57705

Складання тексту-міркування

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: удосконалювати навички та вміння правильно будувати текст-міркування; вчити розкривати абстрактно загальні поняття; розвивати звязне мовлення увагу память мислення уміння логічно й послідовно викладати думки на папері...

Украинкский

2014-04-15

91 KB

17 чел.

Автор: Бекас Ірина Михайлівна

вчитель початкових класів

ЗОШ  І- ІІІ ступені №18

м. Білої Церкви

Українська мова

4 клас

Тема: складання тексту - міркування.

Нащо клад, коли між людьми лад

Мета:

  •  удосконалювати  навички та вміння правильно будувати текст – міркування;
  •  вчити розкривати абстрактно – загальні поняття; розвивати зв?язне мовлення, увагу, пам?ять, мислення, уміння логічно й послідовно викладати думки на папері;
  •  словесно передавати  свої почуття й переживання;
  •  продовжувати аналізувати власні дослідження, які були проведені на уроках для стійкого розвитку;
  •  виховувати людяність, гуманізм у стосунках, великодушність, скромність;
  •  виховувати вміння співпрацювати  в групі.

Обладнання: мультимедійний супровід, зображення космічного рятівника Екоса, "Виручалочка", слова для словникової роботи, дитячі малюнки, картки для роботи в групах, ілюстрації про дружбу.

Тип уроку: інтегрований урок з розвитку зв?язного мовлення

(українська мова + уроки для стійкого розвитку).

Хід уроку

І.Організація класу. Створення позитивного настрою

1.1. Поетична сторінка ( 1 слайд)

Усміхніться всім довкола:

Небу, сонцю, квітам, людям –

І тоді обов?язково

День для вас привітним буде.

1.2. Вступне слово вчителя

- Подивіться мені в очі. Погляньте один на одного, посміхніться. І з цих промінчиків добра, що заіскрилися на ваших обличчях ми і розпочнемо наш  урок.

ІІ.  Оголошення теми і мети.

2.1. Бесіда.

- Сьогоднішній урок у нас незвичайний з двох причин: по-перше у нас на уроці, як ви помітили багато  цікавих, нових людей -- гостей; по-друге, як ви зрозуміли у нас урок української мови і на нього завітав…

- Зверніть увагу! Хто саме? (всім відомий з уроків сталого розвитку космічний рятівник Екос)

- Ввечері подорожуючи сторінками інтернету,  вперше з моїм комп?ютером почалися діятися дивні речі. Відбувалося мерехтіння, різноманітні фігури подавали дивні сигнали, і раптом на екрані з?явився Екос. Я зрозуміла, що маленький рятівник вийшов на міжгалактичний зв?язок. Обличчя його виглядало стурбованим поряд з ним з?являлося  не менш дивне повідомлення. Пропоную вашій увазі познайомитися з ним.

2.2.(Читає учень). (2 слайд)

                                               Мої маленькі друзі!

    Дякую за хорошу співпрацю в одній команді рятівників. Я вам допомагав працювати в екогрупах, проводити дослідження, планувати свої дії, адже у нас з вами одна ціль: повернути планеті Земля посмішку. Вирішуючи проблеми раціонального використання енергії, води, світла, розумного відношення до сміття, ми з вами забули про відносини між людьми.

  Одного разу, спостерігаючи за  вечірнім небом, я побачив дивне мерехтіння зірок, з якого вдалося прочитати не менш загадкове  повідомлення: "Нащо клад, коли між людьми лад". Допоможіть, будь ласка, зрозуміти побачене!

  Чекаю ваші  міркування за космічною адресою, яка вам відома.

                                                                       Космічна адреса:  Планета  Екодемія,

                                                              станція Зоряна,

                                                              маленькому рятівнику Екосу.

- Що ви зрозуміли прочитавши повідомлення?( Екос просить допомогти)

- Яку допомогу він від нас чекає? (допомогти зрозуміти побачений вислів)

- Чи готові ви допомогти Екосу?

- Отже до роботи!

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

3.1.Правила роботи.( 3 слайд)

- Щоб наша робота була злагодженою хочу вам нагадати правила, які потрібно дотримуватись. Вони нам допомагають на кожному уроці. Нагадую правила не пронумеровані вони є всі рівносильні відступати від жодного з них не варто.

