57789

Правопис не з іменниками

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: з’ясувати правила написання не з іменниками; виробляти вміння застосовувати правила на практиці, спираючись на смисловий аналіз слів; відпрацьовувати вміння робити синтаксичний та морфологічний розбори іменників...

Украинкский

2014-04-15

52 KB

8 чел.

Інтегрований урок з української та російської мови

Тема уроку: Правопис не з іменниками

Мета уроку:

  •  зясувати правила написання не з іменниками; виробляти вміння застосовувати правила на практиці, спираючись на смисловий аналіз слів; відпрацьовувати вміння робити синтаксичний та морфологічний розбори іменників;
  •  розвивати звязне мовлення, память, уміння аналізувати, робити висновки;
  •  виховувати повагу до минувшини України, зацікавлення до пізнання нового, пошуку в навчанні.

Обладнання: проектор, компютер, картки-блоки, підручники, чайки-байдаки

Перебіг уроку

Організаційний момент

*Як ви розумієте епіграф нашого уроку?

1. Вступне слово вчителя.

        Існує безліч таємниць. Вони ваблять, спонукають до пошуку, до відкриттів. Кажуть: «Немає нічого неможливого». Сьогодні ми з Оксаною Василівною пропонуємо вам перенестися до таємного  світу пізнання, де будемо шукати істини. Одна з них: «Як правильно писати не з іменниками». І нам  з вами належатиме почесна участь розкрити історичне значення для України острова на Дніпрі – Хортиці, його роль у формуванні запорозького козацтва. Тож проведемо інтегрований урок української та російської мов, урок-пошук.

*Чим можна пояснити те, що урок російської та української мов пройдуть одночасно?

2. Мотивація

* Щоб пошуки були вдалими, давайте вирушимо по Дніпру на козацьких чайках-байдаках. Дайте назву своїй чайці і в путь.

3. *Спочатку пригадаємо:

-визначення іменник 

-вивчені орфограми

4. Пошук №1. Прочитайте текст, випишіть іменники з не  в додаток до уроку.

Немовля.   Чи вживається слово  без не?

Не цуценя, а великого пса. Чому не цуценя написано окремо? Тут є протиставлення.

Неправдою. Чи можна дібрати синонім? ( Вигадка, брехня)

Це не кінець. Між часткою не та іменником можна вставити звязку є. Тобто іменник з не виконує в реченні роль присудка.

5.Звіримо правильність виконання завдання із правилами у підручнику (с. 173).

6. Як впливає не на лексичне значення слів? (Префікс не змінює лексичне значення іменників на протилежне, а частка не не змінює лексичне значення іменників, а є лише запереченням того, що він означає ).

Російська мова, блок

7. Гра. Той, хто цурається фізичної праці, хто веде ледаче життя (нероба).

             Неслухняна дитина (неслух).

             Той, кому не щастить у чому- небудь, або робить щось не так, як треба (невдаха).

8. Зробіть повний синтаксичний розбір речення.

У X столітті Хортиця була немовлям. (Розповідне, неокличне, просте, двоскладне,  поширене, неускладнене).

9.Виконайте морфологічний розбір іменника немовлям ( іменник, означає предмет, ким?, немовля, істота, загальний, середній, О.в. однина, 4 відміна, додаток).

10. До кожного іменника доберіть синонім без префікса не. Слова запишіть парами.

        Небилиця, неправда, незалежність, неспокій, недруг,нелад, незрячість, неприязнь, неповага.

       Довідка: брехня, нісенітниця, тривога, самостійність, сліпота, ворог, гармидер, антипатія, зневага.

11. Виразно прочитайте речення і перекладіть його українською мовою, ставлячи розділові знаки.

Хортица не место благодатное а целительная сокровищница. (Н.Клименко)

Хортиця – не місце благодатне, а цілюща скарбниця.

  •  Поясніть розділові знаки?
  •  Чи є в реченні орфограма не з іменниками? Поясніть правопис.
  •  У ролі чого виступає не? (У ролі частки)

12. Підсумкова бесіда.

    Сьогодні ми проявили наполегливість, шукаючи істину походження та незвичайності острова Хортиці, істину правопису не з іменниками.

*Що нового ви дізналися про Хортицю?

* Яку орфограму ми опрацювали сьогодні?

* …….

* В яких випадках не з іменниками пишемо окремо?

13. Тест.

(не)птах, а летить                                        какая (не)ряха

(не)долік                                                       случилось (не)счастье

багатий бідному (не)друг                           мой (не)приятель

(не)щастя                                                      (не)веселье, а грусть

(не)тямі руки                                                звучала (не)правда, а ложь

серце (не)камінь                                          (не)вежа тот, кто позволяет себе грубить

 

14. Наостанок давайте складемо сенкани до слів казак, Хортиця.

Хортиця (саме слово)

Славетний, найбільший (2 прикметника)

Оберігає, нагадує, стоїть (3 дієслова)

Хортиця – острів на Дніпрі.(коротке речення, що виражає суть слова,4 слова в реченні)

Хортиця – скарбниця. (суть одним словом, іменник як висновок).

15.Закінчіть речення, прикріпивши чайку-байдака після всіх пошуків на уроці.

