57799

У ЦАРСТВІ ПТАХІВ

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: продовжити знайомство учнів з особливостями байки навчити виразно читати розвивати способи й види читання байки вчити передавати шляхом інтонації характери дійових персонажів; збагатити знання учнів про життя птахів...

Украинкский

2014-04-15

140 KB

0 чел.

Тема. У ЦАРСТВІ ПТАХІВ

Матеріал уроку: Л. Глібов «Чиж та голуб»; С. Руданський «Вовки»; ялинкова прикраса «Райдужна птиця»

Мета: продовжити знайомство учнів з особливостями байки, навчити виразно читати, розвивати способи й види читання байки, вчити передавати шляхом інтонації характери дійових персонажів; збагатити знання учнів про життя птахів; розвивати творчі здібності, естетичний смак, вміння виражати свої світовідчуття за допомогою кольору; виховувати старанність у роботі, відчуття порядності, милосердя, співчуття, привчати до турботливого ставлення до птахів;

Обладнання: малюнки із зображенням голуба, інших птахів

Тип уроку: інтегрований урок читання, довкілля, трудового навчання

ХІД УРОКУ

I. Організація класу до роботи

Візьмемось за ручки, закриємо очі і пошепки за мною промовимо: «У нас хороший настрій. Ми всі готові до уроку. Бажаємо собі та товаришам успіху»

II. Повторення вивченого

1. Бесіда

Який розділ ми розпочали читати?

Що таке байка?

Хто найчастіше буває героями байки?

З творчістю якого байкаря почали знайомитися? (Леоніда Глібова)

Що він писав, крім байок, яких у його доробку було аж 107? (Загадки й

відгадки у віршованій формі, вірші, акровірші)

Як називається перший вірш Л. Глібова? («Сон»)

В якому селі народився Л. Глібов? (Великий Поділ)

2, Вправа для розвитку поля читання

Прочитайте слова і скажіть, з якої вони байки

рак
щу      ка
ко
 ник

ле бідь

му рашка


3. Гра «Зашифрований запис»

Прочитайте таємничий запис, ідучи лініями, які з'єднують круги. З якого твору Л. Глібова вони взяті? («Коник-стрибунець»)

III. Актуалізація опорних знань та умінь

А сьогодні ми продовжимо знайомство з байками дідуся Кенора -Л. І. Глібова. І зараз вирушимо з вами до царства живої природи. Ви знаєте, що вчені поділили живу природу на п'ять царств. В одному із них ми і побуваємо, розгадавши загадки.

1. Загадки

Скаче босий хлопчик У сірій сорочці, Він у вирій не літає, Рідні сади доглядає.

(горобець)

Вертиться, скрекоче, весь день клопоче (сорока)

Який це птах?

Що на дереві над нами

Тук,- тук, тук,

Прибиває щось гвіздками,

Тук - тук-тук,

Наполегливо працює,

Хоч нічого не майструє

Тук - тук - тук

Робить він хорошу справу

Та одягнений яскраво

Тук - тук — тук.

(дятел)

(ілюстрації птахів) Ми потрапили у царство птахів, на „Планету птахів". А чи можна уявити нашу планету без пташиної краси, без їхніх чарівних співів?

2, Інформаційне повідомлення «Цікаво знати»

Учитель. Продовжуємо нашу подорож і надаємо слово доповідачам:

„Цікаво знати"


(запис на дошці)

Учень 1. Україні близько 360 видів птахів

Учень 2. Найбільш морозостійкі птахи це качки та гуси; вони витримують мороз 110°

Учень З. Найбільший птах у нашій країні страус, він швидко бігає, але нелітає.

Учень 4. Найменша пташка корольок, вага його 5-6 грамів, а знищує 8-10

мільйонів шкідників.

Учень 5. Птах чорний крячок проводить у повітрі 3-4 роки, не сідаючи ні на воду, ні на землю.

Учень 6. Деякі види птахів занесені до Червоної книги. (ілюстрації видів птахів)

Учень 7. У зарубіжних країнах збудовані пам'ятники птахам. У Америці -

чайкам, С Ш А - горобцю, Франції - голубам, Італії - гусям, Японії -

лебедям.

Учитель. Більше цікавого про життя птахів можна дізнатися із книг про

тварин.

