57800

Загальна характеристика класу Птахи

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: розширити знання учнів про різноманітність представників класу Птахів або Пернатих; показати особливості зовнішньої будови у звязку з польотом; вивчити будову піряного покриву типи піря їх будова та призначення;...

Украинкский

2014-04-15

107.5 KB

21 чел.

                          Новгородківський навчально- виховний комплекс

« загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

з поглибленним вивченням предметів-

центр довузівської підготовки»

Новгородківської районної ради

Кіровоградської області

                                   

Розробка уроку

з біології

Загальна характеристика класу Птахи.

Лабораторна робота №13.

Вивчення зовнішньої будови птахів

та будови пір'я.

Вчитель  біології

Потапова Л. М.

Спеціаліст вищої категорії

8 клас

Урок – біології

Тема. Загальна характеристика класу Птахи.

 Лабораторна робота №13.

Вивчення зовнішньої будови птахів та будови пір'я.

Мета: 

  •  розширити знання учнів про різноманітність представників класу Птахів, або Пернатих;
  •  показати особливості зовнішньої будови у зв'язку з польотом;
  •  вивчити будову пір'яного покриву, типи пір'я, їх будова та призначення; 
  •  узагальнити та закріпити знання учнів про вищий рівень організації класу  Птахи порівняно з іншими класами хребетних; 
  •  розкрити риси подібності  та відмінності між птахами та плазунами;
  •  продовжити формувати вміння користуватися додатковою літературою;
  •  аналізувати набуті знання, застосовувати їх на практиці;
  •  формувати вміння працювати в колективі;
  •  продовжувати  формувати естетичне виховання школярів,  бережливе ставлення до природи, свого краю.
  •  вчити спостерігати, милуватись, вміти виокремлювати в природі те, що ми часто не  помічаємо.


     Обладнання: підручник з біології,  зошити для лабораторних робіт, зошити з біології, таблиці „Зовнішня будова птахів",колекція пір'я, опудала, фото, схеми.


     Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь і навичок.

                  Методи і методичні прийоми:

1. Інформаційно- рецептивний:

а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, робота з підручником.

б) наочний: ілюстрація, демонстрація, КТН;

в) творчий: написання міні -  твору

Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з додатковим матеріалом.

2. Репродуктивний.

Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.

3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.

        Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.

Основні поняття: орнітологія, пір'я, опахало, наддзьобок, піддзьобок, куприкова залоза, постійна температура, ширяючий, махаючий політ

Девіз уроку

Не махай на все рукою,

Не лінуйся, а учись.

Бо, чого навчишся в школі,

Знадобиться ще колись!

Хід уроку

І. Організаційний момент

Вступне слово вчителя

      

Налаштування учнів на урок. Використання психологічного прийому «Мій настрій»

Елементи зацікавлення учнів:

На світі ніхто і ніколи не зайвий:

Ні вовк, ні лисиця, ні черв'як дощовий,

Корисні комахи потрібні, і птахи,

Гриби,  краби, і ставкові жаби.

Звучить запис ( спів горобця, сороки, шпачка)

Які чудові звуки! Чи вам сподобалось? Так. Саме ці мелодії ми чуємо весняним ранком, теплими літніми вечорами інколи і морозними сонячними днями, коли йдемо до школи чи зі школи, та коли знаходимось в природі то ця мелодія переливається різними звуками, трелями, ніби нам видають різні музичні інструменти. Справжнісінький концерт.

Щоб наш урок пройшов успішно, щоб ми реалізували всі задумані наші цілі, давайте пригадаємо правила роботи в групі.

  1.  Говорити по черзі
    1.  Слухати інших
    2.  Бути активним
    3.  Не критикувати
    4.  Бути тактовним.

Я думаю ви здогадались який клас тварин ми будемо сьогодні вивчати, тому  на дошці намальовано всім відому пташку голуб, але пташині не вистачає оперення, я роздам з паперу невеличкі  пір'їнки, щоб ви написали на них свої очікування від уроку.( Учні самостійно визначають мету та цілі уроку)

ІІ. Повідомлення теми й очікуваних результатів уроку

Запис теми уроку в зошиті ( на дошці у вигляді паперових пір'їн прикріплені очікувані результати до теми).

