57918
Розв’язування задач на відсотки
Конспект урока
Педагогика и дидактика
Мета: актуалізувати знання учнів щодо визначення відсотка від числа і числа за відсотком; удосконалити уміння учнів розв’язувати текстові задачі на відсотки різними методами. Економічна соціалізація учнів.
Украинкский
2014-04-17
126 KB
10 чел.
Донецька загальноосвітня школа І ІІІ ступенів №89
Донецької міської ради Донецької області
Інтегрований урок
з математики та економіки
для 6 класу
Розвязування задач на відсотки
Підготувала учитель математики
Листопадова Ольга Миколаївна
Донецьк 2011
Тема уроку: Розвязування задач на відсотки
«Нажити багато грошей хоробрість,
зберегти їх мудрість,
а уміло витратити мистецтво.»
Б.Авербах
Мета: актуалізувати знання учнів щодо визначення відсотка від числа і числа за відсотком; удосконалити уміння учнів розвязувати текстові задачі на відсотки різними методами. Економічна соціалізація учнів.
Очікувані результати:
Після цього уроку учні зможуть:
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань; інтегрований урок.
Методи: словесні ( евристична бесіда, пояснення); наочні ( опорні конспекти, таблиці, картки-підказки, презентація); практичні ( усні і письмові вправи ); методи, спрямовані на розвиток критичного мислення ( „ асоціативний кущ”, аналіз, висновки); проблемно-пошукові; заохочення (творчі завдання, евристичне домашнє завдання); перевірки ЗУН ( фронтальні опитування, самостійна робота учнів у групах та з перевіркою в класі ).
Обладнання: дошка, опорні конспекти і мікрокалькулятори для кожного учня, картка із текстами задач на кожній парті, картки-підказки, картки з домашнім завданням, проектор, презентація.
Оцінюються: знання, уміння та навички. Оцінка має визначальне значення.
Структура уроку
7.1. Інструктаж щодо виконання.
7.2. Диференціація домашнього завдання за рівнями.
Хід уроку
І. Організаційно психологічний етап.
Учитель читає епіграф уроку, який написано на дошці.
- Вітаю вас! Запамятайте цей день і цей вислів, бо можливо через кілька років під час урочистої прес-конференції молодий допитливий журналіст запитає вас: „ Шановний........., а з чого розпочався ваш фінансовий шлях? Як ви досягли такого успіху?”. А ви й скажете: „Все почалось з уроків математики. Мені допомогло знайомство із курсом задач економічного змісту, яке розпочалось із славетних слів Авербаха.”
- Діти, нажаль я не зможу навчити вас, як „ нажити багато грошей”, але я дуже хочу підказати вам, як їх уміло зберегти чи витратити, щоб ви, ваша родина і наша держава в цілому крок за кроком прямували до фінансового успіху!
Цьому можна навчитися, якщо розумно використовувати свої знання! І у першу чергу знання з математики!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
- Діти, протягом трьох попередніх уроків ми з вами розбирали різні методи розвязування задач на відсотки. Сьогодні ми узагальнимо свої знання і продовжимо вдосконалювати вміння у розвязуванні текстових задач на відсотки. Але на початку нашої роботи, я хочу запитати у вас, чи ставили ви перед собою коли-небудь такі питання: ( питання на дошці )
Для чого я вчу математику?
Яка користь від математичних знань в житті?
Учитель пропанує дітям дати відповіді на питання. Варіанти відповідей обговорюються і учитель підводить дітей до висновку: математика невідривна від „ дорослого життя”, а математичні знання мають практичне застосування на кожному кроці.
-„ Доросле життя” ставить перед кожним з нас багато питань. Як ви гадаєте, які питання ставить життя перед дорослою людиною?
Можливі варіанти відповідей: ( учитель допомагає дітям )
- На безліч подібних питань вам дасть відповіді чарівна наука економіка, яку ви почнете серйозно вивчати у старших класах. Але деякі економічні проблеми ми можемо розглянути вже у шостому класі, бо рівень нашої математичної компетентності дозволяє нам розвязувати задачі економічного змісту.
