57882

АПАРАТНА БУДОВА ПК. УРОК-ГРА: ПЕРШИЙ МЕГАБАЙТ

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: закріпити і перевірити знання учнями обчислювальної системи та її структури, знання і розуміння поняття інформації, засвоєння учнями основних понять операційної системи, її функцій та будови; розвивати активність, комунікабельність та самостійність учнів...

Украинкский

2014-04-16

102 KB

6 чел.

ВІДКРИТИЙ УРОК ТА ТЕМУ “АПАРАТНА БУДОВА ПК”
УРОК-ГРА “ПЕРШИЙ МЕГАБАЙТ”

Мета: закріпити і перевірити знання учнями обчислювальної системи та її структури, знання і розуміння поняття інформації, засвоєння учнями основних понять операційної системи, її функцій та будови; розвивати активність, комунікабельність та самостійність учнів, їх логічне мислення; виховувати інтерес до предмета, повагу до вчителя і своїх товаришів.

Обладнання: мультимедійна презентація на тему «Апаратна будова ПК», набір карток з завданнями, набори складових частин ПК, комп'ютерний клас.

ХІД УРОКУ

І. Вступна частина.

1. Оголошення теми та мети уроку, його ролі в даній темі, курсі інформатики в цілому та у професійній орієнтації.

2. Постановка перед дітьми цілі та розкриття методів її досягнення на уроці.

ІІ. Актуалізація теми уроку.

  1.  Обґрунтуйте важливість апаратної складової у будові комп’ютера.
  2.  Пригадайте основні складові у апаратній будові інформаційної системи.

Для гри спеціально набрано і надруковано картки із завданнями 2-го туру, надруковані два примірники рулонів т.з. «перфострічки» і таблиці кодування, підготовані картки з таблицями для оцінювання. На аркуші паперу надруковані «перфострічки».

ІІІ. Проведення гри.

Перший тур

Перший тур «Розминка» призначений для актуалізації опорних знать учнів, а також для підняття їх загального  емоційного «тонусу».

Проводиться тур методом фронтального опитування учнів, шляхом постановки логічно пов’язаних між собою  питань, що вимагають коротких лаконічних відповідей.

Запитання:

  1.  Найдавніший обчислювальний «пристрій» людства…
    (пальці)
     
  2.  Яка найменша одиниця кодування інформації? (біт)
  3.  Алфавіт якої системи числення складається лише з двох цифр: 0 та 1? (двійкової)
  4.  Основний пристрій в комп'ютері (в системному блоці), «залізо, яке думає». (процесор)
  5.  Одиниці вимірювання об’єму  оперативної пам'яті. (мегабайти)
  6.  Що використовують для охолодження процесора ПК або вінчестера великого обсягу?  (вентилятор, кулер)
  7.  Один з пристроїв, призначений для зберігання великих обсягів інформації в ПК. (вінчестер)
  8.  Назвіть одиниці подання даних у порядку зростання? (Байт, кілобайт, мегабайт, гігабайт, те¬рабайт)
  9.  Який обсяг має нова чиста дискета? 1,44 мБ
  10.  Яка клавіша призначена для копіювання поточного вигляду екрана у буфер обміну? ()
  11.  Для друку зображень на паперових носіях великого формату використовують...(плоттер.)
  12.  Пристрій для відображення текстової та графічної інформації. (Монітор.)
  13.  На якому пристрої розміщені спеціальні роз'єми-слоти, а також мікросхеми процесора та внутрішньої пам'яті? (Материнська плата.)
  14.  Який французький учений створив першу арифметичну машину, що виконувала операції додавання та віднімання?(Паскаль)
  15.  Американська фірма, яка є лідером у виробництві комп'ютерного програмного забезпечення: (Microsoft)
  16.  Комп'ютерна мережа, яка охоплює всі континенти й містить великі обсяги інформації:(Internet)
  17.   Такі програми, як DrWeb, AVP, Касперський є: (антивірусними програмами)
  18.  Які файли мають розширення .mpЗ: (музичні файли).

