57672

Свята і традиції. Національні свята України та Великої Британії

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Today the topic of our lesson is “Holidays in Great Britain”. We shall talk about different English traditions and customs, learn new things about the traditions of celebration of different English holidays.

Английский

2014-04-14

135 KB

12 чел.

PAGE  6

Урок-гра в 5 класі з теми «Свята і традиції».

Підтема уроку: Національні свята України та Великої Британії.

Мета: Практикувати учнів в aудіюванні, читанні, мовленні. Сприяти розвиткові пізнавальних інтересів учнів. Виховувати позитивне ставлення до вивчення англійської мови.

Обладнання: Тематичні малюнки, тексти для аудіювання і для читання, підстановча таблиця, презентації " Main Ukrainian Holidays" "Main British Holidays", папір і олівці для створення вітальної листівки.

Хід уроку:

I. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

   Повідомлення теми та мети уроку.

 Today the topic of our lesson is “Holidays in Great Britain”. We shall talk about different English traditions and customs,  learn new things about the traditions of celebration of different English holidays.

Warm up: Personally quiz.

1.  Do you like parties?

a) Yes, they are fantastic,

b) They are OK.

c) No, I don't like them.

2. When you go to a party, who do you talk to?

a) Different people.

b) One or two friends.

c) Nobody.

3. When the music starts, do you dance?

a) Yes, with different people.

b) Yes, with a friend.

c) No, I sit down.

4. When people play party games, what do you do?

a) I play the games.

b) I watch the games.

c) I go home.

    Add up the number of times you score a, b or c.

 If you get mostly

As – you love parties. You are a real party person!

Bs – you quite like parties.

Cs – you don’t like parties.

I am sure that most of you are real party persons and that’s why we shall have a very interesting lesson.

II. Основна частина уроку. Учні діляться на 3 команди.

1. Практикування учнів у непідготовленому висловлюванні по темі.

1. Робота з презентацією про свята в Україні. Діти дивляться на картинки і відповідають на питання:

What holidays do people in Ukraine celebrate in the pictures? Why do you think so? Do you like this holiday?

2. Ведучий читає питання командам. Команди відповідають по-черзі тільки на одне питання. Кожна правильна відповідь – 1 бал для команди.

  1.  This is  the day when Ukrainian children begin going to school after summer holidays.
  2.  This is  the day when men give flowers and presents to women.
  3.  This is   the day when we decorate fir-trees and pine-trees.
  4.  This is  the day when we paint eggs and bless food in the church.
  5.  This is  the day when we congratulate our veterans.
  6.  This is  the day when pupils congratulate their teachers
  7.  This is  the day when we celebrate the independence of our country.
  8.  This is  the day when we celebrate the birth of Christ.
  9.  This is  the day when we give presents and send cards to people we love.

3. When do the Ukrainians celebrate these holidays?(робота в командах): match the dates and the holidays.

Christmas

On the 9th of May

Easter

In March or April

St. Valentine’s Day

On the 24th of August

Women’s Day

On the 1st Sunday of October

New Year’s Day

On the 1st of January

Day of Independence of Ukraine

On the 1st of September

Teacher’s Day

On the 8th of March

Day of Knowledge

On the 7th of January

Victory Day

On the 14th of February

4. Робота з презентацією про свята у Великобританії. Діти дивляться на картинки і відповідають на питання.

5. Listening. Слухання тексту та виконання вправ під час слухання.

a)  Pre-Listening Activities. Вправа перед прослуховуванням тексту.

The last picture in our presentation was about Halloween. Do you like this holiday? Have you ever celebrated this holiday? 

b)  While – Listening Activities.

HALLOWEEN IN GREAT BRITAIN

  I love Halloween. It's on October, 31 and on this night witches fly through the air on their broomsticks. We always have a party.

  My little brother, Michael, likes making a Halloween lantern at school. He makes a funny face in a big round pumpkin. It has two eyes, a nose and a big mouth. When it is dark, we put a light inside the pumpkin.

  I love fancy dress parties and we always wear fancy dress at our Halloween party. I love wearing my witch's costume. I wear my mother's long black dress and a tall pointed hat. I've got a broomstick too, but I can't fly!      Michael doesn't like wearing fancy dress but he doesn't mind being a ghost. He wears a big white sheet

and he runs around the house and shouts, "Ooooooh!"

  The party starts at seven o'clock. My friends all come wearing fancy dress. This year we've got five witches, three ghosts and one vampire! We play Halloween games, like "bobbing apples". You try to eat the apples which are in a big bowl of water, and you can't touch them with your hands. It's very difficult! And of course we have lots of sausages and crisps to eat.

  My American pen friend and her friends play a game called "Trick or Treat" at Halloween. They go to people's houses and say, "Trick or treat?" The people don't want a trick, so they give sweets to the children. I like that idea!

