57925

Води суходолу Північної Америки. Основні річкові системи. Великі озера, їх походження

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: сформувати в учнів систему знань про внутрішні води Північної Америки розкрити загальні особливості вод суходолу показати їх залежність від рельєфу та клімату нерівномірність розподілу на території материка...

Украинкский

2014-04-17

69 KB

9 чел.

Тема:  Води суходолу Північної Америки. Основні річкові системи. Великі озера, їх походження.

Мета: сформувати в учнів систему  знань про внутрішні води Північної       

           Америки, розкрити загальні особливості вод суходолу, показати їх  

            залежність від рельєфу та клімату, нерівномірність розподілу на

            території материка; охарактеризувати найголовніші системи річок і

            озер та показати екологічні проблеми вод материка; формувати

            вміння роботи з картами атласу; виховувати турботливе ставлення

            до природи.

Обладнання: фізична карта Північної Америки, атласи, підручники, мультимедійне обладнання

Тип уроку: комбінований

Форма проведення: урок- подорож

                                             Хід уроку

І. Організаційний момент

Добрий день. Поверніться до гостей і привітайте їх. Візьміться за руки. Усміхніться всім і подумки побажайте успіху один одному.

Девізом нашого уроку сьогодні будуть такі слова:

   Зібратися разом- це початок,

   Триматися разом- це прогрес,

    Працювати разом- це успіх.

                                  Генрі Форд

ІІ. Оголошення теми та мети уроку

                           А про Америку ви чули?

                           А в Америці бували?

                           Та невже ви так ніколи і не їздили туди?

                           А ось трапилась нагода

                            Побувати там всім нам,

                            Групам внутрішні води дослідити,

                            Повідомлення зробити,

                            Щоб про те, де побували,

                            Всі присутні також знали.

Тому тема нашого уроку: …………(записуємо в зошит)

Ми продовжуємо  нашу подорож материком Північна Америка. У таку далеку мандрівку ми будемо вирушати, звичайно водним видом транспорту, ось цим кораблем. Помандруємо ми до Північної Америки з метою вивчення найбільших річок і озер материка, спробуємо пояснити особливості водного режиму річок, походження озер, помилуємося величною красою відомого у світі Ніагарського водоспаду.

Що ви очікуєте від сьогоднішньої подорожі?(учні записують на стікерах і прикріплюють до корабля)

ІІІ.Актуалізація опорних знань і вмінь

Вчитель: Але наш корабель зможе відчалити лише за однієї умови. Я повинна переконатися, що у вас є певні знання з цієї теми.  Тож давайте перевіримо знання наших мандрівників. Це і буде зупинкою № 1 «Багаж знань»    

Прийом «Так – ні»

1. Північну Америку від Євразії відділяє Берінгова протока.( Так)

2.Крайньою північною точкою материка є мис Сент – Чарльз. (Ні)

3. З півночі глибоко вдається в сушу материка Мексиканська затока.(Ні)

4. Історія відкриття Америки почалася з плавань норманнів.(Так)

5. Рельєф внутрішніх районів материка переважно рівнинний.(Так)

6. Гори Аппалачі багаті родовищами нафти та газу.(Ні)кам.вуг.

7. В основі материка лежить молода Північноамериканська платформа.(Ні)

8. Зона вулканізму та землетрусів у Північній Америці знаходиться в горах Аппалачі.(Ні)

9. Примексиканська низовина утворилася в межах молодої платформи.(Так)

10. Найменша відстань між двома океанами через Панамський канал становить 48 км.(Так)

Слідуючою нашою зупинкою буде зупинка № 2 «Кліматична»

Закінчіть речення:

1.Північна Америка розташована в кліматичних поясах: субекваторіальному…(тропічному, субтроп., помірному, субарктичному, арктичному)

2. У Північній Америці переважає перенесення повітряних мас не пасатне, а…(західне)

3. Перешкодою для західного потоку повітря є гірська система…(Кордільєр)

4.Найбільший вплив Атлантики в Північній Америці відчувається на …

(Південному сході)

5.Дуже мало опадів на материку випадає на…(Південному заході та у між гірських улоговинах)

6.У помірному кліматичному поясі материка виділяють такі типи клімату…(Морський, континентальний, помірно конт., мусонний)

7.Типи клімату: середземноморський, континентальний та мусонний виділяють в кліматичному поясі…(Субтропічному)

8.Мексиканське нагір’я та півострів Каліфорнія мають тип клімату…(Тропічний пустельний)

9.Узбережжя Мексиканської затоки та острови Центральної Америки характеризуються типом клімату…(Вологим тропічним)

10.Крайня південна вужча частина континенту розміщена в кліматичному поясі…(Субекваторіальному)

ІV. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Вчитель: Тож ми переконалися, що у вас є певні знання і ми рушаємо далі. Давайте згадаємо який маршрут ми з вами вже проклали, під час вивчення даного материка.(Разом з дітьми слід згадати план вивчення материка і що вже вивчили.)

