57752

Неспокій хвиль морських. Симфонічні акварелі. Марина

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: закріпити знання про програмну музику, формувати уявлення про симфонічну картину та ескіз як про жанри симфонічної музики, знайомити з творчим портретом К. Дебюссі та І. Айвазовського; підвести дітей до висновку, що кожен митець використовує свої засоби виразності для власного відтворення морської стихії...

Украинкский

2014-04-15

43.5 KB

2 чел.

5  клас. Інтегрований  курс « Мистецтво»

Тема:Неспокій хвиль  морських.  Симфонічні  акварелі.  Марина.

Мета:  закріпити знання про програмну  музику, формувати  уявлення про  симфонічну картину та  ескіз  як про жанри  симфонічної музики, знайомити з творчим портретом К. Дебюссі  та І.Айвазовського;  підвести дітей до  висновку, що  кожен  митець використовує  свої засоби виразності для власного  відтворення  морської стихії; вдосконалювати вокально – хорові навички;  виховувати  культуру сприймання  та  спілкування  під час під час  інтерпретації  музичних та живописних  творів, любов до природи.

Обладнання:  репродукції картин І.Айвазовського (марини),фото на  морську тематику,  роздатковий матеріал для  учнів (слова пісні, таблиці емоційних  характеристик  засобів  музичної виразності),  портрети І.Айвазовського та К.Дебюссі, «Словник музичних термінів»,  мушлі.

Музичний  матеріал:К.Дебюссі, симфонічна  картина «Море»
                                    ескізи «Гра хвиль»,  «Розмова  вітру з  морем»,

                                               «Від  зорі до полудня»
                                     Іварс Вігнерс, « музика над морем»,

Ю. Антонов, «Море, море»,

З.Майстров.  Я  малюю море»

Тип  уроку:  комбінований, тематичний

Компонент:  музичне мистецтво

ХІД  УРОКУ

Учні  входять в  клас під твір «Музика над морем». Дошка прикрашена репродукціями марин та  фото  на  морську  тематику.

Вчитель:Якщо  уважно  розглянетесь по класу,то  побачите,  що  на  уроці  ми здійснимо  мандрівку  морем.  Я  пропоную  сьогодні   уважно  вслухатись в його звуки  - як  живі, природні, так і  музичні; придивитися до  його  фарб і  кольорів на картинах художника  і  фотографіях  майстрів, для  того, щоб  пригадати море, хто  бачив вже його, і відчути його  міць і  красу, хто ще  на мору не був. Цю  мандрівку  здійснимо на  кораблі «Мистецтво».

Музичне  вітання.

Давайте послухаємо  мушлю. Що   в ній  чути? Кажуть, що це – шум моря.Які  звуки  можна почути на морі? ( шум хвиль, крик  чайок, гудок  корабля,  свист  вітру). Відтворимо їх голосом.(Кожен ряд імітує різні  звуки)

Яке ж буває  море? Про це нам розкажуть  трохи  поетичні  рядки Л. Українки


І  учениця:

В час  гарячий, полуденний

Виглядаю  у  віконце:

Ясне  небо,  ясне  море,  ясні хмарки,  ясне сонце…

З тихим  плескотом на берег                                                             море спокійне, ласкаве,

Рине хвилечка перлиста, править хто  малим  човенцем,                     ніжне

В’ється стежечка злотиста.

І  рядки поетеси Х  Алчевської

ІІ учениця:

Море  розбурхане плеще і виє,

Кидає піною, рве  береги.                          Море  схвильоване,  бурхливе, грізне.

Буря і блискавка  спалить і змиє

Все, що  піднятись не має  снаги.

Вчитель просить  розказати про  свої  враження  від  морської  стихії  дітей,  які  були на морі.  Їхні  розповіді  озвучуються  музичним фоном із запропонованого музичного  матеріалу.

Вчитель:

Подумайте, які жанри – інструментальні  чи  симфонічні – найповніше  відтворили б образ моря, його різний стан?  Чому?

Що таке море? Це лише  водна гладь?

Ні, море -  це гра  хвиль,  великих і малих, які легенько набігають на  берег або б'ються з  силою  об  скелі; це крик  чайок над морською  широчінню, це гудок  далекого   корабля і свист  вітру, завивання  бурі,  блакить неба і схід золотого  сонця над обрієм рано -  вранці та  срібна місячна  доріжка  вночі. ( Якщо  є  можливість можна використати презентаційні  слайди  -  ілюстрації картин  моря. Додаток)

Чи можна описати цю красу в одному   музичному творі? Як би ви  були композиторами,  то  який  жанр  симфонічної  музики використали?

