57810

Римська релігія та культура

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Після цього уроку учні зможуть: називати найвизначніші памятки та імена відомих діячів римської культури; давати стислу характеристику окремим памятникам архітектури; співставляти грецьких та римських богів...

Украинкский

2014-04-16

107 KB

7 чел.

УРОК

Тема: Римська релігія та культура.

Мета: сформувати уявлення про римську релігію та культуру, досягнення римського мистецтва, видатних діячів  римської  культури; розкрити особливості взаємного впливу  римської  культури  та  культур  інших народів; вчити  співпраці  в  групі, виховувати  естетичні  смаки  та  толерантне  ставлення  до  інших  народів  та   культур.

Обладнання:  підручники:О. Шалагінова, Б. Шалагінов.  Історія  стародавнього  світу (К., 2006), С. Голованов, С. Костирко.  Історія  стародавнього  світу (К.,2006), мультімедійна  презентація.                                                                                          

Тип уроку: засвоєння  нових  знань

ХІД УРОКУ

І.  Організаційний момент.

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Актуалізація знань учнів.

        Історичний диктант.

1)  Як називається перший період Римської імперії?    (Принципат)

2)  Для  чого  в  Римі  будували  тріумфальні  арки?   (для  тріумфу переможців)                   

3)  Ім’я  правителя  Риму, що провів  реформу  календаря.  (Гай  Юлій  Цезар)                     

4)  На  якому  пагорбі  в  Римі  будували  палаци?    (Палатин)                                                5)  Кого  з  римських  імператорів  називали  актором?    (Нерона)

6)  Ім’я якого імператора утворилося від назви взуття «чобіток»?   (Калігула)

7)  На  честь якого імператора  в Римі  було споруджено високу  кам’яну колону? (Траяна) 8)  За  часи  якого  імператора  було  розпочато  будівництво  Колізею?  (Веспасіана)

9)  До  якої  династії  належали  будівничі Колізею?  (Флавіїв)                                              10) Правління якої династії називають «золотим століттям» Римської

держави?   (Антонінів) 

        Дайте визначення понять «релігія» та  «культура».

ІІІ. Мотивація  навчальної  діяльності.

Існує  думка, що «Рим завоював світ не тільки мечем — він переміг його своєю культурою». Давно  минули часи  Давнього  Риму, мова  римлян, латина,  на  сьогодні  є  «мертвою», нею  не  розмовляють, але  вона  стала  основою  сучасних  західноєвропейських  мов.  Культура  Риму мала  великий  вплив  на  інші  народи: в  Європі  довго  користувалися  юліанським  календарем, планети  Сонячної  системи  названо  іменами  римських  богів,багато   імен    теж  римського  походження (Віктор-«переможець», Валерій-«здоровий», Ганна – «користь, витонченість»). Зразком  для  народів  світу  лишається  римська  література, філософія  і  мистецтво.

ІV. Очікувані  результати.  (слайд №1)

Після  цього  уроку  учні  зможуть:

  •  називати  найвизначніші  пам’ятки  та  імена  відомих  діячів римської  культури;
  •  давати  стислу  характеристику  окремим  пам’ятникам  архітектури;
  •  співставляти  грецьких  та  римських  богів;
  •  висловлювати  власне  ставлення  до  досягнень  римської  культури.

 

V.  План  уроку.    (слайд №2)

  1.  Римська  релігія.
  2.  Культура  доби  республіки.
  3.  Культура  імператорського  Риму.
  4.  Література.
  5.  Основні  архітектурні  пам’ятки.
  6.  Мистецтво.

Vl. Сприйняття  та  осмислення  нового матеріалу.

Працюємо з таблицею (10 хв.)   (слайд №3)

    Учні мають опрацювати текст підручника (міфологічний словничок на другому форзаці підручника О. Шалагінової, Б. Шалагінова) і  заповнити таблицю: «Боги Греції та Риму».  