                                                                                          Ann, London, UK.

                                                                                                                                                                                         

c)  Post – Listening Activities.

Complete the sentences with the words from the box

a pumpkin                                "Trick or Treat"                      a broomstick

an apple                                   a ghost                                     Halloween

1)  A British festival on the31st of October is______________________________

2)  The thing witches fly on is ________________________________________

3) A big orange vegetable which is made into a funny lantern is _________

4) A white figure that says, "Ooooooh!" is _____________________________

5)  A small red or green fruit which is in a big bowl of water is _______________________

6)  An American Halloween game where children get sweets is ________

6. Практикування учнів у читанні та розвиток уміння коротко передавати зміст прочитаного.

Pre-reading activities                                                                                            Let’s learn a little more about holidays in different parts of Great Britain. Every team gets a text. You should read the text and tell other children about your holiday. Choose 2 pictures which will help you to tell about it. Explain your choice. Use the sentences below:

I want to tell about (the name of the holiday )in ( the name of the country)  People celebrate this holiday on (the date of the celebration). I have chosen this picture because (explain your choice with the information from the text).

While-reading activities                                                                                            

In Scotland people like to celebrate New Year. Before this holiday they do cleaning up and sweep the fireplace to ready the house for the New Year. After midnight, people visit each other, giving traditional symbolic gifts such as a coin, a piece of bread or a lump of coal as a symbol of luck for the coming year. The first person to enter a house in the New Year is called the first foot. There’s also a New Year’s Eve Fire Festival in each city; people go along the streets with lightening torches in the hands and then make a great bonfire.

If you are traveling in Ireland, don't forget St Patrick's Day! It's on 17th March and the whole city of Dublin goes crazy! I celebrated with my schoolmates last year and everyone wore shamrock, green clothes and painted their faces. In the evening people let off fireworks. My mum made some special food. We all ate Irish soda bread, bacon and cabbage. It was yummy. Come and see!

Come to Wales for St David s Day that is on 1st March. Last year's celebrations in Cardiff were fantastic. All the girls and boys wore traditional Welsh costumes and sang songs, danced and read poetry. All the buildings in town flew the national flag. We had street parades where people played the Welsh bagpipes. In the evening I went home for a family dinner. We ate some juicy roast lamb with potatoes. Delicious!

Post-reading activities (розповідь учнів за опорами)                                                                                           

  1.  Контроль знання лексики.

Кожній команді вручається пакет. Усередині пакетів знаходяться паперові листочки-смужки. На них надруковані половинки від чотирьох слів.

Connect two parts of the words together and you’ll make up 4 words on topic “Holidays and Celebrations”. If your team is ready, say ”We are ready!”

8. Hurry – up.

Place markers

Name badges

Fortune tree

Fancy dress

Lantern

Invitation card

Bless

Celebrate

Decorate

Festive rituals

Gifts

Costumes and masks

Fortune tree

Bless

Gifts

Costumes and masks

Decorate  

Lantern

Celebrate

Fancy dress

Name badges

Place markers

Invitation card

Festive rituals

9. Активізація лексичного матеріалу.   Практикування учнів у непідготовленому висловлюванні.

Make a presentation of your favourite holiday.  The following ideas will help you:

My name is ______.

I live in __________.

My favourite holiday is _________.

It is on the ______________.

I  always have a _______on this day.

I  prepare beforehand for this holiday. I  __________.

On this day I  _______.

I love this holiday because it is ______.

  1.  Творче змагання.

Write the invitation card to your friend and decorate it. 

III. Заключна частина уроку.

1. Підбиття підсумків уроку.

Now I want to thank our jury for their help and thank all the participants for their taking part in our lesson. I hope it was interesting and useful for you. My congratulations to the winners.

2. Домашнє завдання.

( Напиши твір, користуючись планом)

Write a composition about your favourite  holiday. Include this infiomation:

a) who you are.

b) the date and the name of the holiday.

c) preparations for the holiday.

d) general description of the activity.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