- Прочитайте і згадайте. ( діти читають самостійно)

  •  Звертатися на ім?я.
  •  Один говорить, усі слухають.
  •  Активна участь у роботі.
  •  Доброзичливе ставлення один до одного.
  •  Кожна думка має право на існування.
  •  Не повторювати те, що сказав інший.
  •  Принцип "Я".

3.2.Словникова робота.

- Отже згадайте, який вислів побачив у небі Екос? (вчитель викладає на дошці "Нащо клад, коли між людьми лад"

- До якого виду творчості  можна віднести даний вислів? ( прислів?я)

- Що таке прислів?я? (повчальний вислів, народна мудрість)

- Навіщо народ використовує риму у прислів?ях? ( щоб краще запам?ятовувати)

- Знайдіть римовані слова в прислів?ї.( клад —лад)

- Про чий клад і лад говориться у прислів?ї.( про людський)

- Кому важко, відкрийте " Виручалочку", познайомтеся з тлумаченням даних слів. ( слабкі діти)

- Поясніть значення слова клад? ( в українській мові такого слова не існує, а є слово скарб – це коштовності,гроші)

- Поясніть слово лад? ( співпраця, дружба, розуміння)

- Давайте всі разом перевіримо у тлумачних словничках " Виручалочки"  значення даних слів.(читає учень вголос)

- Чи правильна дана рівність?  Поясніть свої твердження. Доведіть свої думки.

                                 Лад = Клад

- Що потрібно змінити у рівності? ( перетворити на неправильну рівність)

                                 Лад ≠ Клад

- Підберіть до слова лад спільнокореневі.

- Спробуйте підібрати пари  до слова лад, утворивши правильні словосполучення.

                                        Лад ( злагода, злагодженість, налагоджувати)

у  книзі                          у дружбі        у стільця                 у  роботі

       у стосунках                       у сім?ї                     у криниці

                у воді          на планеті             у портфелі                 у багатстві

- Діти вибирають словосполучення і пояснюють свій вибір

( дані словосполучення залишаються на дошці)

- Які словосполучення підходять до нашого прислів?я?

- Чи можливо довго проіснувати дружба, стосунки без злагоди?

- Навіщо людям  на  планеті лад?

- Саме на уроках стійкого розвитку ми з вами намагаємося  зробити нашу планету щасливою за допомогою досліджень, планувань, змін у власному стилі життя.

- Я пропоную скласти пазл ваших ідей, думок, досліджень.

3.3. Робота в групах

- Працюючи в групах  доведіть: що є кладом у людських стосунках?

-  У групах ви попрацюєте над різними завданнями.

-   Об?єднайтеся в свої екогрупи. Візьміть один одного за руки, відчуйте тепло, підніміть всі разом ручки вгору, потягніться до сонечка. Не забувайте про правила. Приступайте до роботи.

- Зверніться до "Виручалочки", згадайте, з чого починається робота в групі. ( діти обирають лідера, доповідачів, секретаря…)

Кожна група отримує завдання.

Завдання для груп

   1група "Соняшник"

- Розгляньте малюнок, підберіть влучні антоніми які б відповідали.

Друг – ворог, добро – зло, радість – смуток, мирний – агресивний, безсердечний – душевний..

- Складіть з розсипаних слів речення.

          -- це,  Будувати, справжня, стосунки, наука.

    2 група "Мрійники"

- Розгляньте малюнок, поясніть побачене.

- Виберіть твердження з яким ви погоджуєтесь.

1.Першим мириться розумніший

2.Щоб уникнути непорозумінь із сусідами, краще з ними не вітатися


                                                                               

1.Конфлікти можуть налагодити дружні стосунки.

2.Конфлікти краще розв?язувати мирним шляхом.


3 група "Паросток"

- Розгляньте малюнок, поясніть побачене

- " Як зробити так, щоб добро на планеті Земля примножувалося?"

  •  самому робити добрі вчинки  (допомагати близьким, друзям);
  •  вирости гарною, доброю людиною;
  •  ваші пропозиції.

