57836

Міфи різних народів про творення світу. Слов’янські міфи про створення світу

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: поглибити знання про міфи народів світу; визначити схожі елементи у міфах про створення світу; визначити особливості виникнення цих міфів у Давньому Китаї та давніх скандинавів; вчити бачити звязок з уявленнями інших народів...

Украинкский

2014-04-16

95.5 KB

20 чел.

                                             Світова література і фізична культура 6 клас

Вчителі: Горбова Олена Валеріївна – світова література,

               Сбітнєва Наталя Миколаївна – фізична культура

Тема. Міфи різних народів про творення світу.  Слов’янські міфи про створення світу

Мета: поглибити знання про міфи народів світу; визначити схожі елементи у міфах про створення світу; визначити особливості виникнення цих міфів у Давньому Китаї та давніх скандинавів; вчити бачити зв'язок з уявленнями інших народів – існування схожих елементів міфів; удосконалювати навички виразного читання і переказування художніх творів; виховувати літературний інтерес і повагу до уявлень різних народів.  Укріплення міжпредметних зв’язків фізичної культури та світової літератури. Виховувати любов до спорту та здоровому способу життя.

 Тип уроку: інтегрований світова література та фізична культура

Обладнання: м’ячі, скакалки,листи А3, маркери, зошити, ручки.

                                     Людина, яка не любить свій нард і якій    

                                не милий конкретний образ його, не може

                                                                           любити людство.

                                                                                     М. Бердяєв

Хід уроку

І. Оголошення теми уроку

     Заходьте до залу й сідайте на лаву.

Добрий день, діти! Ще один урок

До вас прийшов за розкладом сьогодні,

Отож давайте зробимо ще крок,

Щоб знов пірнуть в безодню міфів і казок літератури.

- А також закріпити своє здоров’я за допомогою вправ із фізичної культури.

- Сьогодні на уроці ми заглибимося у міфічний світ давніх  слов’ян та відкриємо для себе їхнє уявлення про створення світу.

 Зверніть увагу на художню тему нашого уроку. Чи знайома вам вона? Звідки взято цей образ? Так, звісно, це останні слова з міфу Давнього Китаю «Створення світу», який ви читали вдома. У багатьох міфах народів світу першопредки і боги ціною багатьох зусиль створюють цей прекрасний світ.

  1.  Перевірка домашнього завдання

Повторення вивченого на минулому уроці за питаннями

А зараз я пропоную вам гру «Інтелектуальний фітнес»! 

Стоячи проводимо гру «Інтелектуальний фітнес»  під супровід вчителя фізичної культури учні повторюють фізичні вправи ранкової гімнастики.

  1.  З грецької перекладається, як «слово», «оповідання», «переказ» (міф)
  2.  Боги, напівбоги, смертні – герої – персонажі … (міфів)
  3.  Сукупність, система міфів якогось народу або наука, що вивчає міфи - … (міфологія)
  4.  В яких міфах розповідається про походження тварин, рослин, гір і водоймищ, небесних світил, вогню, життя і смерті (Етіологічні)
  5.  В яких міфах розповідається про походження космосу в цілому і його частин? (Космогонічні)
  6.  В яких міфах розповідається про життя і подвиги героїв, які добувають або вперше створюють для людей різноманітні предмети культури, навчають ремеслам…(Героїчні)
  7.   В яких міфах відображаються циклічні уявлення наших предків про життя природи і людини… (Календарні)
  8.  В яких міфах пророкується «кінець світу»… (Есхатологічні)
  9.  Як звуть бога сонця? (Ра)
  10.  Звідки він зявився? (з білого лотосу)
  11.  Бог океану? (Нун)
  12.  Бог Вітру і Повітря? (Шу)
  13.  Бог Землі? (Геб)
  14.  Богиня Неба? (Нут)
  15.  Боги-творці Світу? (Анум, Птах)

Учень підсумовує:  На  уроці  ми будемо продовжувати вивчення міфів про створення світу

Вправа «Градусник» (іншу вправу - релакс)

  •   Подивиться, будь ласка, на дошку. Що ви бачите?
  •  Так, це градусник. Він сьогодні буде показувати нам не прогноз погоди, а наш з вами душевний емоційний стан у градусах.
  •  У вас на столі лежать смайлики. Ваша задача зараз взяти один з них, підійти до нашого градусника і, наклеївши свій смайлик, показати нам температуру свого настрою, і пояснити чому вона у вас така.
  •  Я хвилююсь, у нас багато гостей, і потребую вашої допомоги (клею смайл на 8-9градусів)

  Далі діти: дівчатка всі разом, потім всі хлопці.