Сьогодні ми з вами зійдемо на високі гори, скелясті шпилі, увінчані білими шапками. Тут часто-густо творяться таємниці народження найбільших річок. Глибокими ущелинами річки поведуть нас у царство гір, і ми побачимо, як струмочки води, ледь зародившись, поступово ростимуть, мужнітимуть. Далі залишивши гори, попливемо на хвилях, але вже дуже постарілих потоків до далеких морів і океанів.

     Крок за кроком ми простежимо життя річки від витоків до місця, де вона закінчує свій біг, розчинившись у лоні морських чи океанічних хвиль. Я хочу, щоб ви твердо запам’ятали, усі річки Землі- чудовий дар природи. Їх треба берегти, про них треба турбуватися, бо без цих живих джерел дорогоцінної вологи неможливе життя на нашій планеті.

V. Перевірка раніше засвоєних знань

Перед вивченням нової теми пригадаймо матеріал, який ви вивчали ще в 6 класі з теми «Води суходолу». Для цього проведемо географічну розминку. Я зачитую запитання, а ви даєте відповідь на них.(письмово у зошитах)

1. Природний водний потік, що протікає в зниженнях рельєфу, створений  її рухом (річка).

2. Місце, де річка бере свій початок (витік).

3. Місце, де річка впадає в океан, море, чи іншу річку (гирло).

4. Падіння ріки з високого уступу (водоспад).

5.Виділяють такі види живлення ріки (дощове, льодовикове, підземними водами).

6. Зміна рівня води у річці протягом року (режим живлення).

VІ. Вивчення нового матеріалу

Вчитель: Північна Америка багата на внутрішні води, але розподілені вони по території материка дуже нерівномірно. У пд.-зх. частині континенту мережа річок або дуже слабо розвинена, або зовсім відсутня. І, навпаки, на пд.сх. можна побачити густу річкову мережу.

Більша частина річок належить до басейнів Атлантичного і Північного Льодовитого океанів. Річки Кордільєр несуть свої води до Тихого океану. Невелика територія на пд.зх. материка належить до басейну внутрішнього стоку.

Наша з вами подорож обмежена у часі тривалістю один урок і тому, щоб краще вивчити внутрішні води ви заздалегідь були поділені на 4 групи і кожна з груп мала завдання.

1 гр.-Подорож  річками басейну Атлантичного океану- Зупинка № 3

2 гр.- Північного Льодовитого- Зупинка № 4

3 гр. –Тихого-Зупинка № 5

4 гр. –озерами материка- Зупинка № 6

А зараз спробуйте поділитися своїми враженнями від подорожі з іншими групами.  (Уся група чи представники груп представляють свої роботи).

А зараз давайте кожна група здійснить подорож однією з річок, яка належить до вашого басейну.

Завдання групам на картках (5хв.)

VІІ. Хвилина відпочинку. Аутотренінг.

                               Подорож нас трохи втомила,

                                Ну а зараз відпочинемо разом.

Сядьмо зручно, поглянемо на картину і проникнемо в чарівний світ природи, заплющивши очі простежимо: як ми вдихаємо чисте повітря, вітерець гладить наші голівки, нам вслід усміхається сонечко і дзюркоче струмок, ніби розмовляє з нами. Наші руки торкаються рослин, і ми чуємо мелодійні голоси птахів. Це неповторний світ, в якому живемо ми.

А зараз прокидаймось, любі друзі, від цих прекрасних емоцій.

Вчитель: Крім річок і озер до вод суходолу належать льодовики, болота, підземні води, штучні водойми. Все це є в Північній Америці.

Льодовиків найбільше у Гренландії та на Канадському Арктичному архіпелазі. За своєю площею північноамериканські льодовики поступаються лише льодовикам Антарктиди, загальна площа їх 2 млн.км.²  А  гірський льодовик Упернавік, що в Гренландії, рекордсмен з-поміж льодовиків світу за швидкістю руху- 38 м на добу, або 14 км. на рік. Щороку від льодовиків Гренландії відколюється 10-15 тис. айсбергів.

Є в Північній Америці і перезволожені території- болота. Найбільше їх у верхів’ях річки Міссісіпі, біля Великих озер та озера Вінніпег, та на півостровах Флоріда та Юкатан.

