57756

Населення світу. Природний і механічний рух населення

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: сформувати у учнів систему знань про чисельність, розміщення та склад населення планети; уявлення про відтворення населення, його типах, демографічних процесах в сучасному світі...

Украинкский

2014-04-15

368.5 KB

7 чел.

«Населення світу. Природний і механічний рух населення»

(методична розробка уроку курсу 10 класу)

                                        

                                                                Виконала:

                                                                учитель географії

                                                                    Шахтарської                                       загальноосвітньої                                                             школи 1-Ш ступенів №13

                                                               імені М.І. Баранова

                                                               Скілева Тетяна Семенівна

                                         Донецьк – 2010

Урок.   Населення світу. Природний та механічний рух населення.  

Мета:  сформувати у учнів систему знань про чисельність, розміщення та склад населення планети; уявлення про відтворення населення, його типах, демографічних процесах в сучасному світі; пояснити причини спостережених явищ, встановити закономірності; засвоїти види статистичних величин і прийоми роботи з методичним апаратом електронного комплексу; формувати в учнів  самоосвітні навички.               

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: педагогічний програмний засіб: інтегрований електронний комплекс  «Економічна та соціальна географія світу»,версія 4.1.1  10 клас (Александров В.Т., Гільберг Т.Г., Недбаєва С.М., Проценко В.М.); політична карта світу, атласи, картки-завдання, таблиці, тести.

Структура уроку:

  1.  Організаційний  момент…………………………………………………………        1 хв.
  2.  Актуалізація опорних знань, умінь, уявлень та чуттєвого досвіду………………  5 хв.
  3.  Мотивація навчальної діяльності…………………………………………………… 1 хв.
  4.  Оголошення теми, мети, завдань уроку…………………………………………      1 хв.
  5.  Вивчення нового матеріалу…………………………………………………………  20 хв.
  6.  Осмислення нових знань, закріплення та узагальнення………………………… .15 хв.
  7.  Підбиття підсумків уроку……………………………………………………………1 хв.
  8.  Домашнє завдання………………………………………………………………… ..1 хв.

ХІД          УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань, умінь, уявлень та чуттєвого досвіду

Учитель:  Вивчення питання про населення – головної дійової особи загальносвітових процесів виробництва і споживання має неабияке значення. В курсі економічної та соціальної географії у України ми знайомились з особливостями населення нашої держави. Зараз проведемо «Експрес – опитування» готовності сприйняття нової інформації.

Експрес-опитування

  •  Що вивчає наука демографія?
  •  Чому дорівнює чисельність населення України?
  •  Від чого залежать зміни чисельності населення?
  •  Що таке природний приріст населення?
  •  Що таке міграції населення?
  •  Якими бувають міграції?
  •  Які ви знаєте типи поселень?
  •  Що таке урбанізація?

III Мотивація навчальної діяльності

Учитель:   Географія населення, одна з найважливіших наук, має в наш час надзвичайну актуальність. Її складні зв`язки з суміжними науками – демографією, етнографією, історичною географією, дозволяють досліджувати та прогнозувати зміни у одній з найважливіших частин біосфери Землі – людства. У кожної з названих наук свій предмет дослідження, тому нам при вивченні населення світу доведеться звертатися до різних методів та отриманої за їх допомогою інформації.

IV. Вивчення нового матеріалу

         Робота в групах з різними джерелами географічної інформації.

Група 1.        Чисельність населення

1. Опрацюйте лекцію та п.8 електронного комплексу за даною проблемою, додатки 1,2        2. Проаналізуйте діаграму росту населення (1650 – 2025р)(атлас с 7)  Чим можна пояснити процес різкого росту кількості населення? В яких регіонах світу  спостерігається найбільший приріст населення?  Чим це пояснити? Що таке «демографічний вибух»? Які проблеми виникають у зв`язку з таким явищем?                                                                               3. Від чого залежить приріст населення?

4. Складіть кругову діаграму часток розподілу чисельності  населення за регіонами світу. Які країни забезпечують найбільший приріст населення? Для яких характерні низькі темпи зростання? Якою є демографічна ситуація в країнах перехідної екон1міки?

5. Що таке демографічна політика? Які напрямки її реалізації?

6. За статистичним матеріалом (атлас,с.6) назвіть країни, в яких проживає понад 100 млн, жителів

7. За картою електронного комплексу назвіть регіони і країни з найвищими та найнижчими показниками тривалості життя, Від чого вони залежать?

Загальні питання:

Деякі дослідники вважають, що нестача сировини, енергії та продовольства пов’язане з демографічним вибухом. Чи дійсно це залежить насамперед від постійного росту чисельності населення планети?