 ІІ. Ознайомлення учнів з темою, метою й завданнями уроку

Сьогодні  на уроці я чекаю від вас, щоб ви  були

  •  У – уважними
  •  Р - розумними
  •  О - організованими
  •  К – кмітливими
  •  Учні (по черзі) кажуть основні тези уроку.

  •  Працювати ми з вами будемо в командах, ми зараз визначимо  з вами Лідерів, а вони наберуть свої команди, де ви вже разом визначитися з ролями в них: хто –  секретар, посередник,доповідач, та  визначитися з назвами.

Гра «Хто швидше?»

   

Учні сидять в залі на лаві. Щоб дізнатися, хто стане Лідером, треба першим відповісти на питання.

  •  Які міфи давніх народів відомі нашим сучасникам? (про виникнення чи створення світу)
  •  Чиї це слова: «,,,Кожен освічений європеєць повинен мати достатнє поняття про безсмертні твори величної давнини» (О. С. Пушкін)
  •  Що позначає слово «сакральний»? (священний)

Наступне  завдання: «Хто швидше розгадає анаграму,дізнається назву своєї групи?»

Я`ВЗДОРО(здоров’я)   ВАПОСТА(постава)   СТРІЙНА(настрій)    

Естафети:

  1.  Ведення м’яча ногою.
  2.  «Пінгвіни»
  3.  Стрибки зі скакалкою.
  4.  Ведення м’яча рукою.
  5.  Ведення м’яча гімнастичною палицею.

І. Дайте відповіді на питання:

1. Як називалась земля на початку свого існування? (Пагорб Бен-Бен)

2. Хто створив цей пагорб? (Атум)

3. Який бог був головним творцем за мемфіським  міфом? (Птах)

4. Ким йому доводився бог Артум? (Сином)

5. Чим міф відрізняється від казки? Заповніть таблицю.

Міф і казка

МІФ

КАЗКА

Спільне

  •  Прозові твори
  •  Тематика (розповідь про життя героїв)
  •  Приписування героям надлюдських можливостей
  •  Автор – народ
  •  Цінність для історії всього людства

Відмінне

  •  З’явився значно раніше
  •  Сприймається як правда, істина
  •  Пояснює створення світу, явища природи, закономірності дії стихії
  •  Герої – боги, богині, герої, титани
  •  Передавали у вигляді вистав,сценок без слів, за допомогою рухів, міміки
  •  Люди вірили у міфи, реальність подій та образів, боялися вимовляти імена богів
  •  З’явилася пізніше
  •  Сприймається як вигадка, неправда
  •  Навчає розрізняти добро і зло, боротися за щастя людей
  •   Люди, звірі, фантастичні істоти
  •  Розповідали, передавали з вуст в уста
  •  Створювалися фантазією людей для виховання та розваги

6. «Знайди відповідь»

Гея                                                       Дружина Кроноса

Уран                                                    одноокий

Ерінія                                                   дружина Зевса, богиня шлюбу

Кронос                                                 сторукий

Рея                                                        богиня помсти

Аїд                                                        титан, син Урана

Посейдон                                             бог підземного царства

Тіфон                                                    богиня Землі

Гера                                                       бог Неба

циклоп                                                   бог Моря

гекатонхейр                                           чудовисько з клубками змій замість ніг

Виконавши завдання, команда виконує вправи на поставу

ІІІ.  Вивчення нового матеріалу (елементи ведення м’яча)

– У чистому вигляді слов’янські міфи не збереглися.

Ранні відомості про східнослов’янську  міфологію беруть свій початок у літописних джерелах. «Повість минулих літ» розповідає, що князь Володимир Святославович  здійснив спробу 980 року створити загальнодержавний язичницький пантеон. У Києві на пагорбі поза межами княжого двору були поставлені ідоли богів Перуна, Хорса, Дажбога, Стрибога, Сімаргла і Мокоші. Головними божествами пантеону були громовержець Перун і Велес (Волос).

Введення християнства в слов’янських землях (з IX ст.) поклало кінець офіційному існуванню слов’янської міфології.

Завдання: прочитавши матеріал карточки команда виконує вправи для розвитку гнучкості.

На початку часу світ перебував у пітьмі. Та Всевишній явив Золоте Яйце, в якому знаходився Рід — Батько всього сущого.

Рід народив Любов — Ладу-матінку і, силою Любові зруйнувавши свою темницю, породив Всесвіт — безліч зіркових світів, а також наш земний світ.

Сонце вийшло тоді з обличчя Його.

Місяць світлий — з грудей Його.

Зірки часті — з очей Його.

Зорі ясні — з брів Його.

Ночі темні — з дум Його.

Вітри буйні — з подиху...

