57638

INFINITIVE

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Use the correct form of the Infinitive: Speak louder if you want... (to hear, to be heard) Don’t talk too much if you want people...(to listen, to be listened) to you. Ask yourself always: how can this... (do, be done). I am glad... (to take, to be taken) your advice.

Английский

2014-04-14

91 KB

0 чел.

ШОСТКИНСЬКА ГІМНАЗІЯ ШОСТКИНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Розробка уроку з граматичної теми «INFINITIVE»

для учнів 8 класу з поглибленим вивченням англійської мови.

                                                          Підготувала учитель

                                                    англійської мови

                                                  вищої категорії,

                                                     учитель-методист

                                              Храмова Т.М.

м. Шостка, 2013р.


1.
Тема уроку: Інфінітив.

Мета уроку: Узагальнення вживання інфінітиву. Контроль засвоєння знань з теми.

Хід уроку:

  1. Організаційний момент: Бесіда з теми «Інфінітив» на основі вивченого матеріалу.

  2. Основна частина.

2.1. Оголошення теми і мети уроку.

2.2. Узагальнення теоретичного матеріалу з опорою на зведену таблицю вживання інфінитиву (зведена таблиця випадків вживання інфінитиву): Т – Р1, Р2, Р3 etc.

Форми інфінітиву

The Forms of Infinitive

Active

Passive

Indefinite (Simple)

to write

to be written

Continuous

to be writing

-

Perfect

to have written

to have been written

Perfect Continuous

to have been writing

-

 

  3. Виконання  тестів з теми «Інфінітив»:

3.1. Add the correct forms of the Infinitive:

The Forms of Infinitive

Active

Passive

Indefinite (Simple)

to be done

Continuous

Perfect

Perfect Continuous

The Forms of Infinitive

Active

Passive

Indefinite (Simple)

Continuous

Perfect

to have asked

Perfect Continuous

The Forms of Infinitive

Active

Passive

Indefinite (Simple)

Continuous

Perfect

Perfect Continuous

to have been sent for

The Forms of Infinitive

Active

Passive

Indefinite (Simple)

to read

Continuous

Perfect

Perfect Continuous

The Forms of Infinitive

Active

Passive

Indefinite (Simple)

Continuous

to be speaking

Perfect

Perfect Continuous

The Forms of Infinitive

Active

Passive

Indefinite (Simple)

Continuous

Perfect

to have been told

Perfect Continuous

3.2. Read the sentences, underline the Infinitive and state the forms of the Infinitive:

1. She was sorry to have missed the train. ___________________________________

2. The weather seems to be changing. ______________________________________

3. There is nothing to be done.____________________________________________

4. He is said to have left the school. _______________________________________

5. Look at the window. It seems to be snowing. ______________________________

3.3. Use the correct form of the Infinitive:

1. Speak louder if you want… (to hear, to be heard)

2. Don’t talk too much if you want people… (to listen, to be listened) to you.

3. Ask yourself always: how can this… (do, be done).

4. I am glad… (to take, to be taken) your advice.

5. I expect the telegram… (to bring, to be brought) in time.

6. He is said… (to write, to be written) a new play every day.

7. I am lucky… (to buy, to be bought) this book.

8. Take your umbrella. It seems… (to rain, to be raining).

9. The boy was sorry… (to forget, to have forgotten) to feed his rabbits.

3.4. Choose the right form of the Infinitive:

1. It was kind of you … me.

          A. to help

          B. to be helped

2. It was careless of you … the cat here.

          A. to be leaving

          B. to have left

3. I am happy… to the yacht.

          A. to invite

          B. to have been invited

4. It was a pleasure … with you.

          A. to have been walked

          B. to have been walking

5. It is good …

          A. to be loved

          B. to have loved

  4. Вживання заперечної форми інфінитиву (NEGATIVE INFINITIVE):

