57762

Розв’язування нерівностей з однією змінною

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: відтворити знання про лінійні нерівності з однією змінною; удосконалювати вміння учнів розвязувати нерівності з однією змінною формувати навички самостійної роботи...

Украинкский

2014-04-15

114.5 KB

8 чел.

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Відділ освіти Котелевської райдержадміністрації

Котелевський районний методичний кабінет

Інтерактивний урок

із використанням  інформаційних технологій

Алгебра - 9 клас

Підготувала: Сальник Ольга Іванівна, 

учитель математики вищої категорії

Котелевської гімназії №1 імені С.А.Ковпака

Котелевського району

Полтавської області

Котельва

2012

Тема: Розв’язування нерівностей з однією змінною

Вчитись можна тільки весело...                                                                                   Щоб перетравлювати знання,                                                                                потрібно поглинати їх з апетитом.

А. Франс

Не достатньо мати лише добрий розум,                                                             головне це раціонально застосовувати  його.

Р. Декарт

Мета:

  •  відтворити знання про лінійні нерівності з однією змінною; удосконалювати вміння учнів розв'язувати нерівності  з однією змінною, формувати навички самостійної роботи;
  •  розвивати увагу, пам'ять, мислення, культуру математичного мовлення;
  •  виховувати самостійність, активність, дисциплінованість, інтерес до математики;
  •  скласти ситуацію успіху для кожного учня.

Тип уроку:

формування  навичок і вмінь.

Обладнання: мультимедійна дошка, проектор, ноутбук; роздавальний матеріал: піктограми настрою, картки контролю знань, картки – лото, картки із завданнями математичного диктанту, мультимедійні презентації.

ХІД УРОКУ

І. Створення ситуації успіху, позитивного настрою

Вітання з учнями.

Слова учителя: Почати сьогоднішній урок я вирішила зі слів відомого французького письменника XIX ст. Анатоля Франса: «Вчитися можна тільки весело... Щоб перетравлювати знання, потрібно поглинати їх з апетитом».

Ці слова ми візьмемо за епіграф нашого уроку, а ще – вислів відомого математика Рене Декарта «Не достатньо мати лише добрий розум,                                                             головне — це раціонально застосовувати  його».

(Портрети вчених та їх вислови демонструємо на мультимедійній дошці або моніторі комп’ютера. Додаток А).

Під час уроку я хочу стежити за емоційним станом класу. Для цього ви маєте спеціальні «піктограми настрою»:

☼ — гарний настрій; — середній настрій; ☻ — поганий настрій.

Покажіть, який у вас зараз настрій. Сподіваюсь, що і в кінці уроку ваш емоційний стан буде добрий.

А ще у вас на партах картки самоконтролю (додаток Б), у яких будете виставляти собі одержані бали за кожен вид роботи.

Побажаймо один одному успіху

ІІ. Формулювання  теми, визначення мети, завдань уроку

Досягти успіху можна тільки тоді, коли є певна мета. Разом формулюємо мету уроку.

Залучення учнів до планування діяльності на уроці.

  1.  Настрій.
  2.  Діагностика виконання домашньої роботи.
  3.  Актуалізація опорних знань з теми.
  4.  Формування умінь і навичок (типові вправи).
  5.  Удосконалення вмінь розв’язувати лінійні нерівності з однією змінною (творчі завдання).
  6.  Для роботи вдома.
  7.  Підсумки. Висновки. Настрій.

ІІІ. Діагностика виконання домашнього завдання

  •  Фронтальне опитування у вигляді «Бліц-інтерв’ю» (Додаток В) (учитель ставить запитання і передає «мікрофон» певним учням, за кожну правильну відповідь учень ставить собі у картку 0,5 бали).
  •  Два учні на дошці розв’язують вправи, аналогічні до домашнього завдання (додаток Г). Перевірка, обговорення розв’язків.

Правильні відповіді розміщені на екрані.

ІV. Актуалізація опорних знань

Математичний диктант (Додаток Д) із самоперевіркою і самооцінюванням.

Отриману кількість балів учні заносять у картки самоконтролю.

Перевіряють себе за відповідями на екрані.