ІІ. Мотиваційна структура уроку

Нідерландський натураліст Ніколаса Тінберген говорив: « Людина не повина соромитись цікавості, яку пробуджує в ній природа».

Прослухайте будь – ласка вірш

Є пташки -  маленькі тваринки...

На світі та в нашім краю,

Їх пісні веселі та дзвінкі.

І в грудні дзвенять і в маю.

Зустрінуться в рідному краї

З ключем журавлиним вгорі...

Синичок і щигликів зграї,

І повзики, і снігури,

У кору застукає дятел,

сигналом робочого дня,

І знову почне працювати

Корисне мале пташеня.

Тримайтесь, жуки і комахи,

Де сад або нива цвіте,

Там скрізь наші друзі пернаті,

вони проспівали про те.

А тепер перевіримо вашу уважність. Про яких пташок згадувалось у вірші? А які пташки вам ще відомі? Назвати птахів нашого краю? Чи відомі вам перелітні птахи? Осілі? Кочові?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Так, сьогодні ми починаємо вивчати новий клас Хордових тварин – клас Птахи. Пташок ми знаємо і любимо з дитинства. Мабуть, кожен з вас мріяв, щоб на день народження йому подарували маленьку папугу, адже пташки стали героями багатьох казок та байок. А яких саме, пригадаємо?

Про птахів чуємо змалечку. Пам'ятайте, « Із землі й дитина підніме, а через огорожу й силач не перекине»? Одразу згадуєш, шо це перо, відмітна риса птахів. Завдяки якій їх ще називають пернатими.

Птахи – це пісня і політ! Це голоси наших лісів, полів, гір, пустель. Пісні птахів звучать на Землі цілий рік, а їх голоси ми чуємо вдень і вночі.

Птахи – діти веселки, пір'я їх переливається всіма кольорами веселки.

Птахи – несуть радість,кожен рік вони на крилах приносять весну.

Птахи – вірні наші помічники, захисники наших полів, лісів від шкідників та гризунів.

Ось, що таке птахи. І наука, що вивчає птахів називається – орнітологія.

Вправа « Асоціативний кущ» ( які у вас виникли асоціації від слова птахи)

Птахи    (  тварини, гусениці, яйця, м'ясо, пір'я, врожай, політ, друзі, помічники.)

Розповідь

Нині на планеті існує близько 8700 видів птахів. Це не так уже й багато: на кожну людину припадає приблизно 25 птахів. На території України живе 400 видів птахів. Місця існування пернатих дуже різноманітні, унаслідок чого вони займають різні екологічні ніші: суходіл, повітря, водні простори. Тому зовні вони дуже відрізняються один від одного.Всі вони мають пір'яний покрив, передні кінцівки перетворились на крила, а задні слугують -  для пересування по землі, гілках дерев і у воді. Птахи, як і плазуни, розмножуються відкладаючи яйця.

Зверніть увагу на загальну характеристику класу

  1.  Мають обтічну форму тіла
  2.  Теплокровні
  3.  Видозмінені передні кінцівки (крила)
  4.  Наявний пір׳яний покрив
  5.  Розмножуються яйцями
  6.  Поява цівки ( оголеної частини ноги) з пальцями та кігтями
  7.  Наявність дзьоба.

Пропоную перегляд презентації « Дивовижний світ птахів»

Слайд 1,2,3,4,5,6

Учні стають у коло і робить розрахунок на чотири.

Утворюється 4 групи, (на чотири пори року розрахуйсь )

Група № 1- зима

Група № 2 –весна

Група № 3 – літо

Група № 4 – осінь

Кожна група отримує завдання

Завдання група № 1      Описати  особливості зовнішньої   будови птахів.

                 група № 2       Розповісти про будовау пташиного покриву та їх похідних.

