57863

Географічне середовище як сфера взаємодії суспільства і природи. Природокористування. Ресурсозабезпеченість

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: розглянути географічне середовище як сферу взаємодії суспільства і природи сформувати поняття ресурсозабезпеченість природокористування; розвивати економічне мислення уміння аналізувати ступені впливу людини на природу...

Украинкский

2014-04-16

37.5 KB

20 чел.

Ладанська гімназія Прилуцької районної ради

Чернігівської області

План-конспект уроку з географії у 10 класі

на тему:

Географічне середовище як сфера взаємодії суспільства і природи. Природокористування. Ресурсозабезпеченість.

Підготувала

вчитель географії

Кондратенко О.І.

2013 р.

Мета: розглянути географічне середовище як сферу взаємодії суспільства і природи, сформувати поняття «ресурсозабезпеченість», «природокористування»; розвивати економічне мислення, уміння аналізувати ступені впливу людини на природу; виховувати бережне ставлення до природи.

Обладнання: політична карта світу, учнівська презентація «Забруднення навколишнього середовища», анімація «Техногенні катастрофи», комп’ютер, мультимедійний проектор, атласи, підручники.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності і чуттєвого досвіду учнів

1.Підведення підсумків контрольної роботи

2.Оголошення теми та завдань нової теми

3.Мета вивчення теми

4.Практичні роботи нової теми

5.Основна література

6. Оголошення теми та мети уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів

Бесіда:

1.Як ви розумієте поняття «природні умови» та «природні ресурси»?

2.Який вплив людини на природу? Наведіть приклади.

3.На прикладі України покажіть вплив природних умов на життя і господарську діяльність людей.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Міні-лекція вчителя

Географічне середовище – це частина земної природи, з якою людське суспільство взаємодіє в своєму житті і виробничій діяльності.

      

Бесіда: залежність людини від географічного середовища, вплив людини на географічне середовище.

Робота з підручником (с. 65, аналіз схеми 26)

Види природних ресурсів (розповідь з елементами бесіди):

1) Мінеральні (паливні, рудні, нерудні)

2) Енергетичні (припливи-відпливи, хвилі, сонце, вітер, внутрішнє тепло Землі)

3) Водні

4) Земельні

5) Біологічні

6) Кліматичні

7) Рекреаційні (природні. культурно-історичні)

8) Ресурси світового океану (біологічні, мінеральні, енергетичні0

 - Бесіда: які природні ресурси можна віднести до вичерпних, а які до невичерпних?             

Класифікація природних ресурсів за вичерпністю

( аналіз схеми 27 підручника)

І. Вичерпні

     а) Відновні  (біологічні, рекреаційні)

     б) Відносно відновні (земельні)

     б) Невідновні (мінеральні, біологічні – знищені види)

ІІ . Невичерпні

     а) Відносно невичерпні (водні, атмосферне повітря)

     б) Дійсно невичерпні (енергетичні, агрокліматичні)

Пояснення: природокористування – це сукупність заходів, які використовує суспільство з метою вивчення, охорони, використання і перетворення навколишнього середовища.

                                       Природокористування

                                       

                  Раціональне                                      Нераціональне                            

6. Інтерактивна вправа «Гаряче крісло» (учні по черзі сідають на стілець і

наводять приклади раціонального та нераціонального природокористування: глобальне потепління. озонові діри, екологічна проблема Аральського моря, забруднення океану нафтою, вирубування екваторіальних лісів…)

7. Випереджаюче завдання: повідомлення та реферати  учнів про раціональне та нераціональне природокористування

8. Випереджаюче завдання: перегляд учнівської презентації «Забруднення навколишнього середовища»

9. Пояснення: ресурсозабезпеченість – це співвідношення між величиною природних ресурсів і темпами їх використання. Ресурсозабезпеченість може виражатися двома способами% кількістю років, на які вистачить певного ресурсу при збереженні темпів його використання, або запасами цього ресурсу на душу населення даної території.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

  1.  Інтерактивна вправа «Займи позицію»
  •  Чи завжди великі за площею країни, які забезпечені  великим природно-ресурсним потенціалом, мають високий економічний розвиток? Наведіть приклади.