32534. Использование графического редактора для изображения пространственных фигур 299 KB
  Показывается как построить треугольник по его трем элементам биссектрису угла серединный перпендикуляр прямую параллельную данной и т. Возьмем правильный шестиугольник рис. Получим шестиугольник изображенный на рисунке 1 б. Получим шестиугольник изображенный на рисунке 1 в который и будет искомой параллельной проекцией исходного правильного шестиугольника.
32535. Этапы проектирования и разработки ЭС 41 KB
  Поскольку ППС программа то к процессу его разработки можно применить те технологические принципы которые используются при создании программных систем с учетом специфики будущего применения такого рода программ. Исходным пунктом при создании ППС является определение цели обучения. Очень ответственным с точки зрения разработки ППС является уровень детализации учебных вопросов на котором производится содержательный анализ вопросов выбор способа достижения учебных целей и принимается решение об автоматизации той или иной части учебной...
32536. ОБЩИЕ ПРИНЦИПЫ РАЗРАБОТКИ ПРОГРАММНЫХ СРЕДСТВ 106.5 KB
  Разработка и использование ЭС образовательного назначения ОБЩИЕ ПРИНЦИПЫ РАЗРАБОТКИ ЭС. ОБЩИЕ ПРИНЦИПЫ РАЗРАБОТКИ ПРОГРАММНЫХ СРЕДСТВ Специфика разработки программных средств. Разработка программных средств имеет ряд специфических особенностей Прежде всего следует отметить некоторое противостояние: неформальный характер требований к ПС постановки задачи и понятия ошибки в нем но формализованный основной объект разработки  программы ПС. Этот творческий характер разработки ПС сохраняется до самого ее конца.
32537. ДИАЛОГ УЧАЩИХСЯ С ЭВМ. ОБЩЕПСИХОЛОГИЧЕСКИЕ ПРИНЦИПЫ ПОСТРОЕНИЯ ДИАЛОГА. ОРГАНИЗАЦИЯ ПРОЦЕССА ОБЩЕНИЯ 74.5 KB
  Разработка и использование ЭС образовательного назначения ДИАЛОГ УЧАЩИХСЯ С ЭВМ. Система должна оказывать поддержку попыткам обучаемых научиться общению с системой и не вызывать раздражения у учащихся принуждая их вести диалог если они этого не хотят. Широкое использование фактического диалога может отрицательно сказаться на отношении учащихся к. Не допускайте отрицательных оценок мышления памяти внимания учащихся.
32538. РАЗРАБОТКА ПОЛЬЗОВАТЕЛЬСКОГО ИНТЕРФЕЙСА 129.5 KB
  Окна подразделяются на первичные и вторичные. Прочие порождаемые им окна относятся ко вторичным которые в свою очередь могут быть дочерними и всплывающими. Внережимные и дочерние окна служат для организации параллельных ветвей диалога. Пользователь может выбирать активное окно переключаясь между дочерними и внережимными или первичным и внережимными окнами если дочерние окна отсутствуют.
32539. ВЫБОР ФОРМ ПРЕДСТАВЛЕНИЯ ИНФОРМАЦИИ 470 KB
  ВЫБОР ФОРМ ПРЕДСТАВЛЕНИЯ ИНФОРМАЦИИ В ЭС применяются разнообразные формы представления информации: текст и гипертекст графика и гиперграфика видео анимация звук интерактивные трехмерные изображения. По способу формирования изображения они подразделяются на матричные растровые векторные и функциональные. Пиксель является минимальным адресуемым элементом матричного изображения. При любом увеличении качество векторного изображения не меняется.
32540. ОПРЕДЕЛЕНИЕ ТИПОВ УЧЕБНО-ТРЕНИРОВОЧНЫХ ЗАДАЧ 398 KB
  Типизация учебнотренировочных задач Напомним что основным средством контроля знаний в ЭС служат УТЗ результаты и ход выполнения которых оцениваются автоматически. Целесообразно чтобы программа включала в себя единое множество УТЗ из которого выбирались задачи используемые в том или ином контрольном блоке в зависимости от представления в нем содержания курса и требований к знаниям обучаемых. Необходимо чтобы уровень тематического деления множества УТЗ соответствовал минимальному охвату учебного материала блоком контроля. Таким образом...
32541. РАЗРАБОТКА СИСТЕМЫ КОНТРОЛЯ ЗНАНИЙ 130 KB
  Основная функция обратной связи идущей от учащегося к обучаемому раскрыть как осуществляется учебная деятельность с тем чтобы наметить систему обучающих воздействий которые обеспечивают эффективное достижение учебных целей. Информация которая идет по каналу обратной связи от обучаемого к обучающему содержит сведения о том как учащийся решает предложенные ему учебные задачи какие трудности испытывает их причины а также какие вспомогательные обучающие воздействия обеспечивают правильное решение учебных задач. В настоящее время...
32542. КАЧЕСТВО ПРОГРАММНОГО СРЕДСТВА 68.5 KB
  Понятие качества программного средства. Этому препятствует тот факт что повышение качества ЭС по одному из таких свойств часто может быть достигнуто лишь ценой изменения стоимости сроков завершения разработки и снижения качества этого ЭС по другим его свойствам. Поэтому при описании качества ЭС прежде всего должны быть фиксированы критерии отбора требуемых свойств ЭС. В настоящее время критериями качества программных средств criteri of softwre qulity принято считать: Функциональность  это способность ЭС выполнять набор...