(виставка книг)

IV. Повідомлення теми та завдань уроку

1. Бесіда про особливості птахів, які є героями байки

У цього птаха задня й верхня частина спини жовто-зелена, а нижня частина грудей — біла. Він відрізняється відносно довгим, тонким дзьобом, гострими крила ми на пальцях ніг. (Чиою)

Це птах середньої величини, з невеликою головою, короткою шиєю, дзьоб короткий з невеличким гачечком, короткі ноги закінчуються чотирма пальцями з короткими загнутими кігтями. Ці птахи мають оперення білого, сірого, коричневого кольору. (Голуб)

2. Оголошення теми уроку

Почувши одного разу байку російського байкаря, наш поет переклав її українською мовою й назвав «Чиж та Голуб».

V. Робота над текстом байки

1. Слухання байки (виразно читає учитель)

- Чи сподобалась вам байка? Чи є ще дійові особи, крім Чижа і Голуба

2. Словникова робота

Сильці гульк

піддурили лихові

проворненький молоденький

-  Прочитайте, що таке сильце.

- Доберіть слова, близькі за значенням до слів піддурили (обманули, перехитрили), гульк, (раптово, несподівано), лихо (біда).


5. Повторне читання байки мовчки

- Коли й де відбулися події?

4. Розкриття ідейної спрямованості тексту

Яким був Чижик?

Що з ним трапилось?

Як він на це зреагував? Про читайте.

А чому Чижик потрапив у сильце? (Бо був дуже неуважний.)

Які почуття переживав він в цей час? (Це для нього було несподіванко тому

він дуже злякався і розгубився.)

- Хто бачив ці муки Чижика? (Голуб, напевне, давно спостерігав за мук ми

бідного Чижика, а потім наблизився до нього, згорда поглядав і сміявся.)

- Прочитайте, у яких словах виявляється самовпевненість, безсердечність

Голуба. («А що попавсь? От тобі й на. Вже певно голова дурна...»)

- Прочитайте слова Голуба, де він вихваляється, виставляє себе, свій розум. І

Передайте інтонацією його зарозумілість, чванливість. («Не бійсь, мене б ер піддурили...»)

- Які почуття викликає у вас поведінка Голуба? Як ви гадаєте, що трапилося

із Чижиком? (Голуб так захопився вихвалянням самого себе й висміюванням Чижика, що навіть не бачив, що діється навколо.)

Кого з птахів автор жаліє? Доведіть рядками твору.

В яких рядках виражена основна думка твору? Який рядок звучить, як

прислів'я? («Чужому лихові не смійся»)

- Як ви думаєте, ці слова стосуються птахів, чи автор мав на увазі когось

іншого?

- Які риси людського  характеру засуджує поет?  (на прикладі голуба)

(Байдужість, зарозумілість, пихатість, безсердечність, самовпевненість, хвалькуватість)

6. Вправи на вдосконалення техніки читання

1)Читання «луною» за вчителем

5. Асоціативна павутинка


2)Гра «Доберіть рими»

7. Виразне читання байки за особами

VI. Фізкультхвилинка

Свою подорож продовжимо відпочинком.

звучить мелодія «Танець каченят»

На Веселих пташенят

З задоволенням глядять,

З задоволенням глядять

І ти, і я

Ми танцюєм всі разом,

І співаємо гуртом,

І співаємо гуртом

І ти, і я

 

Фізкультура в нас така;

І весела, і швидка,

І весела, і швидка

Нумо, в танець всі разом

Потанцюємо гуртом,

Потанцюємо гуртом

І ти, і я.

Нумо веселіше

Ти старайсь, дружок,

Крильця молодії

Піднімай їх у танок,

І ти, і я.

VII. Виготовлення ялинкової прикраси «Райдужний птах»

1. Оголошення завдань роботи

Крокуємо «царством птахів», і наступна наша зупинка: „У нас руки золоті - ми покажем їх у труді".

На цій зупинці ми з вами попрацюємо, виконуючи ялинкову прикрасу «Райдужний птах".

2. Пояснення етапів виконання роботи


А)

Б)

В)

  1.  Повторення правил користування ножицями
  2.  Поетапне виконання роботи учнями (під супровід музики)

5. Оцінювання дитячих робіт


VIII. Підсумок уроку

1. Гра «Мікрофон»

Поміркуйте і скажіть, чи отримали ви радість, задоволення, нові знання від подорожі по «Царству птахів»?

Які особливі прикмети має байка?

Чим вона схожа на казку?

Чим завжди закінчується байка?

- Прочитані нами байки були написані понад сто років тому. Чому ми
й досі читаємо їх з цікавістю?

2. Робота з прислів'ями

Складіть народні прислів'я. З якими байками Л. Глібова вони схожі за змістом?

