57809

Річкова система, річковий басейн, вододіл. Елементи річкової долини. Пороги і водоспади

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: поглиблення та систематизація знань про річку; формування первинних практичних навичок визначати за картою напрямок течії річки знаходити частини річки ліві та праві притоки; виховувати бережливе ставлення до води.

Украинкский

2014-04-16

87 KB

7 чел.

Урок загальної географії у 6 класі

Соченінова С. О.

Вчитель географії

Варюшинська ЗОШ І-ІІІ ст.

Веселинівської районної ради

Миколаївської області

Тема: Річкова система, річковий басейн, вододіл. Елементи річкової долини.    

          Пороги і водоспади.

Практична робота 10. (продовження) Позначення на контурній карті

          гідрологічних об’єктів.

Мета: поглиблення та систематизація знань про річку; формування     первинних практичних навичок визначати за картою напрямок течії річки, знаходити частини річки, ліві та праві притоки; виховувати бережливе ставлення до води.

Тип уроку: урок—презентація.

Обладнання: атласи,контурні карти, підручники, фізична карта світу, фізична карта України, урок—презентація в програмі Microsoft Power Point, малюнки з зображенням водоспадів.

План уроку:

І    Організаційний момент

ІІ  Актуалізація опорних знань

ІІІ  Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

ІV  Вивчення нового матеріалу

V  Закріплення нових знань і вмінь

VІ  Підсумок уроку

VІІ  Оцінювання

VІІІ  Домашнє завдання

Хід уроку

І.  Організаційний момент

Знову звична мелодія вас

Позвала в клас.

Я рада вас усіх вітати!

Продовжимо географію вивчати.

Кожний урок і кожен час,

Нове, незвичне жде на вас.

Відкриттів багато вже зробили,

До нових знань готуйте сили.

Юні географи, а зараз в добру путь!

Хай гарні бали вас не обминуть.

Епіграфом сьогоднішнього уроку ми візьмемо слова Елізе Реклю

                                                                            На землі вода є символом руху:

                                                                            Вона тече вічно, не зупиняючись

                                                                            І не знаючи втоми...

                                                                                          

ІІ  Актуалізація опорних знань

Прийом „Географічна розминка”

   Не зазираючи до карти, скажіть, де знаходяться: Червоне море, Бенґальська затока, Ґібралтарська протока, півострів Антарктичний, Маґелланова протока, Японські острови, течія Ґольфстрім, Каліфорнійська течія, течія Західних вітрів.

Прийом „Географічна естафета”

  1.  Водна оболонка Землі.       (Гідросфера)
  2.  Наймілкіше море.      (Азовське)
  3.  Холодна течія біля північно-східних берегів Північної Америки.  (Лабрадорська)
  4.  Найбільших за площею океан.   (Тихий океан)
  5.  Канал, що сполучає Червоне та Середземне моря.      (Суецький)
  6.  Вода у холодному стані.      (Лід)
  7.  Протока, що з’єднує Середземне море з Атлантичним океаном.    (Ґібралтарська)
  8.  Прилад для дослідження океанічного дна.     (Ехолот)
  9.  Протока, що сполучає Тихий та Атлантичний океан.   (Дрейка)
  10.   Найглибша западина в океані.     (Маріанська)
  11.   Найхолодніший океан.    (Північно-льодовитий)
  12.   Протока, що з’єднує Чорне море з Середземним.    (Босфор)
  13.   Найсолоніше море.    (Червоне)
  14.   Моря, розташовані на окраїнах материків.       (Окраїнні)
  15.   Протока, що сполучає Тихий та Північний льодовитий океан.    (Берінгова)
  16.   Тепла течія Атлантичного океану біля східних берегів Північної Америки.        (Ґольфстрім)
  17.   Море без берегів.    (Сарґассове)
  18.   Хвилі викликані підводними рухами земної кори.    (Цунамі)
  19.   Вода в газоподібному стані.     (Пара)
  20.   Моря, що далеко заходять у сушу.       (Внутрішні)

Прийом „Знайди відмінності”

Перед вами дві дуже схожі карти України. Порівняйте їх і знайдіть 6 відмінностей. Виконуючи завдання, користуйтесь фізичною картою України.

