57828

Запліднення. Генетичне визначення статі. Вагітність

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Основне поняття: сперматозоїд яйцеклітина овуляція запліднення вагітність зигота ембріон плід плацента хромосоми. Робота в парах Слайд 3 Обличчям до обличчя один у двох усі разом Девіз: Думати працювати у парі обмінюватися думками...

Украинкский

2014-04-16

72.5 KB

39 чел.

Відкритий урок з біології  9 клас

(Слайд 1)  на тему:  «Запліднення. Генетичне   визначення статі. Вагітність».

Мета:

  •  познайомити учнів з особливостями запліднення, етапами онтогенезу людини; зясувати питання генетичного визначення статі; розглянути етапи ембріонального розвитку людини;
  •  закріпити знання учнів про роль ендокринної системи в регуляції гаметогенезу, овуляції, вагітності;
  •  розкрити шкідливий вплив нікотину, алкоголю, токсинів на перебіг вагітності;
  •  розвивати логічне мислення, удосконалювати навички самостійної роботи;
  •  виховувати навички здорового способу життя,впроваджувати моральне, статеве, гігієнічне виховання.

(Слайд 2)  Основне поняття: сперматозоїд, яйцеклітина, овуляція, запліднення, вагітність, зигота, ембріон, плід, плацента, хромосоми.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

I етап. Організація початку уроку.

  •  Робота в парах

(Слайд 3)  

«Обличчям до обличчя, один – у двох- усі разом»

Девіз: «Думати, працювати у парі, обмінюватися думками» 

(Слайд 4)

НДЛ – науково – дослідницька лабораторія, - результат       роботи – презентація проектів.

Замовник (який дає задачу)

Винахідники або дослідники або розвязувачі.

(Слайд 5)

Біологічні гроші – один талант.

II етап. Перевірка домашнього завдання

(Слайд 6)

Інтерактивна вправа «Знайди помилку біолога»

(Слайд 7)

  1.   Продуктами чоловічих статевих залоз є гормон прогестерон.
  2.   Жіночі статеві залози виділяють гормон тестостерон
  3.   Гаметогенез це процес утворення гормонів.
  4.   Овуляція вихід сперматозоїдів з яєчника.
  5.   Овогенез процес утворення чоловічих статевих гамет.
  6.   Онтогенез – індивідуальний розвиток організму від ембріона до природної смерті.
  7.   Сперматозоїди утворюються в яєчниках процесі овогенезу.
  8.   Головка сперматозоїда має ядро з диплоїдним(2n) набором хромосом.
  9.   Яйцеклітина рухається за допомогою джгутиків
  10.  Акросома або апікальне тільце виробляє гормон, що сприяє проникненню сперматозоїда до яйцеклітини.

(Слайд 8)

Перевір себе

  1.   Тестостерон
  2.   Прогестерон
  3.   Гамет
  4.   Яйцеклітина
  5.   Жіночих
  6.   З моменту його зачаття
  7.   В яєчках в процесі сперматогенезу  
  8.   Гаплоїдним (1n)
  9.   Не здатна до самостійного руху.
  10.  Фермент.

III етап. Мотивація навчальної діяльності.

(Слайд 9)

Проблемне питання: «Коли починаеться людське життя?»

(Слайд 10)

Три джерела мають потяги людини:

Душу, розум і тіло.

Потяги душ народжують дружбу.

Потяги розуму народжують бажання.

Поєднання трьох потягів народжують Кохання.

  «Гілка персика» - трактат.

(Слайд 11)

«Мікрофон» -  «Що таке кохання?»

(Слайд 12, 13, 14, 15)

(Фото батьків і дітей)

(Слайд 16)

НДЛ - Відкриття статевих клітин.

Оскільки розміри сперматозоїдів і яйцеклітин дуже малі, тривалий час люди не знали про їх будову та існування. А таємниця зачаття, яка здавна привертала увагу людей, давала грунт для різних наївних припущень. Навіть Гіппократ (біля 370 р. до н.е.) вважав, що зародок утворюеться внаслідок перемішування батьківського сімені та крові матері. Але вже Арістотель (384 – 322 р. до н.е.) написав твір «Про виникнення тварин», де вказав на наявність клітин чоловічої та жіночої статі, що дають початок зародку. І тілки на початку XVII ст. з появою мікроскопа Антоні ван Левенгук уперше побачив рухливі сперматозоїди морської свинки і зафіксував їх будову.

