57767

Перська держава

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: ознайомити учнів з особливостями зародження і функціонування держави Персії охарактеризувати діяльність найвідоміших правителів Персії: Кіра ІІ Дарія І розкрити завойовницький характер їх зовнішньої політики...

Украинкский

2014-04-15

73.5 KB

10 чел.

                                                    Предмет.   Історія України.

                                                                     Всесвітня історія (інтегрований курс)                            6 клас

Розділ.  Передня Азія

                        Тема. Перська держава

                                               Тип уроку: засвоєння нового навчального матеріалу

Автор

Заікіна Валентина Миколаївна,

учитель Славутицької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 Славутицької міської ради Київської області, місто Славутич

Програма.  Історія України. Всесвітня історія, 5-9 кл., програми для загальноосвітніх навчальних закладів. Автор. колектив під керівництвом  В.Власова. К.: Перун, 2005

Мета: ознайомити учнів з особливостями зародження і функціонування держави Персії, охарактеризувати діяльність найвідоміших правителів Персії: Кіра ІІ, Дарія І, розкрити завойовницький характер їх зовнішньої політики, сформувати поняття   «імперія», «сатрапія», з’ясувати причини загибелі Перської держави;

розвивати вміння працювати з історичними джерелами, картою та атласом, порівнювати розвиток окремих держав, встановлювати міжпредметні зв’язки;

виховувати повагу до історичного минулого інших народів.

Обладнання: підручники, атласи, контурні карти, ілюстрований матеріал, електронна презентація « Перська держава».

Хід уроку

І Організаційний момент

ІІ Оголошення теми та очікуваних навчальних результатів.

На сьогоднішньому уроці ми з вами розглянемо особливості зародження і функціонування держави Персії, охарактеризуємо діяльність найвідоміших правителів Персії: Кіра ІІ, Дарія І, розкриємо завойовницький характер їх зовнішньої політики, сформуємо поняття   «імперія», «сатрапія», з’ясуємо причини загибелі Перської держави( слайд 2).

План уроку

1.Природа і населення Іранського нагір’я.

2.Виникнення Перської держави.

3.Царювання Дарія І.

4.Загибель Перської держави.

ІІІ Мотивація навчальної діяльності

За короткий час Персія перетворилася із маленької, залежної країни в потужну світову імперію, яка проіснувала трохи більше двох століть.

Яким чином історія цієї азійської держави пов’язана з українськими землями?

ІV Вивчення нової теми

  1.  Природа і населення Іранського нагір’я.

Розповідь учителя. На схід від Межиріччя простягається Іранське нагір’я, яке межує на сході з долиною р. Інд, на півночі з Каспійським морем,на півдні  омивається водами Перської затоки. Це кам’яниста напівпустеля, де відбуваються часті землетруси.

Робота з картою (Слайд 3)

  1.  Чи багато на території нагір’я річок?
  2.  Пригадайте, яким був клімат у сусідній місцевості?
  3.  Як ви гадаєте, чи можуть тут бути родючі грунти?

Проте  в горах є поклади міді, заліза, срібла. Життя в основному  зосередилося в нечисленних оазах.

В  XII –XI ст. до н.е. на ці території прийшли арійці, які є предками багатьох сучасних народів. Шляхи їх розселення достеменно невідомі, але окремі дослідники вважають прабатьківщиною арійців  українські землі. В Азії вони змішалися із місцевими племенами.

Запитання для учнів.

Щоб вижити у таких несприятливих умовах, чим би ви порадили займатися населенню Іранського нагір’я, якби були їхніми сучасниками? (в оазах землеробством, скотарством, обробкою каменю, металів,торгівлею).

Урешті тут утворилося кілька держав: Мідія, Парфія, Персія та інші.

  1.  Виникнення Перської держави.

Спочатку перси підпали під владу Мідійського царства. Звільнив персів і в 550 р. до н.е. заснував державу Кір ІІ.