4 група" Земляни"

- Розгляньте малюнок, поясніть побачене

- Діти отримали малюнок з запитанням. " Чи все вимірюють грошима?"

- Побудуйте  речення.

Не можливо купити за гроші …( дружбу, любов, щирість, вдячність, хороші стосунки)

- Кожна група презентує свої ідеї.

- Складаємо пазл. (4 слайд)

  •  

  •  
  •  
  •  

3.4.Структура тексту - міркування.( 5 слайд)

- Кожна група презентувала свою ідею. Молодці!

- Але пам?ятаєте про що попрохав нас Екос? (Записати свої міркування)

- Щоб записати свої міркування ми повинні згадати:.

- На, яке питання відповідає твір - міркування? (6 слайд)

- З яких частин складається даний твір?

- Які слова є ключовими у творі?

              

                                                                      

                                                                                        

                                                                      Міркування (Чому?)

            

  

            

( 7 слайд )

Кажуть, що …                                  

На мою думку…     

                          Я гадаю…

                               Відомо, що …                     

                                           Люди говорять…

                                                                      Мені здається…

3.5. Складання плану

- Щоб ваші думки записати у вірному порядку, як ви гадаєте, що для цього потрібно?

( скласти план)

- Використовуючи вислови зі складеного пазла, слова і словосполучення на дошці давайте складемо план.

- Отже зачином виступає твердження.

- Чи легко будувати справжні стосунки?

- З чого складається основна частина? ( з власних доказів)

- Кожна дитина згадує власні добрі справи. Отже пункт плану:

-  З яких би слів пропонували поради іншим, робили власний висновок.

Орієнтовний план (на дошці)

1.Будувати сосунки – це справжня наука.(Твердження) 1-2 речення

2.Мої власні добрі справи.(Доказ) 2-4 речення

3. Я можу… ( Поради, висновок) 1-2 речення

- Спробуйте зараз усно використовуючи план, словосполучення, вислови скласти твір. Але пам?ятайте дотримуйтеся орієнтованої кількості речень, яка вам запропонована.    ( слухання 1-2 учня)

3.6.Фізкульхвилинка

- Встаньте діти, які мають зелені очі.

- Встаньте будь ласка хлопчики.

- ………… дівчатка.

- Хто себе вважає четвертокласником?

-  Хто має друзів серед однокласників?

- Хто  готовий прийти на допомогу Екосу?

3.7  Робота над пам?яткою.

-.У кожного на  столі є пам?ятка. Прочитайте і пригадайте умови написання твору - міркування. (Читання мовчки у" Виручалочці",  )

Пам?ятка

1.Кожну частину тексту писати з абзацу.

2. Будувати невеликі речення.

3. Послідовно викладати свої думки.

4. Наводити приклади докази.

5 Стежити за мовою

6. Уникати повторів слів.

7. Під час написання складних слів використовувати орфографічний словник.

3.7." Спроба власного пера" Написання твору 5-7 речень.( 7-10 хв.)

3.8.Індивідуальна робота з слабкими учнями.

ІV. Підсумок уроку 

4.1.Самоперевірка.

4.2.Перевірка виконаної роботи (читання 1-2 робіт)

- Хто бажає поділитися своїми думками, міркуваннями?

Зразок твору учня

Нащо клад, коли між людьми лад

   Я гадаю будувати стосунки – справжня наука.

   Всі мріють про справжнього друга. На щастя, я такого маю. Ми разом граємося на вулиці, ходимо на курси англійської мови. У нас довірливі стосунки: вказуємо одна одній на вади й хибні вчинки, стараємося говорити правду.

   Я хочу, щоб всі люди на світі не руйнували стосунки, а знаходили якомога більше друзів і будували нові.

Нащо клад, коли між людьми лад

    Люди говорять,?" Нащо клад, коли між людьми лад". Я гадаю, що життя підтверджує цю думку.

    Гроші, багатство – хіба це найголовніше? Я гадаю, що ні. Краще мати багато друзів, гарні стосунки з рідними, знайомими. Ніж багато грошей і  бути самотнім і багатим.

