57707

Книга: подорож у часі

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: дидактична: ознайомити учнів з історією створення книги з найдавніших часів; розвивальна: показати учням значення книги в розвитку світового суспільства; розвивати інтелектуальну активність учнів; розвивати культуру мислення уяву...

Украинкский

2014-04-15

122 KB

0 чел.

Амвросіївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №6

Амвросіївської районної ради Донецької області

«Книга: подорож у часі»

(бінарний урок для учнів 5 класу)

Підготувала:

Войтенко А.В. – зав. бібліотекою, «Спеціаліст І категорії»

Контактні дані:

тел.: 096 308 53 41

вул. Краснодонців, 41/28

м. Амвросіївка

Донецька обл., 87304


Тема:
 КНИГА. ПОДОРОЖ У ЧАСІ

Мета:

дидактична: ознайомити учнів з історією створення книги з найдавніших часів;

розвивальна: показати учням значення книги в розвитку світового суспільства; розвивати інтелектуальну активність учнів; розвивати культуру мислення, уяву;

виховна: викликати інтерес до книги та історії її виникнення.

Обладнання: 

малюнки давніх пам’яток писемності, дошка, таблиця «Види перших книг», плакати з висловлюваннями відомих людей про книги, презентація «Еволюція книги: від наскальних розписів до початку книгодрукування».

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Вид уроку: бінарний.

ХІД УРОКУ:

І. Організаційний момент

Проводить вчитель історії

1.1. Оголошення теми уроку.

1.2. Пояснення мети уроку.

1.3. Вступне слово вчителя.

ІІ. Актуалізація знань

Проводить вчитель історії

2.1. Фронтальне опитування

- Про що та про кого розповідає історія?

- Звідки історики отримують інформацію про події, які відбувалися сотні, тисячі років тому?

- Хто приносить їм звістку з давнини?

- Що ми називаємо «німими свідками історії»?

- Які історичні джерела вам відомі?

- Як ви думаєте, чому писемні пам’ятки людства є для нас найціннішими?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Проводить бібліотекар

3.1. Мозковий штурм

Наші пращури залишили нам у спадок багато цікавого та цінного. І все ж найціннішим скарбом є писемні пам’ятки. Ви щойно самі пояснили, чому.

А тепер давайте подумки перенесемося на багато років назад – в далеке минуле. Уявіть собі першу людину, яка жила, розвивалася, набувала певного досвіду життя. З часом у неї виникла потреба записувати цей досвід, щоб передавати іншим певні відомості, знання.

- Що б ви зробили на місці цієї первісної людини?

(Діти обговорюють проблему і спільно  знаходять її вирішення. Тобто приходять до висновку, що в той час людина могла для передачі інформації використовувати лише підручні матеріали. А саме: гладенькі поверхні скель для нанесення знаків ,власні руки як інструмент, глину та рослини як фарбу)

3.2. Евристична бесіда

Отже, людина почала малювати на камінні та стінах печер. У цих малюнках люди відображали найважливіші моменти свого життя. Так з’явилося малюнкове письмо, яке вчені назвали "кам’яною книгою".

(Слайд №4-5. Наскальні розписи. Малюнкове письмо)

Минав час… Люди зрозуміли, що камінь не зовсім зручний матеріал для письма.

  •  Як ви вважаєте: чому? (Бо займає багато місця, потребує багато часу для обробки.)
  •  Що робити людині у цій ситуації? (Шукати зручніший матеріал)

Людина починає пошук іншого матеріалу – більш зручного. І цей матеріал було знайдено.

Мешканці Межиріччя (Месопотамія) використовували для цього глину. Вони робили глиняні плитки, на яких спеціальними паличками видавлювали знаки, схожі на трикутні клини. Потім ці глиняні таблиці сушили на сонці або обпалювали в печі і складали в спеціальний ящик. Так з’явився клинопис та глиняні книжки.

До наших часів дійшло чимало таких пам’яток. В окремих країнах навіть збереглися «глиняні» бібліотеки.

(Слайд № 6-7. Глиняні таблички)

Спливає час… Люди розуміють, що глиняні книжки теж незручні, бо важкі та незугарні. Та й на сторінках-цеглинках багато не напишеш. Взагалі такими книжками було важко користуватись. Наприклад, зараз у бібліотеці ви можете отримати 2-3 книжки і у руках донести їх додому. А у ті часи, якщо вчений брав у дорогу 2-3 глиняні книги, йому був потрібен віз. То ж постала потреба в іншому матеріалі – більш зручному і легкому.

- Яким би матеріалом ви замінили глиняні таблиці? (Відповіді учнів можуть бути самими різноманітними і неочікуваними)

3.3. Історичне повідомлення

У Стародавньому Єгипті таким матеріалом став папірус. На той час люди вже використовували його, але на будівництві. Та якось один спостережливий чоловік побачив, що розрізані та висушені на сонці стебла папірусу добре вбирають фарбу. Це означало, що на папірусі можна писати. Відтоді і почали використовувати папірус для письма. Аркуші з папірусу були дуже тендітні, на згинах ламалися. Тому їх склеювали і скручували в сувій. Така книга називається «книга-сувій».

