57658

Му School. At School

Конспект урока

Педагогика и дидактика

There are fifty two pupils form. The pupils play in the playground before classes. Some of them wear their school uniform: a white blouse or a shirt and a blue skirt or trousers. Before lessons they sing one or two songs.

Английский

2014-04-14

34.5 KB

2 чел.

Тема: Му School.

Мета: 1) активізувати лексику по темі «At School»;

           2) розвивати навички монологічного мовлення;

           3) удосконалювати навички читання;

           4) ввести нові лексичні одиниці по темі;

           5) виховувати любов і гордість за рідну школу.

Обладнання: картки з прислів’ями,  комп’ютерна презентація, картки з завданнями.

Хід уроку:

  1.  Організаційний момент. Розмова з черговим.
  2.  Warm-up: proverbs.

Live and learn.

It is never too late to learn.

(Pay attention to the sound “T”)

  1.  Eliciting: School.
  •  Where can people study? Where can you get information?
  •  Of course, at school.
  •  What does the word “school” mean? Give your associations.

 

  1.  Make up as many sentences as you can using “The Mind Map”.
  2.  Reading.
  •  A letter has come to us. But it is an unusual letter. It is a video letter. Let’s read it. ( комп’ютерна презентація).

(My name is Santi. I am eight years old. I live in America and go to school there. School starts at seven o’clock in the morning, but I go to school at half past six. Why? Well, I want to get a desk near the teacher’s table.

       There are fifty two pupils form. The pupils play in the playground before classes. Some of them wear their school uniform: a white blouse or a shirt and a blue skirt or trousers. Before lessons they sing one or two songs.

      The pupils usually have 5 lessons a day. We study English, Maths, Geography, Physical Training, History, Music, Arts and Computer.

    After lessons I play football and then go home. When Icome home I have dinner. Then I watch cartoons on TV and do my homework.

  And I want to know about your school and your school life.

  •  Is your school big?
  •  When do your lessons begin?
  •  What subjects do you have?
  •  How many pupils are there in your form?
  •  Do you like to go to school?

Now, I must go. Write to me, please. Good-bye.

               Your pen-friend,

                  Santi.)

  1.  A game: “Take a side”

Say if I am right or wrong. (A person who agrees with my sentence take the right side of the classroom, who disagrees – the left one. And prove your choice).

  •  Santi lives in America.
  •  School starts at half past six in the morning.
  •  Santi comes to school early because he wants to get a desk near the teacher’s table.
  •  He always wears school uniform.
  •  The school uniform is jeans and a sweater.
  •  Santi likes Maths.
  •  He plays football after classes.
  •  Santi has his dinner at home.
  •  He does his homework after supper.
  •  Santi plays computer every morning.
  1.  Let’s answer Santi’s letter. But we shall work in groups.

(Поділяємо дітей на групи. Кожна група отримує своє завдання)

  •  1група.

Вставте пропущені слова за змістом.

  •  They have many … at school.
  •  They are…
  •  Our lessons are very…
  •  At the lessons we read, 
  •  Our favourite lessons are…

  •  2 група

Виберіть вірне слово.

-Our school is very… (big, little)

-There are … floors in it. ( two, three)

- We have many… teachers at school. (good, bad)

- Our lessons begin at … o’clock in the morning. (seven, eight)

- We… a school uniform. ( have, do not have)

  •  3група

Поставте слова у правильній послідовності.

-There are, classrooms, 23,school, our, in.

- Clean, and, light, are, they.

- After classes, clean, pupils, the classrooms.

- In the classrooms, desks, chairs, a teacher’s table, a blackboard, we, have.

- Green, our classroom, are, many, flowers, there, in.

  •  4 група

Переклади англійською.

  •  Моя школа дуже гарна.
  •  Ми маємо комп’ютерний центр у школі.
  •  Ми маємо зал народознавства у школі.
  •  Є спортивна зала у школі, де ми маємо уроки фізкультури.

  1.  Let’s check your work.
  2.  A game “ A Microphone”.

-If Santi comes to our school what would you tell him about it.

10) Summarizing.

- Why are you proud of your school?

11) Your homework for the next lesson is to write an answer to Santi’s letter.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

1997. Маркетинг услуг 1.05 MB
  Современная концепция маркетинга услуг. Маркетинг взаимоотношений с клиентами. Покупательское поведение и сегментация потребителей. Мотивация покупательского поведение.
1998. Музыкальные инструменты монголов 989.27 KB
  Влияние музыки Китая на монгольскую музыкальную культуры и создание своеобразных музыкальных инструментов. Храмовые и дворцовые музыкальные инструменты. Нотная система у монголов
1999. Проектирование зоны второго технического обслуживания для автотранспортных предприятий со списочным составом 763.35 KB
  Спроектировать зону второго технического обслуживания (ТО-2) для автотранспортных предприятий (АТО) со списочным составом: КамАЗ – 5320 70 шт. Lcc - 300 км Категория условий эксплуатации (КУЭ) - II для всех автомобилей. Климатическая зона — умеренно-холодная. Дней рабочих в году - 305.
2000. Самостоятельная работа студентов при изучении курса отечественной истории 686.13 KB
  Учебно-исследовательская работа студентов, примерные темы рефератов, эссе, докладов. Основная и дополнительная литература. Вопросы для самоконтроля и образцы контрольных тестов.
2001. Создание промежуточных отчетов 33.01 KB
  Список с исходными данными о сотрудниках. Промежуточный отчет, вычисляющий значение фонда заработной платы для каждого цеха. Круговая диаграмма на основании рассчитанных значений фонда заработной платы на каждого цеха.
2002. Совместная воспитательная работа школы, семьи и общественности 35.03 KB
  Сочетание общественного и семейного воспитания как важнейшая предпосылка повышения его эффективности. Социально-экономические факторы повышения роли школы в организации воспитательной работы семьи и общественности. Организационно-педагогическая работа школы с родителями. Органы родительской общественности в школе.
2003. Майбутнє країни залежить від нас 43.11 KB
  Мета: привернути увагу підлітків до питання вибору професії та її значення, звернути увагу на фактори, що обумовлюють вибір людиною тієї або іншої спеціальності, поговорити про помилки, які допускаються при обранні професії, наголосити на важливості прийняття правильного вибору фаху для подальшого щасливого життя.
2004. Культура поведения, Воспитательное мероприятие 34.5 KB
  Учебные заведения, магазины, учреждения, театры, выставки – все это как принято говорить, общественные места. Мы идем туда по делу или отдохнуть, или на учебу, но всегда должны помнить, что рядом с нами, вокруг нас живут люди, они могут быть нашими знакомыми
2005. Ультразвукове дослідження стисливості кремній–органічних з’єднань 6.36 MB
  встановлення характеру особливостей температурної залежності реологічних та акустичних властивостей кремнійорганічних сполук вздовж кривої рівноваги, виявлення і з’ясування молекулярних та флуктуаційних механізмів релаксаційних процесів, що мають місце у досліджуваній системі вздовж кривої рівноваги.