               група № 3       Довести прогресивні риси організації птахів, що                              принципово їх відрізняють їх від рептилій.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

             група № 4      ( мали випереджальне завдання). Це цікаво знати? (вага, розміри, тривалість життя...птахів)

Відводиться час на опрацювання завдань, кожна група використовуючи матеріал підручника й додаткової дітератури опрацювує завдання і готується до обміну інформації з іншими групами.

Звіт групи № 1

Птахи – це теплокровні, яйцекладні наземні хребетні, із передніми кінцівками, перетвориними на крила, тіло яких укрите пір'ям.

 В основному добре літаючі організми. Є представники,  які пристосувалися до життя і на поверхні землі, і у водному середовищі. Поширені на всіх континентах, у всіх кліматичних зонах. Живляться  в основному тваринними організмами ( від дрібних безхребетних до ловців), але є і рослиноїдні види. Тіло птахів поділене на голову, тулуб і вкорочений хвостовий відділ. На голові  є очі з рухливими повіками( верхньою, нижньою та мигальною перетинками), ніздрі та слухові отвори, затягнені барабанною перетинкою. Спереду голова витягнута у дзьоб. На голові досить розташовані великі  очі, вушні отвори та дзьоб. Дзьоб складається з наддзьобка та піддзьобка. У наддзьобку розташовані ніздрі. Форма та розмір дзьобу залежить від виду їжі та способів її добування.  У багатьох птахів дзьоб має яскраве  забарвлення, його колір може мінятись з віком особини, а іноді і порами року. Зубів у птахів немає, що значно зменшує їх вагу.Шия дуже рухлива, завдяки чому птах може повертати голову на 180 градусів і більше, наприклад сова її повертає на 270 градусів. Тулуб птахів обтичної форми. Передні кінцівки перетворились на крила. На задніх кінцівках є рухливі пальці ( 2-4), які закінчуються кігтями. Шкіра тонка та суха, вона не має залоз. Виняток – куприкова залоза. Яка особливо добре розвинена у водоплаваючих птахів. Похідними шкіри є рогові утвори: рогові чохли та дзьоби, луски на нижніх кінцівках, пір'я.

Робота з підручником. Розгляд малюнків у підручнику стр.190.

Перегляд презентації

Слайд 7,8,9,10,11,12,13

Звітує група № 2

Будова пташиного покриву та їх похідних

Шкіра птахів вкрита пір'ям. Пір'я розміщене на визначених ділянках  (птеридіях). Є ділянки, вільні від пір'я ( аптеридії). Розрізняють типи пір'я: контурне, пухове, пух, ниткоподібне, щетинки.

Контурне перо складається з порожнистого стрижня й опахала. Опахало – це тонка й легка пластинка. Якщо розглянути її під мікроскопом, то можна побачити, що від стрижня відходять тонкі борідки першого порядку, від них – борідки другого порядку. Вони налягають одна на одну і з'єднані між собою гачечками.. Контурні пера несуть основне навантаження під час польоту, а пух і пухові пера, які розташовані під ними, слугують для збереження тепла. Пух складається із стрижня та борідок, які з'єднані між собою. Пухові пера мають ознаки контурних пер, періодично у птахів відбувається линька, тобто періодична зміна старе пір'я випадає, а нове наростає. Линяння зумовлене зношуванням і вицвітанням пір'я, а також може бути пов'язане зі сезоном, віком птахів й періодом розмноження.

Забарвлення оперення птахів зумовлюється присутністю ряду пігментів і структурних особливостей пера. Характерно для багатьох птахів білий колір залежить від присутності у безбарвній роговій масі пера пухирців повітря, заломлення світлових променів у клітинах рогової речовини пера, що містить такі пухирці, і створює білий колір.

Тому пір'яний покрив виконує кілька функцій:

- надає тілу птаха ідеально обтичної форми й зменшує тертя з повітрям;

- охороняє шкіру від механічних ушкоджень;

-забезпечує термоізоляцію, сповільнюючи потік повітря в шкіру, зберігаючи сталий мікроклімат.