Випереджальне завдання. Виступ учня від імені Кіра ІІ на тему    «Утворення Перської держави ( слайд 4).

Я – Кір ІІ, грізний завойовник, мудрий правитель, засновник Перської держави. Колись, у давнину  перси знаходились під владою Мідії. Цар цієї держави Астіаг не був завойовником тому, щоб не ворогувати з підлеглими, він одружив свою доньку Мандану із перським князем Камбізом. Так я з’явився на світ. Дідусь Астіаг звернувся до віщуна, який передбачив, що онук позбавить діда престола. Дід наказав віднести маленьку дитину в гори. Там мене знайшов пастух, у якого помер новонароджений син. Я виріс серед гір у родині простих селян. Підрісши, знову потрапив до царського двору, де вельможі обрали мене царем, дід визнав онука, а віщун сказав, що передбачення вже збулося.

Зібравши військо, я повстав проти діда, переміг у війні, визволив персів і у 550 р. до н.е. заснував Перську державу.

Щоб зміцнити державу, я завоював Лідію, цар якої Крез славився своїми багатствами. У Сардах мої воїни схопили Креза і кинули на вогнище, тільки щасливий випадок врятував царя.

Мої війська підійшли до Вавилона. Серед жителів не було єдності. Вночі багаті городяни відкрили нам браму. Заволодівши добре укріпленим містом, я святкував перемогу і відпустив на волю 40 тисяч євреїв, про що навіть записано в Біблії.

Згодом моя армія підкорила Вірменію, Каппадокію та відправилася в похід на масагетів, які кочували в степах за Каспійським морем. Цариця Томіріс попередила: «Царю, царюй над своєю державою і не заздри тому, що ми володарюємо над нашою». Хитрощами я заманив її сина, взяв у полон та вбив. Грізна цариця вирішила помститися  мені.

У 529р.до н.е. відбулася жорстока битва на річці Сирдар’ї, у якій перський цар загинув. Цариця Томіріс звеліла наповнити бурдюк кров’ю і вкинути туди голову Кіра: “ Ти хотів крові, тож напийся!». Так закінчив життя засновник Перської держави КірІІ.

Робота з контурною картою: (слайд 5)

1. Позначте територію, на якій виникла Перська держава.

2.Стрілками вкажіть походи Кіра ІІ.

 Завдання для порівняння.

Порівняйте територію держави на початку і вкінці правління Кіра ІІ.

Як можна назвати країну, яка володіє такими значними територіями?

Робота над поняттям.

Імперія – це складна і велика держава, утворена шляхом завоювання інших

народів. Імперія тримається на насильстві, силі зброї. Назвіть відомі вам імперії (Єгипет, Ассирія).

Розповідь учителя.

Син Кіра, Камбіз, продовжив завойовницькі походи і підкорив Єгипет. В 522р. до н. е., повертаючись у Вавилон, де проти нього спалахнуло  повстання, Камбіз помер, а престолонаслідників не залишив.

 Фізкультпауза

Раз, два, всі присіли,

Потім вгору підлетіли.

Три,чотири, нахилились

Із струмочка гарно вмились.

П’ять, шість, ми веселі

Летимо на каруселі.

Сім, вісім, в поїзд сіли,

Ніжками затупотіли.

Дев’ять, десять, відпочили,

До роботи приступили.

  1.  Царювання Дарія І.

Легенда. 

Дарій І прийшов до влади внаслідок домовленості семи найвпливовіших перських родів. Претенденти на владу вирішили, що царем стане той, чий кінь першим заірже біля міських воріт на сході сонця. Сталося так, що кінь Дарія приніс своєму господареві царський титул і владу.

Робота за ілюстрацією (слайд 6).

1.Що зображено на ілюстрації?( Цар розбив ворогів і взяв у полон 9 правителів підкорених народів)

2.Де знаходиться Дарій?

