57866

Механічний рух населення України. Сальдо міграції

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: розкрити поняття міграція сальдо міграції сформувати знання про види значення та наслідки механічного переміщення українців окреслити основні тенденції та напрямки міграцій населення України...

Украинкский

2014-04-16

233.5 KB

14 чел.

Урок /5 до розділу «Населення України» з курсу «Соціально-економічна географія України», 9 клас

Тема уроку: Механічний рух населення України. Сальдо міграції

Мета уроку: розкрити поняття «міграція», «сальдо міграції», сформувати знання про види, значення та наслідки механічного переміщення українців, окреслити основні тенденції та напрямки міграцій населення України;

– продовжувати виховання особистості, яка усвідомлює свої  права та права інших людей; формувати соціальні та інформаційні компетентності, сприяти розширенню географічного світогляду, підростаючого покоління; сприяти формуванню відповідального ставлення щодо вибору життєвого шляху дев’ятикласниками; усвідомленню необхідності інтернаціоналізації економіки України, в сучасних умовах, шляхом залучення її громадян до легальної, регульованої міграції;

– створювати умови для самореалізації учнів; продовжувати розвивати логічне та аналітичне мислення; сприяти закріпленню умінь школярів щодо роботи з пакетом «Microsoft Office», аналізу та систематизації статистичних даних, узагальнення та обґрунтування; стимулювати формування умінь щодо складання закритих і відкритих питань анкет, проводити прості соціологічні опитування, та моделювати психологічно-соціальний портрет.

Тип уроку: комбінований.

Форма проведення: спільне засідання громадських експертів Інституту соціального розвитку України

Рекомендовані освітні технології: коопераційні, інтерактивні, проектні, ІКТ

Заплановані методи та прийоми: кооперативні групи, елементи рольової гри, проблемні питання, евристична бесіда, створення колективного міні-проекту, робота з картою, статистичними матеріалами, анкетування, «хвилина слави», мозковий штурм

Міжпредметні зв’язки: економіка, алгебра, правознавство, історія, література,музика

Обладнання: мультимедійний проектор, екран, тематична презентація до уроку, аркуші А3 для роботи чотири кооперативних груп, бланки конспектів уроку для учнів, питальники анкети, музичні уривки з теми, маркери, скетч, політична карта світу та адміністративно-територіальна карта України, контурні карти.

Випереджувальні індивідуальні завдання учням: 1) написати есе до шкільної газети про переміщення українського населення в різні історичні періоди» (Microsoft Publisher);

2) опрацювати статистичні показники Криворізького міського центру зайнятості щодо трудових іммігрантів на території міста засобами Microsoft Office Excel;

3) підготувати міні-проект «Ризики нелегальної міграції» та презентувати засобами Microsoft PowerPoint;

4) провести соціологічне експрес-дослідження «Ставлення школярів до міграції в Україні» та презентувати його результати.

Використані джерела інформації:

  •  Конституція України;
  •  Конвенція прав людини;
  •  Пашков М., Чалый В. Украина и расширение ЕС: проблемы, последствия, перспективы. - Украинский центр экономических и политических исследований имени Александра Разумкова, - 2004;
  •  Прибыткова И. Трудовые мигранты в социальной иерархии украинского общества: статусные позиции, ценности, жизненные стратегии, стиль и образ жизни // Социология: теория, методы, маркетинг. – 2003. – №2.
  •  http://iom.org.ua/pdf/Facts&Figures_b5_ua_f.pdf 
  •  http://www.demoscope.ru/weekly/2005/0223/analit06.php

ХІД УРОКУ:

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Доброго дня! Вітаю Вас, наполегливих, активних, небайдужих знавців географії. Саме так Вас представила мені Ваша класна матуся Людмила Вікторівна, тож, дозвольте і мені відрекомендуватись: Ірина Вадимівна, вчитель географії маленької, але затишної і привітної 44 школи.

Сьогодні ми проводимо урок разом з Вами в присутності експертів-кращих вчителів географії району, впевнена наша перша спроба буде вдалою.Для плідності роботи ви вже об’єднались у групи, кожний з Вас має друковану основу конспекту сьогоднішнього уроку, поставте дату та підпишіть його, зверніть увагу, у правому куточку міститься «Географічний словничок» до якого ви заносите нові терміни, визначення яких треба буде виписати і вивчити вдома.

