57621

Особливості розвитку культури у другій половині 19ст. Освіта. Наука

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: виявити загальні закономірності та особливості розвитку культури в Україні у другій половині 19ст. Грушевського в розвиток української науки; виховувати шанобливе ставлення учнів до визначних діячів української культури другої половини 19ст.

Украинкский

2014-04-14

156 KB

17 чел.

Манявський НВК

Конспект уроку

з історії України

9 клас

«Особливості розвитку культури у другій половині 19ст.

Освіта. Наука.»

Підготувала:

вчитель історії

Жидун Тетяна Ярославівна

2012 рік


Тема. Особливості розвитку культури у другій половині 19ст. Освіта. Наука.

Мета: 

  •  виявити загальні закономірності та особливості розвитку культури в Україні у другій половині 19ст.; проаналізувати стан розвитку освіти та науки; розкрити внесок М.Грушевського в розвиток української науки;
  •  виховувати шанобливе ставлення учнів до визначних діячів української культури другої половини 19ст.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів

Бесіда

Поясніть поняття «культура».

Між якими імперіями була поділена Україна у другій половині 19ст.

Назвіть прізвища видатних діячів української культури першої половини 19ст.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. У другій половині 19ст. розвиток української культури відбувався вдвох умовах колонізаторських політичних режимів, що панували в Україні.

Відсутність національної держави, та антиукраїнська політика російського та австрійського урядів, безумовно, накладали негативний відбиток та розвиток культурних процесів. Але, незважаючи на це, українська культура продовжувала розвиватися як культура українського народу і характеризувалася величезними досягненнями у всіх її сферах.

ІV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу

  •  Особливості розвитку культури

А зараз для того, щоб ми змогли більш детально зясувати в яких умовах розвивалась українська культура другої половини 19ст.; учні опрацьовують документи №1 і №2, і спробують визначити які фактори впливають на розвиток української культури даного періоду.

1 група

Документ №1

Завдання: Які чинники позитивно впливали на розвиток української культури другої половини 19ст.?

2 група

Документ №2

Завдання:: Які чинники негативно  впливали на розвиток української культури другої половини 19ст.?

Чинники, що позитивно впливали

на розвиток культури

Чинники, що негативно впливали

на розвиток культури

  •  Реформи 60–70-х років (скасування кріпацтва, реформа освіти, земська,

судова, міська реформи), які розширили межі культурно-просвітницької діяльності та створили нові умови для позитивних зрушень у розвитку культури.

  •  Модернізація економіки, розвиток

фабрично-заводського виробництва, завершення промислового перевороту, розвиток ринкових відносин стимулювали розвиток культури, особливо освіти та науки.

  •  Активна культурно-просвітницька діяльність діячів суспільно-політичного та національно-визвольного рухів
  •  Відсутність власної державності,

антиукраїнська політика російського та австрійського урядів (русифікація, полонізація, мадяризація, понімечення українського населення).

  •  Численні заборони урядів обох імперій (Валуєвський циркуляр, Емський указ, контрреформи 80–90х років тощо).

  •  Переслідування з боку влади передових діячів української культури, еміграція за кордон частини української інтеліґенції

Таким чином, розвиток української культури другої половини 19ст. проходив в складних суперечливих умовах. Однак ряд факторів позитивно позначилися на українській культурі даного періоду.

  •  Освіта

Учитель. Колонізаторський характер політики царизму в Україні найяскравіше виявився в галузі освіти.

  •  Повідомлення учня про розвиток освіти

«Освітня політика урядів російської та австрійської імперій»

1 група

Робота за підручником(203-204ст.)

«Стан середньої освіти»

2 група

«Стан вищої освіти»

Завдання: Показати на карті вищі навчальні заклади.

Таким чином, у другій половині 19ст. в системі освіти України сталися позитивні зрушення, зумовлені потребою часу в освічених спеціалістах.

  •  Наука

В умовах, коли більшість населення українських земель не вміла читати, а успіхи в розвиткові освіти були незначними, прогрес в науці вражав уяву.

Чинники розвитку науки

  •  Загальноєвропейський прогрес в наці і техніці.
  •  Розвиток промисловості після реформ 60-70-х рр. 19ст., що потребував кваліфікованих спеціалістів і нових технологій.
  •  Відсутність ідеологічного забарвлення в дослідженнях.
  •  Домінування філософії позитивізму, що сприяла пошуку достовірних і точних вимірів фізичних і суспільних явищ.

Завдання. Доберіть факти до твердження: «Діяльності вчених України значно сприяли численні наукові товариства, що з’явилися після 1861 року»

Повідомлення учнів:

  •  “І.Мечников - перший лауреат Нобелівської премії з України“.
  •  “І.Пулюй - фізик і електротехнік, вчений-винахідник“.
  •  “М.Грушевський - організатор української науки“.

Завдання: Заповнити таблицюУкраїнські вчені другої половини 19ст.

V. Закріплення нових знань і вмінь учнів

  •  Покажіть на карті місця пов’язані з діяльністю вчених.
  •  Кросворд

VІ. Підсумок уроку

VІІ. Домашнє завдання

Опрацюйте §31, завдання 7

PAGE   \* MERGEFORMAT 4


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

63045. Одушевленные и неодушевленные имена существительные 19.88 KB
  Образовательные: формировать умения отличать слова отвечающие на вопрос кто от слов отвечающих на вопрос что; учить находить слова в тексте и подбирать их самостоятельно; учиться классифицировать одушевленные и неодушевленные имена существительные...
63047. Историография Нового времени 431.5 KB
  Понятие историографии имеет два значения. Узкое понятие – обзор литературы по определенному вопросу в хронологическом плане; эволюция подходов предшественников к той или иной идее. Широкое понятие – развитие исторического знания во всем многообразии его форм. Это научная дисциплина, изучающая историю исторической науки.
63049. Терроризм. Особенности современного терроризма 18.19 KB
  Цель: Ознакомить учащихся особенностями современного терроризма. Дать знания о терроризме и способах сохранения жизни при захвате заложников. Приветствие учащихся проверка готовности детей...
63050. Ліна Костенко. Коротко про письменницю. «Чайка на крижині», «Крила» 31.87 KB
  Розгорнута притчева метафора про глибоке духовне наповнення людини її крилатість що проявляється індивідуально. Крила. Виразне читання віршів Чайка на крижині та Крила. Основна думка: а Нащо крилатим грунт під ногами б Для мене ж той край найкращий де виросли крила мої.
63051. Цифра 0. Складання прикладів за малюнками. Складання і розв’язання прикладів за малюнками в межах 3 1.2 MB
  Повідомлення теми уроку Сьогодні ми з вами потрапимо до казки Колобок але ця казка буде на новий лад. Спекла баба Колобок і поставила на віконце остигати. Зайчик: Колобок Колобок я тебе зїм Колобок: Не їж мене....