V. Формування умінь і навичок учнів.

  •  «Математичне лото»  -  робота у парах

Завдання « Математичне лото»

1. 0,5х-4(х-3)>3х

2. -3х+5≥11

3. 1+2х<7,8

4. 7х-5>3х+7

5. х-15≥4х+3

6. 8+6х≤13+6х

7. 3(х+1)>х+5

8. 2(х-1)+4<х+7

9. -3(2+х)+5х≤2х+1

 

Картки з відповіддю

(-∞;)  буква  Л

(-∞;-2]  буква О 

(-∞;3,4)  буква М

(3; +∞)  буква О

(-∞;-6]  буква Н

х - будь яке число, буква О

(1;+ ∞)  буква С

(-∞;5)  буква О

х - будь яке число, буква В

Учні одержують картки «Математичного лото», в клітинках якого знаходяться завдання, що необхідно розв'язати. Учні записують розв'язання в зошити, а знайшовши відповідь, накривають завдання карткою з відповіддю. На звороті кожної картки — буква. Таким чином, розв'язавши всі завдання, учні одержують ім'я відомого вченого, якому належить вислів: «Математику вже тому вчити треба, що вона розум до ладу приводить» (М. В. Ломоносов).  

 (На екрані портрет М.В.Ломоносова)

Перші три пари, що виконали завдання правильно ставлять у картку контролю 3 бали, решта відповідно 2,1,0.

На екрані мультимедійна презентація «Короткий історичний нарис» (Додаток Е)

 VІ. Удосконалення вмінь учнів

  •  Творчі завдання (дається 5 хвилин на обдумування і розв’язування на чернетці, потім розв’язуються на дошці) 

Використовуємо інтерактивний метод «Коло ідей»

  1.  Розв’язати задачу: Туристи мають повернутися на базу не пізніше, ніж через 3 години. На яку відстань вони можуть відплисти за течією річки на моторному човні, якщо його власна швидкість 18км/год, а швидкість течії – 4км/год?

Розв’язання.

Нехай х км – шукана відстань, тоді 18+4=22км/год – швидкість за течією. А 18-4=14 км/год – швидкість проти течії.

Маємо: +≤3,

розв’язавши нерівність, одержимо х ≤ 25 км/год.

  1.  Розв’язати нерівність. |1-5х|≤2,  

Розв’язання.  -2≤1-5х≤2,         -3≤-5х≤1,      -1≤5х≤-3,       -≤х≤-.

  1.  Знайти допустимі значення змінних виразу: .

4. Знайти найменший натуральний розв’язок нерівності:-3

За кожне завдання, розв’язане  самостійно, учень ставить у картку контролю 3 бали.

За подану правильно ідею в розв’язанні – 1 бал.

VІІ. Для роботи вдома.  Достатній рівень: розв’язати нерівність:

                                               а) 4х>12(3х-1)-16(х+1); б) 23+8х≤5х-11.

                        Високий рівень: написати нерівність із змінною х,

а)яку задовольняє кожне дійсне число;

б)яка не має жодного розв’язку.

VІІІ. Самоаналіз уроку.

 Метод «Мікрофон»

Яку мету ставили на початку уроку?

Чи досягли мети протягом уроку?

    Чи вдалося вам заповнити прогалини в знаннях?

Чи продуктивною була ваша робота на уроці?

Що нового дізналися?

Чи досягли успіху?

Яку кількість балів одержали на уроці. Виставлення оцінок.

Цінування роботи учнів на уроці.

Піктограми настрою допомагають визначити емоційний стан дітей.


Додатки:

Додаток А

Вислови математиків (електронний варіант)

Додаток Б

Картка самоконтролю учня 9 класу

________________________________

Вид роботи на уроці

Кількість балів

1. Бліц-інтерв’ю

2. Домашнє завдання

3. Математичний диктант

4. Математичне лото

5. Творчі завдання

6.

Сума балів

Додаток В

Запитання для «Бліц-інтерв’ю»

  1.  Коли число а вважають більшим від числа в?  А коли меншим?
  2.  Які знаки використовуються для порівняння двох чисел?
  3.  Що таке нерівність?
  4.  Що таке числова нерівність?
  5.  Назвати знаки строгої та нестрогої нерівності.
  6.  Сформулювати властивості числових нерівностей.
  7.  Навести приклад нерівності з однією змінною
  8.  Що називається розв’язком нерівності з однією змінною?
  9.  Що означає розв’язати нерівність?
  10.  Які нерівності називаються рівносильними?
  11.  Яка нерівність називається лінійною нерівністю з однією змінною? Приклади.
  12.  Сформулювати властивості нерівностей із змінною. Для чого вони використовуються?
  13.  Скільки розв’язків може мати нерівність з однією змінною?

Додаток Г

Картки для перевірки домашнього завдання.