Час – це гроші, тому не будемо його гаяти і починаємо наш спільний урок.

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА УМІНЬ

  1.  Від чого залежить природний приріст населення?
  2.  В яких одиницях вимірюється природний приріст населення?
  3.  Демографічна проблемна задача.

МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Дивно, а за даними Державного комітету статистики, навіть при таких відносно низьких показниках природного приросту, чисельність населення України на той час склала – 52 млн. чол. Поясніть такий парадокс.

Отже, на чисельність населення впливає ще й міграція

Міграція населення (механічний рух) - переміщення людей між різними населеними пунктам, регіонами, державами (С. 40 ваших підручників).

Користуючись підручником, визначте на які види класифікують міграції за напрямками? Населення може як в’їхати, так і виїхати за межі країни. Відповідно, зовнішні міграції стосовно держави, зокрема України, поділяються на імміграцію та еміграцію.

За описом визначте вид зовнішньої міграції для України:

  •  Дружина українка переїжджає до чоловіка у Канаду.
  •  Випускник КЖЛ 2006 року поїхав на навчання у Польщу.
  •  Житель Кенії приїхав на заробітки до України.
  •  На свою історичну Батьківщину з України повернулась єврейська родина.
  •  У 80-х роках на свої етнічні землі на територію Кримського півострова повернулись кримські татари (рееміграція).
  •  А що більше впливає на зміну чисельності населення в країні еміграція чи імміграція?

Насправді, саме різниця між кількістю іммігрантів та емігрантів дає нам інформацію про вплив міграції на зміни чисельності населення країни, формуючи показник СМ.

СМ = І-Е – вимірюється у тисячах жителів, тоді як коефіцієнт сальдо міграції – в %0.

Чи може бути СМ від’ємним числом? В якому випадку?

Проаналізуйте зміни СМ в Україні за 60-річний період. До чого це може призвести у подальшому?

У 2012 р. Україна посіла п'яте місце в світі за кількістю емігрантів. Близько 7 млн. громадян України працює за кордоном – це майже 15% населення.

І як показало наше експрес-анкетування проведе перед уроком, більшість з Вас замислюється над виїздом, з тих або інших причин, з України (РЕЗУЛЬТАТИ АНКЕТИ № 1).

Таким чином, сучасний стан міграційних процесів в Україні становить загрозу для нашої держави і потребує оновлення у сфері міграційної політики України, яка б максимально відповідала національним інтересам.

Тому, з метою розробки нової ефективної моделі державної міграційної політики України, сьогодні тут зібрались громадські експерти Інституту соціального розвитку: присутні і експерти-демографи, і географи, і соціологи, і економісти. Спробуємо розібратись із причинами та можливими наслідками міграційних процесів для нас і нашої держави, у цілому.

Для цього кожна експертна група отримує завдання, пам’ятайте, проблема нагальна, рішень потребує швидких, тому кожне об’єднання працюють всі разом, в декілька рук.

Завдання громадським експертам. І. СОЦІОЛОГИ - Складіть якомога повніший перелік причин, які спонукають українців мігрувати.

ІІ. ГЕОГРАФИ – Проаналізуйте статистичні дані Держкомстату України та визначте основні напрямки внутрішніх та зовнішніх міграцій українців. Спробуйте пояснити причини та спрогнозувати наслідки такого переміщення населення.

ІІІ. ЕКОНОМІСТИ – поміркуйте і визначте ключові наслідки сучасної міграції для держави та її громадян (як еміграції самих українців, так і імміграції до України громадян інших держав).

Так як проблема міграцій українців комплексна, то і розгляд її повинен бути спільним: результати роботи кожна експертна група стислими записами вносить у спільний проект рішення!!! А я за потребою консультуватиму Вас і найактивнішим експертам видавати щасливі жетони.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ РОБОТИ ЕКСПЕРТІВ та ЇЇ АНАЛІЗ:

І. СОЦІОЛОГИ – Причини міграцій.