До  образу моря  найчастіше  звертаються художники і ми  можемо  розглянути  багато зразків  морських пейзажів – марин.  Слухаючи програмну  музику (  що таке програмна  музика?),  ми ознайомилися з  різними творами, написаними на  основі  літературного  сюжету. В такому випадку  кажуть, що твір має літературну програму.

Проте  сьогодні ми  слухатимемо музичний  твір, в  якому втілено образ моря. В  літературі  ми не знайдемо сюжет моря, лише його словесний опис,  або  картину. Тому музичний  твір має картинну  програмність. Особливість  його втому, що сюжет   відсутній, а музика  ніби малює  картину – пейзаж,  свято, битву, а в даному  випадку -  море.

Як в живопису кольорами, так і в  музиці звуками  можна  відтворити реальні образи.  Тому в музиці з’явився такий жанр як симфонічна картина та її  різновид - ескіз. Французький  композитор К.Дебюсі написав симфонічну картину «Море»,  яка складається з  трьох ескізів – «Море  від зорі  до  полудня», «Гра хвиль « і «Розмова вітру з  морем». Складемо словесну програму до цих ескізів ( по – рядах), доберемо  слова, які найбільш вдало  характеризуватимуть музичну марину ( з «Емоційних  характеристик засобів музичної  виразності») Всі  слова записуємо на  окремому аркуші, яким потім ряди обмінюються. Після прослуховування  фрагментів  музичних творів  ділимося думками  з приводу того, чи  вдалося кожній групі з прогнозувати за назвами   ескізу   характер музичного твору. Добираємо ілюстрації з репродукцій до  музики  К.Дебюссі відповідно до тематики  та настрою музики.

Хоровий спів.

Виконання пісні  З.Майстрова «Я малюю  море».

Яке  море  зобразив  автор слів,  як  композитор підкреслив цей характер в пісні?  Які звуки моря  можна почути в  музичному  супроводі пісні?

Рефлексія:

Скласти асоціативний ланцюжок до  слова МОРЕ, використовуючи отримані на уроці знання та поняття

                                                                                      К.Дебюссі

                                                                             симфонічна картина

                                                                                               ескіз

                                                                                    «Гра хвиль»

         « МОРЕ»                                                      «Від зорі до  полудня»

                                                                           «Розмова вітру з морем»


Компонент -  образотворче мистецтво.

Мета: формувати уявлення про  марину як морський  краєвид, знайомити з  творчими доробками  художників -  мариністів різних часів  та мистецьких стилів,   порівнювати  їх засоби  виразності,  колористичні  нюанси; розвивати  творчу  уяву, композиційні вміння та навички, виховувати естетичний смак, любов до моря.

 Тип уроку: комбінований.

Хід уроку.

Урок  озвучений  музичними  фрагментами  з попереднього уроку  музичного мистецтва (Дебюссі, Ю. Антонов,    Іварс Вігнерс,).

Вчитель:

Чому  море  вабить до  себе художників?

Морська  стихія завжди приваблювала  до  себе погляд митців -  художники використовують  для  його зображення  усю гаму  кольорів,  композитори  відтворюють  море в музичних  звуках,письменники  та поети -  словом.

Як  ви думаєте – чому митці  звертаються  до образу  моря,  дехто навіть неодноразово?

Море, як і природа в цілому, дуже мінливе -  воно може бути  спокійним, лагідним, і раптом  водночас стати  бурхливим та грізним.  Митців приваблює така  його мінливість, тому що  кожен  намагається  віднайти найбільш точні засоби  виразності,  аби «оживити»  його на полотні, в звуках  чи слові. Ми переконались в  цьому на уроці  музики,  коли  слухали  поетичні рядки, музику К.Дебюсі. Поява великої  кількості митців, які захоплюються  морем і  створюють картини, у яких зображені  морські  краєвиди,  сприяла виокремленню у жанрі пейзажу його різновиду -  марини. Художник,  який малює морські  краєвиди, називається  мариністом.

Розглянемо деякі репродукції  картин художників різних  часів та мистецьких стилів. Прослідкуємо,  як художники будують  композицію    картин -  що  виносять на перший  план, що  і чим підкреслюють, яким  фарбам надають перевагу. Що  впливає на колір хвиль?

Які з  репродукцій  запам’ятались,  яку хотіли б мати у  власній  колекції,

про  яку  картину  розкажете  вдома батькам?

К.Дебюссі -  представник  французького мистецтва,  жив у Франції в той час,  коли там  виникає особлива  течія в мистецтві. Художники  малювали полотна  невеликими мазками, створюючи  мальований ефект  мозаїчного зображення. Фарби не змішувались на палітрі,  як зазвичай, а використовувались «чисті»  кольори. Деякі малювали навіть не мазками,  а крапками   як, наприклад,  Жорж  Сьєра і Поль Сіньяк, вони  й  започаткували нову техніку в  образотворчому мистецтві - пуантилізм.

