57874

Просвітництво як літературна епоха. Розмаїття виявів літературного життя

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Today we are going to listen to student’s reports about three famous representatives of Enlightenment. They are Robert Burns, Daniel Defoe, Heinrich Heine. They lived in different parts of Europe...

Английский

2014-04-16

72 KB

20 чел.

Міністерство

Міністерство освіти та науки України

Просвітництво як літературна епоха. Розмаїття виявів літературного життя

(Інтегрований урок з зарубіжної літератури та іноземної мови)

Підготували

Вчители ЗОШ №35

Сусло О.В.

Сагіндікова Ю.В.

Чернігів 2012

Тема. Просвітництво як літературна епоха. Розмаїття виявів літературного життя

(Інтегрований урок з зарубіжної літератури та іноземної мови)

Мета:

Навчальна:

  1.  ознайомити учнів з основними засадами мистецтва епохи Просвітництва,                      
  2.  познайомити з основними діячами літератури доби,
  3.  навчити характеризувати Просвітництво як ідейний рух та літературну епоху,
  4.  систематизувати матеріал, опрацьований самостійно;  

Розвиваюча: розвивати в учнів навички аналізу інформації, уміння виступати з повідомленнями;

Виховна: виховувати інтерес до кращих духовних надбань людства.

Обладнання: проектор, аудіо запис, репродукції картин, презентації

Епіграф:   

Людина народжена вільною…

Поки народ, який змушений коритися,

скоряється, він діє добре, але як тільки,

маючи можливість скинути ярмо,

народ скидає його, він діє краще…

Ж.-Ж. Руссо “ Про суспільний договір

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

Робота з епіграфом

Презентація 1, слайд №1(Учень зачитує уривок із праці Ж.-Ж. Руссо “ Про суспільний договір”)

  •  Як ви розумієте цей вислів?
  •  Якої епохи він стосується?

ІІ. Оголошення теми і мети уроку(Презентація 1, слайд №2)

  •  Доберіть спільнокореневі слова до слова «Просвітництво» (світ, всесвіт, світло, освіта,освіченість, просвіта)

Слово вчителя.

ХVІІІ ст., в яке вступила Західна Європа, відкрило одну з найпрекрасніших сторінок в історії культури - епоху Просвітництва. Людство було осяяне світлом істини, воно прагнуло розвіяти морок неуцтва, невігластва, в якому вбачало причини всіх бід. Освіта була покликана стати основним  засобом прогресу, нести людям світло знань. Саме з цією епохою ми сьогодні познайомимось ближче.

ІІІ.Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

  1.  Бесіда:
  •  Що таке Просвітництво? (Визначення записані у зошиті - д.з.)

( Презентація 1, слайд №3,№4)

  •  Що вам відомо про історичні умови виникнення  Просвітництва?
  1.  Виступ групи істориків. (Презентація 1, слайд №5)

Наприкінці ХVІІІ ст.. у Франції настала криза абсолютизму,викликана нездатністю королівської влади оздоровити економіку країни. Непримиренні суперечності існували між привілейованими паразитичними станами дворян та духовенства і більшістю французів(станом безправних виробників).Група прогресивних діячів нещадно критикує відсталі феодальні порядкита захищає інтереси освіченої буржуазії й інтелігенції Франції, ідеологічно готуючи французький народ до боротьби проти абсолютистської монархії. Оскільки цей рух поширював освіту, культуру і виховання, він отримав назву«Просвітництво». Головна ідея Просвітництва - віра в могутність розуму та пізнання законів людського суспільства

Запитання до класу

  •  Що дало поштовх зародженню Просвітництва?
  •  Яка його головна ідея?
  •  Як іще називали добу Просвітництва?
  1.  Слово вчителя

Філософів і письменників ХVІІІ ст. називали просвітителями. Найвидатніші з них - Вольтер, Руссо, Дідро.

  1.  Виступ учнів – біографів (Презентація 1, слайди №6, №7, №8, №9)
  2.  Вольтер
  3.  Руссо
  4.  Дідро

Запитання до класу

  •  Що, на вашу думку,об’єднує ці постаті, їх ідеї?( Презентація 1, слайд №10 «Риси Просвітництва» - запис у зошит)
  1.  Слово вчителя

Саме це беруть за основу своєї творчості письменники і поети. У добу Просвітництва в літературі співіснували різні напрями, виникали нові жанри.