(Слайд № 8-9. Книга-сувій на папірусі)

Книги-сувої також виготовляли із пергаменту – тонкої шкіри кози або телят.

Окремі народи користувалися для письма дерев’яними дощечками. Їх змащували воском, а потім видряпували букви металевими паличками. Щоправда, вберегти такі «книжки» було важко. Їх легко нищили сонце та вогонь. Отож людина була завжди у пошуку більш досконалого матеріалу для письма.

На Україні традиційним матеріалом для письма була пергамент та береста. Пергамент в Україну завозили з грецьких міст. Та згодом навчилися виробляти самі.

Понад 700 років минуло з того часу. Тисячі рукописних книг на пергаменті зберегли бібліотеки Київської Русі. Одна з перших таких книгозбірень відкрилася у 1037 році у Софійському соборі міста Києва.

У Київській Русі книги переписували у монастирях. У цій справі була задіяна велика кількість переписувачів, палітурників, перекладачів, художників, майстрів з виготовлення пергаменту, ювелірів. Написану книгу переплітали, палітурку оздоблювали коштовностями. Тому книги коштували дуже дорого. За одну книгу можна було купити великий міський будинок або 12 гектарів землі. Тому той, хто мав одну книжку вважався заможною людиною. А до книги ставилися як до скарбу.

(Слайд № 10-11. Давньоруські рукописні книги)

І ось: «Еврика!!!» Німецький майстер Йоган Гутенберг в XV столітті винайшов друкарський станок. Цей винахід розпочав нову сторінку в історії створення книги. А вже з XVІ століття друковані книги з’являються і в Україні. Друкарство було започатковане при монастирях, церквах і в маєтках заможних людей. З появою паперу і механічних пристроїв для друкування і тиражування книги стали дешевшими і доступнішими для більшої кількості людей ніж це було раніше. Тисячі книг минулого зберігаються сьогодні в бібліотеках, архівах, музеях.

(Слайд № 12-13. Йоган Гутенберг,  друкарський станок)

IV. Попередній підсумок

Проводять вчитель історії та бібліотекар

Вчитель:

  •  Про які види книг ви дізналися із розповіді бібліотекаря?
  •  Щоб закріпити та систематизувати одержані знання – заповніть таблицю.

Види перших книг

Їх особливості

Де винайдені

Бібліотекар:

Тема еволюції книги нескінченна. Про книги, історію їх створення можна розповідати безліч часу. Сьогодні ми торкнулися лише кількох сторінок історії. Але, перегорнувши і ці сторінки, ми можемо зробити висновок. Давайте зробимо його разом. (Книга має велике значення в розвитку світового суспільства, бо є скарбницею людських надбань. То ж історія створення книги потребує більш детального вивчення)

V. Робота з підручником

Проводить вчитель історії

Діти працюють з підручником (Мисан. Вступ до історії України, 2005), готуючись відповідати на питання вчителя. Обмін інформацією відбувається після прочитання.

І-ІІ рівень – с.22, стаття «Хто досліджує писемні пам’ятки»;

- Що таке рукописи?

- До яких видів історичних пам’яток вони відносяться?

- Хто вивчає рукописну спадщину?

- Що вивчає палеографія?

- Що саме досліджують палеографи?

- Чим важлива праця палеографів?

ІІІ рівень –  с. 24, стаття «Живе слово історії»;

  •  Що називають «Живим словом історії»?
  •  Яку інформацію дають усні джерела народної творчості?
  •  Про що можна дізнатися з літописів?

ІV рівень – с.25, стаття «Цікаво знати».

  •  Які цікаві факти ви дізналися із прочитаного?

VІ. Підсумок уроку

Проводять вчитель історії та бібліотекар

Вчитель:

- Про які історичні джерела ви дізналися сьогодні на уроці?

Бібліотекар:

Якщо вас цікавила отримана інформація, завітайте до нашої бібліотеки. Ми запропонуємо вам багато цікавих книжок, які перенесуть вас у минуле, допоможуть здійснити подорож у часі і замислитися про майбутнє.

VІІ. Домашнє завдання

Проводить вчитель історії

І рівень – заповнити кросворд; (Додаток №5)

ІІ рівень – знайти значення слів архів, фоліант, рукопис, палеографія, музей і створити словничок;

ІІІ рівень –  підготувати цікаве повідомлення про перші книги;

ІV рівень – написати твір-мініатюру «Книга. Подорож у часі».