We use NOT TO before the INFINITIVE   

The Forms of Infinitive

Active

Passive

Indefinite (Simple)

to write –

not to write

to be written –

not to be written

Continuous

to be writing –

not to be writing

-

Perfect

to have written

to have been written –

not to have been written

Perfect Continuous

to have been writing –

not to have been writing

-

4.1. Finish the sentences using the negative form of the infinitive:

1. It will be wise not to….

2. Try not to…

3. It was so surprising not to…

4. It was so natural not to …

5. We decided not to…

6. It was unkind of you not to …

7. They promised not to…

8. He was happy not to…

9. We were sorry not to…

10. It was so pleasant not to…

4.2. Finish the sentences using the negative form of the infinitive:

1. It will be wise …

2. Try …

3. He decided …

4. She promised …

5. We were happy …

6. She was sorry …

7. It was so natural  …

8. We thought …

9. It was so pleasant …

10. We were unhappy …

  5. INFINITIVE without TO

1. After modal verbs CAN, MAY, MUST.

2. After verbs to LET, to MAKE

3. After expressions: I would rather…

                                 You had better…

5.1. Translate into English using CAN, MAY, MUST, MAKE, LET, I would rather, You had better:

1. Ця книга заставила мене сміятися.

2. ми можемо гратися в сніжки взимку.

3. Мені дозволили вийти.

4. Ми повинні вчитися гарно.

5. Я б краще виконав цю вправу.

6. Тобі б краще переказати цей текст.

7. Давайте поїдемо до Чорного моря.

  6. COMPLEX OBJECT

1.Іменник вживається у загальному відмінку:

I want the girl to open the window.

I want Ann to open the window.

2. Займенник вживається в обєктному відмінку :

I want her to open the window.

3. Вживається після дієслів, що виражають думку, почуття, намір, бажання: to want, to like, to dislike, to wish, to hate etc.

6.1. Translate sentences using COMPLEX OBJECT:

1. Я хочу щоб вона заспівала.

2. Мені подобається, як вона працює.

3. Вона хотіла, щоб вони почитали цю книжку.

4. він не любить, коли вони запізнюються.

5. Ми любим, коли діти працюють на уроці.

6. я ненавиджу, коли він не робить домашнє завдання.

7. Вчитель хоче, щоб ми навчалися гарно.

8. Він хотів, щоб мати відчинила вікно.

6.2 Choose the right form of the verb:

1. Teddy’s words made me … comfortable.

A. to feel

B. feeling

C. feel

2. Mrs. Pottson allowed her guests … in the living room.

A. to smoke

B. smoking

C. smoke

3. Has the secretary come yet? I want to have my papers … .

A. to type

B. type

C. typed

4. I watched my cat … with her kittens. I couldn’t tear myself away from that funny sight.

A. played

B. playing

C. to play

5. Granny didn’t want my Mom … my Dad.

A. marry

B. to marry

C. married

6. Our English teacher told  us .. shy and speak English as much as possible.

A. not to feel

B. not feel

C. felt

6.3 Choose the right form of the verb:

1. I have to get my photograph … for a new passport.

A. took

B. take

C. taken

2. There wasn’t much traffic in the street. I saw a little girl … the road.

A. crossed

B. cross

C. to cross

3. I have never heard Helen … .

A. sang

B. sings

C. singing

4. Mary would like her brother … Tom’s company.

A. to avoid

B. avoid

C. avoided

5. We expected the Harrisons … later than usual.

A. to arrive

B. arrive

C. arrived

6. What makes you … such rash actions?

A. do

B. to do

C. doing.

  7. Test

Translate into English:

1. Діти хотіли піти на вулицю і погуляти.

2. Нам шкода, що ми не прочитали те оповідання.

3.Яка шкода, що я слухаю вас тільки зараз.

4. Туристи були раді дискутувати з самого ранку, куди піти.

5. Ми дуже раді, що Андрій зробив домашнє завдання.

6. Мені дуже приємно, що мені дали таку гарну пораду.

7. Тяжко писати твір протягом чотирьох годин.

8. Так приємно плавати у річці в теплий літній день.

9. Я дуже рада бачити тебе знову.

10. Важко ходити в горах протягом трьох годин.

  8. Домашнє завдання. Пояснення домашнього завдання.

8.1. Перекладіть на англійську мову, вживаючи потрібну форму інфінітива.

1. Я радий, що розповів вам цю історію.

2. Я хочу познайомити вас з цією артисткою.

3. Я радий, що мені розповіли цю історію.

4. я хочу, об мене познайомили з цією артисткою.

5. Я радий, що зустрів її на станції.

6. я радий, що мене зустріли на станції.

7. Ми дуже щасливі, що запросили його на вечір.

8. Ми дуже щасливі, що нас запросили на вечір.

9. Він дуже щасливий відвідати цю картинну галерею.

10. Він був щасливий, що відвідав цю картинну галерею.

