57835

Світ після Другої світової війни

Конспект урока

Педагогика и дидактика

При викладенні матеріалу застосовано дослідницькопошуковий метод і метод проектної роботи з історичним матеріалом розкрито творчий потенціал учнів. Продемонстровано різні методи...

Украинкский

2014-04-16

756.5 KB

14 чел.

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Головне управління освіти і науки

Полтавської обласної державної адміністрації

Вище професійне училище № 7

Методична розробка

уроку всесвітньої історії

«Світ після Другої світової війни»

Кременчук

2011

Підготувала викладач другої категорії                   Л.І.Музикіна

Методичну розробку розглянуто на засіданні циклової методичної комісії викладачів гуманітарної підготовки

Протокол № _____ від «____» ____________2011 р

Голова ЦМК ___________________________ Л.В.Рашевська

Ознайомлені

заступник директора з Н.Р. _______________ Ю.Л.Кучеренко

методист училища _____________________ В.І.Найдьон


Анотація

 У методичній розробці «Світ після Другої світової війни» охарактеризовано процес повоєнного мирного врегулювання, розглянуто історичні явища в конкретно-історичних умовах. При викладенні матеріалу застосовано дослідницько-пошуковий метод і метод проектної роботи з історичним матеріалом, розкрито творчий потенціал учнів.

      

Викладач історії _________________ Л.І.Музикіна

                           

Рецензія

 Методична розробка містить опис уроку-відкриття. Продемонстровано різні методи і прийоми (випереджальні завдання, створення буклету, бюлетеню, тощо), що сприяють формуванню навичок самостійної роботи учнів з науковими історичними документами, розвитку усного мовлення, нестандартного мислення, творчого потенціалу, вихованню національної свідомості.

Викладач вищої категорії _________________ Л.М.Рябич


Відкритий урок всесвітньої історії

Тема: Світ після Другої світової війни

Мета:

Навчальна: сформувати в учнів знання про міжнародні відносини середини XX початку XXI століття, вміння працювати з історичними документами, заохочувати учнів здобувати знання через Інтернет, науково-популярну літературу, перевірити засвоєння учнями нового матеріалу за допомогою створення презентації і інформаційного бюлетеню, сприяти формуванню в учнів уміння відбирати важливу інформацію, конкретизувати, логічно і стисло викладати власні думки;

розвивальна: розвивати навички і вміння учнів відслідковувати історичні події, використовуючи наукову літературу, підручник, комп’ютер;

виховна:  виховувати національну свідомість поваги до історичної науки.

Методична мета: показати практичне застосування методу випереджальних завдань, методу проектів, методу «Мозковий штурм».

Обладнання: карта світу, підручники, проектор, учнівська презентація, учительська презентація.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Міжпредметні зв’язки: географія, економіка, інформатика.

Вид уроку: урок-відкриття.

Методи і прийоми навчання: бесіда, доповідь, повідомлення за випереджальним завданням, дослідницько-пошуковий метод, метод  проекту, метод «Мозковий штурм».

Структура уроку

І. Організаційний момент.

  1. Привітання.

ІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів.

  1. Повідомлення теми і мети уроку.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Повідомлення проблемного запитання: які відмінності сформувалися між капіталістичними і соціалістичними країнами:

          а) в економічному розвитку;

          б) у політичному розвитку?

  2. Вступна міні-лекція «Зміна співвідношення сил» після Другої світової війни.

  3. Виступи учнів з повідомленнями та ілюстраціями

IV. Закріплення набутих знань.

  1. Перегляд презентації «Крапля камінь точить».

  2. Створення інформаційного бюлетеню.

  3 Повернення до проблемного запитання.

V. Підсумки уроку та оцінювання знань, умінь і навичок.

VI. Домашнє завдання.

Пісня «Гімн демократичної молоді».

Підготувала викладач Л.І. Музикіна.

Методичний коментар

Метод дослідницького пошуку і метод проектної роботи є ефективною умовою розвитку аналітичного мислення і порівняння історичного матеріалу, розкриття творчого потенціалу учнів. Пошукова діяльність учнів сприяє розширенню кругозору, умінню самостійно знаходити, досліджувати необхідний матеріал, формуванню власних поглядів. В умовах необмеженої інформації викладач повинен творчо корегувати діяльність учнів.