Отже, згрупуємо мотиви і за причинами міграції бувають:

  •  соціально-економічні,
  •  екологічні,
  •  політичні,
  •  релігійні тощо.

За результатами нашого експрес анкетування головні причини, які б Вас спонукали емігрувати (РЕЗУЛЬТАТИ АНКЕТИ №2).

Окрім причин, які ще суттєві відмінності можна виділити між міграцією жителів околиць Чорнобильської АЕС у 1986 році та переміщення населення за межі Кривого Рогу у той же час?

Таким чином, за способом реалізації міграції бувають:

  •  добровільні,
  •  вимушені,
  •  примусові (наприклад, депортація у Радянському Союзі за часів Сталіна).

За тривалістю:

  •  постійні,
  •  тимчасові. Які причини? (сезонні, маятникові).

ІІ. ГЕОГРАФИ – з яких областей України найчастіше виїжджають, до яких областей спрямовані міграційні потоки?)

Навіть у роботі експертної групи має бути хвилинка відпочинку, а у нас музична пауза – визначте за музичним фрагментом вид міграції.

Чи справді ми з Вами готові мігрувати до Гандурасу? Чому ж?

Так, рибка шукає, де глибше, а людина де краще!

За результатами анкетування яким же Ви віддавали перевагу країнам (РЕЗУЛЬТАТИ АКЕТИ №3).

Закінчує презентацію своєї роботи ІІ об’єднання експертів: основні напрямки зовнішніх міграцій України (картографічна хвилинка).

Ми побачили, що існують міграції як з України, так і в Україну. Які ж наслідки вони мають для нашої держави і для кожного з нас, окремо. Надаю слово експертам-економістам.

ІІІ. ЕКОНОМІСТИ – Наслідки: соціальні, економічні, демографічні та ін.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КОЛЕКТИВНОГО ПРОЕКТУ ПРОГНОЗУ

Міграції як і будь яке явище має свої позитивні та негативні наслідки, не проблемне саме явище міграція, а відсутність ефективного міграційного законодавства та міграційної політики уряду, яка б максимізувала позитивні впливи міграції та мінімізувала негативні її наслідки.

СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ

  1.  Варто звернути увагу і на ризики, які чекають на наших як легальних, так і нелегальних мігрантів, адже за науковим терміном «міграції» стоять людські долі і звичайні українці: як ми з вами. Тож, давайте підсумуємо все, що ви розглядали раніше і сьогодні з теми «Населення України» і змоделюємо узагальнений образ – психологічно-соціальний портрет сучасного мігранта – українця.
  2.  «Україна в обличчях»: за реальними історіями з життя визначте вид міграцій (Наприклад, Т.Г. Шевченко, Злата Огнєвич, Квітка Цисик та ін).
  3.  Експрес-тест

ОЦІНЮВАННЯ РОБОТИ УЧНІВ та ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Власна оцінка діяльності

Колективна оцінка кооперативної діяльності

С.р. «Україна в обличчях

Середній бал

Додаткові бали вчителя за роботу

Загальна оцінка за урок

На останок, дайте відповідь на питання (РЕЗУЛЬТАТИ АНКЕТИ № 4): чи потрібна Україні міграція?

Повторне голосування свідчить, що Ви замислились над явищем міграції, почали формувати свою власну думку щодо нього. Вже скоро прийде час – здійснювати кожному з Вас свій вибір, вирішувати чи залишитись у рідному Кривому Розі, в Україні, загалом, Хай ваш вибір буде вдалим і принесе Вам успіх. І, пам’ятайте народну приказку: «добре там, де нас немає» і, як заповідав наш Кобзар, чужого научайтесь й свого не цурайтесь!

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

  1.  

Опрацювати текст підручника §5 (С. 40-42), опрацювати конспект уроку. Письмово відповісти на запитання № 3-4 у кінці параграфу (С.44).

  1.  

На к/к України нанести області – донори та реципієнти, на к/к світу напрямки зовнішніх міграцій України.

