57829

Прийняття рішень в умовах невизначеності

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Чим займається наука статистика Відповідь. Що таке математична статистика Відповідь. Що таке вибірка Навіщо використовують вибіркове спостереження Відповідь. Що таке ранжування Відповідь.

Украинкский

2014-05-21

527 KB

0 чел.

Навчальний предмет.  Алгебра. 9 клас.

Розділ. Статистичні дані.

Ільніцька Людмила Василівна, вчитель – методист, ЗШ № 11 м. Білої Церкви.

Прийняття рішень в умовах невизначеності.

Мета уроку: Узагальнити і систематизувати знання учнів по темі: «Статистичні дані». Формувати в учнів уявлення про статистику, як науку, її предмет і методи, статистичні спостереження та їх види, статистичні таблиці, вміння встановлювати головне. Самостійно застосовувати набуті знання в стандартних і нестандартних ситуаціях. Виховувати зацікавленість предметом, культуру усного мовлення та математичних записів. Довести, що статистичні дані дозволяють не тільки охопити певного питання на даний час, а й планувати необхідні дії на майбутнє

Епіграф:                                                        Завдання математики – не

навчання      лічби,

                                                                                                а навчання прийомів

людського мислення

під час лічби.

Л. Толстой

Обладнання: мультимедійний проектор, презентація «Прийняття рішень в умовах невизначеності».

Хід уроку.

  1.  Повідомлення теми, мети і завдань уроку, мотивація учіння школярів.

Учитель: Сьогоднішній урок  я хочу розпочати висловом «Завдання математики – не навчання лічби, а навчання прийомів людського мислення під час лічби». Тема нашого уроку: Узагальнення і систематизація знань учнів  по темі  «Статистичні дані». На цьому уроці ми розкриємо красу математичних закономірностей, покажемо творчість і досконалість математичної мови при повторенні даної теми: «Статистичні спостереження. Обробка статистичних даних та способи їх подання. Середні значення». Ми переконаємося, що статистика виникла з практичних  потреб людей, їх господарської діяльності, необхідності обліку земельних угідь, майна, кількості  населення, вивчення його занять, вікового складу тощо.

  1.  Домашнє завдання.

Один учень коментує, інші перевіряють взаємною перевіркою. Якщо не має питань, то переходимо до наступного етапу нашого уроку.

  1.  Цікаві запитання.

Стародавній грецький вчений Аристотель вважав, що запитання є переходом від незнання до знань. Дійсно це так.  Адже вони допоможуть нам розглянути вивчені теми з усіх сторін, виділити головне,  а також  повязати  його з раніше вивченим матеріалом.

1. Чим займається наука «статистика»?

  Відповідь. Статистика – наука, що збирає, обробляє і вивчає різні дані,                      пов’язані  з масовими явищами, процесами і подіями.  

2. Що таке математична статистика?

Відповідь. Математична статистика – розділ математики, присвячений математичним методам систематизації, обробки й використання статистичних даних для наукових і практичних висновків.

3. Що таке вибірка? Навіщо використовують вибіркове спостереження?

Відповідь. Сукупність одиниць, відібраних для вибіркового спостереження, називають вибірковою або просто вибіркою.

Під час вибіркового спостереження обстеженню підлягає відібрана певним чином частина одиниць усієї її сукупності, а результати обчислення цієї частини сукупності поширюються на всю сукупність в цілому.

4. Що таке ранжування?

Відповідь. Розташування даних в порядку не спадання.

5. Які є способи подання статистичних даних?

Відповідь. Дані спостереження зручно подавати у вигляді таблиць, а також у вигляді графічних зображень. Для графічного зображення даних, крім стовпчастих діаграм, гістограм, полігонів частот, можна використовувати інші види діаграм (кругові, лінійчасті), графіки.

6. Що таке варіанта?

Відповідь. У ранжованому ряду значення кожної групи називають варіантою.

7. Що таке частота?

Відповідь. Число, яке показує, скільки разів трапляється варіанта.

8. Навести приклад статистичних зображень.

Відповідь.

У математичній олімпіаді брало участь 12 учнів. Вони отримали такі бали: 0; 1; 0, 3; 1; 3; 3; 7; 9; 10; 11; 12.

Частотна таблиця.

Кількість балів

0

1

3

7

9

10

11

12

Кількість учнів

2

2

3

1

1

1

1

1

Вкажіть кількість варіант та частоту результату 12 балів; 0 балів; 3 бали.

