57704

Китай. Економіко – географічна характеристика

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: формувати в учнів систему знань про особливості населення, економічної політики, галузей міжнародної спеціалізації Китаю; Розвивати та вдосконалювати навички учнів оцінювати географічне положення і природно–ресурсний потенціал країни;

Украинкский

2014-04-15

70 KB

2 чел.

Тема уроку: Китай. Економіко – географічна характеристика.

Мета уроку: 

формувати в учнів систему знань про особливості населення, економічної політики, галузей міжнародної спеціалізації Китаю;

Розвивати та вдосконалювати навички учнів оцінювати географічне положення і природно – ресурсний потенціал країни;

Продовжити формування умінь учнів працювати з картами атласу і матеріалом підручника.

Обладнання:

фізична карта Азії, економічна карта Азії, підручники, атласи, глобус.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

…на відміну інших соціалістичних країн,.

Де розвиток приватного підприємництва

Супроводжувався демократизацією

Політичного життя, в колишній

«Піднесеній імперії» еволюція пішла іншим шляхом.

І. організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів.

Бесіда з питань і завдань

  1.  Опишіть природні умови і ресурси Японії

Японія – острівна країна. 75% території – гори. Країна лежить у помірних та субтропічних широтах. На півночі клімат помірний, на решті й території субтропічний,. На південному сході завдяки вітрам з Тихого океану – мусонний. На корисні копалини бідна,є невеликі запаси паливних і рудних корисних копалин, що не мають промислового значення. Японія багата на гідроресурси.

  1.  Які особливості адміністративно – територіального устрою і нас зелення Японії.

За формою правління Японія конституційна монархія. За адміністративно – територіальним поділом в Японії виділяють 47 префектур. Площа – 378 тис  (у 1,6 раза менше за площу України) населення 127,6 млн осіб. Японці – 995, корейці, китайці, айни. Міське населення 78%.

  1.  Які галузі міжнародної спеціалізації Японії?

Ставши економічною наддержавою, Японія все більше впливає на світове господарство. Експортуються: автомобілі, напівфабрикати, офісне устаткування, хімічні товари, метали. Найважливішим напрямом зовнішньоекономічної діяльності є експорт капіталів – близько 50 млрд $ на рік є одним з світових лідерів на рівні США та Великою Британією. Японія підтримує торгово – економічні зв’язки з країнами усіх континентів.

ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів.

Китай завжди вражав мандрівників іноземців своєю самобутністю. Про Китай можна знати багато чи мало, але не можна знати все чи не знати нічого. Ви вже знате, що Китай посіда 1 місце в світі за кількістю населення 1млрд 304 млн, з курсу історії про велику китайську сціну, папір та порох – винайдені китайцями. Карта розповість вам про різноманітність природних умов і величезну площу – 9,6 млн км2 у 16 разів більша за площу України). Для багатьох Китай великий товаровиробник чия продукція заповнила наші ринки. За останніми даними Китай займає 2 – 3 місця за розміром ВВП. Ми вже знаємо про чинники «японського економічного дива»,. На сьогоднішньому уроці ми звернемося до причин, які сприяють народженню ще одного економічного гіганта у СХ. Азії, в цьому нам допоможуть учні, які отримали випереджувальні завдання.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь вчителя.

  1.  Територія, кордони, адміністративно – територіальний поділ.

Китай – народна республіка, унітарна держава, що складається з 23 провінцій, 5 національних автономних районів, 4 міст центрального підпорядкування, а також особливих адміністративних районів Сянган (Гонконг) і Аоминь (Макао). Межує з 4 державами, омивається тихим океаном.

Доповідь першого учня.

Протяжність країни з півночі на південь – 5,5 тис км, а з заходу на схід – 5,2 тис км. Довжина сухопутних кордонів – 21,5 тис км, морських – 15 тис км.

У Китаї є спеціальний адміністративний район Тайвань із особливим статусом. У 1997 році до складу КНР увійшов ще один спеціальний район – Сянган (Гонконг), який тривалий час перебував у складі Великобританії, а у 1999 році – Аоминь (Монао) – колишня колонія Португалії.