8.2. Перекладіть на англійську мову, вживаючи потрібну форму інфінітива.

1. Діти люблять, коли їм розповідають казки.

2. Я не збирався зупинятись на цій станції.

3. Я не очікував, що мене зупинять.

4. Я шкодую, що заподіяв вам стільки турбот.

5. Він не переносить, коли йому брешуть.

6. Я згадав, що вже зустрічав це слово в книжці.

7. Мені дуже шкода, що я пропустив цю цікаву лекцію.

8. Вона щаслива, що біла на концерті.

9. Вона рада, що була присутня на лекції.

10. Він дуже задоволений, що закінчив свою книгу.

  9. Підведення підсумків уроку. Виставлення оцінок.

PAGE  1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

25522. Принятая генеральной ассамблеей ООН 13.86 KB
  1994 год был объявлен ООН Международным годом семьи. Идеология и стратегия семейной политики разработанные ООН и закрепленные в ее резолюциях посвященным году семьи и других материалов заключается в следующем: 1 семья как важнейшая ячейка общества заслуживает внимания защиты и поддержки со стороны государства независимо от типов семей многообразия индивидуальных предпочтений и социальных условии. На основе анализа руководящих принципов по вопросам семьи разработанных комитетом по вопросам семьи ООН можно выделить наиболее важно...
25523. Проблемная семья: сущность, типы 17.45 KB
  Сущность психологического содержания понятия проблемная семья традиционно имеет как широкое так и узкое толкование в специальной литературе. Например к проблемным семьям в этом случае можно отнести молодую семью не решившую задачу дифференциации от родительской семьи не разрешившую конфликты между личными и кооперативными потребностями. Дисфункциональная семья семья плохо или вовсе не выполняющая основные семейные функции.
25524. Конструкционные сплавы черных металлов. Стали и чугуны 136 KB
  Легированная сталь — сталь, которая кроме обычных примесей содержит элементы, специально вводимые в определённых количествах для обеспечения требуемых физических или механических свойств. Эти элементы называются легирующими.
25526. Возможности устранения супружеских конфликтов 15.44 KB
  Как уже указывалось чтобы научиться управлять ссорой нужно научиться управлять собственным эмоциональным состоянием. Тогда получается что для того чтобы эффективно управлять ситуацией возникновения ссоры и попытаться предотвратить ее человек должен научиться управлять собственным раздражением недовольством уметь сводить их на нет. И для того чтобы эффективно управлять ситуацией возникновения ссоры и попытаться предотвратить ее человек должен научиться управлять собственным раздражением недовольством уметь сводить их на нет.
25527. Характеристика репродуктивного здоровья молодежи. Факторы, влияющие на его состояние 24.98 KB
  Поскольку желание мужчин при выборе методов контрацепции учитывают большинство женщин интересно исследование характера и особенностей контрацептивного поведения и информированности по этим вопросам юношейподростков и мужчин возраст 1545 лет городских жителей проведенное в ряде территорий Российской Федерации . Несмотря на то что большинство опрошенных мужчин 815 знают о противозачаточных средствах 806 назвали презерватив 599 ВМС 496 гормональную контрацепцию 436 мужчин вообще не обсуждают 512 не...
25528. Репродуктивные установки и репродуктивное поведение молодежи и молодых семей 19.21 KB
  Браки и половая жизнь до вступления в брак В большинстве регионов мира средний возраст вступления в брак повышается и в настоящее время в подростковом возрасте в мире заключается браков меньше чем 10 лет назад. Рискованное поведение подростков В период взросления подростки часто оказываются в ситуациях риска. В тех случаях когда в результате раздоров в семье социальных изменений гражданских беспорядков или войн нарушены семейные связи или системы социального обеспечения положение подростков становится еще хуже. Опасность для...
25529. Роль членов семьи (матери, отца, бабушек, дедушек) в воспитании ребенка 16.31 KB
  Поэтому феномен матери всегда был есть и будет актуальным. Безусловная любовь матери дает ребенку: чувство защищенности; безопасность; убежище преображает опасный и незнакомый мир в нормальную сферу обитания; говорит о его важности и желанности в жизни; дает прочное ощущение надежности; питает не только физической но и душевной пищей; дарит способность доверять людям миру себе; вкладывает чувство принадлежности к роду нации устанавливает границы личностного пространства что позволяет ребенку брать ответственность на...