Для проведення уроку-відкриття доцільно підібрати наукову літературу, електронні ілюстрації, тексти історичних документів, інтернет-інформацію, що зацікавить учнів до самостійної роботи.

Згідно з методикою дослідницького пошуку, готуючись до уроку, доцільно заздалегідь проінформувати учнів про його мету та цілі, дати випереджальні завдання (дослідити етапи розвитку світу після Другої світової війни, вивчити соціально-економічний і політичний розвиток капіталістичних і соціалістичних країн, провести порівняльний аналіз, дослідити вплив холодної війни і гонки озброєнь на долю цих країн), створити презентацію, буклет і бюлетень.


Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

Викладач:

- Добрий день. Староста, звітуйте, кого немає на уроці.

                (Староста групи звітує)

ІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів.

Повідомлення теми і мети уроку.

Викладач:

Тема нашого уроку – «Світ після Другої світової війни».

Запишіть тему в зошити. Перепишіть також план з дошки, за яким ми будемо працювати.

Мета уроку: отримати знання про економічні і політичні умови розвитку світу після Другої світової війни;

– охарактеризувати процес повоєнного мирного врегулювання;

– закріпити навички аналізу і порівняння історичного матеріалу;

– розвивати уміння розглядати історичні явища в конкретних історичних умовах;

– виховувати учнів у дусі патріотизму, національної свідомості та гідності.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

План

1. Зміна співвідношення сил після Другої світової війни.

2. Соціально-економічні й політичні зрушення у світі у 50-60р. ХХ ст.

3. Нові риси світового розвитку в 70-80р ХХ ст..

4. Світ у 90-их р. ХХ ст. поч. ХХІ ст.

Викладач повідомляє хід і мету уроку.

Викладач.

         Під час Другої світової війни радянська армія визволяла європейські країни від фашистів і встановлювала комуністичний режим. 7 країн Європи опинилися під контролем Радянського Союзу. Так утворився соціалістичний табір.

Після війни соціалістичні країни опинилися за «залізною завісою». З іншої сторони завіси знаходилися комуністичні країни.

Щоб розібратися в проблемі подивимось на карту (у кожного на парті карта Європи).

Будь ласка, випишіть назви капіталістичних і соціалістичних країн.

Політична карта світу допоможе знайти соціалістичні країни на Американському континенті і на Сході. Запишіть їх назви.

Учень працює біля карти.

                              

 

        Ввесь наш урок розділений на етапи – краплі. Всі 40 років конфронтації країни крапля за краплею шукали точки дотику, порозуміння у збереженні мира на планеті.

1. Повідомлення проблемного запитання:

   Які виникли відмінності між країнами заходу і країнами комуністичного блоку в економічному і політичному розвитку під час «холодної війни»?

Учні відшукують на карті соціалістичні країни.

2. Вступна міні-лекція «Зміна співвідношення сил внаслідок Другої світової війни».

 Перша крапля. Під час Другої світової війни США і СРСР виступали як союзники, спільно забезпечили перемогу держав антигітлерівської коаліції. Однак ще не встигла закінчитися війна, як між СРСР і США почали загострюватися незгоди і суперечності.

Примітка: На екрані демонструється слайд США-СРСР, який чітко дає уяву про розбіжності в політиці двох наддержав. Учням легко порівняти і зробити висновки щодо стратегічної політики.

США СРСР

- демократична держава ;                                      - тоталітарна держава;

         (учні пояснюють суть понять)

- виступали за розвиток світу                                - прагнув розширити свої

 на засадах свободи і демократії,   володіння шляхом

 за міжнародне співробітництво;   захоплення чужих територій;

             (учні доводять фактами)

- остерігалися поглинання - в країнах Східної Європи

 Радянським Союзом і відразу    встановлювались тоталітарні

надали підтримку Західній Європі;    комуністичні режими;

                                             (НАТО і ОВД)

Утвердилося двополюсна структура міжнародних відносин. Конфлікт між ними переріс у «холодну війну» і «гонку озброєнь», що тривали 40 років до кінця 80-х р.

Учень доповідає про політичні умови виникнення «холодної війни».

Методичний коментар:

При викладенні матеріалу з даної теми вважаю за необхідне якнайширше ілюструвати його. Подаючи тему «Світ після Другої світової війни», доцільно використовувати інтегрований електронний комплекс «Всесвітня історія». Поєднання електронних ілюстрацій і усного мовлення створює цілісну картину конкретних знань.