  1.  Виступ учнів -літераторів (Презентація 1, слайди №11, №12, №13)

Напрями літератури:

  1.  Просвітницький класицизм
  2.  Просвітницький реалізм
  3.  Сентименталізм

Жанри літератури

ІV.Закріплення вивченого матеріалу

Представники доби Просвітництва у галузі літератури

Слово вчителя

Today we are going to listen to student’s reports about three famous representatives of Enlightenment. They are Robert Burns, Daniel Defoe, Heinrich Heine. They lived in different parts of Europe, they had different destinies, but all of them brought new innovations in the literature and culture of Enlightenment. And now you can learn something new about them.

Виступ учнів з повідомленнями: (Презентація 2, додаток 1, 2, 3)

(Учні виступають з повідомленнями про видатних митців, розповідаючи англійською та німецькою мовами)

Слово вчителя:

So, you have listened about three famous representatives of Enlightenment. And now you should answer some questions, which you can see on the screen.

(Учні відповідають на питання вікторини)

V. Домашнє завдання

Прочитати повість Вольтера  «Простак»; виписати у зошит визначення  понять «сентименталізм», «реалізм», «філософська повість»; випереджальне завдання для учнів-біографів - підготувати повідомлення прожиття і творчість Вольтера.

To learn a poem of Robert Burns by heart.

VІ.Підсумок уроку.

  1.  Складання грона на тему «Просвітництво».
  2.  Прослуховування «Оди до радості» - гімну Євросоюзу (музикаБетховена, вірші Шіллера)

Література

  1.  Ковбасенко Ю.І. Зарубіжна література: Підручн.для 9 кл. - К.:Грамота, 2009.
  2.  Куцінко О.Г.Усі уроки зарубіжної літератури.9 клас.- Х.: «Основа»,2009.
  3.  Чередник Л.А. Зарубіжна література.9 клас: Авторські уроки. - Х.: «Ранок»,2009.
  4.  Райт-Ковалёва Р. Я. Роберт Бёрнс. — М.: Молодая гвардия, 1965
  5.  http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Burns
  6.  http://en.wikipedia.org/wiki/Daniel_Defoe
  7.  http://de.wikipedia.org/wiki/Heinrich_Heine

Додатки:

Додаток 1.

Robert Burns was born at Alloway, near Ayr, on January 25, 1759. His father William was a gardener to the Provost of Ayr. Robert was educated briefly at John Murdoch's school in Alloway and later in Ayr.

Family financial worries forced Burns to work as a farm labourer, and it was while thus occupied that he met his first love, Nelly Kirkpatrick. She inspired him to try his hand at poetry, a song entitled "O, once I lov'd a bonnie lass", set to the tune of a traditional reel.

Burns worked at a succession of labouring jobs, including flax dressing, and began writing poetry regularly. When his father died in 1784, Burns and his brother Gilbert rented a farm near Mauchline.

Burns spread his affections freely, and the next decade saw 8 illegitimate children born to him through 5 different women. One of these, Jean Armour, became Mrs. Burns in 1788.

The first published work of poetry by Robert Burns was "Poems, Chiefly in the Scottish Dialect" which saw the light of day on 31 July 1786. This collection of verse contained many of Burn's best works, including "To a Mouse", and "The Holy Fair".

He was unable to find a patron to support his writing, but publisher James Johnson gave him work editing a collection of Scottish folk songs. This work, titled "The Scots Musical Museum", was published in 5 volumes over sixteen years. Burns himself contributed over 150 songs, including "Auld Lang Syne", a reworking of an earlier folk song of unknown origin.

Burns and his wife Jean moved to Mauchline, where in 1790 he produced "Tam o' Shanter", which was first published merely as an accompaniment to an illustration of Alloway Kirk, in a volume of "Antiquities of Scotland". The growing Burns family moved again, this time to Dumfries.

Burns contributed 114 songs to "A Select Collection Of Scottish Airs" by George Thomson, but he received very little payment for his efforts. In 1795, Burns was inspired by the events of the French Revolution to write "For a' that and a' that", his cry for human equality.