16. Домашнє завдання: диференційоване

* параграф 20 с. 173 вивчити правило

*вправа 343 письмово

* скласти кросворд «Хортиця»

Блок-додаток до уроку (українська мова)

Завдання 1. Прочитайте текст, випишіть іменники з не .

          Біографія Хортиці надзвичайно цікава. Перша згадка видатних письменників про Хортицю датується X століттям. Тоді вона була немовлям. Одні науковці стверджують, що назва походить від імені Хорса (давньослов’янський бог сонця), інші, що тюрксько-половецького слова «орта», «орт» -- розташований по серед річки. Навіть є третя версія: зверху острів нагадує обрисами хорта – не цуценя, а великого пса, що біжить. Остання версія, мабуть, є неправдивою, бо обриси острова протягом багатьох років змінювалися.

           Відповідно до легенди бували на Хортиці князі Аскольд, Дір, Олег, Ігор, княгиня Ольга… У північній його частині, на найвищому мисі стоїть камяна скульптура, а трохи збоку – камяний знак, напис, що розповідає про смерть князя Святослава…

__________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________

Завдання 2.  Зробіть повний синтаксичний розбір речення.

  У X столітті Хортиця була немовлям. ___________________________________

___________________________________________________________________________

Завдання 3. Виконайте морфологічний розбір іменника немовлям

Немовлям -- _____________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

Завдання 4. До кожного іменника доберіть синонім без префікса не. Слова запишіть парами.

Небилиця --

неправда --

незалежність -- _____________________________

неспокій -- _________________________________

недруг -- __________________________________

нелад -- ____________________________________

незрячість -- ________________________________

неприязнь -- ________________________________

неповага -- _________________________________

Довідка: брехня, нісенітниця, тривога, самостійність, сліпота, ворог, гармидер, антипатія, зневага.

Завдання 5. Виразно прочитайте речення і перекладіть його українською мовою, ставлячи розділові знаки. Запишіть його.

            Хортица не место благодатное а целительная сокровищница. (Н.Клименко)

________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

Завдання 6.Тест. Якщо не пишеться разом постав (плюс) +, окремо – мінус(-)

                                                                                   

(не)птах, а летить                                                       какая (не)ряха

(не)долік                                                                     случилось (не)счастье

багатий бідному (не)друг                                         мой (не)приятель   

(не)щастя                                                                    (не)веселье, а грусть

(не)тямі руки                                                              звучала (не)правда, а ложь серце (не)камінь                                   (не)вежа тот, кто позволяет себе грубить

__________________________________________________________________

Завдання 7.  Складіть сенкан зі словом Хортиця.

  1.  Саме слово
  2.  Два прикметника
  3.  Три дієслова
  4.  Коротке речення, що виражає суть слова (4 слова в реченні)
  5.  Суть одним словом; іменник як висновок

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Рефлексія.  Закінчіть речення

Я впорався  з усіма завданнями, тому що….

Я припускався помилок, тому що…

Робота на уроці допомогла мені…

 


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

15791. Понятие статистической сводки и группировки 16.36 KB
  Понятие статистической сводки и группировки. Виды группировок Группировка метод позволяющий распределить совокупность на группы по признакам сходства или различия. Например группировка предприятий города по формам собственности. С помощью метода группировок реш...
15793. Правила построения статистических таблиц 25.5 KB
  Правила построения статистических таблиц. Статистические таблицы необходимо строить по определенным правилам. Таблица должна быть компактной и содержать только те исходные данные которые непосредственно отражают исследуемое социальноэкономическое явление и
15794. Правило сложений дисперсий 73.74 KB
  Правило сложений дисперсий. Показатели вариации могут быть использованы не только в анализе изменчивости изучаемого признака но и для оценки степени воздействия одного признака на вариацию другого признака т.е. в анализе взаимосвязей между показателями. При проведе...
15795. Предмет метод и теоретические основы статистики 14.61 KB
  Предмет метод и теоретические основы статистики Предметом статистики является количественная сторона массовых общественных явлений в неразрывной связи с их качественной стороной которая отображается посредством объективных статистических показателей то есть осо
15796. Свойства средней арифмитической 49.34 KB
  Наиболее распространенным видом средних величин является средняя арифметическая. Простая средняя арифметическая: где xi значение варьирующего признака; n число единиц совокупности. База для вычисления этой средней первичные записи результатов наблю
15797. Сопоставимость уровней и смыкания рядов динамики 15.16 KB
  Сопоставимость уровней и смыкания рядов динамики Анализировать ряды динамики нельзя если приводятся несопоставимые данные. Несопоставимость статистических данных во времени может быть вызвана следующими причинами: инфляционным процессом; территориальные изменени...
15798. Способы установления величины интервала в количественной группировке 19.73 KB
  Группировочным называется признак по которому осуществляется разбиение единиц совокупности на отдельные группы. Его часто называют основанием группировки. В основание группировки могут быть положены как количественные так и качественные признаки. При построении гр
15799. Среднее квадратическое отклонение для альтернативного признака 69.32 KB
  Среднее квадратическое отклонение для альтернативного признака Среднее квадратичное отклонение определяется как обобщающая характеристика размеров вариации признака в совокупности. Оно равно квадратному корню из среднего квадрата отклонений отдельных значений пр