Також певний інтерес і краще засвоєння нових знань виникає в учнів, коли матеріал вони відшукують самостійно (короткі довідки, повідомлення, доповнення до основного матеріалу). Викладач допомагає учням літературою та практичними порадами.

Ця робота дає змогу акцентувати увагу учнів на конкретному елементі теми і зробити урок доступнішим для сприйняття, підвищити зацікавленість учнів, розвивати їх логічне мислення та мову, вчитися працювати самостійно.

Вибраний тип уроку передбачає значне інформаційне навантаження на учнів, тому для кращого засвоєння знань, та для їх психофізичного розвитку необхідно навчальний матеріал розробити на частини за такою схемою:

  1.  Зміна співвідношення сил після Другої світової війни.
  2.  Соціально-економічні і політичні зрушення в 50-60р.
  3.  Нові риси світового розвитку в 70-80р.
  4.  Світ наприкінці ХХ – початку ХХІ століття.

Для сприйняття нового матеріалу бажано налагодити вільне спілкування з аудиторією, ставлячи собі за мету не отримати максимум правильних відповідей, а задіяти до процесу активного мислення якнайбільше учнів. Для цього потрібно поставити проблемне запитання:

  •  які виникли відмінності між країнами капіталізму і соціалізму в економічному і політичному розвитку?

Учень розповідає про розвиток капіталістичних країн у 50-60р.

3. Виступи учнів  

Друга крапля. Соціально-економічні і політичні зрушення в 50-60 років.

1-ий учень. Різними шляхами відбувався повоєнний розвиток країн вільного світу і держав комуністичного табору.

     Вирішальний вплив на економічне життя розвинутих капіталістичних країн справила НТР. Бурхливий розвиток науки і техніки привів до якісних змін продуктових сил:

  •  зміна структури виробництва;
  •  націоналізація окремих галузей економіки(але державні підприємства менш рентабельні ніж приватні);
  •  регулювання економіки через державний бюджет;
  •  кредитно-грошова політика;
  •  інтернаціоналізація виробництва і капіталу(об’єднання економічних потенціалів країн Західної Європи спричинило значне прискорення їх розвитку);
  •  в добу НТР колонії перестали бути рентабельними-колоніальна система розпалась.

2-ий учень. По-іншому розвивались держави комуністичного табору.

Вони наслідували «радянський взірець»:

  •  комуністична партія;
  •  жорстокі репресії;
  •  ліквідація громадянського суспільства;
  •  одержавлена економіка;
  •  методи примусу.

У 50-60р ставало дедалі помітнішим економічне відставання комуністичних держав від індустріально розвинутих країн світу.

Важливим чинником світового розвитку перших післявоєнних років став розпад колоніальної системи. В Азії і Африці з`явилися 80 суверенних держав. Вони були економічно слабкими, залежними від допомоги і підтримки розвинутих країн.

Розповідь учня про розвиток соціалістичних країн.

Викладач. При вивченні цього питання ми повинні з`ясувати: 

  •  які засоби вплинули на бурхливий розвиток капіталістичних країн?;
  •  Чому економічний розвиток соціалістичних країн помітно відстав?;
  •  Поясніть залежність колоніальної системи від НТР.

Методичний коментар: Конкретизуючи матеріал, учитель допомагає учням розібратися і порівняти основні відмінності між країнами капіталізму і соціалізму.

Під час закріплення знань, підведення підсумків важливе значення має використання таких методів, які сприяють активізації мислення, бажано, щоб учні брали участь в обговоренні матеріалу. На цьому етапі доцільно надати перевагу методу «Мозковий штурм», де застосовати прості, доступні для швидкого розуміння запитання.

Учні працюють із підручником.

Наприклад:

 -   які засоби вплинули на бурхливий розвиток капіталістичних держав?

 -   чому економічний розвиток комуністичних країн помітно відстав?

 -   поясніть залежність колоніальної системи від НТР.

Все це дає можливість учням засвоїти певні знання про соціально-економічний і політичний розвиток світу в 50-60р ХХ ст..

Якщо учні засвоїли цей матеріал, необхідно перейти до наступного навчального питання: нові риси світового розвитку в 70-80р ХХ ст.