3.Яким уявляєте царя?

 «Цар царів»  або шахиншах  Дарій І з роду Ахеменідів правив 36 років, мав необмежену владу, був володарем усієї землі. Він придушив повстання вавилонян, знищивши 55 тис. бунтівників, відновив владу над Лідією, Фрігією, підкорив Іонію і вирушив на скіфів, які проживали на землях Північного Причорномор’я, землях сучасної України. Про те, як його там зустріли – вже інша історія, яку ви почуєте на наступному уроці.

Дарій прославився як великий реформатор. Згадайте, що таке реформа, назвіть правителів-реформаторів. Причинами реформ була жорстока боротьба за владу, відсутність міцних зв’язків між окремими частинами держави.

Робота в групах(слайди 7-8)

1.Продумайте назву реформи, про яку прочитали. Напишіть назву  на картку, прикріпіть на дошку.

2. Розкрийте зміст реформи.

3. Які наслідки мала реформа?

Картка № 1

Прочитайте текст підручника параграф 17 пункт 3 останній абзац на с.95, 96 та додаткову інформацію:

«Дарій І розділив територію держави на 20 сатрапій (областей), наложив на кожну податки певного розміру, які необхідно вносити у царську скарбницю. На чолі кожної адміністративної одиниці стояв призначений царем сатрап, який збирав податки, слідкував за порядком. Загальна сума всіх щорічних надходжень до царської казни складала 378 т золота. Єдиної столиці у Перської держави не було. У різну пору року цар поперемінно жив у Персеполі – « місті персів», Екбатанах, Сузах, Вавилоні».

Завдання

1. Продумайте назву реформи, про яку прочитали. Напишіть назву  на картку, прикріпіть на дошку.

2. Розкрийте  зміст реформи.

3. Які наслідки мала реформа?

Картка № 2

Прочитайте текст підручника параграф 17 пункт 3 перший абзац на с. 96 та додаткову інформацію:

«За часів Дарія І у Персії збудовано багато палаців, храмів, мостів, доріг. Значну увагу  приділяли будівництву доріг, які були прекрасно облаштовані. Так,  Царська дорога, протяжністю 2683 км, з’єднувала  східне побережжя Егейського моря з центром Межиріччя, інша – Вавилон з індійським кордоном. Через кожні 20 км було побудовано готелі, де подорожній міг відпочити. Дороги ретельно охоронялися від розбійників, іноді на узбіччі можна було побачити людей з відрубаними ногами і руками - так жорстоко в Персії карали злочинців. У підкореному Єгипті, прорито канал, який сполучав Ніл з Червоним морем і скорочував шлях до Азії».

Завдання

1. Продумайте назву реформи, про яку прочитали. Напишіть назву  на картку, прикріпіть на дошку.

2. Розкрийте зміст реформи.

3.Які наслідки мала реформа?

Картка № 3

Прочитайте текст підручника параграф 17 пункт 3 абзац1-2 на с. 96 та додаткову інформацію:

 «Персію вважають батьківщиною пошти. Дороги мали особливу мережу поштових станцій. За принципом естафети доставлялися важливі повідомлення. На кожній станції чергували гінці, завжди напоготові тримали коней. Особливо термінові накази передавалися димовою сигналізацією або вогнем. «Царські гінці здійснюють свій шлях швидше, ніж журавлі», - писав Геродот».

Завдання

1. Продумайте назву реформи, про яку прочитали. Напишіть назву  на картку, прикріпіть на дошку.

2. Коротко розкрийте зміст реформи.

3. Які наслідки мала реформа?

