57655

Політична система Великої Британії

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Good morning boys and girls, collogues and guests! Today we got together to discuss the problem: “British political system and the role of Queen Elizabeth II and the Parliament.”

Английский

2014-04-14

60.5 KB

4 чел.

PAGE  4

Міністерство освіти і науки України

Дружківський технікум ДДМА

МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА

відкритого заняття

ПОЛІТИЧНА СИСТЕМА ВЕЛИКОЇ БРИТАНІЇ

З дисципліни: Англійська мова

2012


Методична розробка заняття з дисципліни англійська мова за професійним спрямуванням.

Підготувала Білоцерковець І.В. – викладач Дружківського технікуму Донбаської державної машинобудівної академії – 2012

Розроблено методику проведення практичного інтерактивного заняття, спрямованого на практикування студентів використовувати нову лексику у діалогічному мовленні та брати участь у дискусії.

Для викладачів англійської мови вищих навчальних закладів І-ІІ рівня акредитації.

Рецензенти: Корсун М.А. – викладач Дружківського технікуму Донбаської державної машинобудівної академії

Розглянуто та схвалено на засіданні циклової комісії соціально-гуманітарних дисциплін Дружківського технікуму Донбаської державної машинобудівної академії

Протокол № ____ від ______


План заняття

Тема заняття: Політична система Великої Британії.

Мета заняття:

навчальна: 1) сформувати знання з нової лексики за темою                                          «Політична система Великої Британії»;

                    2) сформувати уміння застосовувати нову лексику з теми заняття;

розвиваюча: 1) розвивати навички усного та діалогічного мовлення;

2) розвивати вміння працювати із інформацією, брати участь у               дискусії, відстоювати свою точку зору з проблеми;

виховна: 1) розширення знань про політичні системи світу, виховання  толерантного відношення до історії, культури, традиціях країни, мова якої вивчається;

методична: 1) вивчати та впроваджувати шляхи комунікативної компетентності студентів.

Вид заняття: практичне.

Між предметні зв'язки:

Забезпечувані: географія, історія, англійська мова, інформатика;

Що забезпечують: політекономія

Методичне забезпечення: лексика, портрет королеви, будівля парламенту, мішок з вовном,  екран,  мультимедійне устаткування.

Література:

Основна: 1) Полупан А.Р. English-speaking countries: A culture reader.  Х.:  Країна мрій, 2002

                2) Гудзеева В.А. Английский язык; Справ. материалы. Кн. для учащихся. – М.: Просвещение,1992

Додаткова: 1) англо – російські (українські) словники

                    2) українсько – англійські словники


Хід заняття

1. Організаційний момент (greetings, date, absence).

2. Мотивація навчальної діяльності.

      Мета: викликати інтерес до обговорюваної теми; мотивувати пізнавальну діяльність студентів.

      Форма проведення: усна бесіда.

Good morning boys and girls, collogues and guests!

Today we got together to discuss the problem: “British political system and the role  of Queen Elizabeth II and the Parliament.”

3. Повідомлення теми та очікування навчальних результатів.

Мета: забезпечити розуміння студентами змісту їх діяльності.

Форма проведення: бесіда з групою, читання студентами теми, мети заняття з дошки.

Our task is to speak about the role of the Queen. Also I want you to extend your knowledge  about the role of the British Parliament, its traditions.

4. Надання необхідної інформації.

Мета: дати достатньо інформації для того, щоб на її основі можна було б виконувати практичні завдання.

Форма проведення: комбінована.

So, look at the screen. Our first step is to revise the vocabulary to the topic.

monarch                           

monarchy

democracy

parliament

parliamentary

political

government

constitutional

  1.  read after me, please.
  2.  read in a chain and translate.

As a speech exercise, I want you to remember: What does the word “democracy” mean?

Students:

1 People do what they want within the framework of law.

2 People elect the head of state.

3 People elect their representatives to rule the country.

4 People say what they think.

5 People can live in any place they choose.

6 The head of state guarantees the rights of citizens.

7 All people and authorities follow the constitution.

5. Центральна частина заняття

Мета: засвоєння та застосування навчальних досягнень студентів відповідно до очікуваних результатів заняття.

Форма проведення: комбінована.

Yes, that’s right. And now look at the structure of the political system of Great Britain.

(На екрані структура політичної системи Великобританії)

What does it consist of?

Students:

1. I see, the official head of state is Queen.

2. The British Parliament is an important branch of the political system of Great Britain.

3. I know that Parliament has two houses: the House of Commons and the House of Lords.

4. The majority seats in the House of Commons form the Government with the Prime Minister at the head.

Yes, you are right. And now we’ll speak more about the Queen Elizabeth II. I’ll give you some more historical facts about this splendid woman and you’ll add.

