команда Edit позволяет проводить различные операции с редактируемыми текстами. Команда Search осуществляет поиск любой необходимой последовательности символов в редактируемых текстах.
36553. ИНФОРМАЦИОННЫЕ ТЕХНОЛОГИИ В МЕНЕДЖМЕНТЕ (часть 2) 8.75 MB
  Для включения и выключения линеек служит команда Вид Линейка или кнопка над линейкой прокрутки. Кроме того в строке заголовка каждого диалогового запроса присутствует кнопка при нажатии которой появляется справочная система только по командам из данного диалогового запроса. Сохранить документ можно несколькими способами: а командами на ленте: Файл Сохранить сохраняет документ в уже существующем файле с именем указанным в заголовке окна документа и расширением . Команда Параметры анимации находится в группе Шрифт на вкладке Главная.
36554. ИНФОРМАЦИОННЫЕ ТЕХНОЛОГИИ В МЕНЕДЖМЕНТЕ (часть 1) 7.35 MB
  Работа с меню. Ярлыки и значки можно перемещать мышью по рабочему столу и упорядочивать правый щелчок по рабочему столу вкладка Вид и щелчок по команде Упорядочить значки автоматически контекстнозависимого меню. Также в этом меню можно выбрать размеры значков и ярлыков а также выровнять их по сетке. Чтобы настроить рабочий стол в Windows необходимо щелкнуть в свободной части рабочего стола правой кнопкой мыши и выбрать из контекстного меню команду Персонализация.
36555. КОРРОЗИЯ И ЗАЩИТА МЕТАЛЛОВ 1.72 MB
  Перенапряжение водорода на металлах 71 Лабораторная работа 9. Цель работы Установить закон роста оксидной пленки во времени при окислении металла на воздухе при высокой температуре определить постоянные коэффициенты в уравнении скорости окисления. металла к атомному объему металла меньше единицы то оксид не сможет полностью покрыть поверхность металла и не будет обладать защитными свойствами; второй класс если объемное отношение Vок VМе больше единицы то оксид обладает защитной способностью. Скорость линейного окисления постоянна...
36556. Алфавит языка, основные конструкции языка 39.5 KB
  Алфавитом Паскаля являются некоторые символы кодовой таблицы SCII которым в Паскале приписан определённый и фиксированный смысл а также некоторые цепочки символов. Кроме того к алфавиту относятся некоторые пары символов рассматриваемые как неделимые: символ неравенства = и = больше или равно меньше или равно := символ присваивания. Дополнительную группу символов алфавита составляют ключевые слова зарезервированные слова. Эти и некоторые другие последовательности символов SCII зарезервированы в Паскале им приписан...