Картка № 4

Прочитайте текст підручника параграф 17 пункт 3 останній абзац пункту на с. 96 та додаткову інформацію:

«Персія була войовничою державою. Ядро армії складала  царська гвардія – 10 тис. «безсмертних», відібраних, добре навчених вояків. На випадок війни збиралося ополчення від кожної сатрапії. Це була армія народів, поневолених персами, тож воїни неохоче билися за інтереси своїх гнобителів. Військовими частинами командували воєначальники, яких призначав цар. По всій країні збудовано укріплення. Щорічно цар влаштовував огляди війська. За зразкове утримання війська сатрап від царя отримував подарунки. Сатрап і воєначальник повинні були стежити один за одним і доповідати царю».

Завдання

1. Продумайте назву реформи, про яку прочитали. Напишіть назву  на картку, прикріпіть на дошку.

2. Розкрийте зміст реформи.

3.Які наслідки мала реформа?

Картка № 5

Прочитайте додаткову інформацію:

 «Перші гроші з’явилися в Лідії. Їх виготовляли з електу – сплаву золота і срібла. Невдовзі металевими грішми почали користуватися по всій Передній Азії. Дарій І карбував золоті монети «дарики» вагою 8,416 г. Сатрапи могли чеканити срібну монету шекель вагою 5.6 г».

Завдання

1. Продумайте назву реформи, про яку прочитали. Напишіть назву  на картку, прикріпіть на дошку.

2. Розкрийте зміст реформи.

3.Які наслідки мала реформа?

Робота над поняттям.

Сатрапія - адміністративний округ. Сатрап – чиновник, який чинив суд, збирав податки та слідкував за виконанням розпоряджень царя.

«Метод прес». 

Дарій І – мудрий правитель чи жорстокий завойовник?

Я думаю, що…

Тому, що…

Отже,…

  1.  Загибель Перської держави.

Перси домагалися панування над своїми  сусідами і в зеніті могутності створили імперію, яка простяглася від Кавказу до Перської затоки,від Середземного моря до Індії.

Мозковий штурм.  

Назвіть причини загибелі Перської держави.

  •  Неможливість утримувати велику кількість народів лише силою зброї.
  •  Внутрішня боротьба за владу в країні.
  •  Багатства імперії приваблювали багатьох завойовників.
  •  Невдалий результат греко - перських війн (слайд 9).

V.  Закріплення вивченого матеріалу

1. Які народи населяли Іранське нагір’я в давнину?

2.Як і коли утворилася Перська держава?

3. Як була організована Перська держава?

4. Чи хотіли б ви жити в Перській державі? Чому?

5.Які запитання ви хотіли би поставити царю Дарію І?

VІ. Підсумки уроку.

Учитель підбиває підсумки уроку, проводить оцінювання учнів, пояснює домашнє завдання.

VIІ. Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал параграфа. Написати листа до перського царя, в

якому висловлювалася б думка щодо його політики.

Список використаної літератури

Голованов С.О., Костирко С. В. Історія Стародавнього світу: Підруч. для 6-го кл. – К.: Грамота,2006

История Европы.Т.1 Древняя Европа. – М.: Наука,1988.

Крижанівський О. П. Історія Стародавнього Сходу: Курс лекцій: Навчальний посібник. – К.,1996.

Ладиченко Т.,Камбалова Я.,Теремецька Т. Історія Стародавнього світу. Найдавніша історія України (інтегрований курс): Методичний посібник для вчителя. – К.: «Аконіт»,2006.

Шалагінова О.І., Шалагінов Б.Б. Історія Стародавнього світу: Підруч. для 6-го кл. – К.: Пед. Преса, 2006.

