57871

Прилагателно име. Граматически особенности. Правопис и употреба

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Ход на урока: Днес на нашия урок присъстват гости от цяла Запорожка област но нашата работа ще протече както и друг път. Проверка на домашната работа и поставяне на темата: В. Ето ви образец за домашната работа...

Другие языки

2014-04-16

3 MB

0 чел.

Урок по български език в 8 клас

Украинско-български многопрофилен лицей-гр.Приморск

Учител: Матвиенко Н.В.

Тема: Прилагателно име. Граматически особенности. Правопис и употреба.

Вид на урока: обобщителен

Цели:

1.Образователни:

1.1. Автоматизиране на уменията за употреба на прилагателните имена в устната и писмената реч;

1.2. Прилагане на знанията за правопис на прилагателните имена:

1.2.1. Двойно -нн-;

1.2.2. Непостоянно Ъ в краесловието;

1.3. Усъвършенстване на правоговорните умения

1.4. Обогатяване на лексикалния запас на учениците, запознаване с фразеологичното богатство на българския език

2.Възпитателни:

  1.  Да възпита любов към родния език
    1.  Да се утвърдят ценностите на българския характер

Методи: беседа, разказ, работа в екип, работа по групи, интерактивни игри

Форми: презентация, драматизация, самостоятелна работа в електронен вариант

 

Ход на урока:

1.Въведение-организационна част

Поздрав.

Представяне на гостите.

Днес на нашия урок присъстват гости от цяла Запорожка област, но нашата работа ще протече както и друг път. Моля ви да бъдете съсредоточени и спокойни, за да покажем най-доброто, на което сме способни по български език, колко добре сме усвоили изучените теми.

2. Преход:

В.: - Коя дата е днес?

О.: - 1 април

В.: - С какво е известна тази дата в нашия календар?

О.:

Навсякъде по света празнуват първи април. Денят на смеха в различните страни носи свой национален колорит и специфичен хумор, присъщ за всяка страна.

Казват, че усмивката и хуморът вървят ръка за ръка с всички човешки емоции: любов и разочарование, радост и тъга.

В Деня на хумора и шегата на почит са остроумните, досетливите и веселите.

На този ден задължително си спомняме за Хитър Петър.

3.Проверка на домашната работа и поставяне на темата:

В.: - От кои приказки вие познавате Хитър Петър?

О.: - «Уважение на дрехите», «Търговецът», «Малка е попоказалката»…

В.: - С какви качества се отличава Хитър Петър? Какъв е той по характер?

О.: - Умен, находчив, смел, досетлив, остроумен, справедлив, здравомислещ, разсъдителен, шегаджия, справедлив, весел, принципиален, мъдър…

В.: - С какви части на речта характеризирахте Хитър Петър?

О.: - С прилагателни имена.

Поставяне на темата:

Този час ще припомним граматическите признаци на прилагателните имена.

Отворете тетрадките.Запишете днешната дата и темата на нашия урок:

Първи април

Прилагателно име. Граматически особенности. Правопис и употреба.

В.: - Как в текстовете на приказките народният разказвач е изразил мъдростта на Хитър Петър?

О.:

В.: - Какви изрази използва Хитър Петър в разговора с племенника си?

О.: - Пословици,поговорки:

  •  «Хората по дрехите посрещат, а по ума изпращат!»
  •  «На добрите хора парите са добри слуги, а на лошите - лоши господари»
  •  « Парите могат на ум да те научат, но често ума на човека вземат»

Научете тези пословици наизуст.В тетрадките запишете съответните пословици и поговорки на руски и украински език.

Ето ви образец за домашната работа:

Мъдростта на народа ни по света

Пословица на български език

Смислов еквивалент на руски език

Смислов еквивалент на украински език

●Каквото надробиш, това ще сърбаш.

●Каково накрошишь, таково и расхлебаешь.

●Накрошил, так и выхлебай!

●Что накрошишь, то и выхлебаешь.

●Поспішили-людей насмішили;

●Не спитавши броду,не лізь у воду.

●Каквото повикало, такова се обадило.

●Как аукнется, так и откликнется.

●Як стукне, так і грюкне.

●Як гукнеш, так і відгукнеться.

●Який голос, такий і відголос.

●Який «добридень», та-ке й «доброго здоро в’я ».

●Хто людей не поважає, сам поваги не має.

●Який харч, така й робота.

●Каквото посееш, това ще пожънеш

●Что посеешь, то и пожнёшь

●Як дбаєш, так і маєш.

●Що посієш, те й пожнеш.

●Де господар не ходить, там нивка не родить.

●Посієш недбало- збереш мало.

●Хто як постеле, так і виспиться.

●Як заробив, так і відбудеш срок.

●Хто товче, той хліб пече.

С тази домашна работа ние ще продължим нашата изследователска работа, която вече има традиции в нашия лицей. Ето сборника „Българските пословици по света”, издаден от Държавната агенция за българите в чужбина, в който са включени и преводите на наши ученици.

-Препишете от дъската думите, характеризиращи Хитър Петър.