   Я щаслива людина, тому що в мене друзі і в Німеччині, і в Росії, і в Молдові. Я хочу, щоб всі люди розуміли один одного і ніколи не вагалися, що вибрати гроші чи дружбу.

- Всі твори ми складемо до конверту і відправимо за даною адресою електронною поштою.

- Мені здається завдання виконано.

V. Домашнє завдання. ( слайд 6)

  1.  Книга " Моя щаслива планета" ст.. 100
  •  Прочитати разом з батьками статтю, доповнити, переказати своїм друзям.
    1.  .Поетичний підсумок

( 8 слайд )

Даруйте людям добро, радість, не чекайте віддачі.

Робіть добро тим, із ким ви, можливо, зустрінетесь лише раз в житті.

Пам?ятайте, що все повернеться, як  бумеранг.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

82445. Место и роль гипер-гипонимических отношений в формировании языковой картины мира 34.75 KB
  Гиперонимы и гипонимы Синонимические ряды Большую роль в формировании ЯКМ играют гиперонимы и гипонимы. Гиперонимы слова с широким родовым значением например véhicule m транспортное средство передвижения Гипонимы слова с конкретным точечным значение например слово рука в русском языке это гипероним а во французском существуют гипонимы min f кисть руки brs m рука от плеча до кисти.Спортивные мероприятия ctivités sportives Существуют гипонимы которые передаются целым предложением.
82446. Способы передачи французских фразеологизмов на русский язык 33.1 KB
  Возможность полноценной передачи фразеологизмов зависит в основном от соотношений между их единицами во французском и русском языках. При этом существуют 3 способа передачи французских фразеологизмов на русский язык: Французский фразеологизм имеет в русском языке точное независящее от контекста полноценное соответствие.
82447. Связь языка и культуры, характер связи 30.71 KB
  Язык это явление культуры. Именно благодаря языку человек осознаёт себя как своё я выделяет себя из внешнего мира тем самым отличаясь от животных. Язык единственное средство связи между разными поколениями именно благодаря ему мы усваиваем культуру прошлых поколений.
82448. Отражение национально-культурного различия в фразеологизмах 33.45 KB
  Хотя французы и говорят что одежда не делает монаха они встречают незнакомца нередко именно по одёжке hbillé comme un mnnequin манекен; 3. Понастоящему образованным считается тот кто в совершенстве владеет родным языком prler comme un livre un orcle un nge 4. Неслучайно имеются фразеологизмы с опорным словом rire rire comme une bleine кит comme un gmin gosse ребенок ; 5.
82449. Вильгельм Гумбольдт о связи языка и культуры 30.64 KB
  Одним из первых учёных обратившихся к проблеме взаимоотношения языка и культуры был Вильгельм фон Гумбольдт17671835основатель учения о ЯКМ. Поражает его лингвистический кругозор: владел языками разных лингвистических семей венгерский санскрит китайский испанский французский языки американских индейцев. Высказал мнение что характер связи языка и мышления глубок и противоречив.
82451. Сепир и Уорф «Об отражении в языке национально-культурных особенностей его носителей» 24.24 KB
  Бенджамин ли Уорф 18971941 ученик Эдуарда Сэпира.ли Уорф стремился обосновать свою гипотезу о влиянии языка не только на восприятие мира людей но и на их поведение. ли Уорф изучал языки американских индейцев.
82452. Практическая значимость знания и владения межкультурной коммуникации 32.55 KB
  Но в некоторых странах не принято пожимать руку женщинам а потому подождите пока женщина сама протянет вам руку. Во Франции и странах Средиземноморья распространены поцелуи в щеку в Латинской Америке объятия. Во многих странах религия оказывает влияние на деловую жизнь в том числе на распорядок дня и рабочие месяцы и дни. В других странах они могут иметь совсем иное не всегда приличное значение.
82453. Теория лингвистической относительности 30.4 KB
  Гипотеза Сепира Уорфа гипотеза лингвистической относительности концепция разработанная в 30х годах 20в.Уорф Мы расчленяем природу в направлении подсказанном нашим родным языком таким образом мы сталкиваемся с новым принципом относительности который гласит что сходные физические явления позволяют создать сходную картину вселенной только при сходстве или по крайней мере при соотносительности языковых...