57860

Характеристика класу Однодольні. Рослини родини Злакові

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета. Охарактеризувати рослини класу Однодольні продовжити формування в учнів навичок складання порівняльної характеристики спрямувати пізнавальну активність учнів на вивчення рослин родини Злакові зясувати їх практичне використання людиною.

Украинкский

2014-04-16

161 KB

16 чел.

              

Тема. Характеристика класу  Однодольні. Рослини родини Злакові

Мета. Охарактеризувати рослини класу Однодольні, продовжити формування в учнів навичок складання порівняльної характеристики, спрямувати пізнавальну активність учнів на вивчення рослин родини Злакові, з’ясувати їх практичне використання людиною. Удосконалювати вміння і навички роботи з додатковою літературою, формулювання висновків; виховувати уважність, спостережливість, наполегливість, самостійність.

Основні поняття. Клас Однодольні, родина Злакові, соломина, вузли, міжвузля, вставний ріст.

Обладнання. Таблиці «Покритонасінні. Однодольні. Родина Злакові», завдання для груп на картках; засоби мультимедіа.

Тип уроку. Засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

ІІ. Етап актуалізації опорних знань.

  1.  Вправа «Мозаїка». Робота в малих групах.
  •  Учні класу об’єднуються в групи по 4-5 чоловік і отримують однакові питання, але перелічені в різному порядку.

Завдання

1 група

  1.  Перелічіть особливості будови квітки родини Капустяні.
  2.  Який тип суцвіття у рослин родини Пасльонові?
  3.  Який плід мають рослини родини айстрові? Охарактеризуйте його особливості (сухий чи соковитий, однонасінний або багатонасінний, розкривний чи не розкривний)
  4.  Назвіть представників родини  Бобові.
  5.  Яке практичне значення мають рослини родини Розові?

2 група

  1.  Назвіть представників родини  Бобові.
  2.  Який плід мають рослини родини айстрові? Охарактеризуйте його особливості (сухий чи соковитий, однонасінний або багатонасінний, розкривний чи не розкривний)
  3.  Яке практичне значення мають рослини родини Розові?
  4.  Перелічіть особливості будови квітки родини Капустяні.
  5.  Який тип суцвіття у рослин родини Пасльонові?

3 група

  1.  Яке практичне значення мають рослини родини Розові?
  2.  Який плід мають рослини родини айстрові? Охарактеризуйте його особливості (сухий чи соковитий, однонасінний або багатонасінний, розкривний чи не розкривний)
  3.  Перелічіть особливості будови квітки родини Капустяні.
  4.  Який тип суцвіття у рослин родини Пасльонові?
  5.  Назвіть представників родини  Бобові.

4 група

  1.  Який плід мають рослини родини айстрові? Охарактеризуйте його особливості (сухий чи соковитий, однонасінний або багатонасінний, розкривний чи не розкривний)
  2.  Назвіть представників родини  Бобові.
  3.  Який тип суцвіття у рослин родини Пасльонові?
  4.  Яке практичне значення мають рослини родини Розові?
  5.  Перелічіть особливості будови квітки родини Капустяні.
  •  Учитель здійснює перевірку за планом: а) назва родини, будова квітки; б)тип суцвіття; в) тип плода;  г) представники родини;  ґ) практичне значення. Обговорення проходить мозаїчно: на кожну характерну ознаку родини відповідь дає один учень від кожної групи.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, оголошення теми і мети уроку.

  1.  Бесіда   
  •  Учитель проводить бесіду за характерними ознаками рослин класу Дводольні (тип кореневої системи, жилкування листків тощо).
  •  Слайд 1. Характерні ознаки рослин класу Дводольні

  До  відділу Покритонасінні належить іще один клас, назву якого ви дізнаєтеся, відповівши на запитання вікторини. Вікторина незвичайна: слова у ній записані у вигляді анаграми. Переставивши літери у правильному порядку, ви відгадаєте слово. За першими літерами відгаданих слів, прочитаємо назву класу, який сьогодні вивчатимемо.

  •  Слайд 2. Анаграма.