Умен,находчив,смел,досетлив,остроумен,справедлив,здравомислещ,разсъдителен,шегаджия,

справедлив,весел,принципиален,мъдър.

-Запишете синоними на тези прилагателни имена

Умен - мъдър, разумен

Находчив - изобретателен

Смел - храбър

Досетлив - съобразителен

Остроумен- умен, проницателен

Справедлив - правдив, честен, почтен, безпристрастен

Здравомислещ - съзнателен, разсъдлив, разумен,

Разсъдителен - благоразумен, мъдър, далновиден

Шегаджия - подигравач, майтапчия

Справедлив - обективен, съвестен, законен

Весел- радостен, жизнерадостен

Принципиален- принципен, основен, главен

Мъдър- разсъдлив, далновиден, прозорлив. 

-Съставете кратка характеристика като употребите и тези прилагателни имена. Ще работим по групи:

I гр.    Ще направи характеристика на момче от вашия клас, без да назовава неговото име

II гр. –  Ще направи характеристика на момиче от вашия клас, без да назовава нейното име

III гр. Ще направи характеристика на вашия клас

Преди да започнете работа чуйте този текст, който ще ви помогне да се справите със задачата.

Косата и имаше цвят на морков и бе сплетена на две стегнати, стърчащи плитки. Носът и – досущ като картофче, беше обсипан с лунички. Дългите и тънки крачета бяха обути в дълги чорапи – един кафяв и един черен…

Но онова, което накара Томи и Аника да се ококорят очи, беше маймунката на рамото и – малък макак, облечен в сини панталони, жълто елече и с бяла сламена шапка на главата.

Познахте ли кой е героят на текста? Да, това любимката на всички деца Пипи Дългото чорапче. Сега работете! Разполагате с 3 минути.

Проверка

В.: - С какъв сезон бихте свързали Хитър Петър? Защо?

О.: - Пролет, лято, есен.

В.: - Каква е пролетта?А лятото?С какви прилагателни имена бихте характеризирали есента?

Пролет                                    Лято                                   Есен

разноцветна                           свободно                              щедра

топла                                       щастливо                             пъстра

слънчева                                 горещо                                 разнообразна

                                               усмихнато                            богата

                                               радостно                               плодородна

Хитър Петър олицетворява най-доброто в българския характер и всички трябва да се стараем да пренесем тези качества през вековете.

Нека по същия модел да изпълним следното упражнение:

По изброените признаци отгатнете и запишете животното:

сив, кръвожаден, глупав

__________________________

червеникава, хитра, лукава

__________________________

кафява, едра, тромава  и добродушна

__________________________

сив, бърз, дългоух, страхлив

__________________________

шарен, перест и креслив

__________________________

кафяв, бавен и бодлив

__________________________

черна, мъничка, работлива

__________________________

кафява, пъргава, дългоопашата

__________________________

Проверка:

сив, кръвожаден, глупав

Вълк

червеникава, хитра, лукава

Лисица

кафява, едра, тромава  и добродушна

Мечка

сив, бърз, дългоух, страхлив

Заек

шарен, перест и креслив

Петел

кафяв, бавен и бодлив

Таралеж

черна, мъничка, работлива

Мравка

кафява, пъргава, дългоопашата

Катеричка

Продължаваме нашата работа с упражнения от презентацията

Обърнете внимание на правописа

Припомнихме всички изучени правила. Заемете своите места пред компютрите за да изпълнете самостоятелната работа върху прилагателните имена.

Работете внимателно, имате 10 минути 

Пропускайте упражненията, в които срещате затруднения. Върнете се към тях, ако остане време.

Остават 5 минути.

Остават 2 минути.Преключвайте.

Свърши времето.Съхранете информацията и седнете на местата си.

  

Благодаря за вашата работа.

Оценки за участие

Допълнителни упражнения

1.Добави подходящи прилагателни имена към съществителните:

____________

приказка

____________

външност

____________

Чело

____________

нос

____________

Коса

____________

ръст

____________

очи

____________

усмивка

____________

жена

____________

лице

Проверка:

Вълшебна, интересна

ПРИКАЗКА

Приятна,обаятелна

ВЪНШНОСТ

Високо, ниско, голямо

ЧЕЛО

Дълъг-къс,голям-малък

НОС

Тъмна, руса, светла, дълга, къса

КОСА

Висок,среден.нисък на ръст

РЪСТ

Големи, малки, тесни, сини

ОЧИ

Нежна,обаятелна,лукава

УСМИВКА

Красива, умна, симпатична

ЖЕНА

Кръгло,широко,румено

ЛИЦЕ

Нека отново се върнем към настроението на днешния ден и развеселим нашите гости с кратка драматизация на  приказката „Малка е показалката”:

МАЛКА Е ПОКАЗАЛКАТА

 По онова време, когато живял Хитър Петър, на народа било забранено да носи каквото и да е оръжие. Веднъж Петър затъкнал в пояса си голям ятаган и тръгнал към града. Но случило се, че пръв го срещнал Настрадин Ходжа. Той забелязал ятагана в пояса на Петра, спрял го и попитал:

— Петре, не знаеш ли султанската заповед? Забранено е…

— Знам, знам! — засмял се Хитър Петър и сложил ръка на ятагана.

