57631

Family relationship

Конспект урока

Педагогика и дидактика

I suppose this topic will be interesting for you, because family is very important in the life of any person, isn’t it. So, today we’ll learn more about relationship between children and parents, have a discussion, learn some new vocabulary, do some exercises to remember them better, read a text.

Английский

2014-04-14

59.5 KB

33 чел.

План-конспект уроку англійської мови у 11 класі

Вчитель: Петрова І.О.

Урок 24

Тема: Family relationship

Підтема: Сім’я. Стосунки з батьками

Задачі: Учбова дискусія. Перегляд презентації PowerPoint Лексичні вправи. Аудіювання та читання тематичного тексту вправи 2, с.74-76. Текстові вправи. Діалогічне мовлення.

Цілі:

Практична: Удосконалювати вимову учнів. Практикувати учнів в усному мовленні. Ознайомити учнів з новим лексичним матеріалом теми. Тренувати учнів у вживанні нового лексичного матеріалу у мовленні на рівні слова, фрази та понадфразової єдності. Практикувати учнів у аудіюванні та читанні. Вчити учнів складати діалог-розпитування.

Освітня: Розширювати філологічний світогляд учнів. Збагачувати знання учнів з теми «Family relationship».

Розвиваюча: Розвивати фонематичний слух учнів, довготривалу, оперативну пам'ять, слуховий контроль, культуру читання, здатність самостійно планувати мовний вчинок, вміння логічно, послідовно висловлювати думки іноземною мовою.

Виховна: Виховувати інтерес до навчання, до вивчення іноземної мови, культуру спілкування, повагу до батьків.

Обладнання: Підручник (Карп’юк О. Англійська мова, 2011), аудіо запис тексту, презентація PowerPoint, розмовні фрази, скоромовка, прислів’я, тематичні малюнки.


Хід уроку

Етап 1. Початок уроку. Організація класу. Повідомлення теми і мети уроку учням

Мета: Залучити учнів до роботи на уроці

Прийом: Вітання, бесіда

T.: Good morning, dear friends! I am very glad to see you! I hope that everybody is in order. Look at the pictures and try to guess the topic of our lesson. Yes, exactly – it is “Family relationship”. I suppose this topic will be interesting for you, because family is very important in the life of any person, isn’t it. So, today we’ll learn more about relationship between children and parents, have a discussion, learn some new vocabulary, do some exercises to remember them better, read a text. At the end of the lesson you are to make dialogues sharing your ideas on the text.

Етап 2. Мовленнєва зарядка

Мета: Ввести учнів у іншомовне середовище за темою уроку

Прийом: Робота з прислів’ям

T.: Read the proverb and comment upon it!

Don’t trouble trouble until trouble troubles you.

T.: What are your ideas? Do you agree with that proverb?

Етап 3. Фонетичне тренування учнів

Мета: Удосконалювати вимову учнів

T.: You remember that pronunciation is very important, isn’t it? Let us practice the tongue-twister!

If many men know what many men knew

The life will be better. I think so. Don’t you?

Етап 4. Учбова дискусія

Мета: Практикувати учнів в усному мовленні

T.: Do you get on well with your family members? Why/why not?

Do you respect your parents? Why/ why not?

Can you rely on your parents? Why/ why not?

Can your parents rely on you? Why/ why not?

T.: Now I have got a surprise for you. This is a presentation. What are your predictions? Share your ideas! Don’t forget to use the conversational formula:

I strongly believe that

I am sure

I can’t agree with …

I can’t but agree …

It wasn’t mentioned that …

On the contrary!

T.: Be emotional!

Етап 5. Робота з тематичним текстом для аудіювання та читання «Teen Terror»

а) підготовка до аудіювання та читання тексту

Мета: Зняти можливі труднощі перед читанням

Прийом: Cемантизація лексичного матеріалу теми, лексичні вправи

T.: Now we are going to read a very interesting text. Its title is «Teen Terror». What will it be about? What are your predictions?

T.: There are some unknown words in the text. Let’s “get acquainted” with them to understand the text better.

adolescent

assault

blame

escape

interfere

obey

prevent

reject

remain

resent

inevitable

rebellious

to be grounded

to be jailed

to run out of

in order to

T.: Let’s do some exercises to remember the vocabulary better!

adolescent

насилувати

assault

втручатися

blame

слухатися, коритися

interfere

запобігати

obey

звинувачувати

prevent

підліток

T.: Make up word combinations and sentences with the new words! Be original!

б) аудіювання тексту та виконання завдання

T.: Now it is high time to listen to the text “Teen Terror”. What do you think of its title? What do you predict and wait for? Besides, you have the chance to read the text of exercise 2, pages 75-77! So, listen to it and fulfill the following assignment!

Listen to the text of exercise  2, pages 75-77 and complete Listen to the text of exercise  2, pages 75-77 and complete the sentences!

  1.  A father was …
  2.  George tried to …
  3.  Mr Trimble  held his daughter by …
  4.  The girl told the Police that her dad …
  5.  Now Susie …

T.: Listen to the text again and do the following:

Listen to the text and agree or disagree with the sentences below! Correct the false statements!

  1.  George is a responsible businessman.
  2.  He has got two sons.
  3.  The man had no problem with his elder daughter.
  4.  Susie likes dating with homeless people.
  5.  Susie’s American boyfriend is much younger than she is.
  6.  George was taken to prison.
  7.  His wife always made sure that her children ate three times a day.
  8.  George started working at the age of seventeen.

T.: Look through the story and match the comments made by people with the parts of George’s story (p.76-77)!

в) післятекстові вправи

T.: What are your impressions?