(«Книга Коляди»)

Так Рід породив усе, що ми бачимо навкруги,— все, що при Роді, все, що ми звемо Природою. Рід відділив світ видимий, тобто Яв, від світу невидимого, духовного — Нові. Рід відділив Правду від Кривди.

У колісниці вогняній Рід утвердив Грім гримлячий. Бог Сонця, що вийшов з обличчя Рода, був утверджений у золотій лодочці, а Місяць — у срібній. Рід випустив зі своїх вуст Дух Божий — птаха Матір Сва. Духом Божим Рід народив Сварога — Небесного Батька. Сварог закінчив створення світу. Він став хазяїном земного світу, владикою Божого Царства. Сварог утвердив 12 столпів, що підпирають небосхил.

Рід став Небесним Джерелом і породив води Великого Океану. З піни вод Океану з'явилася Світова Качечка, що породила багатьох богів-ясунів і демонів-дасунів. Рід народив Корову Земун і Козу Седунь, молоко яких розлилося і стало Молочним Шляхом. Потім він створив камінь Алатирь, яким він і став збивати збивати це молоко. З отриманого таким чином масла й була створена Мати Сира Земля.

ІІІ. Складіть і запишіть схему «Послідовності створення світу»

Хаос небо і земля – сонце, місяць, зірки – час – рослини – тварини – людина – її оселя тощо

ІV.  Кросворд

 1

 

 

 

 

 

 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 3

 

 

 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 6

 

 

 

 7

 

 

 

 

 

 

 

 8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 9

 

 

 

 

 

 

 

  1.  З її допомогою, щось передавати або роз’яснюють (міміка)
  2.  Міфи про походження тварин, рослин, гір і водоймищ… (Етіологічні)
  3.  Розповідь, що виникла в глибоку давнину (Міф)
  4.  Міфи, що пророкують «кінець світу», розповідають про загибель космічної гармонії (Есхатологічні)
  5.  Міфи, що відображають циклічні уявлення наших предків про життя природи і людини... (Календарні)
  6.  Герої міфів (Боги)
  7.  Міфи, що розповідають про життя героїв, які добувають або вперше створюють для людей різноманітні предмети культури (Героїчні)
  8.  Міфи, що розповідають про походження космосу в цілому і його частин. (Космогонічні)
  9.  Сфера розуміння людиною того, що відбувається (Світогляд)

V.  Творче завдання

  1.  Навчити друзів за допомогою рухів і міміки ранковій гімнастики
  2.   Навчити друзів за допомогою рухів і міміки  антистресову гімнастику
  3.  Навчити друзів за допомогою, рухів і міміки  вправам для роботи мозку

Підсумки уроку

Підсумуй прочитане (почуте)

  1.  Що таке міф?

А казка, яка прийшла з глибини віків

Б розповідь про уявлення давніх людей про богів, героїв та походження світу

В невеличкі оповідання пізнавального характеру з висновками

Г повчальні історії, які мають виховне значення

  1.  Першим прадавнім богом давніх єгиптян був

А  Брахма         Б Сварог       В Нун         Г Ра

  1.  Хто не входив до пантеону єгипетських богів?

А  Геб      Б Перун        В Шу        Г Тафнут

  1.  Хто з цих жінок – НЕ богиня?

А Єва        Б Нюйва       В Нут          Г Тафнут

  1.  Зітхання з чиїх вуст зробилося вітром?

А Шень        Б Адам       В Паньгу         Г Світовид

  1.  Хто виліпив із глини маленьку дівчинку?

А Бог        Б Ра          В Брахма         Г Нюйва

  1.  Установіть відповідність між характеристикою та персонажем, якому вона належить:

1 жив у Едемському саду                       А Ра

2 «оселився там, де встає сонце»          Б Даждьбог

3 розбив  сокирою яйце                         В Адам

4 з’явився з лотоса                                 Г Паньгу

                                                                Д Перун

  1.  У якому краї осів Перун?

А північ           Б південь            В схід              Г захід

  1.  Кого з богів Сварожич не брав у помічники?

А Світовида         Б Даждьбога        В Радигостя        Г Нуна

  1.   Яке боже ім’я дав Сварожич Праматері Землі?