Робота в зошитах:

1. Чисельність населення планети - …

2. Найчисельніші регіони - …

3. Демографічний вибух -

4. Демографічна криза –

                                                                                                                                                                                                                              Група 2. Природний рух населення

1. Опрацюйте лекцію,п.8, додатки 1,2.

2. Що таке «відтворення населення»? Запишіть визначення у вигляді формули.

3. Визначить чинники, що впливають на показники народжуваності та смертності.

4. Складіть схему «Етапи демографічного переходу».

5. Проаналізуйте карту атласу (с. 4) «Природний приріст населення. Рівень дитячої смертності», визначить, в країнах якого типу відтворення населення високий рівень дитячої смертності. Чим це можна пояснити?

Загальні питання:

Наскільки правомірне проведення демографічної політики? Чи не принижує вона, на ваш погляд, права особистості? Чому формула природного приросту населення відповідає другому типу відтворення населення? Чому для одних країн характерним є демографічний вибух, а для других – демографічна криза?

Робота в зошиті:

1. Відтворення населення – це …

2. Країни

з високими показниками: а) народжуваності;      з низькими показниками: а) народжуваності;      

                                            б) смертності;                                                         б) смертності;                                                            

                                            в) природного приросту                                     в) природного приросту                                          

3. Перший тип відтворення населення: народжуваність –

                                                                   смертність –

                                                                   природний приріст –

                                                                   регіони, країни -

                                                                   демографічна політика спрямована на …

4. Другий тип відтворення населення: народжуваність –

                                                                   смертність –

                                                                   природний приріст –

                                                                   регіони, країни -

                                                                   демографічна політика спрямована на …

5. Природний рух населення –

Група 3    Віковий і статевий склад населення

1. Прослухайте фрагмент лекції, опрацюйте п.8 електронного комплексу

2. Проаналізуйте статево - вікові піраміди (атлас,с.6-7)  Для яких регіонів світу характерним є переважання чоловічого населення, для яких-жіночого? Випишіть в зошит назви країн, в яких проживає більше чоловіків,жінок. Подумайте, чи може вплинути статевий склад населення на якість трудових ресурсів?

3. За даними пірамідами визначте, які регіони світу можна назвати молодими? Чому? Який зв`язок існує з типами відтворення населення? Чим можна пояснити залежність між типом відтворення та віковим складом населення? Як впливає віковий склад населення на трудові ресурси країни?

Загальні питання:

Чому за показниками вікового складу  населення країни можна судити про забезпеченість трудовими ресурсами? Для чого необхідно знати статеву структуру населення країни? Які чинники впливають на статевовікову структуру населення?

Робота в зошиті:

Заповніть таблицю:

Склад населення

Статевий

Віковий

Переважання жіночого населення

Переважання чоловічого населення

Переважання молодих людей

Переважання людей похилого віку

Країна 1

            2

            3

Група 4. Розміщення населення Механічний рух

  1.  Прослухайте фрагмент лекції, опрацюйте п.9.        
  2.    Від чого залежить розміщення населення? Назвіть регіони з найбільшою густотою населення.

2. Проаналізуйте карту атласу «Розміщення населення»(с. 7) Які чинники визначили сучасну карту розміщення населення? В яких країнах та регіонах утворились найбільші скопичення населення? Визначте причини цього явища.

3.Чи можна за густотою населення визначити рівень економічного розвитку держави          ( визначте для цього середню густоту населення окремих країн за «візиткою» країни)? Подумайте, чи впливає густота населення на трудові ресурси.

4. Що таке механічний рух населення? За текстом лекції складіть схему класифікації міграцій населення ( за причинами, за термінами, за напрямками). Назвіть найбільші міграційні потоки (карта атласу «Урбанізація. Міграції населення»). Які регіони світу можна назвати головними полями міграцій в минулому і зараз? Куди направлені потоки внутрішніх міграцій? Як впливають міграції на трудові ресурси?

Загальні  питання:

Які проблеми виникають в країнах та регіонах в наслідок міграцій? Як їх можна вирішити?