Шкіра птахів суха, тонка, легка, майже позбавлена залоз, є(не у всіх видів) одна сальна залоза – куприкова, котра виробляє секрет,що нагадує за консистенцією мазь, яка містить багато жиру і воску і має антимікробну властивість. Основна функція: захист оперення від намокання і зношування, а такаж від проникнення бактерій і паразитів.

Похідними епідермісу шкіри є роговий покрив дзьоба, лусочки на ногах, пазурах, пір'я.

Розгляд колекції пташині пір'я. Пір'я фазана, голуба, гуски, водоплаваючих птахів. ( Знайомство з роботами учнів минулих років).

Робота з підручником.

Вивчення будови контурного пера.( Підручник стр. 191).

Слайд 14,15,16,17,18,19,20,21,22.

Звітує група № 3

Переглянувши в підручнику матеріал, що стосується  доведення прогресивних рис організації птахів, що принципово відрізняє їх від рептилій слід відзначити:

  •  Птахи мають здатність до польоту. Відносно рухливості й здатності долати простір птахи посідають перше місце серед наземних хребетних.
  •  Мають постійну температуру тіла.  Вони теплокровні.Температура тіла птахів вища, вона близька до 42  С, у деяких видів опускається нижче 39 С, але не рідко досягає 45 і 45.5 С.
  •  Птахи мають високий рівень розвитку нервової системи, а у зв'язку з цим і більш різноманітна поведінка.

- Птахи живуть на всіх материках, освоїли життя в різних екологічних умовах.

- Птахи мають більш інтенсивніший обмін речовин, здатні долати простір.

- У природних умовах птахи відрізняються довголіттям, відомі випадки де окремі види великих папуг доживали до – 80 і більше років.

Звітує група № 4

  1.  Найбільший птах України  - дрохва, найменший птах України- корольок, найбільший птах у світі - страус. Птах символ миру- голуб, символ сили – орел.
  2.  Під час перельотів птахи орієнтуються за сонцем, зорями, землею, водоймами. Керує птахом під час польоту хвіст.
  3.  Птах який ходить під водою – оляпка, ніколи не висиджує пташенят – зозуля, використовують під час полювання – сокола, називають санітаром дерев – дятла.
  4.  Птах, який має найбільший розмах крил – кондор 4.2 м. Птах, який кричить як кіт – сойка.
  5.  Птахи – довгожителі: ворон 70 років, лебідь 25 років.
  6.  Швидкість бігу: страукс – 70км за год., швидкість польоту: сокіл -310 км за год.
  7.  Маса яєць: колібрі 2мг, страус 1,5кг, зозуля 3 гр.
  8.  Кількість яєць у гнізді: синиця до 15, куріпка до 25, пінгвін 1 яйце.

ІV. Виконання лабораторна робота №13.

Тема. Вивчення зовнішньої будови птахів та будови пір'я.

Мета. Вивчити особливості будови птахів та їх покривів, з'ясувати риси пристосованості до польоту в їх зовнішній будові.

Обладнання і матеріали: опудала птаха, набір пер( контурні, пухові, пух,) дзьоби і ноги свійських птахів, лупа, таблиці, рисунки, підручник.

Хід роботи

  1.  Розгляньте опудало птаха( таблицю, рисунок у підручнику). Визначте форму тіла і його відділи: голову, шию,тулуб, крила, хвіст,особливості будови.

2.  Розгляньте голову й органи, розташовані на ній: наддзьобок, піддзьобок, ніздрі, очо, восковицю.

3. Порівняйте побачене з рисунком і підпишіть деталі будови.

4.Розгляньте особливості будови задніх кінцівок птаха:  розташування і кількість пальців, цівку. Позначте їх на рисунку.

5. Розгляньте набір пер птаха: контурне, пухове і пух, підпишіть їх нави.

  1.   ---------------------
  2.   -------------------------
  3.  ---------------------------

6. За допомогою лупи розгляньте будову контурного пера

7.Порівняйте особливості його будови з рисунком у підручнику або на таблиці. Позначте частини контурного пера відповідними цифрами.