(Слайд 17 Діти в капусті, лелека.)

– уривок з твору  Яковлевої  Е.В.  (стр.28)

Вчитель дав завдання учням написати твір на тему: «Як з`являються на світ діти?».Дівчинка прийшла додому і спитала матір: «Мамо, як ти з`явилася на світ?» Матір відповіла «Мене знайшли в капусті.» З цим запитанням дівчинка звернулвся до бабусі:  «Мене принесла лелека» - відповіла бабуся. Дівчинка сіла і написала: «Маму знайшли в капусті, бабусю принесла лелека. Тільки я народилася нормально».

1 раз в місяць (цикл 28 днів) дозріла яйцеклітина розриває фолікул і покдає яйцеклітину:потрапляє в черевну порожнину і тут же підхоплюється фалопієвою трубою і «тече» по матковій трубі, ніби пливе.Саме в фалопієвій трубі вона зустрічається з сперматозоїдами,і відбувається заплідненя.Після запліднення яйцеклітини,жінка проходить фізичний стан – вагітність.

(Слайд 18) Запліднення Злиття чоловічих і жіночих гамет називаеться заплідненням, а клітина, що утворилася в результаті цього злиття – зиготою

Отже, кожен з нас починаеться лише з однієї – єдиної клітини.  

(Слайд 19) Відеоролик 1, 2.

Як це відбувається через 15 хв. Майбутня людина-одноклітинний організм, як амеба. Ще через 15 хв. – організм складається з 4 клітин – дуже нагадую водорость – вольвокс. Коли дроблення закінчується зародок нагадує колонійльний вольвокс.

Зародок походить шлях еволюції ( багато мільйонів років) за декулька тижнів. Він не має права на помилку,бо якщо це станеться, він може загинути – це буде смерть маленької крихітки природи.

(Слайд 20)

Ембріональний період:

На 7 день – імплантація (проникнення зародка в слизову оболонку матері)

(Слайд 21)  Схема стр.75  Робочий зошит).

На 10-14 день ембріон заявляє про своє існування через хімічний склад плаценти і плацентарні гормони, а далі відбуваеться маленьке диво – організм матері і зародка починають спільно формувати спеціальний орган для живлення зародка – плаценту

(Слайд 22)

НДЛ – «Маленьке диво» (Дослідження учнів про плаценту)

(Слайд 23,24)  Фото ембріона і плода.

  1.  На 3 тижні – зароджується нервова система і починає процювати серце. Розпочинається період зародження всіх внутрішніх органів: легенів, шлунка, печінки, підшлункової залози, ендокринних залоз, з’являються зачатки очей і вух.
  2.   5 тиждень – характеризується швидким ростом головного мозку, розвитком бронхів і легень. Зароджуються нирки, пряма кишка, сечовий міхур. Довжина зародка сягає 6 мм.
  3.   6 тиждень – в зародка формується обличчя й пальці рук. Починаеться утворення зовнішнього вуха й очного яблука, утворюються зачатки відділів головного мозку. Формуються статеві органи.
  4.   7 тиждень формуються верхні і нижні кінцівки, він починає вільно плавати в навколоплодній рідині. Дитина вже здатна рухати ніжками й руками. Її довжина становить 2 см.
  5.   Девятижневий зародок повною мірою стає маленькою людиною. Він смокче палець, може схопити рукою предмет, відчуває біль. Його розмір становить близько 6 см.
  6.   11-12 тижнів – дитина вже реагує на світло, тепло, шум, дотик. Її довжина ледь-ледь сягає 8 см, проте в неї є повіки, нігті, вона остаточно сформована і всі системи органів дитини почали працювати.
    •  Вагітність – це фізіологічний стан організму жінки, пов'язаний із заплідненням яйцеклітини, розвиток зародка і плода.
      •  Тепер основна задача плода – підрости й набрати вагу. На 7 місяці розвитку в дитини встановлюється ритм сну й неспання.На початку 8 місяця дитина починає чути й бачити.Наприкінці 8 місяця дитина досягає такоі маси тіла та зросту, що їй стає затісно.На 9 місяці відбувається підготовка до народження.Зазвичай за 280 днів після зачаття наступають пологи!