Who is to blame in such a situation? Why?

Do many teenagers face such problems?

T.: Work in groups and do exercise 5, page 77!

Етап 6. Діалогічне мовлення

T.: Now work in pairs. One of you is a reporter, the other is a psychologist. Make up dialogues using the questions of exercise 4, page 77 and the following information!

  •  Actually, I really feel pity for George.
  •  This fact is terrible.
  •  It was a big mistake to jail such a good father.
  •  If I were Suzy, I wouldn’t do a thing like that.
  •  Suzy is a selfish teenager.
  •  If I were in George’s shoes, I would limit her pocket money.
  •  Well, he just wanted his daughter to be happy.
  •  George wanted Suzy to have a good future,
  •  Suzy wanted to show her power.  

Етап 7. Коментування домашнього завдання

T.: At home you are to write a brief article to a teen magazine about conflicts between parents and adolescents. Exercise 6, page 78 will be helpful to you. Look through it and say if everything is clear.

Етап 8. Підсумки уроку. Оцінювання

T.: So, what have we done at the lesson? What new have we learnt? What was interesting/boring/unusual? Why? Who was the brightest pupil of this lesson? Why? …(name of a pupil), assess the work of your classmates, please!

T.: So, let us some up the ideas. Brainstorm and write what feelings refer to relationship between parents and children! (possible scheme below)

I enjoyed the way you worked at the lesson. You were active and smart. Your marks are… because… The lesson is over! Bye!


Family relationship

ove

respect

hatred

trust

support

understanding

admiration


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

39149. Программное обеспечение вычислительной техники и автоматизированных систем 100.5 KB
  Техникум-интернат, как учреждение среднего профессионального образования получает право на общеобразовательную деятельность и льготы, представляемые законодательством Российской Федерации через лицензию, выданную Министерством социальной защиты населения Российской Федерации.
39150. РАЗРАБОТКА ПРОГРАММНОГО МОДУЛЯ «УЧЕТ СОЦИАЛЬНЫХ ДАННЫХ СТУДЕНТОВ» НА ПРИМЕРЕ ФКОУ СПО «КАЛАЧЕВСКИЙ ТЕХНИКУМ-ИНТЕРНАТ» 70.8 KB
  Цель данной работы – создание программного модуля учета социальных данных студентов для ФКОУ СПО «Калачевский техникум-интернат». Заказчиком данного программного модуля является социально-педагогическая служба техникума, которой требуется полный и точный контроль над социальными данными всех студентов техникума. Лучшее решение этой задачи – внедрение программного модуля, который автоматизирует данный процесс учета данных.
39152. Философия для аспирантов 1.73 MB
  Основное внимание уделено философскому анализу науки как специфической системы знания формы духовного производства и социального института. Рассмотрены общие закономерности развития науки ее генезис и история структура уровни и методология научного исследования актуальные проблемы философии науки роль науки в жизни человека и общества перспективы ее развития и ряд других проблем. Рассчитано прежде всего на аспирантов и соискателей готовящихся к экзаменам кандидатского минимума а также всех желающих составить собственное представление...
39153. КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТЬ ТОВАРА: АНАЛИЗ И УПРАВЛЕНИЕ 164 KB
  Целью данной работы и является 1) Определение и анализ тех факторов, за счет которых формируется конкурентоспособность товара, 2) Определить, что же это собственно такое – конкурентоспособность товара и 3) Каковы пути повышения конкурентоспособности товаров, выпускаемых предприятием.
39154. Оценка конкурентоспособности товаров и услуг на ООО «сервис-техника» 237.5 KB
  Самое главное в экономике любой страны – это малый бизнес. Во многих экономически развитых странах, по словам электронных СМИ, доля продукции, производимой малыми предприятиями в годовом ВВП, доходит до 60%. В этих странах на малых предприятиях работает минимум половина всего населения. Новые предприятия успешно создаются и функционируют, производят качественную и конкурентоспособную продукцию.
39155. Классификация компьютеров 496.94 KB
  Специалисты а таковыми являются в наш век все подростки старше десяти лет не преминут заметить что компьютер это не мозг по крайне мере пока уточнят особенно талантливые. Это простонапросто еще один инструмент еще одно устройство придуманное для того чтобы облегчить наш труд или усилить нашу власть над природой. Именно поэтому я и решил что моя будущая специальность будет связана с компьютерами: вопреки опасениям писателейфантастов человек не стал придатком машины а получил возможность лучше проявить свои...
39156. Ассортимент и контроль качества персональных компьютеров и их комплектующих в магазине Северного филиала компании R-Style в г.Нижневартовск Ханты-Мансийского АО 949.46 KB
  Процесс взаимодействия человека с ЭВМ насчитывает уже более 40лет. До недавнего времени в этом процессе могли участвовать только специалисты-инженеры, математики - программисты, операторы. В последние годы произошли кардинальные изменения в области вычислительной техники. Благодаря разработке и внедрению микропроцессоров в структуру ЭВМ появились малогабаритные
39157. Анализ и прогнозирование рыночной конъюнктуры компьютерного рынка в г. Петропавловске-Камчатском 299.75 KB
  Даже десять лет назад мало кто мог себе представать что практически у половины работающего населения будут в домашнем пользовании персональные компьютеры. Причем этот процесс лавинно продолжается и очень велика вероятность того что современные вычислительные системы скоро появятся в каждом доме. 3 Анализ ассортиментного ряда Для того чтобы полностью понять и правильно охарактеризовать рынок компьютерных продаж необходимо проанализировать все разнообразие компьютеров и компьютерных комплектующих которые продают фирмы. Служат для тех...