57702

Подорож до Країни чудес

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Children, today we are going to travel to the Wonderland with a little girl Alice. I will tell you a story about her adventures and we’ll help her to come back home. You have Story books in front of you. There are some exercises in them for our lesson.

Английский

2014-04-15

4.92 MB

2 чел.

План-конспект уроку для 4 класу

Тема уроку: Подорож до Країни чудес. 

Мета уроку:

навчальна: 

  •  через урок-подорож занурити дітей у казкове англомовне   середовище;
  •  подорожуючи з дівчинкою Алісою по Країні Чудес повторити з учнями матеріал з тем “Погода”, “Моя кімната”, “Професії”;
  •  практикувати їх у створенні діалогів, читанні текстів, аудіюванні звуків, слів та речень;
  •  закріпити навички читання, аудіювання, говоріння, письма;
  •  закріпити в учнів розуміння граматичного правила по утворенню запитальних речень у Present Simple Tense, застосувати його на практиці;
  •  вчити правильному порядку слів у реченні.

розвиваюча:

  •  розвивати в учнів мовлення, фонетичний слух, навички розуміння і виконання команд вчителя англійською мовою, тренувати учнів у читанні англомовного тексту, ровивати навички аудіювання, говоріння.

виховна:

  •  через цікаву подорож, у якій використовується іншомовний матеріал,  виховувати в учнів любов до англійської мови, розвивати інтерес до англомовних казок;
  •  виховувати турботливість та співчуття до тих, хто потрапив у біду.

Лексичний матеріал: назви професій, лексика по темам “Погода” та “Кімната”.

Граматичний матеріал:  утворення запитальної форми речень у Present Simple Tense.

Структури: Do you want to be …?  Yes, I do. No, I don’t.

Обладнання: інтерактивна дошка, комп’ютер, електронна презентація, малюнки казкових героїв, роздаткові Story books, роздаткові картки зі звуками, роздаткові завдання для груп.

Хід уроку:

 

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

1. Привітання (Greeting)

-  Good morning, children! I am glad to see you! Sit down, please.

2. Повідомлення теми та мети уроку.

Children, today we are going to travel to the Wonderland with a little girl Alice. I will tell you a story about her adventures and we’ll help her to come back home.  You have Story books in front of you. There are some exercises in them for our lesson. Let’s open our Story books and begin our journey.

3. Фонетична зарядка (Pronunciation drills)

1) Listen to the words and put up the cards with the sounds you hear in them.

Play, hook, children, fly, bench, table, behind, house, teacher, name, Friday, holiday, chalk.

2) Read and underline the words with given sounds.  

So, now open your story books and look at exercise 2. Your task is to read and underline the words with given sounds.

ІІ. Основна частина (language work)

  1.  Повторення теми “Кімната 

1) Аудіювання

So, now look at exercise 3 in your story books. Here you have the picture of Alice`s living-room. But this is black and white picture. Your task is to listen carefully and colour it.

My living-room.

This is my living-room. It is big, light and nice. The walls in my living room are pink. On the wall there is a picture. It is green. There is a big window in my living-room. On the window there are red curtains. There are also two armchairs and a sofa in the room. They are gray. Between the armchairs there is brown bedside-table. In the middle of the room there is a round table. It is brown too. On the table there are beautiful red flowers. On the ceiling there is a lamp. It is yellow. I like this room very much.

2) Говоріння

And now, children, can you describe your room? (Діти описують свою кімнату)

2. Повторення теми “Погода”

1) Співання  пісні (Singing a song)

Let’s sing a song about weather.

What’s the weather? It’s sunny.

What’s the weather? It’s rainy.

Altogether that’s the weather.

Sun, rain, wind, storm,

Hot, cold, cool, warm.

What’s the weather? It’s cloudy.

What’s the weather? It’s windy.

Altogether that’s the weather.

In the summer it is hot,

In the winter it is not,

In the spring there are flowers,

In the autumn there are showers.

What’s the weather? It’s frosty.

What’s the weather? It’s foggy.

Altogether that’s the weather.

Sun, rain, wind, storm,

Hot, cold, cool, warm.

What’s the weather? It’s snowing.

What’s the weather? It’s blowing.

Altogether that’s the weather.

In the summer it is hot,

In the winter it is not,

In the spring there are flowers,

In the autumn there are showers.

Altogether that’s the weather.

Altogether that’s the weather.

Altogether that’s the weather.

2) Читання (Reading)

Read and translate the text about weather.

  1.  

Фізкультхвилинка

Now let`s sing a song “Head, shoulders, knees and toes” and do some exercises. So, stand up, please, and let`s sing!

