57692

Sights of Kyiv

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Introduction. Повідомлення теми уроку. Dear children, today we are going to speak, read, guess the riddles and do many interesting tasks. We are going to make excursions to the zoo, Botanical Garden, circus and Puppet’s Theatre.

Английский

2014-04-14

45 KB

1 чел.

Тема уроку: Sights of Kyiv 

Мета: повторити назви тварин, рослин, провести уявну подорож

          по цікавим місцям столиці, розширити уявлення учнів про

          рослинний та тваринний світ, підвищувати мотивацію

          учнів до отримання нових знань; розвивати мислення,

          комунікативні навички; виховувати любов до своєї дер-

          жави, бережливе ставлення до довкілля.

     

Міжпредметні звязки: довкілля, рідна мова, англійська мова,

Тип уроку: уявна подорож

Обладнання: мультимедійний супровід, проектор

                                   Хід уроку

1.Greeting. Привітання.

T. Good morning, children! Today we shall have an unusual lesson.

Today we shall make an excursion about Kyiv. But we shall visit some interesting

places for you.

What places would you like to visit?

P1. I want to visit the zoo.

P2. I want to see a show in the circus.

P3. I want to visit a Botanical Garden.

P4. I want to visit a Puppet’s Theatre.

  1.  Warming up.

Бесіда з учнями про Київ.

T. Let’s speak about Kyiv. What do you know about Kyiv?

P1. Kyiv is the capital of Ukraine.

T. Where does Kyiv stand?

T. What are there in Kyiv?

P2. It stands on the river Dnipro.

P3. There are many theatres, cinemas, museums, monuments, churches, galleries

     and other sights in it.

T. Are there metro lines in Kyiv?

P4. Yes, there are three metro lines in it.

T. What is the main street in Kyiv?

P5. Khreshchatyk is the main street of Kyiv.

T. What trees can you see on this street?

P6. There are many chestnut trees on Khreshchatyk.

T. All right!

3. Introduction. Повідомлення теми уроку.

T. Dear children, today we are going to speak, read, guess the riddles and do many

   interesting tasks. We are going to make excursions to the zoo, Botanical Garden,

   circus and Puppet’s Theatre.

II. Основна частина уроку.

  1.Подорож до зоопарку Києва.

  1) Бесіда про тварин.

Т. What domestic animals do you know?

    What wild animals do you know?

    What animals live in Africa?

    What animals live in the forest?

    What animals live on a farm?

    What animals can swim?

    What animals can run fast?

    What animals can jump?

     What do animals eat?

Ps. Corn, grass, meat, fish, fruit, nut, apple…

 2) Reciting the rhymes about animals

T. I see you like animals and know about them a lot.

   Do you remember rhymes about animals? Recite them, please.

P1.

              I Like All Animals

  A wolf, a dog and a donkey,

  An elephant and a monkey,

       A  hedgehog, a fox and a hare.

      All animals are my friends

      I give them to eat from my hands.

T. All right! Let’s make a virtual visit to the zoo. (slides 3-22)

2. Подорож до Ботанічного саду.

1) Бесіда про рослини.

T. What trees do you know?

Ps. Oak, maple, willow, birch, chestnut-tree, fir-tree, pine-tree.

T. What wild flowers do you know?

Ps. Bluebell, corn-flower, lily, dandelion, snowdrops, violet…

T. What garden flowers do you know?

Ps. Tulip, rose, daffodil, aster, carnation.

T. We ‘ ll see many different flowers, bushes and trees in the Botanical Garden.

   (slides 23-28)

  1.  Відвідування кафе.

T. You are hungry and we’ll have dinner. ( slides 29-31)

  1.  Grammar point. Повторення граматики. Ступені порівняння прикметників.

 T. What animal is the tallest?

    What animal is the biggest?

    What animal is the smallest?

 All right, children! Now look at the blackboard. Choose and circle the correct

  option:

                 

                               Test

  1.  Hot:

      a)  hoter,                 b)   hotterer,              c)  hotter,

           hottest;                     hotterest;                  hottest;

  1.  Good:

      a)  gooder,              b)  better,                  c)  gooder,

           best;                        best;                          goodest;

  1.  Pretty:

a)  prettier,               b)  prettier,                c)  pretter,

     prettiest;                   pretiest;                     prettest;

  1.  Bad:

 a) bader,                  b) bader,                    c)  worse,

     badest;                     worst;                         worst;

  1.  Small:

 a)  smaler,                b) smaller,                c) smallier,

      smalest;                   smallest;                   smalliest;

  1.  Busy:

 a)  buser,                  b)  busyer,                 c) busier,

      busest;                      busyest;                     busiest;

  1.  Cold:

 a)  colder,                 b) colderer,               c)  coldier,

      coldest;                    colderest;                   coldiest;

  1.  Thin:

 a)  thiner,                  b)  thinner,                c)  thinier,

      thinest;                      thinnest;                    thiniest;

2) Вставити слова у вищому або в найвищому ступені порівняння:

  Kyiv is the … city of Ukraine. ( big)

  London’s Zoo is the … …in the world. (famous)

  This street is… than that street. ( long)

  A village usually is… than a city. (small)

  This car is … … than that car. (expensive) 

    4. In the circus. В цирку.

       T. We have read the story about circus. Now remember it. What can do monkeys?

        P1. They can run, jump, dance and somersault.

        T. What can do lion?

        P2. The lion can jump.

        T. What can do bear?

        P3. The bear can dance and ride a bike.