Багатий материк і на запаси підземних вод. Але зростання господарського використання вод суходолу спричинило їхнє забруднення. Ще зовсім недавно Великі озера відрізнялися дивною чистотою. Але зараз забруднені і вони, особливо постраждало озеро Ері. Унаслідок забруднення  його вод тут розмножилися бактерії, а цінні породи риб зникли. Тому США прийняли спеціальну програму з очищення внутрішніх вод, але навіть за рахунок значних коштів, що їх виділила держава, не можна повністю очистити водойми суходолу.

VІІ. Закріплення нових знань і умінь

Гра «Упізнай річку»

Учитель зачитує опис озера, річки, а учні повинні упізнати їх і показати на карті.

1) Найбільше із солоних озер Північної Америки, розміщене на висоті 1282м. над рівнем моря. (Велике Солоне)

2) Найбільше озеро в системі Великих озер.(Верхнє)

3) Найменше озеро в системі Великих озер.(Онтаріо)

4)Озера, що сполучені між собою річкою Ніагарою.(Онтаріо і Ері)

5) Озера на півночі материка, що з’єднані між собою річками.(Атабаска, Велике Невільниче, Велике Ведмеже)

6)Найбільша річка Північної Америки.(Міссісіпі)

7)Притока річки Міссісіпі, вода в якій набагато брудніша, ніж у головній річці. Її часто називають «товста бруднуля».(Міссурі)

8)Найповноводніша притока річки Міссісіпі.(Огайо)

9)Найбільша річка басейну Північного Льодовитого океану.(Маккензі)

10)Річка, яка створила один з найбільших у світі- Великий Каньйон.(Колорадо)

11)Найповноводніша річка басейну Тихого океану.(Колумбія)

VІІІ. Підсумок уроку

Вчитель: Ось і добігла до кінця наша невеличка подорож нашим кораблем, упродовж якої ми дізналися, що Північна Америка багата на внутрішні води. Її річки належать до басейнів 3 океанів і басейну внутрішнього стоку. Найбільше річок мають басейни Атлантичного та Північного Льодовитого океанів. Найгустіша сітка  річок і озер у північній частині материка.На материку розташована система Великих озер- найбільше на Землі сховище прісних вод.

Внутрішні води Північної Америки значно забруднені внаслідок господарської діяльності людини. Країни материка працюють над вирішенням цієї проблеми.

Бесіда за запитаннями:   

- Яка річка материка є однією з найбільших на земній кулі? (Міссісіпі)

- Яке озеро є найбільшим прісноводним озером Землі?(Верхнє)

- Яка висота Ніагарського водоспаду?(Канадський-48 м. США-51 м.)

Я думаю, що попрацювавши на уроці ми досягли своєї мети. А чи справдилися очікування від уроку?

Рефлексія

-Чого ви навчилися під час подорожі?

- Які труднощі виникли?

- Що сподобалося на уроці?

- Які запитання залишилися після уроку?

- Яке з місць хотіли б відвідати?

Хочу сподіватися, що мандрівка Північною Америкою і сторінками підручника настільки вас захопить, що ви неодмінно захочете у майбутньому подорожувати просторами цього материка. І вірю, що кожен з вас відкриє для себе щось нове і корисне.

ІХ. Оцінювання навчальних досягнень

Х. Домашнє завдання

- Опрацювати § 43

- Скласти кросворд «Внутрішні води Північної Америки»

- Підготувати повідомлення про рослинний та тваринний світ материка


Група 1. Подорож річками басейну Атлантичного океану

Виконайте нижче наведені завдання, складіть невеличку розповідь про річки басейну.

1.Які загальні особливості річок басейну.

2.Визначте, подорож якою річкою ви маєте здійснити, якщо географічні координати її витоку 48ºпн.ш., 95ºзх.д.

3.До басейну якого океану належить ця річка?

4.Укажіть напрямок течії річки.

5.Через які кліматичні пояси протікає річка?

6.Поясніть особливості водного режиму річки.

7.Чи має річка притоки? Назвіть їх.

Група 2. Подорож річками басейну Північного Льодовитого океану

Виконайте нижче наведені завдання, складіть невеличку розповідь про річки басейну.

1.Які загальні особливості річок басейну.

2.Визначте, подорож якою річкою ви маєте здійснити, якщо географічні координати її гирла 68ºпн.ш., 134ºзх.д.

3.До басейну якого океану належить ця річка?

4.Укажіть напрямок течії річки.

5.Через які кліматичні пояси протікає річка?

6.Поясніть особливості водного режиму річки.

7.Чи має річка притоки? Назвіть їх.