Питання складне, тому викладач надає допомогу в підборі матеріалу, акцентує увагу на найбільш значущих його деталях, надається рекомендації щодо підбору електронних ілюстрації. Об`єм інформації з цього питання не повинен бути великим, а ілюстрації повинні бути переконливими. Наприклад, обов`язково потрібно сказати, що друга хвиля НТР в капіталістичних країнах в 70-80р ХХ ст. спричинила виникнення нових галузей науки і інформаційних технологій, а в комуністичних країнах мілітаризація і низький рівень життя привели до соціального вибуху.


Третя крапля.
Нові риси світового розвитку в 70-80р.

 3-ій учень. Усередині 70-х років капіталістичні країни зазнали серйозних труднощів –відбулася енергетична криза. Ціни на нафту зросли у 10-20 разів. Капіталістичне господарство зуміло без зволікань пристосуватися до нових умов: проводили пошуки енергозберігаючих технологій, розвідували нові родовища корисних копалин. Гостра енергетична криза спала і знизилися ціни на нафту.

 Розвивалися нові галузі науки і техніки:

  •  мікропроцесорна і електронно-інформаційна техніка;
  •  біотехнологія і генна інженерія;
  •  працезберігаючі та часозберігаючі технології;
  •  почалася інформаційна революція.

У результаті на зміну індустріальному суспільству прийшло постіндустріальне суспільство де головним було не матеріальне виробництво, а використання інформації.

 Характерною рисою сучасного постіндустріального суспільства, є зростання кількості середнього класу. У США у сфері послуг зосереджено понад 70% людей.

4-ий учень. Для комуністичних країн 70-80 роки стали періодом назрівання всеохоплюючої суспільної кризи:

-   екстенсивна економіка, що  трималася на планово-бюрократичній основі вичерпувала свої можливості;

-   мілітаризація економіки за рахунок низького рівня життя народу;

-   економіка СРСР стала перед загрозою глибокого занепаду;

- поворотним пунктом у житті радянського блоку став перехід до влади СРСР М.С.Горбачова в 1985р. Реформи, що відбувалися під гаслами перебудови і «гласності», мали на меті модернізувати й лібералізувати радянське суспільство. Суспільно-політичні зміни в СРСР знайшли широкий відгук у країнах Центральної та Східної Європи.

У 1989-1990р. тут відбулися народні революції, які повалили комуністичні режими, звільнивши свої країни від радянського панування.

Незабаром, у 1991 році, рухнула і сама радянська імперія.

На руїнах СРСР відродилися 15 незалежних держав.

Самостійна робота учнів по підведенню підсумків.

Викладач.  Підводимо підсумок.

  •  Перелічіть нові риси розвитку капіталістичних країн в 70-80х роках ХХ ст. (розвиток нових галузей економіки, почалася інформаційна революція, зростання кількості середнього класу).
  •  Доведіть, що соціалістичні країни знаходились на порозі суспільної кризи(екстенсивний шлях розвитку економіки, мілітаризація, низький рівень життя).

Методичний коментар: Застосовано метод випереджального пошукового дослідження. Учні активно працювали з додатковою літературою, глобальною мережею інтернет, підручником.

      Чергування простого і складного матеріалу, демонстрація різних форм наочності сприяють кращому засвоєнню нової інформації. Проблеми і особливості світового розвитку в 70-80х роках слід подати в більшому об’ємі, оскільки від повноти оволодіння цим матеріалом безпосередньо залежить ефективність знань учнів з усієї теми. Тому необхідно звернути увагу на характеристику соціально-економічного і політичного розвитку капіталізму і соціалізму цього періоду.

      На цьому етапі уроку доцільно підвести підсумок: розвиток НТР спричинив зміну індустріального суспільства на постіндустріальне, де головним було не матеріальне виробництво, а використання інформації.

     Комуністичні країни знаходились в глибокій економічній і політичній кризі, що їх і зруйнувала.

Викладач доводить до учнів інформацію про наслідки конфронтації.

Розповідь учня про закінчення «холодної війни».

Четверта крапля. Світ у 90-х роках ХХ століття - на початку ХХІ століття.