Відповідь: (не вірно на другому малюнку)

  1.  Дніпро не впадає в Азовське море
  2.  У Південному Бузі не дві притоки
  3.  Півдеений Буг не в ту частину ліману впадає
  4.  Сіверський Донець не впадає в Азовське море
  5.  Дністер протікає через територію Молдови
  6.  Десна впадає в Дніпро за Київським водосховищем, а не в Кременчуцьке

ІІІ Мотивація навчальної діяльності

                                   Вода просочує всю Землю—зсередини, зовні, зверху;                       

                            її жили розходяться в усіх напрямках, як сполучні ланки.

Пліній Старший.

Річку можна порівняти з живою істотою: вона народжується, дорослішає, працює, старіє, має свій характер, іноді спокійний, подеколи норовистий. Сьогодні на уроці ви поближче позанйомитесь із цими дивовижними витворами природи. Значення річок у природі й для людини дуже велике. Вона є однією з основних ланок світового кругообігу води. Річка—джерело прісної води, риби та багато іншого, без чого важко уявити наше життя. Якщо на карті залишити позначення всіх річок планети, то материки виглядатимуть так, ніби вкриті блакитною павутиною. Знання про річку допоможуть вам зрозуміти деякі природні процеси.

ІV  Вивчення нового матеріалу

— Що таке річка?

   Річка—це природний водний потік, що прямує у створеному ним заглибленні. Протікаючи, річка розмиває гірські потоки та формує своє русло дуже повільно. Тому річки існують багато тисяч років.

Загадка

Розкажу вам тишко-нишком,

Що у річки гарне ліжко,

У якомц вона спить,

Коли сніг навкруг лежить.

А коли весна настане

Сніг злякається і тане,

Річка з ліжка вилізає

І на березі гуляє.

                                                                                          (Русло)

Русло—це заглиблення яким протікає річка, що в більш широкому розумінні називають річковою долиною.

Прийом „Цікавинка”

На малюнку зображені меандри.

Меандри—це чудернацькі вигини русла річки.

Завдання. За допомогою підручника та слайда  охарактеризуйте елементи річки та річкової долини.

Загадка

Що за дерево гіллясте,

Без листків, без квітів рясних.

Недалеко й до біди.

Стовбур, гілки—із води!                     (Річкова система)

Ну і тато! Ну й отець!

Словом, тато—молодець!

Цілий вік ріці-дитині

Він збирає по краплині

Срібносяйну водицю,

Щоб було все як годиться.               (Басейн річки)

Річкова система—це річка з усіма її притоками.

Річковий басейн—це площа з якої річка збирає воду.

Загадка

Вона до річки тулиться завжди,

Бо жде весняної веселої води,

Щоб золотистий юний верболіз

У дзеркалі її радів до сліз,

А в травні соковитий барвоцвіт

Поміг повірити у цей квітучий світ.

                                                                                            (Заплава)

Заплава—це частина річкової долини, що затоплюється під час розливу річки.

Загадка

Хоч дві річки—дві сестрички,

Але як воно не є—

Кожній треба дать своє.

Тож він, гордий, мов суддя,

Заявив їм: „Тільки я

Буду вам ділить водицю,

Щоб ніколи не свариться”.              (Вододіл)

Вододіл—це територія між двома річками (річковими басейнами)

Прийом „Цікавинка”

   На Землі є велика кількість великих і малих річок. Є річки які зникають під землю, а потім з’являються знову. Деякі річки влітку пересихають. У Північній Африці вони називаються ваді, в Азії—сайри, в Австралії—кріки, в Північній Америці—аройро.

   Річки за характером плину поділяються на рівнинні і гірські.

Завдання. Порівняйте гірську і рівнинну річки.