Другий тур

Тур «Погляд в історію» передбачає систематизацію, а саме сортування у хронологічному порядку учнями набору карток з назвами подій в історії виникнення комп’ютерної техніки. По завершенні впорядкування карток двома групами учнів картки прикріпляються на двох магнітних дошках для здійснення контролю. Правильність виконання перевіряють учасники протилежних груп.

Приклад змісту карток (у правильному порядку):

  1.  Леонардо да Вінчі – пристрій для рахування (аналогічний абаку), створений в епоху середньовіччя

  1.  Блез Паскаль – пристрій для додавання десяткових чисел

  1.  Готфрід Вільгельм Лейбніц – пристрій для виконання арифметичних операцій множення та ділення

  1.  Чарльз Беббідж  - аналітична машина

  1.  Павло Дмитрович Хрущов – логічна машина, яка дала змогу механізувати найпростіші логічні висновки

  1.  Говард Айкен  -  Релейно-механічний комп’ютер

  1.  Джон Вінсент Атанасов – спеціалізований комп’ютер на електронних лампах

  1.  Джон фон Нейман -  загальні принципи будови та роботи ПК

  1.  Джон Мауклі та Дж. Проспер Еккерт – ENIAC 

  1.   Сергій Олексійович Лєбедєв – Мала Обчислювальна машина МЭСМ

Третій тур

 

 Завдання третього туру полягає у декодуванні учнями інформації, нанесеної на умовну «перфострічку», з використанням наданої таблиці кодів.

Учні дають визначення поняттю «перфострічка».

Перфострічка - носій інформації у вигляді стрічки з цупкого паперу, на яку інформація записується за допомогою перфорації отворів на перфораторі, а зчитування інформації проводиться за допомогою 

фотоелементів.

Орієнтовна таблиця кодів:

А

Б

В

Г

Д

Е

Є

Ж

З

И

І

Ї

Й

К

Л

М

Н

О

П

Р

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Щ

Ь

Ю

Я

Орієнтовні гасла для закодовування:

  •  Людина по своїй природі гравець, а комп'ютер - засіб для ігор

  •  Будь-яка система, що залежить від надійності комп'ютера, ненадійна

Четвертий тур

Завдання туру полягає в ідентифікації учнями деталей-складових з числа системних пристроїв. Для роботи двом групам учнів пропонуються скриньки з набором системних пристроїв, які необхідно ідентифікувати, давши коротке визначення та вказавши місце розташування у системному блоці.

Орієнтовний перелік пристроїв:

  •  Мікропроцесор виконує обчислення і обробку даних і, як правило, є найдорожчою схемою комп’ютера. Основна характеристика тактова частота.
  •  Оперативна пам’ять (ОЗП), що тимчасово зберігає інформацію, яку використовує центральний процесор, коли комп’ютер увімкнуто. Після вимкнення комп’ютера всі дані з оперативної пам’яті стираються
  •  Вінчестер або накопичувач на жорстких дисках зберігає інформацію на жорсткому диску, твердій круглій пластині чи стосі пластин, вкритих шаром магнітного матеріалу.
  •  Пристрої читання компакт- і DVD-дисків використовують лазери для зчитування (отримання) даних із компакт-диска, багато з них також можуть записувати дані на компакт-диски. 
  •  Накопичувачі на гнучких дисках зберігають інформацію на гнучких дисках, які також називають дискетами. Порівняно з компакт- і DVD-дисками, дискети можуть зберігати невелику кількість даних.
  •  Відеока́рта (графічна карта, графічний адаптер, графічний прискорювач — пристрій, призначений для обробки, генерації зображень з подальшим їх виведенням на екран периферійного пристрою.
  •  Блок живлення - обов'язковий елемент будь-якого комп'ютера, що забезпечує електроенергією всі складові частини комп'ютера. 
  •  Системи охолодження - різного роду пристрої, що забезпечують ефективне розсіювання тепла і запобігають перегріванню окремих елементів комп'ютера.

П’ятий  тур

Цей тур гри проводиться за принципом телегри «Найрозумніший». Учням пропонується таблиця з номерами запитань. Номери приховують запитання по трьох змістових категоріях, а саме по таких пристроях введення/виведення як монітор, миша, клавіатура і принтер.

Запитання:

№1 Монітор
Назвати основні характеристики монітора.