Група 3. Подорож річками басейну Тихого океану

Виконайте нижче наведені завдання, складіть невеличку розповідь про річки басейну.

1.Які загальні особливості річок басейну.

2.Визначте, подорож якою річкою ви маєте здійснити, якщо географічні координати її витоку 41ºпн.ш., 106ºзх.д.

3.До басейну якого океану належить ця річка?

4.Укажіть напрямок течії річки.

5. Через які кліматичні пояси протікає річка?

6. Поясніть особливості водного режиму річки.

7. Чи має річка притоки? Назвіть їх.

Група 4. Подорож озерами материка

Виконайте нижче наведені завдання, складіть невеличку розповідь про озера.

1.Визначте, подорож якими озерами ви маєте здійснити, якщо вони розміщені між паралелями 42º і 50º пн.ш. та меридіанами 76º і 92º зх.д.

2.Назвіть озера, які тут розміщені.

3. Які особливості цих озер? Як вони виникли?

4. Які озера розташовані на півночі материка? Якого вони походження?

5. Де на материку є безстічні озера? Назвіть найбільше з них.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

46632. Кабинет изобразительного искусства, требования к нему и его роль в учебно-познавательном процессе 23.5 KB
  2Несколько групп требований: санитарно гигиенич полосвещениемебель; худож эстетич стилевое единство оформления; Отражение содержание учебного предмета материал технич оснащение; Учебн оборудование наличие технич средств обучения Практический Нагл Словесн Работа с книгой Видео метод Опыт Упражнение Учебнопро изводитель ный труд Иллюстрация Демонстрация Наблюдения учащихся Объяснение Разъяснение Рассказ Беседа Инструктаж Лекция Дискуссия Диспут Чтение Изучение Реферирование Беглый просмотр Цитирование Изложение Составление плана...
46634. Вияв антонімії, паронімії та омонімії в різностильових текстах 23.5 KB
  Антоніми це слова однієї й тієї ж частини мови із протилежними лексичними значеннями. Омоніми слова однакові за формою але різні за лексичним значенням. Омоніми бувають повними слова однієї й тієї ж частини мови що в усіх граматичних формах мають однакове звучання та написання коса сплетене волосся коса сільськогосподарське знаряддя коса мілина на ріці та в морі; часткові у деяких формах відрізняються вити пововчому вити гніздо але виє пововчому і в'є гніздо. Також омоніми поділяють на омографи слова...
46635. Синтаксичні конструкції в різностильових текстах 23.5 KB
  Словосполучення і речення це синтаксичні конструкції. Прості речення вживаються в усіх стилях мовлення. Однак стилістичного забарвлення вони набувають залежно від способів вираження членів речення інтонації порядку слів тощо. Яскравого стилістичного забарвлення набувають речення де в ролі підмета виступають прислівник дієслово частка вигук: Немає слово як полин гірке.
46636. Правила оформлення наукової роботи: структура, нумерація, ілюстративний матеріал, загальні правила цитування й покликання на використані джерела, оформлення бібліографічного опису 23.5 KB
  Правила оформлення наукової роботи: структура нумерація ілюстративний матеріал загальні правила цитування й покликання на використані джерела оформлення бібліографічного опису. Структура наукової роботи досить своєрідна. Після нього повинен бути зміст на якому вказується структура наукової роботи. Власне наукова робота починається із вступу в якому вказується актуальність теми мету дослідження завдання роботи теоретичне та практичне значення дослідження тощо.
46637. Традиційні формули звертання в діловому та науковому стилях 23.5 KB
  Традиційні формули звертання в діловому та науковому стилях. Звертання найяскравіший і часто вживаний вид мовленнєвого етикету. Вибір звертання значною мірою залежить від тональності спілкування. В офіційному здебільшого усному спілкуванні послуговуються цим звертанням у поєднанні з прізвищем або назвою особи за фахом чи родом діяльності напр.
46639. Quite and rather 23.5 KB
  Мы часто употребляем quite в позитивных ситуациях, а rather в негативных: She is quite intelligent but rather lazy. Когда мы употребляем rather с позитивными словами
46640. ОСНОВНЫЕ ИТОГИ СОЦИАЛЬНО–ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ СССР К ИСХОДУ 30–Х ГОДОВ 23.6 KB
  На наш взгляд в оценке итогов развития страны к началу 40–х годов следует учитывать два объективных обстоятельства: во–первых конечный результат во–вторых средства и методы с помощью которых он был достигнут. Бесспорно то что в конце 30–хгодов были созданы основные конструкции социалистического общества. К исходу 30–х годов наша страна вышла с пятого места в1913году на второе место в мире после США по объемам валовой промышленной продукции.