Розповідь вчителя.

  1.  Економіко – географічне і геополітичне положення.

Економіко – географічне і геополітичне положення Китаю є надзвичайно вигідним. Він є морською державою, що підсилює вигідність її ЕКП і геополітичного положення. Глобальне положення Китаю по відношенню до США – головного ядра світової сили, а також по відношенню до Японії – однієї з наймогутніших держав. Теж дуже вигідне. Китай належить до країн «третього світу», які тривалий час характеризувалися країни що розвиваються. Цю країну часто називали «світовим селом».

  1.  Пиродно – ресурсний потенціал та економічна ситуація.

Розповідь вчителя.

Китай має надзвичайно багатий і різноманітний природно – ресурсний потенціал. На розміщення виробництв і на розселення в першу чергу впливає рельєф:

  •  Західна частина є найвищою тут розташоване Цінхай – Тібетське нагір’я («Дах світу») оточене гірськими системами.
  •  Друга сходинка широченна смуга високогірних рівнин у Внутрішній Монголії, Джунгарській і Таримській котловинах.
  •  Третя, найвища сходинка – рівнини Сунляо, Велика китайська низовина та низовина в річці Янцзи, прибережні території Тихого океану – є найважливішими землероб ними районами.

Доповідь другого  учня.

Клімат Китаю в цілому має континентально – мусонний характер. Майже три четвертих території знаходиться у відносно сприятливих умовах, що дає змогу вирощувати майже всі с\г культури.

Ґрунтовий покрив країни надзвичайно різноманітний. Практично тут є всі види ґрунтів Євразії. Лише одна десята території орні землі, одна восьма – ліси, одна третя – пасовища, решта – піскові і камянисті пустелі. За орними угіддями на душу населення Китай утричі поступається світовому рівню, а за лісовими у вісім разів. Китай займає шосте місце в світі за запасом поверхневих вод. Протяжність усіх рік – близько 227 тис км. Через Китай протікає понад 50 тис рік. Важливе значення мають підземні води ресурси яких становлять до 70 млрд м2.

Надзвичайно різноманітний є рослинний світ Китаю, який нараховує близько 35 тис видів в тому числі 2,8 тис видів дерев зустрічаються майже всі види ландшафтів пн. Півкулі.

Доповідь третього  учня.

Тваринний світ представлений 3,5 тис видів хребетних(10% світової фауни), 2 тис видів риб, 1,1 тис видів птахів, 450 тис диких тварин 210 видів землеводних. В країні є 50 зоопарків, 85 заповідників.

Розповідь вчителя.

Китай має значні запаси корисних копалин (140)

Доповідь четвертого  учня.

За запасами вольфраму, олова, цинку. Титану, рідкоземельних металів країна займає 1 місце в світі, за запасами бокситів фосфору, нікелю, ртутних і марганцевих руд – 2 місце, залізної руди – 3 місце. Є також значні родовища нафтогазових сланців, сірки, солі, гіпсу, мідної руди, за запасами золота країна займає – 4 місце в світі. Розвідані запаси майже 80 видів неметалевих корисних копалин

Розповідь вчителя.

В країні надзвичайно складна екологічна ситуація.  Забруднення повітря в містах перевищує допустимі норми, що призводить до випадання «кислотних» дощів. Дуже забруднені ріки, в які щорічно скидається 80 – 90 млн тон неочищених промислових і побутових сопів.

  1.  Історія, культура, релігія.

Розповідь вчителя.

Китайська цивілізація одна з найдревніших у світі. Найдавніші сліди людини, яка жила понад 1,7 млн років знайдені в південно - західній частині Китаю.

Доповідь п’ятого учня.

З тис років тому в Китаї вміли відливати бронзу, виготовляли шовк. У 1911 – 1913 рр відбулася Сінхайська революція, яку вважають початком нової історії Китаю.

1 серпня 1949 р проголошено КНР. На той час Китай був слаборозвиненою аграрною країною з дезінтеграцією господарського життя, товарним дефіцитом і величезною армією безробітних. Промисловість була розвинена слабо, підприємства мали застаріле обладнання.