  1.  Інтеграційні завдання. Вирішити задачу № 1. Розрахуйте чисельність населення в країні І а кінець року, якщо на початок року в ній проживало 47 млн 320 тис чол., коефіцієнт народжуваності склав 9 0/00, а смертність протягом року – 212 тис. чол., вїхало до країни 2 % населення, а виїхало з країни у два рази більше громадян.
  2.  «Творча майстерня». Завдання за вибором:
  •  Запропонуйте шляхи поліпшення привабливості України як країни – реципієнта для трудових мігрантів.
  •  Окресліть напрямки сучасної міграційної політики України. Надайте рекомендації та приклади заходів щодо поліпшення сучасної міграційної політики України.
  1.  Тематика рефератів та повідомлень до теми:
  2.  Жінки в міжнародній трудовій міграції
  3.  Методи державного регулювання зовнішньої трудової міграції українців.
  4.  Демографічні і соціально-економічні проблеми розвинених країн ЄС у зростаючому потоці трудових мігрантів з менш розвинених країн.
  5.  Напрямки основних потоків  мігрантів.
  6.  «Улюблені» сфери зайнятості українців – мігрантів в країнах ЄС.
  7.  Трудова міграція як приплив капіталу.
  8.  способи і шляхи легальної міграції.
  9.  Причини та проблеми нерегульованості трудової міграції та шляхи їх вирішення.

Випереджувальне завдання: Окресліть особливості життя українців у США і Канаді та Росії і Білорусі.

ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ ДО ТЕМИ:

http://www.eatlas.ru

http://www.krugosvet.ru/cMenu/04_00.htm

http://www.mirkart.ru

http://www.nationalgeographic.com/photography/

http://rgo.ru/


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

69839. МЕТОДИКА ПРЕПОДАВАНИЯ АДМИНИСТРАТИВНОГО ПРАВА 67.5 KB
  Бельский первым среди современных ученых-административистов предпринял весьма важную попытку проанализировать историю административного права показать истоки российской административно-правовой науки. Его книга Феноменология административного права заслуживает самых лестных отзывов.
69841. Методическая работа преподавателя при подготовке к учебному занятию 54 KB
  Правильно отобрать материал разбить его на темы и занятия определить содержание каждого занятия наконец выбрать оптимальное чередование информационных и репродуктивных форм учебных занятий все это большой труд требующий не только отличного знания предмета но и не малого творчества.
69842. Формування цінової політики ПАТ «ЦГЗК» 10.05 MB
  Метою роботи є розкриття теоретичних основ формування цінової політики, узагальнення практичного досвіду ПАТ «ЦГЗК» і розробка рекомендацій щодо оптимізації ціноутворення на підприємстві.
69843. СОВЕТСКАЯ ПОБЕДА В МОЛДАВСКОЙ “ИСТОРИИ РУМЫН” 23.5 KB
  Кишиневские авторы трудов по истории румын сокрушаются о том что Ион Антонеску не успел капитулировать перед англо-американскими войсками чтобы предотвратить советизацию страны что он до самого последнего момента вел консультации с американцами и англичанами и верил...
69844. ПАБЛИК РИЛЕЙШНЗ В МУЛЬТИКУЛЬТУРНОЙ СРЕДЕ 47 KB
  Факторы актуализации мультинациональных деловых коммуникаций Мультинациональные деловые коммуникации становятся все более значимой сферой в деловой среде. Уровни деловой культуры: национальный региональный глобальный Известно что по критерию границ или масштабов операций...
69846. ФИЗИЧЕСКАЯ КУЛЬТУРА: УЧЕБНО-МЕТОДИЧЕСКИЙ КОМПЛЕКС 2.09 MB
  Физическая культура направлена на поддержание здоровья, развитие физических способностей студента и использование их в соответствии с потребностями общественной жизни. В своей основе физическая культура имеет целесообразную двигательную деятельность в форме физических упражнений, позволяющих...
69847. Основы безопасности жизнедеятельности 64.88 KB
  Принцип гуманизации труда освобождение человека от выполнения механических стереотипных тяжелых и опасных видов труда для выполнения творческих действий. Принцип нормирования заключается в установлении таких параметров соблюдение которых обеспечивает защиту человека от соответствующих...