 Head and shoulders, knees and toes, knees and toes,

Head and shoulders, knees and toes, knees and toes,

Eyes, and ears, and mouth, and nose,

Head and shoulders, knees and toes, knees and toes.

  1.  

Повторення теми “Професії”

  1.  Робота в групах

Now let`s do some group work. We have 3 groups.

  •  

For the first group the task is to read the descriptions of the professions, guess them and stick the pictures.

  •  The second group has to read the text and instead of pictures write the words.

  •  The third group has to solve the crossword.

6. Повторення граматичного правила

1) Повторення правила (Grammar rules)

- Давайте допоможемо мудрій Гусені позбирати кубики так, щоб утворити запитальні речення.

Ви памятаєте, що щоб утворити запитальне речення, треба на початку розповідного речення поставити допоміжне дієслово Do або Does.

Утворіть за зразком запитальні речення.

2) А тепер зберіть з розкиданих кубиків речення та запишіть його у своїх Story books.

3) Робота у парах (Pair work)

Look at the table and ask each other questions.

ІIІ. Кінець уроку (Summing)

1) Закінчення історії

2) Підведення підсумків

Отже ми з вами допомогли Алісі мандрувати по Країні чудес. Давайте тепер пригадаємо, що ми робили на уроці?

Чи сподобалась вам подорож?

(Вчитель збирає робочі зошити і виставляє оцінки за урок).

3) Домашнє завдання

Your hometask is to write down into your copy-books 6 questions and the answers.

-So, our lesson is over. Goodbye, children!

PAGE   \* MERGEFORMAT 4


SKIPIF 1 < 0               

SKIPIF 1 < 0               

SKIPIF 1 < 0               


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

65157. Основные этапы эволюции казахского суда биев (XV – начало ХХ вв.) 133 KB
  Казахский суд биев несомненно являет собой яркий пример института осуществляющего правосудие в системе традиционного права. При этом весьма интересно отметить что в большинстве случаев каждый новый этап развития суда биев как правового и процессуального института...
65158. Особенности формирования и эволюции правовой системы Улуса Джучи 146 KB
  Большинство историков использовали источники по истории права Улуса Джучи при изучении его политической экономической и социальной истории поэтому чаще всего ограничивались просто упоминанием факта их существования или цитатами из них...
65159. ПРАВОВОЕ НАСЛЕДИЕ МОНГОЛЬСКОЙ ИМПЕРИИ В ГОСУДАРСТВЕ ТИМУРИДОВ (ПО ДАННЫМ ЛЕТОПИСЕЙ, НУМИЗМАТИЧЕСКОГО И АКТОВОГО МАТЕРИАЛА) 64.5 KB
  Принято считать что с именем Тимура и его потомков связано обращение в ислам Чагатаева улуса. Подобные вывод напрашивается сам собой на основании летописных источников авторы которых являлись придворными летописцами самих Тимуридов и всячески старались представить их ревнителями веры прославить их благочестие.
65160. Правовое положение Улуса Джучи в Монгольской империи 1224-1269 годов 99.5 KB
  Улус Джучи по русским летописям более известный под названием Золотая Орда изначально был создан как составная часть Великой Монгольской империи. Но не прошло и полувека как Улус Джучи стал полностью независимым государством.
65162. Статус ханов Золотой Орды и их преемников во взаимоотношениях с государствами Европы (по официальным актам и свидетельствам современников) 112.5 KB
  Статус Золотой Орды Улуса Джучи и ее правителей на международной арене неоднократно менялся в зависимости от того или иного этапа развития этого государства.; 4 распад Золотой Орды и выделение из ее состава самостоятельных государств правители которых...
65163. Суд и правосудие в Золотой Орде 125.5 KB
  Вопрос об организации суда и процесса Золотой Орды лишь затрагивался в работах посвященных истории этого государства в частности в исследовании Б. Островски в статье посвященной сравнению золотоордынских и русских...
65164. «ТАМОЖЕННОЕ ПРАВО» В ГОСУДАРСТВАХ ЧИНГИЗИДОВ XIII – ПЕРВОЙ ПОЛОВИНЫ XIV ВЕКА 74.5 KB
  Исследователи истории Монгольской империи государств выделившихся из нее впоследствии а так же их наследников практически не уделяли внимания важнейшему вопросу вопросу правового статуса членов рода Чингизидов как собственников и хозяев владений.
65165. ЯРЛЫКИ ХАНОВ ЗОЛОТОЙ ОРДЫ КАК ИСТОЧНИК ПРАВА И КАК ИСТОЧНИК ПО ИСТОРИИ ПРАВА 115 KB
  При исследовании и анализе правовых документов прошлого юридических памятников необходимо учитывать особенности которые отличают их от работы с современными источниками права. Во-первых необходимо очень осторожно применять к ним критерии разработанные специалистами...