1. Сове – улюблена зернова культура коней      (овес)

2. Говуде – тип жилкування листків    (дугове)

3.Диканіг – лікарська рослина родини Айстрові   (нагідки)

4. Лаоме – поширена напівпаразитична рослина, оселяється на деревах (омела)                                                                                                         

5. Бриводо – речовина для підживлення рослин      (добриво)

6. Отсо – злісний бур'ян    (осот)

7. Ипал – дерево з духмяними квітами  (липа)

8. Ь

9. ШавиНан – учений, який відкрив подвійне запліднення у рослин (Навашин)                                                                              

10. Жасітрі – група паразитичних  грибів             (іржасті)

  •  Слайд 3. Тема уроку

Про характерні ознаки  класу Однодольні, представників ми дізнаємося на сьогоднішньому і наступних уроках. Серед рослин класу є багато важливих сільськогосподарських культур, які використовує людина. Ми розглянемо родину Злакові.

ІV. Сприйняття та засвоєння нового  матеріалу.

  1.  Розповідь учителя.  Характерні ознаки класу Однодольні.
  •  Слайд 4.

  •  Кількість сім’ядоль у зародку насінини – одна
  •  Коренева система – мичкувата
  •  Стебло - трав’янисте
  •  Листки – тільки прості
  •  Жилкування листків – паралельне і дугове
  •  Квітка - оцвітина проста (тільки віночок, або чашечка, або видозмінений віночок)
  1.  Робота з підручником. Характерні ознаки рослин родини Злакові (с. 164)
  2.  Поточне закріплення. Ознаки родини Злакові і представники
  •  Слайд 5. Ознаки родини Злакові і представники.

                Квітка – три квіткових луски, три тичинки, одна маточка

                Стебло – соломина

                Суцвіття – колос, волоть, початок (жіночі квітки у кукурудзи)

                Плід – зернівка

Представники

Зернові культури: пшениця, жито, овес, ячмінь, кукурудза, рис

Дикорослі: пирій, мишій, вівсюг, бамбук

  1.  Повідомлення учнів (випереджальне завдання). Різноманітність злакових, їх практичне значення.

                                           Уродженка Америки.

Батьківщина кукурудзи — Південна Америка, а в Європу її завіз Х. Колумб ще наприкінці ХV ст. Цінність кукурудзи відома: вона ж доброю кормовою культурою і сировиною для паперової промисловості (листя і стебла ідуть на виготовлення картону, паперу). Хімічний аналіз стебел показав, що вони містять 34 % целюлози, яка і є основою паперу.

У безлісих районах кукурудзу використовують як паливо, вона є сировиною для добування поташу. Використовують її і в хімічній промисловості.

Славиться кукурудза своїми лікувальними властивостями: стовпчики маточок (волоски на плодах) у вигляді екстракту, таблеток застосовують для лікування багатьох захворювань; вони містять вітамін К, який приймає участь у зсіданні крові.

                                                

Повір’я про бамбук

У Східній Бенгалії є Лушайська височина, серед жителів якої поширене  повір’я, що цвітіння бамбука провішує голод. Це явище сприймається як сигнал тривоги. Виявилося, що старе повір’я ґрунтується  на багатовіковому досвіді народу. Річ у тім, що бамбук, який поширюється зазвичай за допомогою паростків, раз на 30-50 років раптом зацвітає. Після цвітіння бамбукові насадження гинуть, скидаючи  на землю п насіння, схоже на маленькі грушки. Вони улюблена пожива пацюків. Знищивши насіння, пацюки швидко розмножуються й накидаються на все їстівне, поки зовсім не спустошать усе довкола.

  •  Учні можуть підготувати доповіді і про інші злакові рослини.

V. Етап рефлексії.

  1.  Технологія «Діаграма Ейлера-Вена». Складання порівняльної характеристики класів Дводольні і Однодольні.
  •  Слайд 6

                            

                           Дводольні                                         Однодольні

                               дві                    1.Зародок                  одна             

                          сім’ядолі                 насінини            сім’ядоля

                                                      2.Коренева                                              

                         стрижнева             система                  мичкувата  

                        трав’янисте,         3.Стебло                 трав'янисте

                       дерев'янисте  

                     прості і складні       4.Листки                тільки прості

                          сітчасте             5.Жилкування          дугове і

                                                                                        паралельне

                            подвійна              6.Квітка                  проста

                           оцвітина                                                оцвітина

  1.  Технологія «Сенкан» (теми: «Однодольні», «Злакові», «Пшениця» тощо.)

VІ. Підсумковий етап.

