57749

Загальна характеристика молюсків. Клас Черевоногі молюски

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: почати формувати знання учнів про тип Молюски; дати загальну характеристику представникам; розкрити особливості зовнішньої і внутрішньої будови тіла молюсків на прикладі Черевоногих...

Украинкский

2014-04-15

59 KB

28 чел.

Мосьпан Людмила Володимирівна

Маслівська ЗОШ І-ІІІст

Розробка уроку біології у 8 класі

Загальна характеристика молюсків.

Клас Черевоногі молюски

Мета: почати формувати знання учнів про тип Молюски; дати загальну характеристику представникам; розкрити особливості зовнішньої і внутрішньої будови тіла молюсків на прикладі Черевоногих; розвивати уміння виділяти головне у матеріалі; уміння спостерігати, порівнювати, аналізувати та робити відповідні висновки; розвивати увагу, уяву та логічне мислення, інтерес до біології; виховувати бережливе ставлення до оточуючого середовища.


Матеріали та обладнання: таблиця «Молюски», малюнки, фото молюсків,  черепашки молюсків; презентація до теми, мультимедійний комплекс, електронний навчально-методичний комплект «Біологія 8 клас»

Тип уроку: комбінований

Девіз уроку:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати!

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент, налаштування класу на роботу

 Нумо, учні, підведіться!

 Всі приємно посміхніться!

 Продзвенів уже дзвінок,

 Починаємо урок!

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
  
Інтерактивний прийом «Зацікав».  (слайд)

 Чи цікаво вам, які організми знаходяться на другому місці відносно поширення по планеті Земля, після Членистоногих?

  Цих тварин є приблизно 150 000 видів на Землі. У деяких з них є 1 нога, в інших – стулки, а ще в інших – черепашка. Одні -  мешканці морів і океанів, інші - озер та річок, чи взагалі - сухопутні. Рухаються ці тварини теж по різному. Одні – повільно повзають, інші – швидко плавають (до 70 км/год), треті – взагалі ведуть нерухомий спосіб життя…

  Напевно ви вже здогадалися, що тема, яку ми розпочинаємо сьогодні вивчати, не менш цікава за тему «Членистоногі»!  

Отож, ми розпочинаємо вивчати тему «Молюски».

Темою ж сьогоднішнього уроку є «Загальна характеристика типу молюски. Клас Черевоногі» (запис в зошит)

Мета, завдання уроку:

 - Як ви гадаєте, які питання ми сьогодні маємо розглянути? (бесіда з учнями, формулювання мети і завдань уроку) 

ІІІ. Сприйняття нового матеріалу.

Інформаційна хвилинка «Тисяча таємниць тваринного світу»  (випереджальне Д/З – учні повідомляють факти з життя різних молюсків )

Девіз уроку:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати!

  1.  Загальна характеристика типу Молюски: (слайд)
     

 Молюски -  безхребетні тварини (інша назва – М’якуни), одні із самих поширених тварин  на планеті Земля.  Відомо понад 150 тис сучасних видів молюсків, з них в Україні – понад 600 видів. Тіло їх має двобічну симетрію, часто – заховане в черепашку.

  Середовища життя  молюсків (слайди) – різноманітні. Це і прісні  водойми (річки, ставки, озера), солоні моря та океани, а також – суходіл.

 За способами живлення молюски бувають: (слайди)

- рослиноїдні

- хижаки

- фільтратори

 

2. Класифікація молюсків (слайд; розповідь, запис в зошит)

- Клас Черевоногі (мають голову, ногу, тулуб)

- клас Двостулкові  (черепашка має 2 стулки)

- клас Головоногі (є голова, тулуб, щупальця)

3. Характеристика класу Черевоногі молюски (слайд)

 Це єдиний клас, представники якого заселили і водойми, і суходіл. Клас налічує близько 100тис видів, в Україні мешкає понад 500 видів.

  1.  Будова тіла (слайд)

 Тіло складається з 3 відділів – голови, тулуба (у більшості захований в черепашку) та ноги. На голові містяться пара (чи дві) щупалець. У молюсків з однією парою (демонстрація малюнків ставковика, котушки) очі розташовані  біля основи щупалець. У видів, які мають дві пари, очі розташовані на верхівці довшої пари щупалець (виноградний слимак).

  1.  Будова черепашки (слайди)

   У  більшості випадків черепашка спірально закручена, за годинниковою стрілкою.  Причому спіраль може бути пласкою чи конічною (демонстрація черепашок).

 Черепашка молюсків складається з кальцій карбонату, ззовні вкрита рогоподібною речовиною. Внутрішній шар – перламутровий (розгляд черепашок молюсків учнями). Має устя (куди в разі потреби ховається тіло) і вершину. У деяких молюсків нога має спеціальну кришечку, завдяки якій  може закривати устя (в несприятливий період).

  Такі молюски, як голий слизун, не мають черепашки.