Картка №1

  1.  Записати всі цілі числа, що належать проміжку: (-1,2; 4]
  2.  Розв’язати нерівність: 3х+1≥4х-6

Картка №2

  1.  Записати всі цілі числа, що належать проміжку: [-2; 7)
  2.  Розв’язати нерівність: 5х+82-3х

Додаток Д.

 Математичний диктант

1.Виберіть правильну числову нерівність:

а)0,2>2; б)-1<-2; в)5≥5;  г) 2,36 ≤ 1,1589.

2.Сумою нерівностей 5>3і2>-1є нерівність:

а)4>5;  б)4<5; в)7>2; г) 7≥2

3.Укажіть строгу нерівність:

а)15≥5;  б)2≤2; в)7>-2; г)-10≥10.

4.Нерівність х  + 2х + 1 ≤ 0 задовольняє число:

а) 2; б)1;   в) 0;       г)-1

5.Скільки цілих чисел задовольняє подвійну

нерівність -1≤х≤1:

а) одне;   б) два;   в) три;  г) чотири.

6.Виберіть проміжок, якому належить число 1,37

а)[-2;3]; б)(-∞;1,37);

в)(2;1,37); r)(-1,37;1,37).

7.Виберіть нерівність, яка не має розв’язків:

а)|х|>-3;     б)х<-3;    в)7-|х|<0;  г)х2<0.

8.Яке найбільше число є розв’язком нерівності

х2-2х≥ х2 + 2:

а) 2; 6)1;   в)-1;     г) -2

9. Знайдіть область визначення функції:

у =

а) (-∞;0);    б) (-∞;0);   в) [0; +∞],    г] (0, +∞)

Відповіді до математичного диктанту

№ завдання

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Відповідь

в

в

в

г

в

а

г

в

г

Додаток Е

Короткий історичний нарис ( електронний варіант)


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

51780. Загальна характеристика розвитку культури та літератури XIX ст., стильове розмаїття літератури. Реалізм як напрям у світовій літературі 2.76 MB
  Тип уроку: комбінований. Гі де Мопассан ХІД УРОКУ I. Гі де Мопассан: Розрадьте мене; утіште мене; дайте мені помріяти; розчульте мене; дайте мені змогу здригнутися; дайте мені змогу поплакати; дайте мені привід для роздумів звернення до епіграфа уроку. Оголошення теми й мети уроку IV.
51781. ВИТОКИ ДЖАЗУ 530 KB
  Джексон переконатись яку важливу роль у житті людей відіграє естрадна музика; пояснити учням значення понять спірічуелс блюз джаз імпровізація;. розвивати вокально хорові навички зокрема навички кантиленного співу відчуття ритму слухацьку уяву; розвивати інтерес до творчості зірок російської естради; виховувати естетичний смак учнів; розвивати інтерес учнів до легкої музики зокрема джазової ФОРМУВАННЯ КОМПЕТЕНЦІЙ: ТВОРЧОЇ МУЗИЧНОЇ ЖИТТЄВОЇ МУЗИЧНИЙ...
51782. Сучасний випускник школи – сформована особистість 36 KB
  Сучасний випускник школи сформована особистість Учительська професія це людинознавство постійне безперервне проникнення у складний духовний світ людини. Основні характерологічні орієнтири особистості випускника Вільна особистість. Особистість що має високий рівень самосвідомості громадянськості та самодисципліни. Така що поважає себе усвідомлює свою цінність та цінність іншої особистості здатна нести відповідальність перед собою та суспільством Гуманна особистість проявляє милосердя доброту здатність до...
51784. Соціально–психологічна проза 255.5 KB
  Доречно сказати що застосування опорних схем під час вивчення оглядових тем дає можливість дати загальне уявлення про ті чи інші явища зарубіжної літератури другої половини ХІХ початку ХХ століття охопити поглядом епоху митців які творили в ній їхню творчість та її тематику основні принципи творення літератури уявлення про літературні напрямки течії їх ознаки та особливості. Соціальнопсихологічна проза ХІХ століття Соціальнопсихологічна проза ХІХ ст. у французькій літературі Соціальнопсихологічний роман в англійській...
51786. Формы и методы обучения информатике 148.5 KB
  Цель: Ознакомиться с основными формами и методами обучения информатике а также познакомиться с различными классификациями методов обучения. Теория и методика обучения информатике: Учеб. В дидактике под методами обучения понимаются способы совместной деятельности учителя и учащихся и способы организации познавательной деятельности школьников.