Відповідь. Варіант 8.  Частота результату:

12 балів – 1;   0 балів – 2;  3 бали – 3.

9. Що називається полігоном частоти?

Відповідь. Якщо ми побудуємо графік за таблицею з попереднього запитання, то одержана ламана називається полігоном частоти.

10. Що таке центральні тенденції?

Відповідь. Мода, медіана, середні значення.

11. Що таке мода вибірки?

Відповідь. Мода вибірки – це те її значення, що трапляється найчастіше.

12. Що називається медіаною вибірки?

Відповідь. Медіаною вибірки називається число, яке поділяє навпіл упорядковану сукупність усіх значень вибірки.

13. Чи може вибірка не мати моди?

Відповідь. Може. Наприклад: 4, 5, 6, 7,8.

14. Чи може вибірка мати дві моди?

Відповідь. Так. Наприклад: 2, 3, 4, 4, 5, 6, 6, 7, 8.

15. Сформулювати означення середнього значення n даних x1, x2,...,xn  вибірки.

Відповідь. X = .

4. У світі таємниць і цікавих фактів.

Учитель. Для того, щоб ви поглибили своє розуміння змісту і суті математичної статистики, учениця підготувала повідомлення з історії її виникнення.

Учениця розповідає:

Математична статистика, як один з розділів прикладної математики, започаткував швейцарський математик Я. Бернуллі (1654 – 1705). Значних результатів у цій царині досяг також відомий український математик

В. Я. Буняковський  (1804 – 1889). Він народився в містечку Бар на Вінничині. Після навчання у Парижі працював професором у Петербурзі. Він автор понад 100 наукових праць, написаних в основному французькою мовою. Був почесним членом усіх університетів Російської імперії, віце – президентом Академії наук, головним експертом уряду з питань статистики страхування. Великий внесок у розвиток математичної статистики зробили У. Петті, А. Муавр, Л. Ейлер, Я. Бернуллі, П. Лаплас, С. Пуассон та інші.

  1.  Перевірка глибини осмислення учнями знань і ступеня їх узагальнення.

Вступне слово вчителя до письмових вправ.

Підійшов час,  коли ми будемо розв’язувати більш складні задачі, де ви повинні проявити вміння шукати  різноманітні шляхи  розв’язування цих питань, проявити свою творчість. Для того, щоб навчитися розвязувати задачі потрібно багато попрацювати.  Адже завдання не зводиться лише до розвязування великої  кількості задач. Якщо коротко позначити те, що треба зробити для цього, то можна сказати так: треба навчитися такому підходу до задач, при якому задача виступає як обєкт  детального дослідження, а її розвязання як обєкт конструювання і винахідництва. Якщо ви твердо вирішили навчитися  розвязувати  задачі, то наберемося терпіння і наполегливості.

Задача 1.

Нехай дано вибірку: 1, 3, 2, 4, 5, 2, 3, 4, 1, 6, 4.

Знайти моду,  медіану, середнє значення вибірки.

Розвязання.

Упорядкуємо її: 1, 1, 2, 2, 3, 3, 4, 4, 4, 5, 6.

Мода: 4;   (4 найчастіше, тричі).

Медіана: 3, бо число 3 поділяє впорядковану вибірку навпіл, перед нею і після неї однакові кількості членів упорядкованої вибірки.

Середнє значення вибірки:

Задача 2.

Вибіркова  перевірка  малих підприємств міста  щодо прибутків за рік мала такі результати:

Річний прибуток, тис. грн..

9

10

11

12

13

14

15

Кількість підприємств

3

6

2

5

6

2

1

Побудувати  полігон частот одержаних даних. Знайти середній  річний прибуток одного  підприємства.

Розвязання.

Знайдемо середній  річний прибуток одного   підприємства.

Відповідь:11,6  тис. грн.

Задача  3. Розподіл корів одного  фермерського господарства за річним планом молока задано таблицею:

Річний надій, тис. кг

1-2

2-3

3-4

4-5

Кількість корів

20

8

8

4

Побудувати  гістограму та полігон частот даного розподілу.

Побудова.

Гістограма

Для графічного зображення даних такого спостереження використовують гістограму, яку будують так: на осі абсцис відмічають задані інтервали й на кожному з них, як на основі, будують прямокутник, висота якого дорівнює частоті відповідного інтервалу.