Автор гарантує, що конспект уроку створено виключно його творчою працею, і бере на себе повну відповідальність перед третіми особами за порушення авторських прав


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

30460. Глава государства в зарубежных странах 16.16 KB
  Глава государства в зарубежных странах. Во всех современных государствах имеется институт главы государства. Глава государства рассматривается как высшее должностное лицо считающееся носителем исполнительной власти и верховным представителем государства в сфере международных отношений. Обычно главой государства выступает либо выборный президент в республиках либо наследственный монарх.
30461. Правительство в зарубежных странах 15.82 KB
  В зависимости от формы правления правительства формируются двумя основными способами: парламентским право на формирование правительства в этих странах получает та политическая партия которая имеет большинство мест в нижней палате парламента страны.; внепарламентским право на формирование правительства в этих странах имеет не парламент а избирательный корпус. Состав и структура правительства очень разнообразны и в ряде стран Великобритании никак не регулируются что позволяет каждому новому...
30462. Функции и структура судебной власти в зарубежных странах 15.31 KB
  Суды первой инстанции рассматривающие дела по существу: мировые судьи полицейские суды районные суды суды судебных округов и др. Суды второй инстанции особые апелляционные или высокие суды в странах тоталитарного социализма такого звена нет куда можно обращаться с жалобой на решение суда первой инстанции. Суды кассационной инстанции. Это либо вышестоящий суд либо верховные суды иногда официально называющиеся кассационными.
30463. Принципы судоустройства и судопроизводства в зарубежных странах 14.95 KB
  Ни один государственный орган должностное или иное лицо не вправе указывать суду как ему следует решить то или иное дело; судьи решают дело на основе закона и личного убеждения. Нельзя отказывать в приеме дела по причинам отсутствия закона или его неясности. возможность обжалования и пересмотра судебного решения путем апелляции повторное рассмотрение дела по существу по процедуре первой инстанции кассации проверка выполнения закона судом. К числу особых принципов в сфере уголовного процесса относятся: право обвиняемого на...
30464. Конституционная юстиция в зарубежных странах 14.95 KB
  Существует несколько моделей конституционного контроля. Европейская модель конституционного контроля получила самое широкое распространение после Второй мировой войны постоянно совершенствовалась и теперь она воспринимается на других континентах. Для обоснования конституционного контроля использовались три основных теории12. Впрочем сами конституции в странах с такого рода режимами можно считать таковыми лишь условно: никакого конституционного строя там разумеется быть не может.
30465. Формы политико-территориального устройства в зарубежных странах 15.18 KB
  Главное различие между обеими формами заключается в том что при унитарной форме территория государства состоит из политикоадминистративных или административных единиц тогда как при федеративной форме высшие территориальные единицы представляют собой государствоподобные образования или даже государства субъекты федерации. означает не что...
30466. Принципы распределения компетенции между федерацией и ее субъектами в зарубежных странах 15.91 KB
  В первую очередь он механизм регулирует отношения равновесия на основе принципа разделения власти между всеми имеющимися центрами власти в государстве. С его помощью происходит реализация разграничения полномочий между ветвями власти без чего не может нормально функционировать не только федеративное государство но и любое другое. Вопервых разделение власти между центром и регионами имеет конституционноправовое обоснование. В случаях же возникновения коллизий между центром и регионами в отношении разделения власти...
30467. Статус субъектов федерации и иных носителей государственной автономии в зарубежных странах 14.96 KB
  Эти договоры не могут противоречить праву и интересам Союза а также правам других кантонов. С нижестоящими иностранными властями кантоны могут иметь дело непосредственно а в остальных случаях отношения кантонов с заграницей осуществляются через посредство Союза. В заключение следует отметить специфическую особенность трех кантонов Швейцарии это Аппенцелль Базель и Унтервальден которая заключается в том что каждый из них состоит из двух полукантонов а общекантональной власти там не существует. Каждый из полукантонов имеет свою...
30468. Основные модели организации публичной власти на местах в зарубежных странах 14.74 KB
  Для первых характерно избрание местной администрации местными представительными органами из своего состава причем нередко глава администрации мэр и т. но и главы местной администрации а также некоторых других должностных лиц исполнительной и судебной власти казначея прокурора мирового судьи вплоть до шерифа начальника полиции. Оно предполагает наличие у местной единицы собственной компетенции охватывающей вопросы местного значения; гарантированной конституцией и законом самостоятельности па отношению к государственной власти в...