( The portrait of the Queen on the screen)

The teacher.

Queen Elizabeth II`s full name is Elizabeth Alexandra Mary Windsor, she was born on the21st of April 1926 in London, England. She never went to school and was taught by home tutors.

Do you know what subjects was she taught?

Students:

1. I know that she was taught usual subjects as English, Literature, History, Geography and others.

2. Besides she learned basis of economy, law and constitutional right.

3. Queen knows French freely. Also she took the lessons of horse-racing, dancing and music.

4. The important fact in her life is that she was crowned in Westminster Abbey in June 1953.

5. I know that Queen Elizabeth II celebrates her birthday twice in April and in June.

Teacher

Well done! You see, she is a very modest and simple woman and on her birthdays Queen always invites people who was born on the26th of April 1926.

This year 2006 Queen celebrated the80th birthday.

What else can you add?

Students:

1Queen lives in a beautiful Buckingham Palace, the official residence of the Queen.

2Queen likes to travel very much. She and her husband were all over the world.

Dialogue

Now, listen to the dialogue and try to understand where she was recently.

-Have you heard that Queen was in Pribaltic countries?

-No, when was she there?

-She was there in October.

-Oh, her program was extensive. To her honour many meetings, concerts and receptions were held.

-I see, I think Queen’s visit has a historical meaning.

Where was the Queen in October?

Teacher.

Today the Queen is not only the heard of the state but also an important symbol of national  unity.

She has a legislative power a little, a part of executive one. She sings bills, gives speeches which are written by ministers. In practice the Queen Elizabeth II has no actual power: they say, the monarch reigns but doesn’t rule.

So, your conclusion.

Student:

-Queen Elizabeth is very popular respected all over the world. She is one of the richest person. But in fact her role is ceremonial.

Teacher:  People of the UK love their Queen and not without reason their English anthem begins with the words” God save the Queen”

Релаксація: - прослуховування та переклад гімну Великобританії

Anthem        God save our gracious Queen

Long live our noble Queen

God save the Queen.

Send her victorious,

happy and glorious.

Long to reign over us

God save the Queen.

Підсумок: I see you can guess the meaning of the anthem but …. is the best.

Now, look at the screen. Here you can see Queen’s real title in Britain.

Elizabeth the second by the Grace of God of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland and of her other Realms and Territories, Head of Commonwealth, Defender of the Faith.

Now, it’s time to discuss the role of the Parliament in the political system of Great Britain.

(The picture of the houses of Parliament)

How many chambers are there in the Parliament?

Students:

There are two chambers: the House of Commons and the House of Lords.

Teacher

Parliament has real power in the political system of Great Britain. British Parliament is often called” The mother of all Parliaments.”

What branch of power does the Parliament represent?

Student:

Parliament represents the legislative branch of power.

Teacher

What can you say about the House of Commons and the House of Lords?

Students:

1The House of Commons controls the Government, makes laws. The Commons have much more real power.

2The House of Lords examines and revises bills and can delay bills for one year.

Teacher

That’s all right. But do you know where the Parliament works?

Students:

Yes, I know. The Parliament works in the Palace of Westminster on the bank of the river Thames.

Teacher

What is the other name of it?

Students:

It is called the Houses of Parliament.

Teacher

What shows that the Parliaments` sittings began?

Students:

The face of Big Ben is lighting.

Teacher

What national tradition is there in the hall of the House of Lords?

Students:

I know that near the throne of Lord Chancellor stands the Woolsack

(On the screen  the word “Woolsack”)

Teacher

Yes, of course. The Woolsack symbolizes the wealth of Great Britain.

6. Рефлексія. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку.

Мета: допомогти студентам усвідомити, чи досягнуто поставленої мети.

      Форма проведення: усна бесіда.

So, our lesson is coming to the end. We must do the conclusion. The real power is represented by the Parliament and the role of the Queen is mostly ceremonial. Now, tell me, please, what state is Great Britain? (Great Britain is a parliamentary democracy with constitutional monarch).

Your homework is to prepare for the test.

Your marks….