Скажіть, які асоціації викликає у вас словосполучення „задачі економічного змісту”? Як ви гадаєте, якою буде тематика задач сьогоднішнього уроку?
Складається „асоціативний кущ”:
Можливі варіанти відповідей:
Учитель підводить підсумки, узагальнює відповіді дітей. Висновок: сьогодні, як ніколи, ми побачимо, що мета нашої роботи не в тому, щоб розвязати якусь задачу ( одержати відповідь ), а в тім, щоб одержати від цієї задачі користь.
ІІІ. Етап перевірки домашнього завдання.
- Тож до роботи! Вдома кожен з вас повинен був за допомогою батьків заповнити таблицю, яку я вам запропонувала минулого уроку. Проаналізуємо результати.
Сімейний бюджет Доходи Витрати у грн у % у грн у % 1. Заробітна плата. 2. Дохід від власного господарства. 3. Доходи від інших джерел, які повязані з власністю. 4. Пенсії, стипендії, соціальна допомога. 5. Доходи від цінних паперів. 6. Інше. 1. Поточні витрати. 2. Одноразові витрати. 3. Заощадження. 4. Податки. 5. Різні обовязкові платежі. 6. Інше. Усього: 100% Усього: 100% |
Зясовується питання:
- Яким правилом ви користувались, коли обчислювали відсоток доходів, який припадає на заробітну плату або на будь-яку іншу статтю доходів?
( відсоток від числа )
ІV. Етап підготовки до свідомого засвоєння знань ( актуалізація ).
Усна робота з класом.. Учитель опитує дітей, один учень помічник записує відповіді на дошці.
На дошці:
1. Записати десятковим дробом:
а) 16% =......; б) 40% =......; в) 275% =.......
2. Знайти:
а) 1% від 200 га:........,
б) 3% від 200 га:.......,
в) 50% від 200 га:........
3. а) знайти число, 1% якого 63:.....;
б) знайти число, 3% якого 21:.....;
в) знайти число, 5% якого 30:......
Зясовуються питання:
- Яким правилом ми користувались, виконуючи завдання 3?
( знаходження числа за його відсотком )
Учитель підводить дітей до підсумку:
- Ми повторили весь необхідний матеріал і тепер нам не страшні найскладніші задачі.
V. Етап систематизації знань; удосконалення умінь та навичок.
Ви обіцяли мені, що працюючи вдома над складанням сімейного бюджету, ви поміркуєте над питанням: „Як пояснити поняття: бюджет сімї, доходи, витрати?” Які ж ваші варіанти?
Зараз ви зможете порівняти свої міркування із означеннями, які я вам пропоную в опорному конспекті.
У кожного учня на парті опорний конспект.
ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ 1. Економіка наука про мистецтво управління домашнім, суспільним, національним і світовим господарством. 2. Бюджет сімї це усі доходи і витрати сімї за певний період ( місяць, рік ). 3. Доходи (Д) це всі грошові надходження, які отримує твоя сімя. 4. Витрати ( В ) гроші, які витрачає твоя сімя на купівлю товарів і послуг ( для задоволення своїх потреб ).
Рис. 5. Види бюджетів. 5. Банк це фінансова установа, яка накопичує тимчасово вільні гроші підприємств, організацій, населення і надає їх як кредити своїм клієнтам. 6. Податки це обовязкові платежі, які держава стягує з громадян. підприємств, організацій до бюджету. |
Зясовуються питання:
Після обговорення відповідей учням роздається зведений бюджет України за попередні роки з метою аналізу наведених там даних. Дітям пропонується внести свої пропозиції щодо покращення Державного бюджету.
Таблиця 1. Доходи та видатки Державного бюджету України на
2009 р., млрд. грн.