5-ий учень. Крах радянських та інших комуністичних режимів став поворотним пунктом у світовому розвитку. Наслідком цього стала зміна у розстановці сил на міжнародній арені:

-  США залишилися єдиною наддержавою;

-  конфронтація між колишніми блоками поступилася міжнародному співробітництву;

-  гонку озброєнь змінило поступове скорочення запасів ядерної зброї;

-  з падінням комуністичних режимів впала «залізна завіса» в Європі;

-  розпалися багатонаціональні тоталітарні держави:Чехословаччина, Югославія;

- комуністичне ядро скинули Польща, Угорщина, Румунія, Болгарія;

- ринкові відносини впроваджувалися в комуністичному Китаї;

у первинному вигляді комуністичний режим залишався у Північній Кореї і на Кубі.

       «Спільний ринок»  з господарського об’єднання за 10-15 років перетворився на   могутню економічну, фінансову, політичну систему – Європейський союз (25 держав, 450 мільйонів населення).

        Розширилась діяльність транснаціональних корпорацій, збільшився обсяг міжнародної торгівлі та іноземних інвестицій.

Глобальними стали міжнародна політика, культурний обмін, туризм, спорт.

Учень розповідає про глобальні проблеми світу.

6-ий учень. Разом з тим саме на рубежі ХХ та ХХІ ст. стрімкий економічний і технологічний прогреси не позбавлені зворотнього боку. В сучасному світі нагромадились глобальні проблеми:

-   екологічна криза;

-   демографічна криза (за 50р. з 2,5 до 6,3 млрд.);

-   продовольча криза;

-   енергетична і сировинна кризи;

-   міжнародний тероризм – насильницьке впровадження ісламу;

-   поширення зброї масового знищення.

Розповідь про глобальні проблемі людства

Викладач. Підводячи підсумок ми повинні з’ясувати, що в 90-х роках ХХ ст. США залишились єдиною наддержавою. СРСР як геополітична територія зник із світової мапи. Соціалістичний табір розпався. В світі запанували процеси міжнародного співробітництва. Більш тісними стають міжнародні відносини культурний обмін, туризм, спорт. Ці фактори об’єднують держави і народи. Країни не можуть існувати на планеті окремо одна від одної.

Але ми знаємо і про зворотній бік технологічного прогресу. Глобальні проблеми людство може подолати тільки об’єднавши свої зусилля.

Послухаємо коротеньке повідомлення про шляхи вирішення глобальних проблем на планеті.

7-ий учень коротко доповідає, що змінити ситуацію не важко:

  •  грошова відповідальність за порушення екологічного законодавства;
  •  посилений контроль над виконанням законів;
  •  зменшення використання шкідливих речовин;
  •  активне відновлення природи;
  •  створення світових та регіональних об’єднань, організацій.

Протягом 40-50-их років зможемо покращити загальний стан природи в декілька разів.

Викладач. Людство крапля за краплею шукає шляхи до мирного співіснування. Що ж нас чекає в майбутньому.

8-ий учень. Соціалістичні країни помітно відставали, то екстенсивна економіка вичерпувала свої можливості, велика кількість грошей витрачалася на озброєння. Це призвело до низького рівня життя народу. Політична і економічна криза поставили соціалістичні країни перед загрозою занепаду.

У кінці 90-х років ХХ століття комуністичні режими було повалено.   

Майже 60 років з часу закінчення Другої світової війни визначили переломну епоху в історичному розвитку людства, її характерними рисами виявилися стратегічні перемоги:

  •  демократії над тоталітаризмом;
  •  прав людини над свавіллям і жорстокістю;
  •  розвиток продуктивних сил над стагнацією.

Не викликає сумніву те, що подальший прогрес людства, єдність дій світової співдружності дадуть змогу поступово розв’язати надзвичайно складні завдання щодо утримання миру на планеті Земля.

Викладач. Які виникли відмінності між капіталістичними і соціалістичними країнами в економічному і політичному розвитку?( Після  Другої світової війни світ розколовся на дві частини: капіталізм і соціалізм. Конфлікт між ними переріс у «холодну війну» і «гонку озброєнь», що тривали 40 років.

У капіталістичних країнах відбувався бурхливий розвиток науки і техніки. НТР спричинила об’єднання виробництва і капіталу. З’явилися ЄЕС, Світовий банк, ОБСЄ.)

IV.Закріплення набутих знань та вмінь учнів.

 1) Повернення до проблемного запитання.

2) Перегляд презентації «Крапля камінь точить».

3) Ознайомлення зі змістом інформаційного бюлетеню, буклета.

Перегляд учнівської презентації.

V. Підсумки уроку та оцінювання.

   Учитель оцінює та вмотивовує роботу кожного учня.