Робота в зошиті:

1. Середня густота населення світу –

2.  Країни, регіони з найбільшою густотою –

3. Країни, регіони з найменшою густотою –

4. Чинники нерівномірного розміщення населення:а) …  б)…    в)…

5. Схема «Міграції населення»

Група 5. Форми розселення 

  

  1.  За матеріалами лекції та  п.9 підручника складіть схему «Форми розселення населення». Проаналізуйте дані текстової карти та визначить, які регіони світу збільшують кількість міського населення найінтенсивніше. Чим це викликане? Назвіть найбільші «міські» регіони світу. Чим пояснити тенденцію збільшення частки міського населення у всьому світі?
  2.  За текстом п.9 повторіть поняття «урбанізація», утворіть за ним формулу. Заповніть таблицю:

Ознаки урбанізації                                   !         Приклади

  1.  Проаналізуйте уважно карту атласу «Урбанізація. Міграції населення»(с.6). Визначить розташування високо-, середньо-, низько урбанізованих країн. Спробуйте пояснити, які показники можна  вважати дуже високими, високими, середніми, низькими для окремо взятої держави.
  2.  Як ви вважаєте, чи є прямий зв`язок  між цими показниками та рівнем екон1мічного розвитку країни?
  3.  Користуючись атласом, складіть таблицю «Найбільші міста світу»:

Міста з населенням               Міські агломерації                Мегалополіси

більше 10 млн. осіб                                                                                                              

  1.  Складіть схему «Форми сільського розселення»                                                                                                                                                    

    Загальне питання:

Які проблеми виникають в світі в наслідок прискореного росту міст та міських агломерацій?   Запропонуйте шляхи вирішення.

Робота в зошитах:

  1.  Схема «Форми розселення»
  2.  Таблиця «Основні ознаки урбанізації»
  3.  Таблиця «Рівні урбанізації»:

____________________________________________________________________________Високоурбанізовані________Середньоурбанізовані__________Низькоурбанізовані__________країни____________________країни______________________країни_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  1.  Мегалополіс - це  …

V. Закріплення та узагальнення матеріалу

           Обговорення результатів міні-дослідження:

  •  виступи спікерів груп з результатами роботи;
  •  обговорення загальних питань;
  •  формування висновків;
  •  тестовий контроль:
  1.  У наш час кількість населення землі становить приблизно:

а) 1 млрд. чол.;

б) 3 млрд. чол.;

в) 6 млрд. чол.;

г) 8 млрд. чол.

                       2.  Найбільша за населенням країна світу:

                            а) Індія;         б)Китай;     в) Росія;    г) Бразилія.

                       3. Зростання частки міських жителів у загальному населенні регіону та                                     поширення міського способу життя називається:

                           а) урбанізація;

                           б) міська агломерація;

                           в) мегалополіс;

                           г) демографічний вибух.

                       4. Прикладом якої міграції є еміграція частини населення Росії під час громадянської війни 1917-1920 рр.?

                            а) економічної;

                            б)екологічної;

                            в) політичної;

                            г) релігійної.

                       5.  Швидке зростання кількості населення називається:

                             а) народжуваність;

                             б) природний приріст;

                             в) демографічний вибух;

                             г) демографічна криза.

                     6. Великі території, що утворились внаслідок злиття багатьох окремих зон міського заселення, називаються:

                             а) міська агломерація;

                             б) мегалополіс;

                             в) урбанізація;

                             г) псевдоурбанізація.

Відповіді до тестів: 1 –в;  2 – б;  3 – а;  4 – в;  5 – в;  6

      VI.  Підсумок уроку

            Учитель:Уявіть, що я журналіст  і мені необхідно взяти у вас інтерв`ю з теми, що сьогодні вивчили. Говорити ви будете в мікрофон. Починайте речення з фрази:

1 – «Сьогодні на уроці я…(навчився, довідався).

2 – «Отримана інформація дозволила зробити висновок, що…».

3 – «На сьогоднішньому уроці для мене найбільш важливим відкриттям було…».

      VII.  Домашнє завдання:

             Обов`язковий мінімум: опрацювати відповідний параграф підручника.

             Творче завдання: Чим відрізняються економічні і соціальні проблеми великих і малих міст?


ДОДАТКИ


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

28758. КУЛЬТУРА В ПОСЛЕВОЕННЫЕ ГОДЫ 24.87 KB
  Во время одной из встреч с деятелями литературы и искусства Н. Но тема репрессий сталинских лагерей не ушла из литературы. В начале 60х годов усилилось разоблачение €œидейных шатаний€ деятелей литературы и искусства. Общественный подъем этого времени содействовал становлению творчества деятелей литературы и искусства нового поколения.
28761. Атмосфера Серебряного века 14.98 KB
  Понятие это не столько научное сколько эмоциональное вызывающее тут же ассоциации с другим коротким периодом истории русской культуры с золотым веком пушкинской эпохой русской поэзии первая треть XIX века. Серебряный век как период и образ мышления Искусство и философия Серебряного века отличались элитарностью интеллектуализмом. Поэтому нельзя отождествлять всю поэзию конца XIX начала XX века с Серебряным веком.