Доходи Державного бюджету |
Сума, млрд. грн. |
Видатки Державного бюджету |
Сума, млрд. грн. |
податкові надходження |
30,7 |
поточні видатки |
43,8 |
неподаткові надходження |
12,7 |
капітальні видатки |
4,1 |
доходи від операцій з капіталом |
0,7 |
||
офіційні надходження |
2,9 |
||
цільові фонди |
0,1 |
||
Разом |
Разом |
||
Висновок: дефіцит Державного бюджету складає............ млрд. грн. |
- Отже, бюджет кожної окремої сімї є важливою складовою фінансової системи будь-якої країни, в тому числі й України.
- А зараз розглянемо кілька задач на банківську діяльність і на податки, розвязання яких допоможе нам пригадати і відпрацювати вивчені методи розвязування задач на відсотки. Крім того актуальність розуміння роботи банківської і податкової систем України сьогодні є необхідною умовою для адаптації громадянина в суспільному житті.
- Давайте пригадаємо, якими методами розвязування задач на відсотки ми навчилися користуватися і приступимо до розвязування задач. Відповідь дітей:
а) розвязування задач за означенням відсотка;
б) зведення задач на відсотки до основних задач на дроби;
в) розвязування задач на відсотки за допомогою пропорції.
Задача 1. ( розвязує, записує на дошці, пояснює учитель )
Ганна Іванівна взяла у банку „Аваль” гроші у сумі 2000 грн під 16% річних. Розрахувати, яку суму сплатить Ганна Іванівна банку через 2 роки?
Розвязання
1) 100% + 16% = 116% - початкової суми треба сплатити через рік;
2) 2000: 100 ∙ 116 = 2320 ( грн. ) - сума, яку треба сплатити через 1 рік;
3) 2320: 100 ∙ 116 = 2691,2 ( грн. ) сума, яку треба сплатити через 2 роки.
Задача 2. ( розвязує з коментарем один учень біля дошки )
Громадянин поклав гроші в банк на рік. Банк сплатив 18% річних, що склало 540 грн. Яка сума була покладена в банк?
Розвязання
18% - 540 грн.
100% - х грн. Х = = 3000 (грн.)
Задача 3. ( учні працюють самостійно трьома групами ( по рядам ), спілкуються, представник з кожної групи заносить розрахунки у відповідний рядок в таблиці, яка на дошці; учитель консультує бажаючих )
Чимало банків пропанують пенсіонерам зберігати гроші у банку на вигідних умовах. В який з банків ви б порадили своїй бабусі покласти на 1 рік заощаджену 1000 грн., якщо:
а) банк „Єдність” дає 17% річних, якщо гроші покладені на 1 рік;
б) банк „Довіра” дає 18% річних, якщо гроші покладені на 6 місяців;
в) банк „Успіх” дає 15% річних, якщо гроші покладені на 4 місяці?
Розвязання
Банк |
Відсоткова ставка |
Термін |
Розрахунки |
Річний доход з 1000 грн. |
Єдність |
18 % |
1 рік |
1000 ∙ 1,18 = 1180 ( грн. ) |
180 грн. |
Довіра |
18 % |
6 місяців |
1) 1000 ∙ 1,09 = 1090 (грн.) 2) 1090 ∙ 1,09 = 1188,1 (грн.) |
188,1 грн. |
Успіх |
18 % |
4 місяці |
1) 1000 ∙ 1,06 = 1060 (грн.) 2) 1060 ∙ 1,06 = 1123,6 (грн.) 3) 1123,6 ∙ 1,06 =1191,016(грн.) |
191,016 грн. |
Висновок: найбільш вигідна пропозиція в................................
- Будемо вважати, що первинне знайомство із банківською системою відбулось, а тепер давайте познайомимось із системою оподаткування України. Сплата податків це святий обовязок кожного громадянина, бо сплачуючи податки ми сприяємо процвітанню свого міста, області, держави.