Учні і запрошені гості разом співають Гімн демократичної молоді.

VI.Домашнє завдання.

Викладач: На наступному уроці ми починемо вивчати демократичні держави. Підготувати доповіді, повідомлення: « США в 40-50 рр. ХХ століття», «США в добу НТР».

Сьогодні на уроці ми зрозуміли, що найвищою цінністю для суспільства є мир на планеті, знайшли причини конфронтації між капіталізмом і соціалізмом, вивчили етапи «холодної війни».

Нехай мир буде не мрією, а реальністю на довгі-довгі роки.

Лунає пісня «Гімн демократичної молоді». (всі учні і гості, взявшись за руки, співають).

Гості, запрошені на урок.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

16792. КИНЕТИЧЕСКИЕ ЗАКОНОМЕРНОСТИ ИЗМЕЛЬЧЕНИЯ ЗОЛОТОСОДЕРЖАЩИХ РУД 37 KB
  КИНЕТИЧЕСКИЕ ЗАКОНОМЕРНОСТИ ИЗМЕЛЬЧЕНИЯ ЗОЛОТОСОДЕРЖАЩИХ РУД Александрова Т.Н. Институт горного дела ДВО РАН Литвинова Н.М. Институт горного дела ДВО РАН В процессе измельчения рудная масса испытывает комплекс физикохимических воздействий: механическую сухое и...
16793. КОНЪЮНКТУРА РЫНКА ЗОЛОТА РОССИИ 231 KB
  КОНЪЮНКТУРА РЫНКА ЗОЛОТА РОССИИ Конъюнктура рынка золота как и любого другого товара определяется соотношением предложения и спроса на него в разных сферах экономики. Объемы поступления золота зависят от уровня развития золотодобывающей промышленности а тот в сво...
16794. Математический способ повышения представительности геофизического опробования золотосодержащих руд 63.5 KB
  УДК 622 Математический способ повышения представительности геофизического опробования золотосодержащих рудФедянин С.Н. зам. главного геофизика НГМК канд. техн. наук; Нерущенко Е.В. главный геофизик Северного рудоуправления НГМК; Коробов В.А. геолог ОМГТП НГМК В НГМК
16795. МЕТОДИЧЕСКИЕ РЕКОМЕНДАЦИИ по применению Классификации запасов месторождений и прогнозных ресурсов твердых полезных ископаемых 620 KB
  МЕТОДИЧЕСКИЕ РЕКОМЕНДАЦИИ по применению Классификации запасов месторождений и прогнозных ресурсов твердых полезных ископаемых Золото рудное Москва 2007 Разработаны Федеральным государственным учреждением Государственная
16796. Минералогические предпосылки и предварительные результаты гравитационного обогащения забалансовых руд месторождения Мурунтау 56 KB
  Минералогические предпосылки и предварительные результаты гравитационного обогащения забалансовых руд месторождения МурунтауКустова Л.А. начальник ЦЗЛ ГМЗ2 Центрального рудоуправления НГМК Черкасов В.Ю. главный инженер ГМЗ2 Центрального рудоуправления НГМК К нас
16797. Теория экономического анализа 499.58 KB
  В процессе изучения дисциплины «Теория экономического анализа» студент получает основные представления о методах и способах анализа хозяйственной деятельности предприятий и организаций, познает и оценивает сущность и тенденции развития системы экономических знаний
16798. Минералого-геохимические особенности поведения благородных металлов в условиях разнообразных природных систем 72 KB
  Минералого-геохимические особенности поведения благородных металлов в условиях разнообразных природных систем. К благородным металлам относятся золото и серебро, а также 6 элементов платиновой группы: рутений, родий, палладий, осмий, иридий и платина...
16799. Организация дежурной службы в частях пожарной охраны 53.05 KB
  Цель изучения темы – формирование у обучаемых соответствующей современным требованиям и нормам степени подготовленности, необходимых знаний, умений и навыков в области организации и несения службы в частях пожарной охраны и обеспечения пожарной безопасности.
16800. Минерально-сырьевой потенциал платиновых металлов России на пороге XXI века 316 KB
  Минеральносырьевой потенциал платиновых металлов России на пороге XXI века Н.М.Чернышов Д.А.Додин Воронежский государственный университет г.Воронеж ВНИИ Океангеология г.СанктПетербург Аннотация Предложена оригинальная классификация платиноидных ме