Грецькі боги

Римські боги

Що уособлювали

Зевс

Юпітер

Бог неба й блискавок

Арес

Афродіта

Гера

Афіна

Гермес

Посейдон

Артеміда

Аїд

Деметра

Вставте пропущені слова.    (слайд №4)

      Римляни поклонялися різним богам. Вони шанували царя богів... (Юпітера), його дружину, покровительницю жінок і материнства,... (Юнону),

бога моря... (Нептуна), бога підземного царства... (Плутона). Шанували бога війни... (Марса), бога торгівлі... (Меркурія), богиню краси та кохання... (Венеру). Мовою стародавніх римлян була... (латина), алфавіт римляни запозичили у... (греків).

   

Працюємо в групах. (15 хв)    (слайд №5)

Клас ділиться на чотири групи. учні мають опрацювати відповідний  матеріал  підручника (с. 235–236; с. 242–244)

1­а група. Римська культура доби республіки    ( §-44, с. 233,  Підруч. С. Голованова…)                                                                     2­а група. Культура імператорського Риму.  (§-47, п.6)

3­я група. Основні архітектурні пам’ятки.   (§-49, п.3, 5, 6)

4­а група. Римське мистецтво.   (§-44, п.5, с. 236  Підруч. С. Голованова…)

 

Vl. Узагальнення  і  систематизація матеріалу

1. «Бліц- опитування».

1)  Хто був головним римським богом? (Юпітер)   (слайд №6)

2)  Хто був покровителем ковалів та ремісників? (Вулкан)  (слайд №7)

3)  За що відповідав Марс? (Війну)        (слайд №8)

4)  Хто такий Купідон? (Бог закоханих)      (слайд №9)

5)  Хто автор римської «Енеїди»? (Вергілій)      (слайд №10)

6)  Як називався храм усіх богів? (Пантеон)       (слайд №11)

7)  Назвіть  ім’я філософа-стоїка, учителя  Нерона.  (Сенека)  (слайд №12)

8) Яка найвідоміша та найбільша споруда Риму збереглася до наших

днів? (Колізей)

9)  Назвіть  ім’я  відомого  оратора, юриста  і  філософа.   (Цицерон)

10)  Яке ім’я людини, що підтримувала талановитих митців у Давньому

Римі? (Меценат)

2.Запитання:

- Доведіть на прикладах, що, створюючи власне мистецтво, римляни мали за зразок грецьке мистецтво.

- Назвіть римські архітектурні споруди. Стисло, декількома  реченнями  розкажіть  про  одну  з  них. Яке ваше враження?                                                                                                                                            -  Як  на  них  позначився  вплив  грецької  архітектури?

-  Хто такий Меценат? Чому це власне ім’я стало загальною назвою?

Vlll. Підсумок  уроку.  Співвідношення  очікуваних  результатів  з  досягнутими.

Vll.  Домашнє завдання    (слайд №13)

  1.  Опрацювати матеріал підручника (О. Шалагінова, Б.  Шалагінов.  Історія  стародавнього  світу. К., 2006)  с. 235–236, 239, 242–244, 262-263.
  2.  Поставити  запитання  до  тексту  та  записати  у  зошит.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

