57792

Прокаріоти

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Засвоєння нових знань та уявлень про прокаріоти. Охарактеризувати усі середовища існування прокаріот на планеті. Пояснити особливості будови, фізіології та життєвих циклів бактерій.

Украинкский

2014-04-15

47.5 KB

1 чел.

Урок «Прокаріоти»

Мета:

  •  Засвоєння нових знань та уявлень про прокаріоти.
  •  Охарактеризувати усі середовища існування прокаріот на планеті.
  •  Пояснити особливості будови, фізіології та життєвих циклів бактерій.
  •  Сформувати знання учнів про важливу роль прокаріот у природі та житті людини.
  •  Розвиток навичок колективної діяльності та відповідальності кожного учня у досягненні спільної мети
  •  Розвиток здібностей учнів до творчого пошуку, розширення світогляду
  •  Формування природничо-наукового та професійного світосприйняття
  •  Формування навичок здорового способу життя

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Обладнання: таблиці «Еволюційне дерево», «Прокаріотична клітина», ноутбук, проектор,

Хід уроку.

Коль много микроскоп

Нам тайностей открыл…

М. В. Ломоносов

1. Організаційна хвилинка.

Вчитель. Наш урок сьогодні присвячений дивним створінням. Саме з них починається сторінка біоеволюції на Землі. Більш того, майже 2 млрд. років вони панували на землі. І зараз вони досить непогано живуть у сучасних умовах. На їх основі створено одна найбільш небезпечна зброя, що заборонена ООН. Вони скрізь, ми їх не бачимо неозброєним оком.. Хто ж це? (Відповіді учнів).

 (Проголошення теми і задач уроку, демонстрація 1 кадра презентації.) Мета уроку не тільки розібратися в їх будові та життєдіяльності, але й зрозуміти, чому вони не бояться головного ворога живогочасу, та вирішити, хто ж воничи вороги. (демонстрація 2 кадра презентації)

2. Вивчення нового матеріалу. (Пояснення вчителя з урахуванням наявних знань учнів).

На сьогодні виділяють два рівні клітинної організації живого: прокаріотичний та еукаріотичний. (Кадр 3 презентації).

Прокаріоти – организми, що не мають ядра (бактерії та ціанеї). Бактерії – паличка (с грецьк.).(4 кадр презентації)

Еукариоты – организми, організми, що мають сформовані ядра (гриби, рослини, тварини).(5 кадр презентації)

Бактерії та ціанеї розповсюджені скрізь. Спори бактерій залітають на високу 20 км, анаеробні бактерії занурюються у земну кору на глибину більшу 3 км. Спори деяких бактерій зберігають життєздатність при температурі – 253 С.

  Яка ж будова бактерій? Щоб відповісти на це питання розглянемо будову бактеріальної клітини на електронній фотокартці(6 кадр презентації, таблиця «Прокаріотична клітина», пошукова бесіда з учнями).

Бактеріальні клітини оточені щільною оболонкою – клітинною стінкою, завдяки якій зберігають форму постійну. Багато видів бактерій утворюють слизову капсулу, що захищає від висихання та забезпечує їм стійкість, тим самим підвищуючи їх хвороботворну активність.  Під капсулою та клітинною стінкою знаходиться плазматична мембрана, яка утворює  вигини в цитоплазму та формує мембранні комплекси, що виконують функції обміну речовин. Генетичний аппарат представлений нуклеоїдом, що складається з двоспіральної молекули ДНК. Цитоплазма містить мембрани, що утворюють ендоплазматичну сітку, у ній знаходяться рибосоми. У цитоплазмі бактеріальних клітин є включення, що містять запасні поживні речовини – крохмаль, глікоген, жири. У клітинах ціануй є хлорофіл.

Подивіться на бактерії під електронним мікроскопом та дайте відповідь, які ж розміри бактерій. 

Розміри бактеріальних клітин варіюють у широких межах. Деякі важко розгледіти у світловий мікроскоп і близькі по розмірам до великих вірусів, деякі настільки великі, що утворені ними нитки можна побачити неозброєним оком. Величина бактеріальних клітин вимірюється у мікрометрах та варіює від 0,1 до 28 мкм.

Висновок. Бактерії – одноклітинні організми мікроскопічних розмірів, що не мають ядра, у яких роль зберігання спадкової інформації виконує нуклеоїд. Середовище існування різноманітне.

3.Робота в групах.Кожна група отримує завдання з додаткової літератури та підручника обрати та структурувати матеріал у вигляді таблиці

Форма бактерій

 Коротка характеристика

Значення

Коки

бацили

спірили

вібріони

 

1 група: коки. (Демонстрація підготовленої заздалегідь моделі стафілококів з повітряних кульок).