  1.  Презентація кращих сенканів

Наприклад:

Злакові

Однодольні рослини

Накопичують, культивуються, харчують

Характерний  вид стебла – соломина

Покритонасінні

Пшениця

Тверда, м’яка

Годує, колоситься,  смакує

Виготовляють хлібобулочні вироби, вареники

Культура

  1.  Оцінювання роботи учнів на уроці.

VІІ. Домашнє завдання.

  1.  Опрацювати матеріал § 41(Ільченко В.Р. та інші. Біологія: Підруч.  для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл./В.Р. Ільченко, Л.М. Рибалко, Т.О. Півень. – Полтава. Довкілля-К, 2007).
  2.  За бажанням підготувати доповіді про рослини родин Лілійні, Цибулеві,

підібрати легенди, казки про ці рослини.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

30597. Журналистское творчество в наши дни 19.53 KB
  Журналистское творчество в наши дни. Творчество в журналистике имеет личностный аспект и предполагает наличие способностей благодаря которым создается текст отличающийся новизной оригинальностью уникальностью.Журналистское творчество существует в ряду других видов творчества.Жизнь есть творчество а потому и история есть творчество.
30598. Ремесло, мастерство и тв-во в ж-ке 39.5 KB
  Функции этой среды: критическая оценка предлагаемых или используемых журналистом способов и приемов деятельности селективная отбор приемов и способов деятельности жта для последующего закрепления в коллективной памяти программирующая определение возможных способов и путей деятельности жта в реальной ситуации Ремесло по главе книги Яна Парандовского Алхимия слова Тайны ремесла: по мнению автора единственная настоящая школа обучения молодых писателей поэтики Аристотель Буало а также стилистики и школы риторики у...
30599. Ремесло, мастерство, творчество в журналистике 19.08 KB
  Твво СМ вопрос7Ремесло по главе книги Яна Парандовского Алхимия слова Тайны ремесла: по мнению автора единственная настоящая школа обучения молодых писателей поэтики Аристотель Буало а также стилистики и школы риторики у древних. Главная задача в воспитании писателя овладение наукой о слове познание и осмысление языка на котором он призван творить: знание о языке его богатствах законах знание поэтических тропов и фигур анализ силы воздействия стилистических приемовМЕТАФОРА выручает словотворчество без нее происходило...
30600. Особенности журналистского труда 18.25 KB
  Комплексный характер труда журналистаВ труде журналиста различаются несколько видов деятельности. Публицистическая деятельность умение писать один из основных критериев профессионального мастерства журналиста и всего лишь один из компонентов его труда. Редактирование материалов для очередного номера газеты или журнала занимает основную часть рабочего времени журналиста.Важное значение имеет и организаторская деятельность журналиста.
30601. Профессиограмма в журналистике 26 KB
  Профессиограмма в журналистике Профессиограмма подробное описание должностных обязанностей на конкретном рабочем месте и описание рабочих качеств сотрудника необходимых для выполнения этих обязанностей. Я так думаю что профессиограмма в журке означает то что под определенные требования подбирают подходящего журналиста. Профессиограмма помогает подобрать точно персонал а персонал сразу знает чего от него требуется.
30602. Особенности журналистского творчества 40.5 KB
  Функции этой среды: критическая оценка предлагаемых или используемых журналистом способов и приемов деятельности селективная отбор приемов и способов деятельности...
30603. Дневник как тип творчества 13.09 KB
  НО вообщето это нечто большее чем механические записи. Записи в личном дневнике могут пригодиться лет этак через несколько. НО на страницах Комсомолки а затем отдельными книгами вышли его дневниковые записи которые вызвали интерес у читателей.
30604. Этические нормы в журналистском творчестве 23.58 KB
  Этические нормы в журналистском творчестве. Журналист и адресат информации. Отношения журналиста с адресатом информации а вернее отношение к адресату регламентируется следующими нормами: Первейшая задача журналиста гарантировать людям получение правдивой и достоверной информации посредством честного отражения объективной реальности. Журналист излагает факты добросовестно сохраняя их подлинный смысл вскрывая важнейшие связи и не допуская искажений.
30605. Объектно-ориентированное программирование С.А. Литвинова 429.5 KB
  Курсовая работа студента – заключительный этап изучения определенной дисциплины. Цель работы – систематизация и закрепление теоретических знаний, полученных за время обучения, а также приобретение и закрепление навыков самостоятельной работы. Работа, как правило, основывается на обобщении изученного студентом теоретического материала