        T. Today we shall go to the circus.( slides 32-36).

    5. The Puppet Theatre. Ляльковий театр

        T. Do you like to watch cartoons?

        Ch. Yes, we do.

        T. What are your favourite cartoons?

        Ch. « Mickey Mouse», «Tom and Jerry», «The Mermaid», «Cinderella»,

               «Winnie-the-Pooh» …

        T. Do you want to go to the theatre?

         Ch. Yes, we do.

T. Let’s go to the theatre.( slides 37-42).

T. Our lesson is over. Did you like it? Thank you for your work. Good-bye.

PAGE  4


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

18314. ЕКОНОМІЧНИЙ КОНТРОЛЬ У ПРАВООХОРОННІЙ ДІЯЛЬНОСТІ УКРАЇНИ 338.5 KB
  ТЕМА 1. ЕКОНОМІЧНИЙ КОНТРОЛЬ У ПРАВООХОРОННІЙ ДІЯЛЬНОСТІ УКРАЇНИ ПЛАН 1.1. Поняття економічного контролю його сутність об’єктивність та основні принципи. 1.2. Роль правоохоронних органів під час здійснення економічного контролю. 1.3. Державна податкова служба як ор
18315. СУДОВО-БУХГАЛТЕРСЬКА ЕКСПЕРТИЗА, ЇЇ ВИДИ ТА ЗАВДАННЯ 239 KB
  ТЕМА 2. СУДОВОБУХГАЛТЕРСЬКА ЕКСПЕРТИЗАЇЇ ВИДИ ТА ЗАВДАННЯ ПЛАН 2.1. Поняття про судові експертизи та їх зв’язок з правоохоронною діяльністю. 2.2. Види судових експертиз їх класифікація. 2.3. Сутність судовобухгалтерської експертизи та її зв’язок із практикою бухгал
18316. ПРЕДМЕТ І МЕТОД СУДОВО-БУХГАЛТЕРСЬКОЇ ЕКСПЕРТИЗИ 221.5 KB
  ТЕМА 3. ПРЕДМЕТ І МЕТОДСУДОВОБУХГАЛТЕРСЬКОЇ ЕКСПЕРТИЗИ ПЛАН 3.1. Предмет і об’єкти судовобухгалтерської експертизи. 3.2. Методи методичні прийоми і процедури судовобухгалтерської експертизи. Самостійне вивчення теми передбачає засвоєння о
18317. ОРГАНІЗАЦІЯ СУДОВО-БУХГАЛТЕРСЬКОЇ ЕКСПЕРТИЗИ 346.5 KB
  ТЕМА 4. ОРГАНІЗАЦІЯ СУДОВОБУХГАЛТЕРСЬКОЇ ЕКСПЕРТИЗИ ПЛАН 4.1. Загальна організація судовобухгалтерської експертизи в Україні. 4.2. Процес судовобухгалтерської експертизи та його стадії. 4.3. Порядок атестації судових експертів та основні кваліфікаційні вимоги до
18318. ОРГАНІЗАЦІЙНА СТАДІЯ СУДОВО-БУХГАЛТЕРСЬКОЇ ЕКСПЕРТИЗИ 311 KB
  ТЕМА 5. ОРГАНІЗАЦІЙНА СТАДІЯ СУДОВОБУХГАЛТЕРСЬКОЇ ЕКСПЕРТИЗИ ПЛАН 5.1. Порядок призначення судовобухгалтерської експертизи. 5.2. Зміст та структура постанови ухвали про призначення судовобухгалтерської експертизи. 5.3. Проведення судовобухгалтерської експерти
18319. МЕТОДИКА ДОСЛІДЖЕННЯ СУДОВО-БУХГАЛТЕРСЬКОЮ ЕКСПЕРТИЗОЮ ОСНОВНИХ ФІНАНСОВО-ГОСПОДАРСЬКИХ ОПЕРАЦІЙ 628 KB
  ТЕМА 6. МЕТОДИКА ДОСЛІДЖЕННЯСУДОВОБУХГАЛТЕРСЬКОЮ ЕКСПЕРТИЗОЮ ОСНОВНИХ ФІНАНСОВОГОСПОДАРСЬКИХ ОПЕРАЦІЙ ПЛАН 6.1. Методика експертного дослідження стану та операцій із грошовими коштами в касі. 6.2. Методика експертного дослідження операцій на рахунках у банку. 6.3. ...
18320. ЗАВЕРШАЛЬНА СТАДІЯ СУДОВО-БУХГАЛТЕРСЬКОЇ ЕКСПЕРТИЗИ 270 KB
  ТЕМА 7. ЗАВЕРШАЛЬНА СТАДІЯ СУДОВОБУХГАЛТЕРСЬКОЇ ЕКСПЕРТИЗИ ПЛАН 7.1. Висновок експертабухгалтера структура та методика його складання. 7.2. Особливості складання висновку експертизи що виконується під час судового розгляду та повідомлення про неможливість дати ви...
18321. Институциональный (организационный) анализ 45.13 KB
  Институциональный организационный анализ Задачи институционального анализа Институциональный организационный анализ это комплекс взаимосвязанных процедур по сбору информации и принятию решений в области взаимодействия участников проекта сторонних организа
18322. Инвестиционный проект. Виды инвестиционных проектов 2 MB
  Инвестиционный проект. Виды инвестиционных проектов: проектный цикл предпроектные исследования. Общая последовательность разработки и анализа проекта. Содержание стандартного инвестиционного проекта порядок разработки и сопровождения мониторинг Инвестиционны