2 группа: бацили

3 группа: вібріони

4 группа: спірили

5 группа: значення бактерій у природі та житті людини.(7, 8, 9, 10 кадри презентації відповідно)

Звіт про работу у кожній групі. Решта доповнюють таблицю новими відомостями.

Перед звітом 5 групи дається запитання: Л. Пастер назвав бактерії «великими могильщиками природи». Чи правий був вчений? Поясніть.

Звіт 5 групи. Відповідь на поставлене питання. (11 кадр презентації)

Висновок. Більшість бактерій гетеротрофи, тобто використовують для живлення готові органічні сполуки, сприяючи кругообігу речовин у природі. Їх поділяють на сапротрофів, що живляться органічними сполуками мертвих тіл та виділень інших організмів та паразитів, що живуть за разунок поживних речовин організмів, у тілі яких живуть. Значна частина бактерій синтезує органічні речовини свого тіла  - автотрофи (12 кадр презентації).

Як правило, бактерії розмножуються діленням навпіл. При несприятливих умовах бактерії утворюють спори (13 кадр презентації). Спочатку відходить частина цитоплазми від материнської клітини, містить ДНК. Потім навколо цитоплазми виростає багатошарова клітинна стінка.Спори мають підвищену стійкість до дії факторів зовнішнього середовища і можуть тривалий час зберігатися у несприятливих умовах. Спори деяких бактерій зберігають життєдіяльність при температурі – 253 С, витримують тиск 3000 атм., рівень радіації – 500 та більше рентген за годину.

4. Домашнє завдання.

5. Підведення підсумків уроку. Заповнення логічно-змістовної моделі «Бактерії» (14, 15, 16кадр презентації)

PAGE  4


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

8511. Китайский язык. Начальный уровень 1.11 MB
  Китайский язык. Начальный уровень. Учебно-методический комплекс Часть 1 Новосибирск 2010 Фонетика. Структура слога в китайском языке, как видно из схемы, представляет собой сочетание трех компонентов: финали, инициали и тона...
8512. Культура Китая и Японии 29.5 KB
  Культура Китая Древнекитайская культура создана китайским народом в условиях относительной изоляции. Формирование своеобразия китайской культуры в значительной степени определялось иероглифической письменностью. Ее основной принцип - связ...
8513. Особенности и современное состояние мировой политики как науки и учебной дисциплины в Китае 64 KB
  Особенности и современное состояние мировой политики как науки и учебной дисциплины в Китае Политологические исследования в Китае стали развиваться сравнительно недавно, но, несмотря на это, обладают рядом специфических, свойственных только Китаю, ч...
8514. особенности китайского менеджмента 34 KB
  особенности китайского менеджмента В 11-й пятилетке (с 2006 по 2010 годы) Китай вышел на первое место в мире по темпам экономического роста Как пишет журнал Биржевой Лидер: КНР пугает успехами своего стратегического курса, причинами которых стал р...
8515. Китайский и японский стиль деловых переговоров 25.5 KB
  Китайский и японский стиль деловых переговоров Китайский стиль ведения переговоров четко разграничивает отдельные этапы, первоначальное уточнение позиций, их обсуждение и заключительный этап. На начальном этапе переговоров большое внимание уделяется...
8516. Китайский этикет 29 KB
  Китайский этикет История китайского этикета В Китае этикет имеет долгую историю, ведущую свое начало от священных ритуалов глубокой древности. Повседневная жизнь древних народов определялась сложной системой запретов, табу и необходимых действий, им...
8517. Основи теорії права. Правові відносини 132.5 KB
  Тема 2. Основи теорії права. Правові відносини Мета заняття.Ознайомити студентів із соціальними нормами та правом як особливим видом соціальних норм, ознаками, функціями та джерелами права. Охарактеризувати складові елементи системи права, сут...
8518. Соціальна структура суспільства 28.38 KB
  Соціальна структура суспільстваМЕТА: створити умови для: розуміння учнями всіх особливостей розвитку соціальної структури розвитку аналітичного та логічного мислення учнів на основі опрацювання історичного матеріалу вміння об...
8519. Суспільно-політичний розвиток західноукраїнських земель у 60 - першій половині 70-х рр. XIX ст 26.6 KB
  Тема уроку. Суспільно-політичний розвиток західноукраїнських земель у 60 - першій половині 70-х рр. XIX ст. Мета уроку: показати причини й особливості пожвавлення суспільно-політичного руху після революції 1848-1848 рр. довести реакційну...