8. Зробіть висновок, у якому охарактеризуйте зовнішню будову птаха, зазначте риси пристосованості до польоту.

Висновок:

V. Узагальнення  та систематизація знань

1. Як можна пояснити назву класу Пернаті?

2. Які пристосування до польоту мають птахи?

VІ. Досягнення результату, рефлексія, оцінювання

  1.  Як ви вважаєте, чи досягли ми сьогодні мети, поставленої перед уроком?
  2.  Які, на вашу думку завдання були найважливішими, де ви відчули труднощі?
  3.  Яка з груп найкраще висвітлила свої завдання?
  4.  Давайте оцінемо роботу наших учнів?
  5.  Подивимось на наші очікування.

Прослухайте на закінчення вірш

Спитала пташка в сонця

В прозорій вишині:

Де небо найчистіше?

Де краще жить мені?

А сонце усміхнулось:

Ми як одна сім׳я

Коли щасливі птахи,

Коли щасливі квіти.

Коли щасливі діти.

Щаслива з ними й я.

Діти! А коли на уроці щасливий вчитель? ( Учні висловлюють свої думки).

На цій прекрасній ноті запишемо домашнє завдання.

VІІ. Домашнє  завдання. Вивчити параграф 43, на стр.190-191, опрацювати запитання 1-3( усно)  на стр 193, за бажанням створити колекцію пташиного пір׳я. Підготувати цікавинки  про способи живлення птахів.

Використана література:

1. Н.В. Запорожець, С.В. Влащенко: Біологія 8 клас, Харків   АН ГРО ПЛЮС 2008

2.Інформаційні технології на уроках біології /Уклад. К.М. Задорожній.- Х.: Вид.група « Основа», 2009.-127 с.

3.Таран С.Є. Можливості застосування мультімедійних технологій на уроках біології //Біологія.-2009.- № 1.- с.12-14.