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

24052. Хронический гастрит, Классификация, этиология и патогенез, клиника, лечение 56.92 KB
  Гастрит типа А эндогенный аутоимунный гастрит. Гастрит типа Б. Доказано что в основе патогенеза хронического гастрита типа В лежит персистирующая инфекция HP что подтверждается тем что этот микроорганизм находят в пилорическом отделе у подавляющего большинства больных. Гастрит типа С реактивный химический гастрит рефлюксгастрит.
24053. Бронхиальная астма. Аллергологическая диагностика 35.85 KB
  самостоятельное хроническое рецидивирующее заболевание основным и обязательным патогенетическим механизмом которого является изменённая реактивность бронхов обусловленная специфическими иммунологическими сенсибилизация и аллергия или неспецифическими механизмами а основным обязательным клиническим признаком приступ удушья вследствие бронхоспазма гиперсекреции и отёка слизистой оболочки бронхов Исследование функции внешнего дыхания Для определения функции внешнего дыхания повсеместно у пациентов в возрасте старше 5 лет используются...
24054. Острая и хроническая недостаточность коры надпочечников. Методы неотложной терапии 22.74 KB
  Синдром раздраженного кишечника: клиника диагностика лечение. Синдром раздраженного кишечника это не самостоятельное заболевание а комплекс расстройств которые не связаны с непосредственным поражением самого кишечника. Причины возникновения синдрома раздраженного кишечника: нервнопсихические психоэмоциональные расстройства стрессы нарушение привычного режима питания недостаток клетчатки в пище малоподвижный образ жизни гинекологические заболевания вызывают рефлекторные нарушения функции кишечника кишечника эндокринные нарушения ...
24055. Врожденные пороки сердца. Дефект межпредсердной и межжелудочковой перегородок 25.5 KB
  Врожденные аномалии пищевода. полное отсутствие атрезия аплазия пищевода; 2 частичная атрезия пищевода; 3 врожденные стенозы; 4 трахеоэзофагеальные фистулы; 5 врожденный короткий пищевод с образованием грудного желудка см. главу Дивертикулы пищевода; 7 врожденное диффузное или частичное расширение пищевода; 8 полное или частичное удвоение пищевода; 9 врожденные кисты и аберрантные ткани в пищеводе. Атрезии пищевода есть заращение его просвета на какомлибо участке или по всей длине.
24056. Крупозная и очаговая пневмонии: клиника, диагностика, лечение 43.49 KB
  Вегетососудистая дистония ВСД синонимы: нейроциркуляторная дистония нейроциркуляторная астения психовегетативный синдром вегетоневроз синдром вегетативной дисфункции полиэтиологический синдром характеризующийся дисфункцией вегетативной автономной нервной системы ВНС и функциональными то есть не органическими нарушениями со стороны практически всех систем организма в основном сердечнососудистой. Клинические проявления Основной клинической особенностью больных ВСД является наличие у больных многочисленных жалоб многообразие...
24057. Острые и хронические эрозии желудка и двенадцатиперстной кишки 30.57 KB
  Санация очагов хронической инфекции Отек легких: диагностика клиника лечение. состояние при котором в результате застоя в малом круге кровообращения или токсического поражения сосудов легких серозногоморрагическая жидкость выпотевает в легочные альвеолы. Богатый белком транссудат при соприкосновении с воздухом дает энергичное вспенивание в реиультате чего объем его резко возрастает значительно сокращается дыхательная поверхность легких и возникает угроза асфиксии. Пониженное содержание белков плазмы может быть важной причиной...
24058. Пневмокониозы (силикоз, силикатозы, бериллиоз, смешанные). Клинико-морфологические формы и стадии 34.62 KB
  хронические заболевания легких вызываемые длительным вдыханием пыли и характеризующиеся развитием фиброза легочной ткани. Чем лучше происходит самоочищение легких от пыли тем меньшее ее количество остается в них и тем меньше риск возникновения П. заключается в образовании пылевого депо вследствие того что количество пыли задерживающейся в легких при дыхании превышает количество пылевых частиц удаляемых из них. Первичные механизмы фиброзного процесса развивающегося в легких под воздействием пыли во многом еще не ясны.
24059. Регуляция обмена белков 44.5 KB
  В регуляции обмена белков принимают участие СТГ инсулин тиреидные гормоны половые гормоны кортикостероиды. Главная роль в регуляции обмена белков принадлежит СТГ. Этапы действия СТГ. Эффекты вызываемые СТГ во времени можно разделить на 3 группы: Ранние эффекты 2 ч.
24060. Регуляция водно-солевого обмена 59 KB
  Осморецепторы гипоталамуса при повышении осмотического давления тканевой жидкости стимулируют освобождение АДГ из секреторных гранул. АДГ увеличивает скорость реабсорбции воды из первичной мочи и тем самым уменьшает диурез. Так АДГ сохраняет необходимый объем жидкости в организме не влияя на количество выделяемого NaCl. ликвидируется стимул который вызвал выделение АДГ.