У 1966 р –ь « культурна революція» - період репресій, переслідувань публічних страт. Після смерті Мао Цзедуна почалися шляхи модернізації Китаю, реформування соціалізму на чолі з Ден Сяопін.

Розповідь вчителя.

В результаті політичної реформи Китай перетворився на соціалістичну державу, у розвитку якої останнім часом з’явились елементи ринкових відносин. Китай член ради безпеки ООН, ОПЕК.

Багато  національність країни зумовлена поширенням найрізноманітніших вірувань, хоча після 1949р багато осіб почали відносити себе до осіб «поза релігією», основними віро сповідуваннями є конфуціанство, буддизм, християнство, іслам.

  1.  Населення

Розповідь вчителя.

Китай – найбільш заселена країна світу. В ній проживає 1 млрд 304 млн осіб (22% населення світу)

Кожен п’ятий житель Землі китаєць

Доповідь шостого учня.

 На початку нашої ери населення Китаю становило 60 млн осіб Різкий ріст населення почався у 17 – 19 столітті.

У 1949 р в державі налічувалось вже 542 млн осіб. У загальній статевій структурі населення переважають чоловіки. Для обмеження росту чисельності населення у середині 60 років у країні почали планувати дітонародження. Причому спочатку допускалась сімя з 3 дітьми, через кілька років з двома, а з початку 80 років зразковою вважалася  з однією дитиною. За останні 40 років щільність населення подвоїлась до

136 осіб \.

 Розповідь вчителя.

Однак жорстка політика планування сімї породила  нові проблеми, найважливішою є старіння нації. Частка міського населення різко зросла – з 21% у 1982 р до 33% на кінець 90 років. Населення розселене дуже не рівномірно. Понад 80% проживає на 0,1% території.

Доповідь сьомого учня.

У 34 містах мільйонерах зосереджено 40% міського населення. Особливо гострою є житлова проблема. На початку 21 століття в країні налічувалась близько 3% безробітних.

Розповідь вчителя.

КНР – багатонаціональна країна, в якій нараховується 56 народностей. Понад 93 % населення китайці.

Доповідь восьмого учня.

Чисельність національних меншин – близько 95 млн осіб, 16 національних меншин налічують понад 1 млн монголи, хуей, тибетці, ій, чжуани, буї, корейці. Дун, яо, бай. Головна одиниця адміністративно – територіального устрою – провінція (є 23). Державна мова Китайська. Вона є однією з найбільш поширених мов у світі і однією з основних мов ООН.

  1.  Загальна характеристика господарства.

Розповідь вчителя.

Економіка КНР багатоукладна. В країні співіснують 5 форм власності: державна, колективна, індивідуальна, приватна, державно – капіталістична. Домінує соціалістично – господарський устрій. Але частка державних підприємств постійно з меншується, зростає питома вага підприємств колективного сектору, набула поширення практика здачі невеликих підприємств в оренду приватним особам, а також створення державно – капіталістичних підприємств з участю іноземного капіталу у спеціальних економічних районах. Сьогодні Китай має величезний економічний потенціал, темпи щорічного приросту ВНП на рівні 10 – 15%%, а окремі роки – понад 20%. Це породжує певні проблеми, так зване «перегрівання економіки». ВНП на одного жителя приблизно 920$.

Головними галузями промисловості є: легка, металургійна, харчова, машинобудівна, ПЕК, хімічна, промисловість будівельних матеріалів.

Завдання.

Використовуючи атлас та текст підручника визначіть основні промислові центри КНР, позначте їх спеціалізацію та нанесіть на контурній карті.

V. Закріпленя нових знань і вмінь учнів.

Бесіда з питаннями

  •  Дайте коротку характеристику ЕГП та ПГП Китаю. Визначіть найбільш сприятливі ознаки.
  •  За фізичною картою визначіть, які корисні копалини залягають в надрах Китаю.
  •  Користуючись картою, відшукайте найбільші річки та озера Китаю.
  •  В чому полягають особливості народонаселення Китаю?
  •  Як ви вважаєте, чому Китай називають «світовим селом»?