Полігон частот

Примітка. Якщо побудовано  гістограму, то можна провести  перпендикуляри до середини інтервалів і зєднати кінці сусідніх  перпендикулярів  відрізками. Одержана  ламана називається  полігоном частот.


Задача 4.

У відділі кадрів заводу підготували перелік деяких даних про працівників експериментального цеху.

Порядковий номер робітника

Професія

Освіта

1

механік

середня технічна

2

слюсар - складальник

середня технічна

3

інженер - механік

вища

4

слюсар

середня

5

робітники

середня

6

слюсар - складальник

середня - технічна

7

механік

вища

8

розмітки

середня

9

інженер - механік

вища

10

слюсар - складальник

середня

Зробити  статистичне зведення цих даних.  Побудувати  діаграми для наочного зображення даних спостереження.

  1.  за професією;
  2.  за рівнем освіти.

Зробити короткі висновки.

Розвязання.

  1.  За професією.

Професія

механік

слюсар-   складальник

інженер-механік

слюсар

робітник

розмітка

Частота

2

3

2

1

1

1

  1.  За рівнем освіти.

Рівень освіти

вища

середня

Середня - технічна

Частота

3

4

3

Висновки.

  1.  Найбільше в експериментальному цеху заводу слюсарів – складальників, їх три. Механіків і інженерів- механіків порівну, їх частота два.  В цеху працює один робітник, один слюсар, один розмітка, частота кожного з них один.
  2.  Найбільше в цеху працівників з середньою освітою, їх чотири. З вищою освітою і з середньою порівну, частота кожного з них дорівнює три.

Вчитель.

Потрібно визнати, що для оперативного аналізу статистичних даних слугують такі їх спрощені характеристики, як медіана та мода. Побудова полігонів і гістограм потребує певних зусиль обчислювального та графічного характеру. Проте, графічні зображення даних спостереження за допомогою полігона чи гістограми (можна використовувати і інші види діаграм),  допомагає отримати наочне уявлення про закономірності про можливі зміни спостережуваних значень.

Професія

Рівень освіти.


Задача 5.

За січень, лютий і березень підприємство виготовило відповідно 750, 810,  891 одиниць продукції. Знайти середній місячний приріст виготовлення продукції у відсотках.

Розв’язання.

Знайдемо наскільки  відсотків збільшилося виробництво  продукції у лютому місяці.

= 108;                            

108 -  100= 8

наскільки відсотків збільшилося виробництво продукції у березні.

110100% = 10%.

.

  1.  «Творча лабораторія».

Самостійна робота.

Вчитель.

Ви повинні розуміти, що тільки в результаті самостійної і наполегливої роботи можна дійсно чомусь навчитися. Тоді ви не будете хвилюватися, що зустріли незнайому задачу. Пропоную різнорівневі завдання. На екрані розміщені завдання. Кожний вибирає собі за бажанням завдання певного рівня. Дозволяється робота в парах (обговорення, корекція).

Перший рівень.

Щоб знайти середню масу головки капусти навмання взяли 20 головок, маси яких виявилися:

2,8 кг; 2,8 кг; 2,9 кг; 3,1 кг; 3,2 кг; 3,1 кг; 3,3 кг; 3,2; 3,2 кг; 2,8 кг; 3,5 кг;

3,4 кг; 3,4 кг; 3,2 кг; 2,8 кг; 3,3 кг; 3,6 кг; 3,7 кг; 3,1 кг; 3,6 кг.

Знайти середню масу головки. Скласти статистичну таблицю.

Розвязання.

Знайдемо середнє арифметичне даних вибірки:

Статистична таблиця.

Маси

2,8

2,9

3,1

3,2

3,3

3,4

3,5

3,6

3,7

Частота

2

1

2

4

2

2

1

2

1

Другий рівень.

На заводі протягом семигодинного робочого дня робітник виготовляв

11, 9, 12, 13, 12, 10, 8 деталей.  Записати ранжований ряд. Знайти моду, медіану. Побудувати гістограму.

Розв’язання.

Ранжований ряд – розташовані дані в порядку не спадання.

8, 9, 10, 11, 12, 12, 13.

Мода: 12, найчастіше повторюється.

Медіана: 11, бо 11 поділяє впорядковану вибірку навпіл, перед нею і після неї однакові кількості членів упорядкованої вибірки.

Складемо таблицю результату спостереження.

Робочі дні

1

2

3

4

5

6

7

Кількість деталей

11

9

12

13

12

10

8

Побудова гістограми

Третій рівень

За результатами тестування  48 студентів склали таблицю кількості допущених помилок.