А Припелага          Б Єва          В Лада           Г Мара

  1.  Домашнє завдання

Прочитати міфи Давньої Греції / с. 18 – 29

Написати власний міф про виникнення будь-якого природного явища й намалювати ілюстрацію до тексту міфу (за бажанням)

Доповнити таблицю «Уявлення про створення світу у різних народів»

Уявлення про створення світу у різних народів

Народ

Первісний стан

Першопредки,

деміурги-творці

Засоби і матеріали

1

Індія

Хаос - пітьма

Пітьма-води-Золоте Яйце-Прапредок Брахма

Розбив Яйце: верхня половина – Небо, нижня – Земля, між ними – повітряний простір, створив край світу, започаткував час

2

Китай

Хаос – куряче яйце

Першопредок Паньгу

Сокира. З яйця  - небо

  1.  Рахування пульсу на кінець уроку
  2.  Вправа «Градусник»

Мій настрій на кінець уроку


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

45888. Способы установки приспособлении на месте эксплуатации 87.32 KB
  Приспособления устанавливаются на столах элементах шпинделей и др. Чтобы быстро и точно установить на место эксплуатации на корпусе приспособления выполняются посадочные поверхности которые согласовываются с посадочным местом станка или другого места эксплуатации. Сравнительно легко обеспечивается точность расположения приспособления относительно оси шпинделя но при замене обработанной заготовки новой надо снимать приспособление со станка. 2Для установки в отверстие шпинделя на корпусе приспособления выполняется посадочная поверхность...
45889. Самоцентрирующие устройства 66.2 KB
  Самоцентрирующие устройства применяются для базирования отверстий и нар. В самоцентрирующих устройствах опорные поверхности подвижны и связаны между собой так что могут одновременно и с равным перемещением сближаться к оси устройства или удаляться от нее. По конструкции различают следующие самоцентрирующие зажимные устройства: призматические; плунжерные; цанговые; гидропластмассовые; мембранные; с тарельчатыми пружинами; 2х и 3х кулачковые патроны; рычажные.
45891. Базирование заготовки 20.76 KB
  Базирование заготовки основывается на правиле 6 точек: чтобы предать заготовке вполне определенное положение в приспособлении надо и достаточно иметь 6 опорных точек лишающих заготовку всех 6 степеней свободы. Больше 6 точек использовать не допустимо изза лишних опрных точек заготовку не удаётся установить в приспособлении или после закрепления положение при базировании нарушится. Количество опорных точек определяется условием выполнения операции и в первую очередь числом выдерживаемых на ней исходных параметров и схемой их расположения по...
45892. Приспособления для агрегатных станков и автоматических линий 28 KB
  Приспособления для агрегатных станков и автоматических линий В связи с широким внедрением в промышленность прогрессивного металлорежущего оборудования – станков с ЧПУ а также агрегатных станков и автоматических линий значительно возросли требования к технологической оснастке. Правильное решение вопросов оснащения станков с ЧПУ прогрессивными приспособлениями и другой оснасткой позволяет получить максимальный эффект от внедрения этих станков.
45893. Особенности конструкций приспособлений для сверлильных станков 27.63 KB
  Для устранения этого недостатка применяют многошпиндельные сверлильные головки. Головки могут быть специальными и универсальными. В крупносерийном и массовом производстве в основном применяются специальные многошпиндельные головки т. головки с неизменным расположением шпинделей.
45894. Система допусков и посадок для подшипников качения 14.37 KB
  Выбор посадок подшипников качения Весьма важным в обеспечении высокой работоспособности подшипников является выбор посадок колец подшипника с присоединяемыми поверхностями деталей изделия. Основными факторами определяющими выбор посадок являются: вид нагружения колец подшипника; величина нагрузки интенсивность нагружения; частота вращения; условия монтажа. Главным фактором при выборе посадок является вид нагружения наружного и внутреннего колец подшипника. Если Fr Fc то нагружение колец может быть местным или циркуляционным в...
45895. Допуски и посадки шлицевых соединений 47.67 KB
  Шлицевые соединения предназначены для передачи крутящих моментов в соединениях шкивов муфт зубчатых колес и других деталей с валами.Шлицевые соединения кроме передачи крутящих моментов осуществляют еще и центрирование сопрягаемых деталей. Шлицевые соединения могут передавать большие крутящие моменты чем шпоночные и имеют меньшие перекосы и смещения пазов и зубьев.В зависимости от профиля зубьев шлицевые соединения делят на соединения с прямобочным эвольвентным и треугольным профилем зубьев.
45896. Категории и виды стандартов. Стандарт. Стандартизация 17.75 KB
  Категории и виды стандартов Стандарты в РФ являются обязательными в пределах установленной сферы их действия и подразделяются на следующие категории: государственные стандарты – ГОСТ; отраслевые стандарты – ОСТ; республиканские стандарты союзных республик – РСТ; стандарты предприятий – СТП. Государственные стандарты обязательны к применению всеми предприятиями организациями и учреждениями во всех отраслях народного хозяйства. Государственные стандарты утверждает Государственный комитет по стандартам. Отраслевые стандарты обязательны...