№ пп

Ознака

Рівнинна річка

Гірська річка

1

Характер плину

Спокійна, тече повільно

Бурхлива, швидкість плину значна

2

Русло

Широке

Вузьке

3

Береги

Низькі

Високі, скелясті

4

Глибина річки, будова дна

Зазвичай глибока, дна не видно

Найчастіше мілка, добре видно кам’янисте дно

Поясніть.

 Фізкультхвилинка

Австралійський дощ

Учитель. Чи знаєте ви, що таке австралійський дощ? Ні? Тоді давайте разом послухаємо, який він. Зараз ви по черзі будете передавати мої рухи. Слідкуйте уважно.

  •  в Австралії піднявся сильний вітер  (тертя долонями).
  •  Починає капати дощ (клацання пальцями).
  •  Дощ сильнішає (стукіт долонями по грудям).
  •  А ось і град, справжня буря (тупіт ногами).
  •  Дощ стихає, стихає буря (стукіт долонями по грудям).
  •  Поодинокі крапельки падають на землю (клацання пальцями).
  •  Тихий шелест вітру(тертя долонями).
  •  Сонце! (тягнемо руки до Сонця).

Завдання. Які це річки за характером?

1. Гірська          2. Рівнинна.

Завдання. Які це річки за характером?        (Рівнинні)

Загадка

Річка ця—мов дикий кінь.

Сів нв нього і—амінь!

Пінить і люто б’ється,

Плаче, стогне і сміється.

Буйно бризками стріляє.

Водоспадом вниз шугає

І кудить летить, спішить,

Наче жить їй—тільки мить.                 (Гірська річка)

  •  Де використовують річку люди?
  1.  Судноплавство
  2.  Риболовля
  3.  Відпочинок.

Загадка

А у прірві аж до дна

Водяна гуде стіна.

Бризок—цілі міріади.

Зветься диво...                      (Водоспади)

Завдання. На яких річках буває це диво?           (Гірських)

Прийом „Цікавинка”

(показати малюнки з зображенням водоспадів)

   Якщо на шляху річки трапляється великий виступ, складений твердими породами, утворюється водоспад. Найбільше їх у горах. Найвищий водоспад світу — Анхель на річці Чурун у горах Венесуели в Південній Америці. Його висота — 1054 м. Цей водоспад був відкритий у 1935 р. американським льотчиком Джеймсом Ейнджелом.

Є водоспади в Українських Карпатах і в Кримських горах. Найвищий водоспад в Україні є Ічансу (в Криму) висота 98,5 м.

Загадка

Річка русло прориває,

Щільну глину розмиває.

Наставляє дно їй роги,

Які звуться як?                                  (пороги)

Прийом „Цікавинка”

   Багато порогів на гірських річках, де швидкість течії велика. Пороги заважають судноплавству. Були вони і на Дніпрі, між Дніпропетровськом і Запоріжжям. Тут налічувалось 9 великих порогів. У 1932 році нижче від порогів було збудовано греблю Запоріжської ГЕС і вода затопила пороги.

Є пороги і на нашій річці, Південний Буг, на території Гранітно-Степового Побужжя. Долину річки Південний Буг недарма вважають однією з найкращих природних „перлин” України. Особливо мальовничою є територія від північної околиці с. Кінецьпіль  (м. Первомайск) до м. Вознесенська. Мало хто ще знає про дивовижні річки Мертвовод та Арбузинку, які є протоками річки Південний Буг. Так, течія цих річок не така стрімка, як Буг, але на мільйони років ці маленькі річки створили неповторний каньйон, який захоплює подих.

V  Закріплення нових знань і вмінь

Робота з картою, атласом.

Покажіть виток і гирло річок Ніл, Амазонка, Волга, Дніпро, Південний Буг.

Нагадую: Витік—це початок річки.

                 Гирло—це місце впадіння в іншу річку, озеро, море, океан.

Виконання практичної роботи.