VІ. Підсумок уроку

  •  Китай найбільша за кількість населення країна світу.
  •  Природні умови КНР надзвичайно різноманітні, де присутні практично всі види ландшафтів та ґрунтів Євразії.
  •  Корисні копалини Китаю вражають своїм Багатством, запасами та різноманітністю.
  •  Рослинний покрив і тваринний світ Китаю Багатий і різноманітний (35 тис видів рослин, і 6 тис видів тварин)
  •  Темпи економічного росту Китаю вже тривалий час залишаються одними з найвищих у світі (не менше 15% щорічно).

VІІ. Домашнє завдання.

  •  Опрацювати параграф
  •  На контурній карті позначити основні помислові центри Китаю, сільськогосподарські райони.

PAGE   \* MERGEFORMAT4


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

58077. Харчування підлітків 57.5 KB
  МЕТА: сформувати в учнів уявлення про вікові вимоги до харчування калорійність харчування; встановити основні критерії раціонального харчування; навчити розпізнавати ознаки порушення питного режиму...
58078. Використання ІКТ на уроках як засіб підвищення якості навчальних досягнень учнів 220 KB
  Успішність розвязання цього завдання значною мірою залежить від мети використання компютера в навчальному процесі якості й можливостей програмного забезпечення та від того яке місце посяде компютер в системі дидактичних засобів.
58079. Свято- захист проекту “Людина без книги, як криниця без води” 133.5 KB
  Мета: ознайомити учнів із тим, як книжка прийшла до людей; розкрити значення книги в житті людини; викликати інтерес до читання; розвивати творчі здібності, артистизм, зв’язне мовлення; активно залучати до творчого процесу батьків; виховувати любов до книжки, дбайливе ставлення до неї.
58080. Створення композицій з природних матеріалів. Флористика. Натюрморт 45.5 KB
  Мета уроку: навчити створювати рельєфні твори з природного матеріалу за законами композиції; готувати природний матеріал для створення флористики; розрізняти флористику та ікебану; розрізняти фактуру матеріалів для флористики та порівнювати їх форми і характерні риси...
58081. Строение природных форм. Домашнее животное. Кошка 37.5 KB
  Египетские кошки обожествлялись. Смерть кошки в древнем Египте сопровождалась траурными ритуалами хозяин в знак скорби о животном должен был сбрить брови. Кошки в Египте первыми выносились из домов при пожарах причём владельцы спасали их нередко рискуя при этом собственной жизнью.
58082. Ліричні образи в музиці 32 KB
  Мета: Розкриття особливості виконаної музики щодо втілення духовного світу людини. Поглибити знання учнів про творчість Ф. Шуберта. Закріпити значення понять «серенада», «романтизм», лірика. Розвивати вміння інтерпретувати вокальні твори, формувати вт кально-хорові навички.
58083. Петрарка – видатний італійський поет-гуманіст. Провідні мотиви «Книги пісень» 73 KB
  Петрарка видатний італійський поетгуманіст. Хто такий Петрарка Візьміть у руки те чим ви зможете писати на глині чи цеглі: крейду шматочок вугілля перо а може чарівну паличку і зробіть напис перший італійський і європейський гуманіст священик папський дипломат політик учений поет закоханий у античність. Про нього писали: Петрарка зажив такої слави у всесвіті якої не зажив жоден мораліст жоден поет. Петрарка був людиною нової епохи інтелектуалом наділеним незвичайним для того часу почуттям власної гідності.
58084. Прикладная графика. Плакат. Экологический плакат 548 KB
  Цель: Ознакомление с разновидностью графики плакатом историей возникновения; обучение пониманию художественного языка плаката содействовать пониманию средств художественной выразительности композиции в плакате; развивать умение сравнивать и обобщать...
58085. Екскурсія до Нагуєвич – колиски Франкового генія 973.5 KB
  Тип проету: інформативний дослідницький творчий Задачі проетку: розвивати навички усного і писемного звязного мовлення формулюючи враження від побаченого й роботи з інформацією; навчитися здобувати інформацію з мережі internet опрацьовувати її і робити висновки...