4. Охріменко А.М, Шухова Е.К. Хрестоматія з зоології. –К.:1988.- с. 74-80, с.145

5. Шарко В,Д.  Сучасний урок.-  К.,2006


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

29484. ФАКТОРЫ И РЕСУРСЫ ОБЩЕСТВЕННОГО МНЕНИЯ В УСЛОВИЯХ «ПОСТМОБИЛИЗАЦИОННОГО ОБЩЕСТВА» 60.5 KB
  Малоэффективны поэтому реальными заслонами на пути лавины может служить лишь инерция сила привычки массового сознания и поведения а также относительная кратковременность всякого эмоционального состояния общества будь то увлечение или отталкивание восторг и страх. Эмоциональный всплеск оказался кратковременным уже в октябре ноябре стали усиливаться факторы массового разочарования и отчуждения. Ни устойчивые демократические институты ни устойчивая расстановка основных политических сил не сложились. Негативная мобилизация охватила...
29485. ФАКТОРЫ ПЕРЕМЕННЫЕ И ПОСТОЯННЫЕ: СВОДНЫЙ МОНИТОРИНГ 1994–1995 гг. 83.5 KB
  Объединенный мониторинг (апрель 1994 г. — май 1995 г.) суммирует данные девяти исследований, проведенных в течение года, свободного от электоральной горячки. Как видно из приводимых ниже данных, основные показатели социальных процессов и оценки событий в общественном мнении за этот период оставались практически стабильными. На этом внешне спокойном фоне выделяются три зоны достаточно резких сдвигов
29486. ПИРАМИДА ОБЩЕСТВЕННОГО МНЕНИЯ В ЭЛЕКТОРАЛЬНОМ «ЗЕРКАЛЕ» 100 KB
  После выборов 24 опрошенных утверждали что приняли решение в последние дни а 4 на участке. При этом собственное решение сочли вполне обдуманным и взвешенным 45 скорее таковым 27 скорее эмоциональным 9 полностью эмоциональным 4 затруднились оценить свое решение 15 опрошенных. Таблица 1 Мера обдуманности и время принятия решения о голосовании в от числа опрошенных Насколько обдуманным было принятое решение Задолго до начала избирательной кампании В начале осени Примерно в октябре Примерно в ноябре В последние дни перед...
29487. СОЦИАЛЬНО-ПРОСТРАНСТВЕННАЯ СТРУКТУРА РОССИЙСКОГО ОБЩЕСТВА: ЦЕНТР И РЕГИОНЫ 80.5 KB
  Кроме того постоянные попытки союзного а потом российского политического руководства сохранить влияние на административные регионы в этих условиях постоянно приводили к усилению локальных элит и привилегий конституированных в частности в верхней палате нынешнего парламента.в от числа участвовавших в голосовании Регионы Реформисты Консерваторы Север и СевероЗапад области 57 49 республики 54 46 центральный 43 57 ВолгоВятский области 44 56 республики 34 66 ЦентральноЧерноземный 29 71 Приволжский области 37 64 республики 60...
29488. СТРУКТУРА РОССИЙСКОГО ЭЛЕКТОРАЛЬНОГО ПРОСТРАНСТВА 87 KB
  Кроме того результаты всеобщих выборов могут служить средством проверки не только исследовательских данных но также моделей и гипотез относительно ряда параметров социальной и политической реальности. практически непрерывная электоральная ситуация определила не только фон и меру но в значительной мере и само содержание социальнополитической жизни характер политических решений и требований. Ваше настроение в последние дни Прекрасное 3 3 Нормальное ровное 35 31 Напряжение раздражение 40 45 Страх тоска 13 10 Затруднились ответить 9 9 С...
29489. «ЧЕЛОВЕК ПОЛИТИЧЕСКИЙ»: СЦЕНА И РОЛИ ПЕРЕХОДНОГО ПЕРИОДА 90.5 KB
  Распад этой системы привел или приводит к обособлению повседневности от официальной жизни экономической сферы от политической ценностных императивов от инструментальных и т. За эти десять лет определились характерные черты политических институтов политической сцены и политического человека переходного типа. Распад механизма централизованной мобилизации около пяти лет назад не привел ни к реальному плюрализму социальнополитического действия ни к формированию каналов массового участия в политической жизни. Действенным средством...
29490. ФАКТОРЫ И ФАНТОМЫ ОБЩЕСТВЕННОГО ДОВЕРИЯ (постэлекторальные размышления) 87 KB
  Не дорожи любовию народной Показатель массового доверия или недоверия к политическим партиям деятелям социальным институтам один из наиболее употребительных обобщенных и как будто наиболее чутких индикаторов в опросах общественного мнения. Вот некоторые парадоксы общественного доверия выявленные в опросах упомянутой серии: рост показателей доверия к Б. Ельцину на протяжении избирательной президентской кампании при сохранении резко критических оценок его деятельности; значительное расхождение между рейтингами доверия и электоральной...
29491. СОЦИАЛЬНЫЕ ТИПЫ ПЕРЕХОДНОГО ПЕРИОДА: ПОПЫТКА ХАРАКТЕРИСТИКИ 103 KB
  Представляется общепризнанным что каждая социальная система в каждый значимый период ее существования формирует выдвигает некоторый специфический набор социальноантропологических типов. В условиях модернизационных процессов индустриализация НТР урбанизация образовательная революция в число значимых признаков социальноантропологических типов естественно попадают такие объективные индикаторы как род занятий тип расселения уровень образования и т д. Данные такого рода пригодны для описания внешних условий деятельности различных...
29492. МАССОВЫЙ ПРОТЕСТ: ПОТЕНЦИАЛ И ПРЕДЕЛЫ 95 KB
  Прежде всего это относится к характеру массовых выступлений протеста развернувшихся со второй половины 1996 г. и увенчавшихся пока организованной профсоюзным руководством акцией протеста 27 марта 1997 г. Кто заявляет о готовности протестовать Обратимся к показателям возможного декларативного участия в акциях протеста различных групп. Если как отмечалось ранее центральными фигурами в ожиданиях или опасениях протеста являются образованные люди то главный носитель настроений протеста малообразованные.