Художньо - Творче завдання:

Малюємо  морський  пейзаж за мотивами  симфонічних ескізів  К. Дебюссі в техніці  пуантилізм.

Диференційоване домашнє  завдання: ( за  бажанням)

1)Знайти опис моря в  літературних  творах

О.Довженка «Школа над морем»,

Джека Лондона « Розповідь південних морів»,

Е.Хемінгуея «Старий і море»,

Стівенсона «Острів скарбів»

Д.Дефо «Робінзон Крузо»

Жюля Верна « Діти капітана Гранта» та інш.

В поезіях  Л.Українки («Вже  сонечко в море  сіда»)

2)Скласти самому розповідь про   враження від морських мандрівок

3) створити  саморобну книжечку «Море і мистецтво» з малюнками,  ілюстраціями,   віршами,  міфами, загадками тощо про  море.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

53457. Суд над Інтернетом. Internet: глобальне добро або зло? 142 KB
  Вчитель виконує роль судді в диспуті сторін, який незалежно і аргументовано буде приймати, або відкидати доводи, що приводяться, і стежити за тим, щоб одні і ті ж аргументи не повторювалися в різному формулюванні, і за тим, щоб дискусія була в цивілізованих рамках.
53458. Інтернет: за і проти! 119.5 KB
  Обладнання: плакат Основні правила спілкування плакат №1 із зображенням комп’ютера плакат №2 із зображенням комп’ютера підключеного до мережі Інтернет; запис на дошці; малюнки учнів; пам’ятки картки зображення Золотої рибки ілюстрація мікрофон тощо. За часів сьогодення коли особливого значення набуває інформація вже ніхто не заперечує що комп’ютер увійшов до різних сфер сучасного життя і...
53459. The Internet and Social Networking Sites 115.5 KB
  A social network is a social structure made up of individuals (organizations) called “nodes”, which are tied (connected) by one or more specific types of interdependency, such as friendship, kinship, common interest, financial exchange, dislike, sexual relationships, or relationships of beliefs, knowledge or prestige.
53460. У Інтернет–клубі 97.5 KB
  Мета: повторити і поглибити знання учнів про дієслово як частину мови, його(ЇЇ) граматичні ознаки; виробляти вміння розпізнавати дієслова серед інших частин мови; розвивати зв’язне мовлення, пам’ять, мислення; вчити учнів працювати з прикладними програмами; виховувати інформаційну культуру, любов до рідної мови.
53461. Винаходи. Досягнення науковців 33 KB
  Good morning, boys and girls! Today we’ll continue to work with the topic “Inventions and gadgets”. You have already done exercises and spoken about it with your teacher and now you’ll show your abilities. At this lesson we’ll revise all the vocabulary on the topic; we shall practice listening, reading, speaking and writing skills. Of course, we’ll make predictions using Future Indefinite and “to be going to…”.
53462. Оптимизация процедуры Heap_sort, особенности 19.42 KB
  ирамидальная сортировка (англ. Heapsort, «Сортировка кучей») — алгоритм сортировки, работающий в худшем, в среднем и в лучшем случае (то есть гарантированно) за Θ(n log n) операций при сортировке n элементов
53463. Оптимизация процедуры Shell_sort, особенности 26.29 KB
  Сортировка Шелла — алгоритм сортировки, являющийся усовершенствованным вариантом сортировки вставками. Идея метода Шелла состоит в сравнении элементов, стоящих не только рядом, но и на определённом расстоянии друг от друга.
53464. ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ИНТЕРАКТИВНОЙ ДОСКИ НА УРОКАХ ФИЗИКИ В ФОРМИРОВАНИИ ИКТ КОМПЕТЕНТНОСТИ 30.23 KB
  Использование интерактивной доски один из самых перспективных и востребованных. Также с помощью различных программ учитель может создать компьютерную модель урока с которой затем можно работать с помощью интерактивной доски. Из практики обучения я могу предложить следующие формы работы с интерактивной доской PenBord: Активные презентации.
53465. Разработка конспекта обобщающего урока математики в 4 классе по теме Дроби 91.5 KB
  Познавательная деятельность учащихся через использование мультимедийных технологий. Разумное использование в учебном процессе наглядных средств обучения играет важную роль в развитии наблюдательности внимания речи мышления учащихся. В отличие от обычных технических средств обучения ИКТ позволяют не только насытить обучающегося большим количеством готовых строго отобранных соответствующим образом организованных знаний но и развивать интеллектуальные творческие способности учащихся. задействованы все каналы восприятия учащихся –...