One year later, on July 21, 1796, Burns was dead of rheumatic fever. He was buried in the churchyard of St. Michael's in Dumfries, even as his wife Jean was in childbirth with their ninth child.

Robert Burns gained more fame after his death than he ever did during his lifetime. Many of his songs and poems have become international favourites - even among those who find his use of Scottish lowland dialect difficult to decipher.

Додаток 2.

Daniel Defoe was born in 1660 in London, England. He became a merchant and participated in several failing businesses, facing bankruptcy and aggressive creditors. He was also a prolific political pamphleteer which landed him in prison for slander. Late in life he turned his pen to fiction and wrote Robinson Crusoe, one of the most widely read and influential novels of all time. Defoe died in 1731.

Daniel Foe, born circa 1660, was the son of James Foe, a London butcher. Daniel later changed his name to Daniel Defoe, wanting to sound more gentlemanly.

Defoe graduated from an academy at Newington Green, run by the Reverend Charles Morton. Not long after, in 1683, he went into business, having given up an earlier intent on becoming a dissenting minister. He traveled often, selling such goods as wine and wool, but was rarely out of debt. He went bankrupt in 1692 (paying his debts for nearly a decade thereafter), and by 1703, decided to leave the business industry altogether.

Having always been interested in politics, Defoe published his first literary piece, a political pamphlet, in 1683. He continued to write political works, working as a journalist, until the early 1700s. Many of Defoe's works during this period targeted support for King William II, also known as "William Henry of Orange." Some of his most popular works include The True-Born Englishman, which shed light on racial prejudice in England following attacks on William for being a foreigner; and the Review, a periodical that was published from 1704 to 1713, during the reign of Queen Anne, King William II's successor. Political opponents of Defoe's repeatedly had him imprisoned for his writing in 1713.

Defoe took a new literary path in 1719, around the age of 59, when he published Robinson Crusoe, a fiction novel based on several short essays that he had composed over the years. A handful of novels followed soon after—often with rogues and criminals as lead characters—including Moll FlandersColonel Jack, Captain SingletonJournal of the Plague Year and his last major fiction piece, Roxana (1924).

In the mid-1920s, Defoe returned to writing editorial pieces, focusing on such subjects as morality, politics and the breakdown of social order in England. Some of his later works include Everybody's Business is Nobody's Business (2005); the nonfiction essay "Conjugal Lewdness: or, Matrimonial Whoredom" (1727); and a follow-up piece to the "Conjugal Lewdness" essay, entitled "A Treatise Concerning the Use and Abuse of the Marriage Bed."

Defoe died on April 24, 1731.

While little is known about Daniel Defoe's personal life—largely due to a lack of documentation—Defoe is remembered today as a prolific journalist and author, and has been lauded for his hundreds of fiction and nonfiction works, from political pamphlets to other journalistic pieces, to fantasy-filled novels. The characters that Defoe created in his fiction books have been brought to life countless times over the years, in editorial works, as well as stage and screen productions.

Додаток 3.

Kein Dichter ist von dem deutschen Volk so viel gelesen, keiner ist ihm so gut bekannt, wie Heinrich Heine. H. Heine wurde am 13. Dezember 1797 in D?sseldorf als Sohn eines Kaufmanns geboren. Auf Wunsch seiner Eltern sollte Heine Kaufmann werden und ging nach Hamburg, wo sein Onkel lebte.

Aber der junge Heine hatte keinen Wunsch, Kaufmann zu werden. Und er ging auf die Universit?t, zuerst in Bonn, dann in G?ttingen und Berlin. Er studierte Rechtswissenschaft, interessierte sich aber f?r Literatur, Kunst und Philosophie. Seine dichterische T?tigkeit begann Heine schon in Hamburg. 1821 erschien seine erste Gedichtsammlung "Junge Leiden".

Das erste grosse Gedichtbuch ist das "Buch der Lieder". Das ist das beste literarische Denkmal der deutschen Romantik. Das Buch, in dem er seine Heimat, die Natur, das Leben besingt, machte ihn weltbekannt. Heine erz?hlt einfache Geschichten in diesem Buch: "ein Junge liebt ein M?dchen, sie ist ihm nicht treu und heiratet einen anderen, einen alten, aber reichen Mann". Die scharfe Ironie und Phantasie fesseln den Lesern.