   (Слайд 25,  26)

РЕФЛЕКСІЯ.  Інтерактивна вправа «Сенкан»

Яйцеклітина                                          

Кругла, велика.

Живить, запліднюется, ділиться

Це жіноче начало.

Яйце.

Сперматозоїд

Рухливий, маленький.

Пливе, проникає, запліднює.

Входить до складу сперми.

Буголовок.

Зигота

Запліднена, багата

Ділиться, перетворюється, розвивається

Це майбутній зародок

Куряче яйце.

(Слайд 27, 28)

Близнята

Однояйцевві близнята розвиваються з однієї зиготи, яка поділялася на два (іноді більше) фрагменти на певних етапах розвитку зародка.

Різнояйцеві близнята розвиваються з двох або кількох зигот, які утворилися в разі запліднення однієї або кількох яйцеклітин. (Підручник  мал. 122; стр. 152).

Відмінні ознаки однояйцевих і двояйцевих близнят

Відмінні ознаки

Однояйцеві близнята

Двояйцеві близнята

1

Механізм утворення

Розвиваються з однієї заплідненої зиготи,яка поділилася на два і більше фрагментів,кожний з яких перетворився на зародок

Під час овуляції виходить відразу дві і більше яйцеклітин,які запліднюються і перетворюються на зародки

2

Подібність

Генетично однакові    

                 

Дуже схожі між собою (часто навіть близькі родичі не розрізняють їх)

Генетично не однакові (мають по 50% ідентичних генів)

Схожі між собою не більше, ніж рідні брати і сестри

3

Стать

Однакова

Однакова або різна

4

Плацента

Мають спільну плаценту

Розвиваються самостійно і мають окремі плаценти

(Слайд 29)

«Коли ж починається людське життя?»

(Слайд 30)

Генетичне визначення статі.

(Слайд 31)

Біологічна задача.

Ви лікар акушер – гінеколог полового будинку. До вас прийшов чоловік породіллі із звинувачюнням на адресу жінки: «Чому вона народила дівчинку, адже я хотів хлопчика?»

Яку відповідь ви дасте чоловікові?

(Слайд 32)

Набір хромосом людини.

(Слайд 33)

МЕХАНІЗМ ВИЗНАЧЕННЯ СТАТІ У ЛЮДИНИ

Стать

Гамети

Набір статевих гамет

Тип гамет

Хромосомний набір людини

Жіноча

Х

ХХ

гомогаметна

44 аутосоми + ХХ

Чоловіча

Х,У

ХУ

гетерогаметна

44 аутосоми + ХУ

Чоловіча і жіноча стать відрізняється одна від одної генетично. Спадкова інформація в людини знаходиться в її хромосомах, які містять гени, що визначають розвиток організму. (Що ви знаєте про хромосими?) Для людини характерно 46 хромосом, яку розташовані в ядрі кожної клітиннни організму. Усі хромосоми парні. Кожна пара наче близнюки схожу одна на одну зовні й за складом генів. Серед усіх хромосом виділяється одна пара, що одержала назву статевих хромосом.

Таким чином стать дитини залежить тільки від батька. При заплідненні відбувається об`єднання хромосом чоловічої і жіночої гамет. Імовірність народження хлопчика чи дівчинки становить 50 % то, що половина сперматозоїдів містить Х-хромосому, а інша половина У-хромосом.

Стать організму визначається під час запліднення і залежить від хромосомного набору зигот.

Хромосоми – це ядерні структури у вигляді нитковидних тілець, які несуть спадкову інформацію.

(стр.75,  таблиця 6 Робочий зошит).

(Слайд 34)

НДЛ – презентація проекту

1 Проект: «Усвідомлене зачаття»

«Вся гордість світу від матерів.

без сонця не цвітуть квіти,

без кохання немає щастя,

без жінки немає кохання

без матері немає ні поета, ні героя»

(М. Горький)

2 Проект: «Памятка майбутній мамі»

«Всі щасливі родини подібні,

кожна нещаслива родина

немає щастя з різних причин.»

(Л. Толстой)

3 Проект: «Вплив поведінки матері на розвиток плода»

 «Отец, который увидит лицо живого,

рожденного им сына, сыном выплачивает

свой долг и достигает бессмертия в сыне»

(Л. Толстой)

4 Проект: «Вплив чинників ризику на репродуктивне      здоровя» 

Плод  їсть їжу своєї матері

і п’є вологу своєї матері»

(Фраза з талмуда)

(Слайд 35)

VI етап.  Домашнє завдання.