28561. Открытое шифрование и электронная подпись 14.08 KB
  Пользователь А вырабатывает цифровую подпись предназначенного для пользователя В сообщения М с помощью следующего преобразования: SIGm=EebnbEdanaM При этом он использует: свое секретное преобразование; открытое преобразование Eebnb пользователя В. Edana Затем он передает пользователю В пару{MSIGM}. Пользователь В может верифицировать это подписанное сообщение сначала при помощи своего секретного преобразованияс целью получения Edbnb EdanaM=EdbnbSIGM=EdbnbEebnbEdanaM и затем открытого Eeana пользователя А для...
28562. Основные результаты статьи Диффи и Хеллмана 24.93 KB
  Первая публикация данного алгоритма открытого ключа появилась в статье Диффи и Хеллмана в которой вводились основные понятия криптографии с открытым ключом и в общих чертах упоминался алгоритм обмена ключа ДиффиХеллмана. Сам алгоритм ДиффиХеллмана может применяться только для обмена ключами. Безопасность обмена ключа в алгоритме ДиффиХеллмана вытекает из того факта что хотя относительно легко вычислить экспоненты по модулю простого числа очень трудно вычислить дискретные логарифмы.
28563. Однонаправленные функции, построение однонаправленных функций с секретами 14.43 KB
  Обозначим через QF сложность вычисления значения Fx для произвольного xX через QF1 сложность вычисления по произвольному yY значения x такого что Fx=y сложность вычисления понимается в стандартном смысле теории сложности. Сложность вычисления F такова что алгоритм ее вычисления реализуем на современной технике и выдает ответ за приемлемое время 2. Сложность вычисления F1 такова что алгоритм ее вычисления либо не реализуем на современной технике либо не дает ответ за приемлемое время. Что считать приемлемым...
28564. Система RSA. Использование алгоритма Евклида для расчета секретного ключа d 23.69 KB
  Подобный блок может быть интерпретирован как число из диапазона 0; 2i1;; для каждого такого числа назовем его mi вычисляется выражение ci=mie mod n 3.По теорема Эйлера если число n представимо в виде двух простых чисел p и q то для любого x имеет место равенство Xp1q1 mod n =1 Для дешифрования RSAсообщений воспользуемся этой формулой. Возведем обе ее части в степень y: Xyp1q1 mod n = 1 y=1 Теперь умножим обе ее части на x : xyp1q11 mod n =...
28565. Алгоритма цифровой подписи Эль Гамаля, преимущества по сравнению с методом RSA, недостатки 13.41 KB
  Алгоритма цифровой подписи Эль Гамаля преимущества по сравнению с методом RSA недостатки. В отличие от RSA метод ЭльГамаля основан на проблеме дискретного логарифма. По сравнению с методом RSA данный метод имеет целый ряд преимуществ: 1. Кроме того данный алгоритм подписи не допускает его использования в качестве алгоритма шифрования в отличии от RSA в котором шифрование и подпись суть одно и то же а следовательно не подпадает ни под какие экспортные ограничения из США.
28566. Проблема дискретного логарифмирования, аутентификация 86.42 KB
  Система строится из криптографических примитивов низкого уровня:групповой операции симметричного шифра функции хэширования и алгоритма вычисления кода аутентификации сообщенияимитовставки MAC. Код аутентификации сообщения позволяет пользователям обладающим общим секретным ключом выработать битовую строку для аутентификации и проверки целостности данных Пусть Msg = {01} пространство сообщений mKey = {01}mLen пространство ключей для вычисления MAC для некоторого mLen N Tag = {01}tLen включающее множество всех возможных...
28567. Система открытого шифрования RSA, атаки на RSA 15.87 KB
  В настоящее время наиболее развитым методом криптографической защиты информации с известным ключом является RSA названный так по начальным буквам фамилий ее изобретателей Rivest Shamir и Adleman и представляющую собой криптосистему стойкость которой основана на сложности решения задачи разложения числа на простые сомножители. Чтобы использовать алгоритм RSA надо сначала сгенерировать открытый и секретный ключи выполнив следующие шаги: выберем два очень больших простых числа p и q; определим n как результат умножения p на q n = p Ч...
28568. Система электронной подписи Эль Гамаля (EGSA - ElGamal Signature Algorithm) 16.07 KB
  Затем выбирается секретное число х и вычисляется открытый ключ для проверки подписи y=gxmod p Далее для подписи сообщения М вычисляется его хэшфункция т = hM. Выбирается случайное целое k:1 k p1 взаимно простое с р1 и вычисляется r=gkmod p. После этого с помощью расширенного алгоритма Евклида решается относительно s уравнение m=xrksmodp1. Получатель подписанного сообщения вычисляет хэшфункцию сообщения m=hM и проверяет выполнение равенства yrrs=gxrgks=gxrks=gmmod p.
28569. Система открытого шифрования Эль Гамаля 58 KB
  Для шифрования сообщения M проводится следующая процедура: Выбирается случайное число k kP1=1 Вычисляется G=AK mod P Вычисляется H=yK M mod P Пара G H является шифрованным сообщением M При расшифровании вычисляется: H GX mod P = yK M AXK mod P = M mod P Преимуществами системы ЭЦП и ОШ Эль Гамаля является простота генерации открытых и секретных ключей а так же то что параметры P и A могут быть общими для всех участников сети связи.