Heinrich Heine schrieb viele politische Gedichte, in denen er die politische Situation im Lande verspottete. Die Regierung verbot viele seiner Werke "auf einige Zeiten" und der Dichter mu?te nach Frankreich emigrieren. Heinrich Heine schrieb auch lyrische Gedichte, wo er die Sch?nheit der Natur Deutschlands besang: den Th?ringer Wald, den Harz, die Nordsee. Seine Meisterwerke sind voll Poesie und leichter Ironie. Das sehen wir deutlich an seinem Gedicht "Wenn ich an deinem Hause".

Die Sprache seiner Werke ist ausdrucksvoll, einfach und sehr bildhaft. Viele Gedichte von Heine sind vertont worden. Er verwandte in seinen Gedchten auch Volksmotive und Volkssagen. So entstand sein Gedicht "Lorelei" auf Grund einer Volkslegende?ber den Loreleifelsen am Rhein. Seine Hauptwerke sind das politische Poem "Deutschland. Ein Winterm?rchen", der Prosawerk "Harzreise". In der Hitlerzeit wurden viele Werke Heines verbrannt.

In Frankreich erscheinen seine "Die romantische Schule", "der Salon". In dieser Zeit schreibt er sein ber?hmtestes Gedicht "die Weber". 1845 erkrankt Heine pl?tzlich. Seine Krankheit fesselt ihn ans Bett. Deswegen sind seine letzten Gedichte tief pessimistisch. Er starb am 17. Februar 1856 in Paris. Aber seine Werke leben in der ganzen Welt.

PAGE   \* MERGEFORMAT6


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

55329. Антарктида. Південний край Землі. Материк таємниць і загадок 159.5 KB
  За планом скласти характеристику географічного положення Антарктиди. Які особливості природи материка визначаються її географічним положенням? В чому своєрідність географічного положення Антарктиди порівняно з іншими материками?
55330. Функція 2.38 MB
  Задачі проекту: розширити знання учнів з алгебри про про функцію; Познайомити учнів з різними видами функцій; усвідомити важливість даної теореми; Тематичні питання: Що ви знаєте з історії математики про функцію? Хто вперше ввів поняття функції? Які способи задання функції?
55331. Взаєморозуміння 152 KB
  Мета й завдання проекту: поглибити знання гімназистів про етикет і його важливість у житті людини; навчити дітей жити у злагоді з оточуючими; сприяти розвитку культурного рівня учнів; вдосконалити практичні уміння учасників проекту; виховувати повагу одне до одного.
55332. Система взаємодії у профорієнтаційній роботі школи та вищого навчального закладу 173 KB
  Забезпечення максимально сприятливих умов для професійного розвитку учнів формування мотивації професіональних намірів. Виявлення можливостей учнів їх корекція і розвиток розвиток професійних інтересів і необхідних якостей.
55333. Градусна сітка Землі. Географічні координати точок 282.5 KB
  Практикум Мініпрактикум Географічна розминка Світлофор Текст параграфа; позначити на контурній карті рівнини України Відносна і абсолютна висота точок місцевості Географічна мозаїка Географічний крос Проблемне питання Дивуй Кути Проблемне...
55334. Таємниці підводного царства 251 KB
  Мета проекту: освітня: розширити знання дітей про море як складну екосистему зі своїми законами і умовами для існування всіх його мешканців; сформувати елементарні уявлення про рослинний та тваринний світ морів та океанів...
55335. Десяткові дроби. Додавання та віднімання десяткових дробів 5.39 MB
  Мета роботи: використання комп’ютерних технологій при створенні математичних проектів для узагальнення і систематизації знань учнів з вивченої теми. Розвиток навичок самостійного одержання інформації, формування вміння відбирати й структурировати матеріал.
55336. Культура та мистецтво спілкування 201 KB
  Виховні завдання проекту: розширити знання учнів про етичні норми безконфліктного спілкування та мистецтва володіти собою; формувати в учнів розуміння значення спілкування в житті людини; розвивати почуття відповідальності самодисципліни...
55337. Проектна технологія 83.5 KB
  Основними характеристиками проекту є те, що він передбачає конкретні результати має інноваційний характер. Виконання проекту передбачає звязок із реальним життям незвичайність форми і самостійність виготовлення створення матеріалів що по суті є різними видами документування.