§56, зібрати інформацію для початку проекта на тему «Шкідливий вплив на здоровя підлітків, ранніх статевих стосунків. Аборт».

Автор  розробки:  Четверик І.Л., ЗОШ №8 м. Мелітополь


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

25785. Острый и хронический катары среднего уха. Механизм их возникновения. Острый гнойный отит. Хроническое воспаление среднего уха. Осложнение при острых и хронических средних отитах 15.97 KB
  Хроническое воспаление среднего уха. Катар среднего уха это негнойное воспаление слуховой трубы при котором нарушается ее функция. Воздух в полость среднего уха не поступает что ведет к понижению давления в ней и втяжению барабанной перепонки.
25786. Отосклероз. Характер слуховых расстройств при разной локализации отосклеротического процесса 14.84 KB
  Снижение слуха по типу нарушения звукопроводящей функции что обычно бывает обусловлено фиксацией основания стремени в окне преддверия внутреннего уха относят к тимпанальной форме отосклероза. Если очаг локализуется в области окна улитки или в улитке происходит понижение слуха по типу нарушения звуковосприятия смешанная и кохлеарная формы отосклероза. Иногда заболевание развивается быстро скоротечная форма что обычно наблюдается в подростковом возрасте а также при наследственном характере отосклероза.
25787. Воспаление внутреннего уха, характерные особенности воспаления, исход болезни, остаточные явления 15.21 KB
  В силу своего глубокого расположения в костном лабиринте воспаления внутреннего уха лабиринтиты как правило носят характер осложнений воспалительных процессов среднего уха или мозговых оболочек некоторых детских инфекций кори скарлатины эпидемического паротита. Результатом ограниченного гнойного лабиринтита является частичная потеря слуха на те или иные тоны в зависимости от места поражения в улитке. Развивающийся в этих случаях сухой лабиринтит протекает без гнойного воспаления и обычно не ведёт к гибели нервных элементов...
25788. Неврит слухового нерва. Центральное поражение слухового анализатора 15.55 KB
  Центральное поражение слухового анализатора. Поражения проводникового отдела слухового анализатора могут возникать на любом его отрезке. Наиболее частыми являются невриты слухового нерва под которыми понимается воспалительное поражение не только ствола слухового нерва но и поражения нервных клеток входящих в состав спирального нервного узла находящегося в улитке.
25789. Профилактика слуховых нарушений у детей и взрослых. Влияние шума на организм 16.53 KB
  Влияние шума на организм. Влияние шума на организм. Под воздействием шума превышающего 8590 дБ в первую очередь снижается слуховая чувствительность на высоких частотах. Человек работая при шуме привыкает к нему но продолжительное действие сильного шума вызывает общее утомление может привести к ухудшению слуха а иногда и к глухоте нарушается пищеварение происходят изменения объема внутренних органов.
25790. Строение носа и носовой полости 16.4 KB
  В центре носовой полости перегородка которая делит её пополам. Каждая половина носовой полости имеет 4 стенки: 1. Под носовыми раковинами имеются углубления которые называются верхний средний нижний носовой ход.
25791. Строение рта и ротовой полости 15.28 KB
  Передняя часть языка подвижна. Задняя часть языка неподвижна корень. Посередине языка проходит волокнистая перегородка. Поверхность языка имеет вкусовые рецепторы которые расположены в сосочках языка.
25792. Строение глотки 15.02 KB
  Носоглотка имеет сообщение с носовой полостью через хоаны. Таким образом слуховые трубы соединяют носоглотку с барабанной полостью. Ротоглотка сообщается с ротовой полостью через широкое отверстие зев.
25793. Строение гортани 15.39 KB
  К нему прикрепляются голосовые связки; перстневидный имеет форму перстня печаткой повёрнутого внутрь; надгортанник его изогнутый верхний край прикрывает вход в трахею. Парные хрящи: рожковидные; клиновдные; черпаловидные к ним прикреплены голосовые связки. Таким образом связки натягиваются между щитовидным и черпаловидными хрящами. Мышцы гортани по функции делят на 3 группы: мышцы натягивающие голосовые связки; мышцы расширяющие голосовую щель; мышцы суживающие голосовую щель.