  1.  Перегляд анімації «Техногенні катастрофи»

V. Домашнє завдання: прочитати параграф 10 підручника, підготувати повідомлення, реферати, презентації на тему «Географія світових  природних ресурсів»


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

39822. Возведение производственного здания 2.01 MB
  Целями данного дипломного проекта являются: обоснование объемнопланировочных и конструктивных решений здания в архитектурностроительной части проекта; конструирование и расчет монолитного железобетонного перекрытия главных и второстепенных монолитных железобетонных балок; разработка технологических карт на сложные виды работ а именномонолитные работы кирпичная кладка и работы по устройству кровли здания; разработка календарного плана строительства здания на основе расчета нескольких вариантов организации строительства их сравнения...
39823. Проектирование фотоотдела при дизайн-студии 381.39 KB
  Установление режима работы предприятия Для определение производственной программы предприятия по определенному формату определенного вида услуг по следующей формуле рассчитывается объем работ: 9 где Оф объем работ по определенному формату определенного вида услуг руб. Цз цена одного заказа по определенному формату определенного вида услуг руб. Отсюда: Объем работ для заказов художественной фотосъемки на формате...
39824. ОСНОВЫ ТЕХНОЛОГИИ МАШИНОСТРОЕНИЯ 7.55 MB
  Основные факторы влияющие на точность обработки. Этапы обеспечения точности обработки. Пути снижения влияния погрешностей установок на точность обработки 46 3.РАСЧЕТНОАНАЛИТИЧЕСКИЙ МЕТОД ОБЕСПЕЧЕНИЯ ТОЧНОСТИ ОБРАБОТКИ ДЕТАЛЕЙ.
39826. Знакомство с системой трехмерного твердотельного моделирования КОМПАС-3D LT 4.89 MB
  Все операции и команды твердотельного моделирования в окне системы объединены в группы что существенно облегчает выбор необходимого варианта тем более что они представлены в виде кнопоккоманд. Какие команды вам известны Подчеркните новые команды. Команда Кнопка Команды меню Горячие клавиши Переместить панель управления Создать новый документ ФайлСоздать CtrlN Открыть документ ФайлОткрыть CtrlO лат. Первая настройка системы Для настройки системы используются команды меню Сервис рис.
39827. Знакомство с операциями твердотельного моделирования: операция Выдавливание 5.16 MB
  Можно щелкнуть кнопку списка Создать на панели управления Стандартная и выбрать Деталь.3 а или нажмите кнопку − Эскиз на панели Текущее состояние рис. Выбор команды Эскиз на панели Текущее состояние. Он указывает на существование расширенной панели команд.
39828. Знакомство с операциями твердотельного моделирования: операция Вращение 2.49 MB
  Вращение линии любой формы вокруг оси создает тело вращения. Такие линии называются образующими а тела полученные в результате вращения их вокруг оси называются телами вращения. Создание трехмерной модели тела вращения с образующей в виде отрезка В данном задании необходимо создать тело вращения у которого образующей будет отрезок. Эскиз Отрезок образующая тела вращения Итак мы построили образующую тела вращения.
39829. Приемы использования операции копирование 1.75 MB
  Кроме этого имеется специальная операция РедакторКопияУказанием По кривой По окружности По сетке По концентрической сетке. Радиус окружности 3 мм: выберите на панели Геометрия инструмент Окружность; на Панели свойств выбранной команды установите необходимый стиль линии Основная отключите отрисовку осей симметрии кнопка переключателя Оси; привяжитесь к началу координат точка 0; 0 комбинацией клавиш Ctrl 0 и нажмите Enter возможно дважды Следите за информацией в строке сообщений и состоянием индикатора слева от поля...
39830. Ломаные линии и сплайновые кривые. Кривая Безье, NURBS-кривая 1.95 MB
  Изучение приемов работы с ломаными линиями и сплайновыми кривыми: кривая Безье, NURBS-кривая. Редактирование сплайновых кривых. Способы создания скульптурных поверхностей.