 Тіло молюсків оточене  складкою шкіри – мантією. Щілина між мантією і тілом називається  - мантійна порожнина. (запис в зошит)

3) Які особливості зовнішньої будови та як рухається слимак?

Досліджуємо на лабораторній роботі! Виконання лабораторної роботиВивчення зовнішньої будови та способу руху черевоногих молюсків”.
    1-2. Вивчаємо зовнішній вигляд черепашок ставковика, їх будову

(перегляд відео з навчально-методичного комплекту «Біологія 8 клас», Урок Черевоногі молюски, ст. 2)

  1.  Спостерігаємо за пересуванням молюска (перегляд відео про рух)
  2.  Заповнюємо таблицю, робимо висновок

  1.  Які особливості внутрішньої будови, характерні для молюсків? (слайд)

 Працюємо в мікрогрупах, опрацьовуємо матеріал підручника ст. 119-120 та додатковий матеріал, шукаємо відповіді на поставлені запитання

(Учні опрацьовують матеріал, використовуючи малюнки, схеми, таблиці презентують інформацію, відповідають на запитання)

1. травна система

Які ускладнення є в травній системі молюсків?

Як живляться рослиноїдні молюски?

(супровід відповідей учнів малюнками з навчально-методичного комплекту «Біологія 8 клас», Урок Черевоногі молюски, ст.2 №3 )

 

2. дихальна

Чим представлені органи дихання молюсків?

Чи є виключення серед молюсків?

 Водні дихають зябрами, наземні (виключення – ставковик) – легенями. Знизу тіла – дихальний отвір.

3. кровоносна

Який тип  кровоносної системи у молюсків?

Чи є серце? Яка його будова?

Як відбувається кровообіг?

 Кровоносна система – незамкнена, серце – двокамерне (шлуночок, передсердя). Судини, що несуть кров до серця – вени, від серця – артерії.

(супровід відповідей учнів малюнками з навчально-методичного комплекту «Біологія 8 клас», Урок Черевоногі молюски, ст.2 №4 )

4. видільна

Чим представлена система?

Куди відкриваються отвори?

Є нирка. Продукти виводяться в мантійну порожнину.

5. нервова

Що собою являє нервова система?

Які органи чуттів мають молюски?

(супровід відповідей учнів малюнками з навчально-методичного комплекту «Біологія 8 клас», Урок Черевоногі молюски, ст.2 №5 )

Є нервові вузли, які сполучаються нервами.

6. статева

Як розмножуються молюски?

Які типи розвитку їм характерні?

(перегляд відео з навчально-методичного комплекту «Біологія 8 клас», Урок Черевоногі молюски, ст.2 №6 )

---- РУХАНКА ---- (слайд; вправи для очей, під приємний музичний супровід)

  1.  Чи мають Черевоногі молюски практичне значення?

Робота з підручником ст.120, обговорення прочитаного; робота за слайдом

ІV. Узагальнення та систематизація знань.

Вправа «Перевірте знання» (слайд)

Вправа «Біологічні задачі» (слайд)


Домашнє завдання:

Обовязково:

  •  опрацювати матеріал підручника § 28,
  •   дати відповідь на запитання (ст.121)
  •  виконати вправи в друкованому зошиті

На вибір:

  •  підготувати « Цікавинки » про Двостулкових молюсків
  •  поміркувати над запитанням №6 ст. 121
  •  знайти відповідь: як пов’язані перли та молюски? 


Рефлексія   

Вправа"Плюс  - мінус – цікаво»

              +

(що цікавим було, що сподобалось?)

                       - 

( що було нецікаво чи непотрібним; що залишилось незрозумілим?)

Цікаво

(що зацікавило, що ще хотіли б дізнатись з теми?)

Додаткова інформація для роботи в групах

Травна система.Загальна схема травної системи ставковика така: рот – ротова порожнина – глотка – стравохід – шлунок – кишечник – анальний отвір. У ротовій порожнині і глотці їжа обробляється речовинами слинних залоз. Перетравлення їжі в шлунку відбувається за допомогою речовин, які виділяються травною залозою (печінкою).

Великий ставковик – тварина рослиноїдні. Як він добуває їжу?

У ротовій порожнині ставковика є м’язистий орган, укритий хітиновими зубчиками, - його називають терткою або радулою. Радулою і зіскрібає молюск м’які частини рослин і нальоти з водоростей на камінні чи інших предметах.

Дихальна система. Ставковик живе у воді, але дихає атмосферним повітрям за допомогою легень. Щоб одержати нову порцію повітря, ставковик змушений підніматися до поверхні води, де він відкриває розташований на тулубі дихальний отвір. Через нього атмосферне повітря потрапляє в легеню, де і відбувається газообмін.

Кровоносна система великого ставковика незамкнена. У ній є серце, короткі судини і капіляри, що обплітають легеню. короткі судини,по яких кров переміщується до серця, називають венами, аті, по яких кров рухається від серця – артеріями. Серце складається з двох камер: передсердя і шлуночка. Двокамерне серце працює як насос, що перекачує кров.