Тяжко тому жить,... а незгода руйнує.

Згода дім будує,... щоб тобі не було того.

Не смійся з другого,... хто не хоче робить.

З. Прикрашання ялинки

Де б ви хотіли бачити свої роботи?

(діти одягають ялинку прикрасами)

IX. Домашнє завдання

 Самостійно прочитайте байку С. Руданського «Вовки»

та придумайте речення, яке може бути повчальним висновком.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

78684. Комплексний історико-правовий аналіз інституту адвокатури в Україні 898 KB
  Інститут адвокатури у такому вигляді, як він існує в наш час, володіє рядом властивостей, які ми вважаємо самі по собі зрозумілими. Проте визнання суспільством ролі адвокатури як єдиного незалежного професійного правозахисного інституту, покликаного захищати права та свободи...
78685. НЕПОСРЕДСТВЕННЫЕ РЕЗУЛЬТАТЫ СОЧЕТАННЫХ ОПЕРАЦИЙ ТРАНСМИОКАРДИАЛЬНОЙ ЛАЗЕРНОЙ РЕВАСКУЛЯРИЗАЦИИ И АОРТОКОРОНАРНОГО ШУНТИРОВАНИЯ У БОЛЬНЫХ ИБС 4.98 MB
  Они изучали теоретическую возможность поступления крови в миокард прямо из полости левого желудочка по специально созданным каналам. За основу принималась модель перфузии миокарда у рептилий, у которых система коронарных артерий отсутствует, а кровь доставляется из полости сердца в синусоиды.
78686. КАТАМНЕЗ ЛИЦ, УВОЛЕННЫХ ИЗ ВООРУЖЕННЫХ СИЛ С ПОГРАНИЧНЫМИ ПСИХИЧЕСКИМИ РАССТРОЙСТВАМИ 6.55 MB
  Для достижения цели были сформулированы следующие задачи: Изучить зависимость показателей катамнеза от клиники психических расстройств инициального периода болезни. Проанализировать динамику психического состояния и качество социальной адаптации военнослужащих с разной выраженностью...
78687. УПРАВЛЕНИЕ ПРОИЗВОДСТВЕННЫМ РАЗВИТИЕМ ТЕКСТИЛЬНЫХ ПРЕДПРИЯТИЙ 3.33 MB
  Необходимость шагов инновационного развития экономики России, направленных, в частности, на решение проблем восстановления производственного потенциала и дальнейшего развития конкурентоспособности различных народнохозяйственных комплексов и, в первую очередь, промышленности...
78688. Управление рисками инвестиционных проектов в пищевой промышленности 2.75 MB
  В третьей главе диссертации Методические аспекты управления рисками инвестиционных проектов в пищевой промышленности выявлены методы защиты от рисков; разработаны механизмы оптимизации защитных мероприятий реализуемых при...
78689. Роль инновационных социотехнических систем в переходе к устойчивому развитию (философские аспекты) 2.79 MB
  Современное общество, подобно современному программному обеспечению, характеризуется как общество, структуры которого подвергаются постоянному обновлению. Находясь в подвижном состоянии, общество обновляет и трансформирует все свои системы, постоянно приближаясь к наиболее комфортному состоянию.
78690. Восстановление и развитие школьной системы в Нижнем Поволжье в 1945–1953 годов 2.6 MB
  Исследование проблемы восстановления и развития школьной системы в 1945–1953 гг. представляется возможным на примере одного из типичных регионов страны – Нижнего Поволжья. Масштабы разрушений и механизм их преодоления, сложившиеся в регионе, являлись типичными для всего Советского Союза...
78691. Воспитание гуманистического отношения к природе у учащихся в процессе изучения естественнонаучных дисциплин 943 KB
  Объект исследования: процесс воспитания гуманистического отношения к природе у учащихся средней и старшей ступеней общеобразовательной школы в ходе освоения ими содержания естественнонаучных дисциплин. Предмет исследования: педагогические средства, условия, факторы успешности процесса воспитания...
78692. ФАКТОР СОЦИАЛЬНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ В ИНСТИТУЦИОНАЛЬНОМ КОНТЕКСТЕ СОВРЕМЕННОЙ РОССИИ 246.77 KB
  Конец прошлого столетия в Российской Федерации характеризуется такими понятиями, как: политически нестабильная обстановка, экономический дефолт и демографический кризис. Как правило, за черной полосой наступает белая, поэтому на данный момент времени можно смело утверждать...