8

1

2

2

0

3

3

1

3

2

4

2

2

3

0

1

5

3

1

2

4

1

3

2

0

3

2

2

4

3

0

3

3

3

2

3

4

1

0

2

2

1

2

0

1

3

3

2

Скласти частотну таблицю і побудувати діаграму. Знайти центральні тенденції вибірки.

Розвязання.

Розмістимо дані в порядку не спадання даних:

  1.  6 разів;  1-8 разів; 2-14 разів; 3- 14 разів; 4-4 рази; 5-1 раз; 8 -1 раз.

Складемо частотну таблицю.

Кількість помилок

0

1

2

3

4

5

8

Кількість студентів

6

8

14

14

4

1

1

Знайдемо центральні тенденції вибірки.

Мода: 2 моди, 2 і 3, обидві повторюються 14 разів.

Медіана; 2, парна кількість значень, тому її медіана дорівнює півсумі двох її серединних значень, тобто (2+2): 2= 2.

Середнє значення.


Діаграма

Четвертий рівень

Результати вимірювання  діаметра 200  деталей  після шліфування  занесено до таблиці.

D, см

6,67-6,69

6,69-6,71

6,71-6,73

6,73-6,75

6,75-6,77

6,77-6,79

6,79-6,81

6,81-6.83

Кількість деталей

5

17

24

54

52

23

18

7

Побудувати полігон частот, гістограму, визначити відносну частоту кожного значення.

Відносна частота – відношення частоти значення  до  кількості усіх значень вибірки.

5∙100:200  = 2,5(%);                                                 52∙100:200 = 26(%);

17∙100:200  = 8,5 (%);                                              23∙100:200 = 11,5(%);

24∙100:200 = 12(%);                                                 18∙100:200 = 9(%);

54∙100:200 = 27(%);                                                  7∙100:200 = 3,5(%).


Полігон частот.

Гістограма.

Після написання самостійної  роботи  учні  обмінюються зошитами. Учитель проектує на екран  відповіді  до цієї роботи. Діти перевіряють самостійну роботу, підкреслюючи помилки олівцем і виставляють оцінки.

  1.  Підсумок уроку.

Вчитель.

Сьогодні на уроці  ми  повторили і систематизували знання з теми «Статистичні дані». Розглянули питання:

  1.  Що вивчає математична статистика?
  2.  Означення вибіркової  сукупності, ранжованого ряду, варіанти, частоти варіанти, полігон частоти.
  3.  Що відноситься до центральної тенденції вибірки?
  4.  Складання  статистичних таблиць.
  5.  Побудова полігонів частот, гістограм.

    Розв’язали ряд задач і вправ, де показали свої вміння застосовувати властивості,   означення, певні алгоритми в стандартних і в більш складних ситуаціях, показали, що дійсно статистика виникла з практичних потреб  людини, що вона потрібна кожному, що її завдання полягає у створенні методів збору й обробки статистичних даних для отримання наукових і практичних висновків.

   Свій урок ми закінчемо таким висловом:

«Алгебра щедра, вона часто дає більше, ніж у неї просять».

 Х. Л. ДАламбер.

8. Домашнє завдання.

1) Повторити п. 20: Статистичні дані.

2) Розв’язати  № 612, № 613, № 617. Підручник Кравчук в., Підручна М.,              Янченко Г.

3). Навести приклади різних наборів спостережень з довкілля.

  1.  
    Література.

  •  Кравчук Василь, Підручна  Марія, Янченко Галина. Алгебра: Підручник  для 9 класу.- Тернопіль: Підручники і посібники,

2009.-256 с.

  •  Інтернет-бібліотека МЦНМО. http://ilib.mirror0.mccme.ru/
  •  Бевз  Г. П. Алгебра: Підручн.  для 9 кл. загальноосвіт. навч. закл. -2-ге вид.- К.:Освіта, 2006.-176 с.
  •  Шестопалов Є. А. Інформатика. Базовий курс. Навчальний посібник у 3- х частинах. Частина 2/Шестопалов Є. А.- Шепетівка: «Аспект», 2005. – 144 с.