Задача 4. ( діти розвязують по варіантах самостійно з перевіркою у класі, два учні працюють за дошкою, учитель роздає дітям, які навчаються на початковому рівні, картки-підказки )
З 2004 року прибуток громадян оподатковується за ставкою 13 %. Якщо прибуток не перевищує 510 грн., то з цієї суми 60 грн. не оподатковується. Якщо прибуток перевищує 510 грн., то податок нараховується з усієї суми. Який податок буде стягнутий, якщо прибуток громадянина становить:
а) 460 грн. ( В-І ) б) 700 грн. ( В- ІІ )
(діти, які працювали за дошкою коментують свою частину задачі, учні в класі обмінюються зошитами і виконують взаємоперевірку).
КАРТКА ПІДКАЗКА а) В І 460 грн. < 510 грн., тому з суми 460 грн. 60 грн. не оподатковується, тобто цю суму ( 60 грн. ) треба відняти від 460 грн.:
Зі знайденої суми треба стягнути 13%, тобто знайти 13% від числа........
....... грн. 100 % х грн. 13 % х = =....... (грн.) Відповідь: з громадянина буде стягнутий податок у сумі......... грн. |
КАРТКА ПІДКАЗКА б) В ІІ 700 грн. > 510 грн., тому з суми 700 грн. податок у 13 % стягується повністю, тобто необхідно знайти 13 % від числа 700. Складемо пропорцію: 700 грн. 100 % х грн. 13 % х = =....... (грн.) Відповідь: з громадянина буде стягнутий податок у сумі......... грн. |
Учитель підводить підсумки етапу.
- Ми розвязали з вами лише чотири задачі, які допомогли нам повторити і застосувати всі методи розвязування задач на відсотки. Пригадайте, якими методами ми користувались, розвязуючи задачі?
Відповідь учнів: а) розвязування задач за означенням відсотка;
б) зведення задач на відсотки до основних задач на дроби;
в) розвязування задач на відсотки за допомогою пропорції.
VІ. Підведення підсумків уроку.
- Підведемо підсумки нашої роботи:
Учитель підводить підсумки роботи дітей. Оцінюються знання, уміння та навички учнів.
- На наступному уроці ми з вами продовжимо розвязувати текстові задачі економічного змісту на відсотки, користуючись всіма відомими нам методами. Ми познайомимось з новими економічними поняттями, знов будемо вчитися аналізувати життєві ситуації, робити висновки і приймати компетентні рішення.
- Нехай вашим девізом стане вислів: NON SCHOLAE SED VITAE DISCIMUS, що означає „ВЧИМОСЯ НЕ ДЛЯ ШКОЛИ, А ДЛЯ ЖИТТЯ”! Памятайте це працюючи на кожному з уроків в школі чи вдома!
VІІ. Повідомлення і пояснення домашнього завдання
- Вдома ви проведете самооцінку набутих знань, умінь та навичок і оберете ту задачу, яку зможете виконати самостійно. На уроці ми перевіримо обидві, але будемо працювати по групах. Ті, хто обере складнішу задачу, будуть працювати самостійно і їхня робота буде оцінена відповідно. З тими, хто обере менш складну задачу, ми спробуємо розібратися, що викликало в них труднощі, і усунути всі прогалини в їх знаннях.
- Я бажаю вам успіху! Урок закінчено.
Задача 1: Страховий внесок під час страхування майна від нещасного випадку склав 8 % від страхової суми. На яку суму застраховано майно, якщо було внесено 4000 грн.? ( 50000 грн.)