№2 Монітор   :

Назвати пристрій, який керує роботою монітора

№3 Монітор
Назвати основні типи моніторів

№4 Мишка
Назвати основні типи маніпулятор
ів “мишка

№5 Мишка
Назвати основні елементи керування маніпулятора “мишка”

№6 Клавіатура
Яким є призначення функціонального блоку
клавіш клавіатури?

№7 Клавіатура
Який блок клавіш на клавіатурі не є обовязковим?

№8 Клавіатура
Які комбінації клавіш використовуються для набору символів, яких немає на клавіатурі?

ІV. Закріплення вивченого.

Повторення з учнями основних моментів розглянутої теми.

V. Аналіз та підсумки уроку.

Підводяться підсумки та робиться аналіз вивченого матеріалу.

VІ. Домашнє завдання.

Конспект. Підготувати доповідь на тему „Компютер майбутнього”.

PAGE   \* MERGEFORMAT 6


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

10228. Стиль приложений SDI 94 KB
  Лабораторная работа № 5 Стиль приложений SDI Цель работы: закрепить навыки создания приложений в стиле SDI познакомится с компонентами классаTImage и TSpeedButton научиться использовать инструментальные панели в приложении, освоить работу с буфером обмена. Термин SDI Single Document ...
10229. Ввод-вывод данных в Delphi 73.5 KB
  Лабораторная работа № 6 Вводвывод данных в Delphi. Цель работы: изучить наиболее часто используемые для организации вводавывода компоненты Edit MaskEdit Label Memo RichEdit StatusBar и встроенные диалоговые окна. Т.к. в предыдущих лабораторных работах уже было знакомство с некоторы
10230. Компоненты TStringGrid, TTreeView, TPageControl, THeaderControl и THeader 68.5 KB
  Лабораторная работа №7 Компоненты TStringGrid TTreeView TPageControl THeaderControl и THeader Цель работы: изучить часто используемые для организации вводавывода компоненты TStringGrid TTreeView TPageControl THeaderControl и THeader. TStringGrid Компонент TStringGrid представляет собой таблицу содержащую строки. Т
10231. Воспитание у древних славян 18.38 KB
  Воспитание у древних славян Воспитание детей у восточных славян при первобытнообщинном строе в период с VI в. по IX в. развивалось в той же логике и с теми же характерными особенностями что и у других первобытных народов. Первоначально процесс воспитания был неотделим от
10232. История европейского образования. Становление средневековой системы воспитания 28.34 KB
  История европейского образования. Становление средневековой системы воспитания Меньшиков В. М. Раннее Средневековье VIII век стал временем первого заметного подъема образования Западной Европы. Ведущую роль в этом процессе сыграли Карл Великий 749–814 и Алкуин 735–804 ко...
10233. Учитель вечен на Земле 26.84 KB
  Учитель вечен на Земле Цель: вызвать интерес к профессии педагога через книгу. Задачи: рассказать учащимся о развитии школы и учительства, познакомить с выдающимися писателями-педагогами, рекомендовать книги о школе и учителе. Оборудование: ПК му...
10234. Конспект и рефлексивный анализ проведенного урока музыки 73.5 KB
  Конспект и рефлексивный анализ проведенного урока музыки Учитель: Воуба В.Г. Класс: 5 в Дата: 26 ноября 2009 Время: 12:3013:10 Программа: Рачина Б.С. Тема: М.П. Мусоргский Иванова ночь на Лысой горе. Цель: познакомить детей с фантастическими образами в музыке М.П. Мус
10235. Педагогика. Введение в педагогическую деятельность 61.06 KB
  ПЕШКОВА В.Е. Педагогика. Ч.1. Введение в педагогическую деятельность Краткий конспект лекций. Лекция № 1. Своеобразие педагогической профессии и ее гуманистический характер. Лекция № 2. Профессия учителя. Лекция № 3. Творчество учителя. Лекция № 4. Педагогическая де...
10236. Объектно-ориентированное программирование. Структурный подход в программировании 111 KB
  Объектно-ориентированное программирование. Объектно-ориентированное программирование ООП является доминирующим стилем при создании больших программ. Основные этапы эволюции структурного подхода в программировании помогают лучше понять взаимосвяз...