Система виділення ставковика це нирка з сечоводом. З нирки продукти виділення рухаються до сечоводу і виводиться назовні через видільний отвір, розташований біля анального отвору.

Нервова система. До складу нервової системи входять нервові вузли, нервові стовбури, що їх з’єднують, і нерви. Кожний вузол відповідає за певну ділянку тіла, їх спільна робота регулює і координує життєдіяльність усього організму.

Окрім органів зору, нюху і дотику, у ставковика є орган рівноваги, який допомагає молюску визначати положення тіла в просторі.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

45895. Допуски и посадки шлицевых соединений 47.67 KB
  Шлицевые соединения предназначены для передачи крутящих моментов в соединениях шкивов муфт зубчатых колес и других деталей с валами.Шлицевые соединения кроме передачи крутящих моментов осуществляют еще и центрирование сопрягаемых деталей. Шлицевые соединения могут передавать большие крутящие моменты чем шпоночные и имеют меньшие перекосы и смещения пазов и зубьев.В зависимости от профиля зубьев шлицевые соединения делят на соединения с прямобочным эвольвентным и треугольным профилем зубьев.
45896. Категории и виды стандартов. Стандарт. Стандартизация 17.75 KB
  Категории и виды стандартов Стандарты в РФ являются обязательными в пределах установленной сферы их действия и подразделяются на следующие категории: государственные стандарты ГОСТ; отраслевые стандарты ОСТ; республиканские стандарты союзных республик РСТ; стандарты предприятий СТП. Государственные стандарты обязательны к применению всеми предприятиями организациями и учреждениями во всех отраслях народного хозяйства. Государственные стандарты утверждает Государственный комитет по стандартам. Отраслевые стандарты обязательны...
45897. Определение основных понятий менеджмента. Цели менеджмента 12.53 KB
  Термин менеджмент применяется только в отношении управления соцэкономическими процессами производственнохозяйственной деятельности на уровне организации предприятия или фирмы. Менеджер должностное лицо занятое руководством в организации осуществляющий процессы планирования координации регулирования организации и контроля всех видов ресурсов включая трудовые. Конечная цель менеджмента это обеспечение деятельности фирмы путем рациональной организации производственного процессауправления производством развития технологической и...
45898. Функции менеджмента: планирование, организация 12.53 KB
  Функции менеджмента: планирование организация. Планирование это определение будущего желаемого состояния объекта управления то на что направлено управляющие воздействие т. Планирование подготовка сегодня завтрашнему дню.стратегическое планирование высший уровень планирования попытка взглянуть долгосрочный в перспективе основополагающие составляющие фирмы.
45899. Функции менеджмента: учет, координация, контроль 12.37 KB
  Учет это сбор обработка анализ и хранение информации о фактическом состояние объекта управления и связанных с ним объектов внешней среды. Различают следующие виды учета: статистический это сбор информации осуществляемый государственными органами управления по стандартным формам и в строго определенные строки; бухгалтерский учет это сбор информации обо всех затратах объекта управления; оперативный учет это сбор информации состав и сроки предоставления которой определяется субъектом направлении. Большую важность для обеспечения...
45900. Понятие и задачи производственного процесса 13.81 KB
  Под термином процесс на производстве понимается упорядоченное взаимодействие труда и объектов труда направленные на получение требуемого результата протикающие в количественно определенных пространственно временных границах. Производственный процесс представляет собой совокупность взаимосвязанных процессов труда и естественных процессов в результате которых исходные материалы превращаются в готовые изделия.в процессе труда рабочий при помощи средств труда оборудование инструмент оснастка воздействуют на предметы труда...
45901. Структуры форм организации производства 12.16 KB
  Структуры форм организации производства. Основные формы организации производства образуются структурными построениями в произв. Форма организации производства это определение сочетание во времени и в пространстве элементов производственного процесса при наличие устойчивых связей между ними. Временную структуру форм организации производства которая определяется составом и порядком взаимодействия элементов производственного процесса во времени.
45902. Виды и типы производственных структур 13.28 KB
  однородности участок сверлильных карусельных фрезерныхтокарных Преимущества: обеспечивается максимальная загрузка оборудованиякоэффициент загрузки оборудования Кзн стремится к 1 085095 способствует более полному использованию материала облегчает руководству и маниврированию рабочими способствует применению прогрессивных технологических процессов Недостатки: частичная ответственность за качество и сроки выполнения работы усложнение процессов планирования и регулирования производства нерациональные маршруты ...
45903. Классификация производственных процессов 12.6 KB
  Классификация производственных процессов. Производственный процесс это совокупность разнообразных взаимосвязанных между собой естественных и трудовых процессов превращения сырья материалов полуфабрикатов и энергии в готовый продукт состоящие из последовательно выполняемых частичных процессов труда осуществляющих на рабочих местах и производственных подразделений. Состав и сложность вспомогательных процессов зависит от особенностей основных и состава материальнотехнической базы фирмы. Основными тенденциями организации обслуживающих...