Кросворд

  1.  Спосіб написання, схожий на трикутні знаки.  (клинопис)
  2.  Перше письмо на камінні, стінах печер. (малюнкове)
  3.  Матеріал, з якого було зроблено книжки, що складалися у спеціальні ящики. (глина)
  4.  Матеріал для письма з тонкої шкіри телят або козенят. (пергамент)
  5.  Матеріал для письма, який спочатку використовували на будівництві. (папірус)


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

30629. Стихотворение Г.Р. Державина «Река времен в своем стремленье…». Восприятие, истолкование, оценка. Выразительное чтение наизусть 17.09 KB
  А если что и остаётся Чрез звуки лиры и трубы То вечности жерлом пожрётся И общей не уйдёт судьбы. Автор размышляет о вечности о том что абсолютно все человеческие дела и стремленья рано или поздно будут забыты. Экспрессия стихотворения создается концентрацией метафор река времён пропасть забвенья жерло вечности и фонетической организацией повтор [р] определяет напряженную тональность восьмистишия; последовательность ударных гласных в третьей и предпоследней строках о о э э о о. В стихотворении 2 образа: образы времени и вечности.
30630. «Диалектика души» героев романа Л.Н. Толстого «Война и мир» (на примере одного из персонажей по выбору экзаменуемого) 13.54 KB
  Толстой известен не только как гениальный писатель но и как удивительно глубокий и тонкий психолог. Лев Толстой делает акцент на искренности детской доверчивости доброте и чистоте помыслов своего героя. Толстой замечает: повиновение даже не представлялось ему добродетелью а счастьем. Толстой подчеркивает оптический самообман героя отчужденного от повседневной жизни: в обыденном он не способен рассмотреть великое и бесконечное видит только одно ограниченное мелкое житейское бессмысленное.
30631. Диалог времен и культур в стихотворении О.Э. Мандельштама «За гремучую доблесть грядущих веков…» 14.23 KB
  В своем творчестве поэт опирается на богатые традиции мировой культуры включая в свои произведения идеи и образы художников разных эпох и разных народов события многовековой давности и нетленного искусства. Поэт пишет в первом четверостишии:За гремучую доблесть грядущих вековЗа высокое племя людейЯ лишился и чаши на пире отцовИ веселья и чести своей. Жестокость этого выбора поэт выражает в эпитете векволкодав:Мне на плечи кидается векволкодавНо не волк я по крови своей. Поэтому лирический герой решает уйти от этого общества.
30632. Духовный облик любимых героев Л.Н. Толстого в романе «Война и мир» 14.35 KB
  В романе Война и мир Толстой очень четко разделяет героев на любимых нелюбимых и тех к кому он достаточно равнодушен.Толстой использует весь арсенал художественных средств и приемов позволяющих воссоздать сложную картину внутреннего мира героев диалектику души. Изображая главных героев писатель создает как бы ряд моментальных рентгеновских снимков их души.
30633. Евангельские мотивы в романе М. А. Булгакова «Мастер и Маргарита» 15.42 KB
  Евангельские истории художественно преображены Булгаковым в главах представляющих собою роман в романе – произведение мастера о Понтии Пилате и Иешуа ГаНоцри. Многие из них – измененные имена Нового и Ветхого Завета: Иешуа Понтий Пилат Иуда Марк Аврелий Кот Бегемот имеет параллель своего имени в Библии Азазелло – падший ангел в Ветхом завете.Свобода и несвобода в философском аспекте поставлена в спорах Иешуа и ГаНоцри с могущественным римским прокуратором Понтием Пилатом в душе которого происходит борьба человеческого и...
30634. Какова роль евангельского сюжета о воскрешении Лазаря в понимании идеи романа Ф.М. Достоевского «Преступление и наказание» 12.72 KB
  В центре Преступления и наказания помещен эпизод чтения XI главы Евангелия от Иоанна о воскрешении Лазаря.Образ воскресения Раскольникова действительно связан с евангельским повествованием о воскрешении Лазаря Христом которое читает Раскольникову Соня. Сама же Соня при чтении мысленно сравнивает его с иудеями присутствовавшими при совершении неслыханного чуда воскрешения уже смердящего Лазаря и уверовавшими во Христа.
30635. Женские образы и судьбы в русской классической литературе 16.26 KB
  Только в русской литературе обращается так много внимания на изображение внутреннего мира и сложных переживаний женской души. Ее любовь к русскому народу к патриархальной старине к русской природе проходит через все произведение. Все эти черты воспитала в ней связь с русским народом и русской природой создавшими поистине русскую женщину человека большой душевной красоты.
30636. Земное и вечное в стихотворении А.А. Ахматовой «Приморский сонет» 15.8 KB
  Ахматовой Приморский сонет.Облик героини поэзии Ахматовой предстает в житейской простоте но в нем заключается пафос сильной личности. Ее лирическая героиня не отражает персональной судьбы Ахматовой а отражает проявление женской доли женского голоса. Предметный мир воспринимается уже в ином виде: три ступеньки кажутся вечностью любимый прием Ахматовой – оксюморон темный дом свечи горевшие равнодушножелтым огнем.
30637. Изображение народного характера в рассказе А.И. Солженицына «Матренин двор» 12.62 KB
  Солженицына является то что он исследует русский характер. Но главным в образе героини является доброта доброе расположение духа добрая улыбка побеждающая в душе все тяготы и заботы.Неслучайно Солженицын хотел назвать свой рассказ Не стоит село без праведника поскольку именно Матрена является истинным праведником: она тот самый праведник без которого не стоит село.Реалистическая достоверность изображенных событий накладывает особый отпечаток на образ Матрены – ее жизнь является не только символом праведности но и ощутимым...