  1.  Визначте до яких океанів належать басейни річок: Хуанхе, Лєна, Дніпро, Місісіпі, Ніл, Волга, Південний Буг.
  2.  Вододілом яких річок є гори Карпати.
  3.  Знайдіть і підпишіть на контурній карті найбільші річки світу. (Ніл, Амазонка, Місісіпі, Волга, Хуанхе)

Відгадайте загадку:

Що починається з потічка?

   Це звичайно наша...   (річка)

Тут в поєднанні річкові частини

   Це буде...                     (річкова долина)

Добавляють річці стоку

   Ліві та праві...             (притоки)

Тут постійно тече вода, по річки днищі

   Цю частину звуть...    (річище)

 VІ  Підсумок уроку

Річка—ниточка

Хтось марить ріками—могутніми морями,                      

Де хвилі бють у скельні береги,                           

Які високими гранітними стовпами                       

Зависли над водою на віки.                                       

А я молюся на крихітний потічок,                         

Що у дитинстві радісно дзвенів,                           

Що, поспішаючи до сестричок-річок,                 

Духмяно-заспану весну будив.                             

Що ледве тлів у літні дні спекотні                          

У траурі пониклих лоз і трав,                              

Що гучно роздимав потоки водні,                            

Коли грозу-розбійницю стрічав.                           

Що не терпів зітхань зими морозних,                    

Від них сивів і льодом каменів.                                

А навесні в краплинці своїй кожній                        

Він без уваги дзвінко шаленів.                                 

Цю річку-ниточку я згадую волого:                         

Неначе на очах її сліди.                                            

Вона до свого краю голубого                                     

Пришила мою душу назавжди.        

Анкета.

Шановний друже!

Уважно прочитай питання анкети, та дай відповіді: „Так” чи „Ні” на питання 1 – 6

Чи задоволений ти тим, як пройшов урок?  _________

Чи було тобі цікаво на уроці? ___________

Чи зумів ти здобути нові вміння?     __________

Ти був активним на уроці?    _____________

Ти з задоволенням будеш виконувати домашнє завдання?  __________

Ти зумів показати і застосувати свої знання?    _______________

Охарактеризуй, будь-ласка, твоє враження від уроку одним словом_____________________

 Щиро дякую за відповіді та урок.

VІІ  Оцінювання

VІІІ  Домашнє завдання: § 32. Повідомлення про великі річки планети.

Додаток до уроку.

 • Найповноводніша річка світу — Амазонка. Площа, з якої вона збирає воду, сягає 7 млн км2, а це майже дорівнює такому материку, як Австралія. В Амазонку впадає понад 200 приток завдовжки 3,1 тис. км кожна. А до Атлантичного океану річка вносить 6940 км3 води на рік.

• Індійська річка Ґанґ має найбільшу серед річок світу дельту — майже 80 тис. км2! На цій площі можуть розміститися дві такі європейські держави, як, наприклад, Швейцарія.

• Найпотужнішим водоспадом планети вважають Ігуасу, що розташований на річці Іґуасу на відстані 26 км від її впадіння в Парану. «Іґуасу» мовою індіанців гуарані означає «велика вода». Ця гігантська водяна підкова завширшки 2,7 км щосекунди несе з 72-метрової висоти 12866 т води або в середньому 39 м3/с, тобто 766 тис. т щохвилини чи понад 1 млн т за добу.

• Найбільш відомий у світі — Ніаґарський водоспад, хоча він і не найбільший — його висота всього 51м. Водоспад розташовується на річці Ніагара, за 25 км від американського міста Баффало. Ніаґарський водоспад складається з двох водоспдадів — Підкова (Канадський водоспад) і Американський водоспад.

• Хуанхе — найкаламутніша річка у світі. Назва її в перекладі означає «жовта ріка». В її річищі та гирлі, що майже цілком забиті наносами, накопичується величезна кількість мулу. На Хуанхе трапляються найстрашніші повені у світі. Під час повені 1931 р. там загинуло понад 3,5 млн осіб. Сьогодні плин Хуанхе контролюють величезні шлюзові ворота.