PAGE   \* MERGEFORMAT5


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

24731. ПРОБЛЕМЫ НЕОНАТОЛОГИИ 204 KB
  МЛАДЕНЧЕСКАЯ СМЕРТНОСТЬ И ПУТИ ЕЕ СНИЖЕНИЯ Основное назначение педиатрии и охраны здоровья детей и подростков состоит в том чтобы способствовать нормальному физическому и психическому развитию как можно большего числа родившихся детей. Достижения недостатки а также задачи будущей работы отражают показатели детской смертности то есть отношение числа детей умерших в течение первого года жизни к тысяче родившихся. смертность детей в возрасте до 1 года показатель социального благополучия страны. Показатель ее рассчитывается на 1000...
24732. ПЕРИОДЫ ДЕТСТВА 128.5 KB
  Внеутробный этап: период новорожденности от рождения до 28го дня жизни; ранний неонатальный от рождения до 7го дня жизни; поздний неонатальный с 8го до 28й дня жизни; период грудного возраста с 28го дня жизни до 12 мес; ранний детский возраст от 1 года до 3 лет; дошкольный возраст от 3 до 6 лет; 5 младший школьный возраст от 7 до 11 лет; старший школьный период подростковый пубертатный от 12 до 1718лет. В различные периоды развития отмечается неравномерное совершенствование отдельных органов и систем организма...
24733. ПИТАНИЕ ДЕТЕЙ ПЕРВОГО ГОДА ЖИЗНИ. ЕСТЕСТВЕННОЕ ВСКАРМЛИВАНИЕ 164 KB
  слайд 1 Условия для нормального вскармливания ребенка грудного возраста правильная организация вскармливания систематический контроль за вскармливанием культурный уровень матери материальные возможности матери Ошибки допущенные в самом начале исправляются с трудом или вообще неисправимы. Однако гладкая мускулатура у ребенка развита слабее и наблюдается определенная склонность к дистензии желудочнокишечного тракта. Слайд 4 Особенности кала ребенка находящегося на грудном вскармливании кал яичножелтого цвета не имеет...
24734. ПИТАНИЕ ДЕТЕЙ ПЕРВОГО ГОДА ЖИЗНИ. Искусственное и смешанное вскармливание 97 KB
  Слайд 2 Причины перевода ребенка на ИВ: гипо менее 1 5 суточного объема или агалактия у матери; самовольный перевод матерью ребенка на ИВ; противопоказания со стороны матери для лактации; отсутствие у ребенка матери; противопоказания со стороны ребенка врожденные нарушения обмена веществ галактоземия фенилкетонурия и т. Причины перевода ребенка на ИВ: гипо менее 1 5 суточного объема или агалактия у матери самовольный перевод матерью ребенка на ИВ противопоказания со стороны матери для лактации отсутствие у ребенка матери...
24735. Внутриутробное инфицирование 204.5 KB
  Слайд 1 Роль плацентарного барьера в развитии внутриутробного инфицирования: фетоматеринские трансфузии развиваются более чем в 50 всех беременностей; трансплацентарный пассаж эритроцитов наблюдается уже в четвертойвосьмой неделе гестации; эмбриопатии патология плода 3 10 нед беременности заканчивается либо гибелью эмбриона либо формированием врожденных пороков развития; при инфицировании в ранний фетальный период до 28 нед. беременности чаще возникает гипотрофия плода с низкой массой тела при рождении; при позднем инфицировании...
24737. Перечислить и дать характеристику основным причинам сложности программного обеспечения. Общие признаки любой сложной системы; приемы борьбы со сложностью ПО 328 KB
  Модульность это представление системы в виде совокупности обособленных сегментов связь между которыми обеспечивается посредством связей между классами определяемыми в этих сегментах. Ещё бывает динамический полиморфизм при котором реализация функциичлена класса выбирается в зависимости от фактического типа указателя на объект через который она вызывается. Общее понятие класса языка С. Синтаксис описания класса.
24738. Теория языков программирования и методы трансляции 233.96 KB
  Если синтаксический анализ предназначен для распознавания и проверки правильности различных конструкций языка с точки зрения их синтаксиса структуры то семантический анализ предназначен для контроля этих конструкций с точки зрения их смыслового содержания. Фаза генерации кода предназначена для перевода промежуточной программы на машинный язык мы будем предполагать коды Ассемблера. Языки...
24739. Системы искусственного интеллекта. Модель логики предикатов первого порядка 418.5 KB
  Задаваемые при описании формальной системы правила вывода называют также правилами вывода заключений т. Различают два типа правил вывода. Правила вывода. Правила вывода устанавливают отношения на множестве формул исчисления высказываний.