— Като знаеш, защо го носиш?

— С него показвам грешките на децата, като четат.

— Ти подиграваш ли се с мене? Може ли такъв голям ятаган да служи за показалка?!

— Може, може! — завъртял глава Хитър Петър. — Някои хора правят толкова големи грешки, че дори и тази показалка е малка!…

Дом.работа: Намерете съответствията на пословиците в руския и украинския език


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

25371. Социальная сфера человеческой жизни 55.5 KB
  Многие страны пережили во второй половине XX столетия некий этапный период который потребовал не только поисков эффективных форм экономического политического и культурнодуховного развития общества но и поиска новых средств социальной поддержки населения. Это в свою очередь потребовало переосмысления противоречивого опыта социальной защиты населения советского периода истории отечественной благотворительности государственной социальной политики существующих форм организации социальной поддержки слабых групп населения. В этот период в...
25372. Экологические проблемы социальной работы 51 KB
  Главная теоретическая и практическая задача экологии раскрыть общие закономерности организации жизни и на этой основе разработать принципы рационального использования природных ресурсов в условиях все возрастающего влияния человека на биосферу. Взаимодействие человеческого общества и природы стало одной из важнейших проблем современности поскольку положение которое складывается в отношениях человека с природой часто становится критическим: исчерпываются запасы пресной воды и полезных ископаемых нефти газа цветных металлов и др....
25373. Социальная политика в системе общественных отношений, ее взаимосвязь с социальной работой 37 KB
  Социальная политика в системе общественных отношений ее взаимосвязь с социальной работой В условиях быстрых социальных перемен на макроуровне системы социальной работы для оптимизации ее деятельности требуется проведение эффективных социальных мероприятий и создание качественно новых программ разрешающих и предвосхищающих проблемы конкретного общества. Главная цель этих усилий состоит в содействии нормальному функционированию социальной сферы через реализацию социальной политики. Социальная политика представляет собой обязательный элемент...
25374. Основные модели и приоритеты социальной политики в России и за рубежом 19.81 KB
  Основные модели и приоритеты социальной политики в России и за рубежом.Полит идеология неразрывно связана с полит сознанием это сфера общ сознания образуемая совок соц чувств представлений взглядов отражающих реальные полит отношен и вместе с тем составляющих их неотъемлемую часть. Неолиберализм отказались от прямой демократии признали неравенство людей но выдвинули идею соц равенства пересмотрели пункт о невмешательстве госва в экку. Социал демократич полит идеология в сер 19в защищала рабочие классы трудящихся от беззакония.
25375. Объект предмет и категории теории социальной работы 39.5 KB
  Объект предмет и категории теории социальной работы Теория социальной работы это наука о закономерностях и принципах функционирования развития и регулирования конкретных социальных процессов и состояний личности в трудных жизненных ситуациях защите ее прав и свобод посредством целенаправленного воздействия на личность и окружающую ее социальную среду. Выбор объекта и предмета науки влияет на содержание теории и практики социальной работы. Объект и предмет основополагающие категории развития теории социальной работы. Так в...
25376. Социальная работа как вид профессиональной деятельности: объекты и субъекты 35 KB
  чтобы понять сущность социальной работы как профессионального вида деятельности необходимо дать определение рядовому понятию деятельность. Деятельность это способ существования и развития социальной действительности проявление социальной активности целенаправленное отражение и преобразование окружающего мира. Основой социальной работы в России выступает благотворительность уходящая своими корнями в глубокую древность. Профессия социальный работник специалист по социальной работе официально зарегистрированы в мартеапреле...
25377. Основные тенденции истории социальной работы за рубежом 62.5 KB
  Основные тенденции истории социальной работы за рубежом Периодизация истории социальной работы за рубежом повторяет основные периоды в истории развития народов: 1.Развитие социальной работы в новое время середина XVII начало XX в.Развитие социальной работы в новейшее время XXв. Кроме этой классификации не менее распространена следующая: пять периодов в истории социальной работы за рубежом: 1.
25378. Основные тенденции становления социальной работы в России 133 KB
  Родоплеменные и общинные формы помощи и взаимопомощи у славян до Х в. Самыми распространенными формами помощи бедным односельчанам являлось кормление по домам призреваемые находились целые сутки в одном доме переходя на следующие в другой и подаяние милостыни но в деревнях денег было мало и подавали чаше всего едой и одеждой. Характеризуется отсутствием государственной систему социальной помощи населению. Самая распространенная форма помощи подача милостыни.
25379. Сущность и классификация технологий социальной работы 36 KB
  Сущность и классификация технологий социальной работы При определении технологий в социальной работе необходимо учитывать общую трактовку социальных технологий особенности социальной работы как одного из видов человеческой деятельности а также особенности объектов субъектов содержания средств и других элементов социальной работы как системы. В отечественной литературе социальные технологии применительно к социальной работе трактуются как совокупность приемов методов и воздействий применяемых социальными службами отдельными учреждениями...