Список використаних джерел

  1.  Бібліотека видавничої групи «Основа»
  2.  Довгань Г.Д. Усі уроки географії у 6 класі. Навчально-методичний посібник. Видавнича група «Основа». 2006 ст.210-214
  3.  С. Пальчевський. Цікава географія. 6 клас. 2 семестр. Видавництво «Шкільний світ», 2007. ст.10-13


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

33598. Сущность управленческого консультирования 41 KB
  Управленческое консультирование вид интеллектуальной профессиональной деятельности в процессе которой квалифицированный консультант предоставляет объективные и независимые советы рекомендации консультации в решении экономических и управленческих задач которые способствуют успешному управлению организацией. Консультант выступает в роли эксперта советника разработчика и передает клиенту рекомендации по конкретным изменениям. консультант выступает в роли идеолога тренера инноватора. Проблемноориентированное: стремится ответить на...
33599. Процесс консультирования 73.5 KB
  Диагностика организации. Услугами консультантов пользуются органы государственной власти и местного самоуправления коммерческие и некоммерческие организации. Зарождение управленческого консультирования было вызвано двумя основными причинами: постоянным поиском предпринимателями и руководителями новых средств повышения эффективности и результативности организации; желанием специалистовуправленцев найти коммерческое приложение своим способностям. Консультирование заключается в приспособлении разработанной консультантами эффективной...
33600. Методы и модели принятия управленческого решения 44 KB
  Физическая модель выглядит как моделируемая целостность и должна обладать аналогичными характеристиками копируемого объекта. Отличительная характеристика физической модели состоит в том что в некотором смысле она выглядит как моделируемая целостность. Математическая модель принятия управленческих решений В математической модели называемой также символической используются символы для описания свойств или характеристик объекта или события.
33601. Территория и границы Российской Федерации как фактор развития российского государства 88.5 KB
  Центральный федеральный округ Белгородская область Брянская область Владимирская область Воронежская область Ивановская область Калужская область Костромская область Курская область Липецкая область Московская область Орловская область Рязанская область Смоленская область Тамбовская область Тверская область Тульская область Ярославская область Город федерального значения Москва Южный федеральный округ Северозападный федеральный округ Дальневосточный федеральный округ Сибирский федеральный округ Уральский федеральный округ...
33602. Влияние природных условий и природных ресурсов на территориальную организацию общества 50.5 KB
  Зависимость размещения отраслей производства народного хозяйства от природных особенностей территории. Классификация природных ресурсов и распределение их по территории страны. Под природными условиями понимается совокупность важнейших естественных характеристик территории отражающих основные особенности компонентов природной среды или местных природных феноменов. Климатические особенности территории проявляются прежде всего в соотношении тепла и влаги.
33603. Особенности территориальной организации населения России 40.5 KB
  Численность и естественное движение населения. Миграция населения. Региональные различия расселения населения.
33604. Закономерности территориальной организации производства 39.5 KB
  Показатели экономической эффективности размещения производства. Специфика размещения производства в России. Комплексное развитие производства.
33605. Особенности территориальной и отраслевой структуры хозяйства страны 159.5 KB
  ШШ Производственная сфера экономики включает: отрасли создающие материальные блага промышленность сельское хозяйство строительство; отрасли доставляющие материальные блага потребителю транспорт и связь; отрасли действующие в сфере обращения торговля общественное питание материально техническое снабжение сбыт заготовки. К непроизводственной сфере относят: отрасли услуг жилищнокоммунальное хозяйство бытовое обслуживание; образование и научное отрасли социального обслуживания здравоохранение культура...
33606. Урбанизация и особенности расселения населения 61 KB
  В настоящее время более половины населения мира живет в сельской местности. В России учитывается не только число жителей но и показатель занятости населения промышленность сфера обслуживания. Процесс роста городского населения увеличения числа городов и их укрупнения возникновения сетей и систем городов а также повышения роли городов в современном мире называется урбанизацией.