Задача 2: Заробітна плата батьків складає 85 % родинного бюджету. Іншу частину складає пенсія бабусі, в розмірі 300 грн. на місяць. Яка заробітна плата батька та яка заробітна плата матері, якщо заробітна плата батька на 200 грн. більша за заробітну плату матері? ( 1100 грн. і 900 грн )
А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать | |||
43895. | Финансовая (бухгалтерская) отчетность организации, ее место в системе экономической информации на примере ЗАО БалаковоВолгоэнергомонтаж | 258 KB | |
Способы анализа баланса. Анализ ликвидности баланса. Собственникам руководителям организации данные баланса необходимы для контроля за наличием и структурой хозяйственных средств и их источников для определения сумеет ли предприятие в ближайшее время выполнить свои обязательства перед третьими лицами акционерами инвесторами кредиторами покупателями поставщиками и другими или оно находится на грани финансовых затруднений. Покупатели и держатели акций предприятия в большей мере оценивают финансовую устойчивость организации... | |||
43896. | Проектування автодороги Кіровоград – Кривий Ріг на обході с.м.т. Новгородка | 1.06 MB | |
Інтенсивність дорожнього руху. Взаємозвязок коефіцієнту зчеплення з транспортно експлуа таційним станом покриття та режимами руху. Рекомендації БЕЗПЕКА ТА ОРГАНІЗАЦІЯ РУХУ. Оцінка безпеки руху методом підсумкових коефіцієнтів безпеки. | |||
43897. | Теоретические и практические аспектам маркетинговой деятельности СОАО «ВСК» и разработки стратегии дальнейшего развития | 1.03 MB | |
Во второй части работы проведен финансовый анализ СОАО ВСК в том числе дается характеристика предприятия проанализирована динамика и структура страховых услуг представлен анализ прибыли и рентабельности дается оценка финансовой устойчивости проведен анализ динамики и структуры бухгалтерского баланса. Он включает в себя: 1 определение размера страхового покрытия перечня страхуемых рисков а также страховых сумм и условий осуществления выплат; 2 расчет страховой премии и определение... | |||
43898. | Анализ и выявление пути совершенствования внешнеэкономической деятельности РУП «Гродноэнерго» | 1.16 MB | |
При обретении независимости в 1991 году Беларусь была одной из богатейших республик СНГ по показателям доходов на душу населения, что отражало устойчивый рост, происходивший в республике в 70-е и начале 80-х годов. Она развила промышленность, доля которой в ВВП превратила Беларусь в одну из самых индустриализированных стран мира. | |||
43899. | Разработка рекомендаций по совершенствованию методики оценки кредитоспособности заемщика ОАО «Московский индустриальный банк» | 5.4 MB | |
Первый вопрос связан с анализом финансового состояния предприятия а второй носит юридический характер а также связан с личными качествами руководителя предприятия. Способность своевременно возвращать кредит оценивается путем анализа баланса предприятия на ликвидность эффективного использования кредита и оборотных средств уровня рентабельности а готовность определяется посредством изучения дееспособности заемщика перспектив его развития деловых качеств руководителей предприятий. В связи с тем что предприятия значительно различаются по... | |||
43900. | Особенности мотивации и стрессоустойчивости операторов связи | 160.5 KB | |
Особенности мотивации и стрессоустойчивости операторов связи Современное состояние проблемы мотивации и стрессоустойчивости операторов связи Подходы к изучению мотивации. | |||
43901. | Учет затрат на производство | 29.45 KB | |
Расходами организации согласно ПБУ 10/99 признается уменьшение экономических выгод в результате выбытия активов и возникновения обязательств, приводящее к уменьшению капитала организации, за исключением уменьшения вкладов по решению собственников имущества. | |||
43903. | РАЗРАБОТКА И ПРАКТИЧЕСКАЯ РЕАЛИЗАЦИЯ КОРОПРАТИВНОЙ СЕТИ С ВНЕДРЕНИЕМ VDI | 25.56 MB | |
5 представлен гипервизор VMwre ESXi который распределяет все ресурсы физического сервера на нужды виртуальных машин а точнее на нужды их гостевых операционных систем.5 Сравнение стандартной платформы и платформы с гипервизором В виртуальную машину устанавливается стандартный набор драйверов производства VMwre который встроен в ESXi. После этого ВМ будет совместима с любым сервером на котором установлен VMwre ESXi.6 Распределение ресурсов гипервизором VMwre ESXi В таблице 1. | |||