57928

Створення програм з використанням оператора циклу з параметром

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Після цього уроку ви зможете: використовувати оператор циклу з параметром для створення програм обчислення суми та добутку скінченої кількості чисел знаходження кількості елементів з певними властивостями; наводити особливості накопичення суми та...

Украинкский

2014-04-17

140 KB

14 чел.

Тема уроку: Створення програм з використанням оператора циклу з параметром

Мета уроку:

Навчальна: формувати вміння учнів використовувати оператори циклу для створення програм розв’язання  різних задач практичного призначення, повторити види циклічних операторів  та правила опису  їх за допомогою навчальної алгоритмічної мови та мови програмування Паскаль

Розвивальна: розвивати логічне мислення, формувати алгоритмічний стиль думки, поглибити знання учнів про циклічні процеси у нашому житті.

Виховна: виховувати  навички командної роботи, розвивати риси комунікабельної людини, підтримувати інтерес до предмету

Тип уроку: урок формування і вдосконалення вмінь та навичок

 Обладнання до уроку: комп’ютери,мультимедійний проектор і демонстраційна дошка,  роздатковий дидактичний матеріал по темі(картки,пам’ятки), тестуюча програма Test-W2, програми Microsoft Power Point, Microsoft  Publisher, середовище програмування Turbo Pascal

Девіз уроку : Усе що я пізнаю,

я знаю, для чого мені це потрібно

та де і як я можу

ці знання застосувати.

Є.Полат

доктор педагогічних наук, професор,

Хід уроку:

I.Організація класу (1 хв)

Привітання.

Учитель.Доброго дня,учні! Сьогодні у нас трохи незвичний урок, до нас завітали гості. Привітайте, будь ласка, їх посмішками. А у відповідь ви одержали такі ж щирі і привітні усмішки наших гостей з побажанням вам успішної роботи на уроці. Отже,починаємо урок.

Реєстрація в журналі проведення поточного інструктажу по ТБ та обліку часу роботи на ПК

II.Перевірка  домашнього завдання(5хв)

  •  Перевірка знань учнів по темі за допомогою тестуючої програми Test-W2
  •  Презентація міні-проекту «Цикли у нашому житті»

Учитель.Що ми вивчали на попередньому уроці?

  •  Поняття циклічного оператора, види операторів циклу та їх опис НАМ та   мовою програмування Паскаль

Учитель. Ще, що ви повинні були підготувати на сьогоднішній урок?

Учні:

  •  Продовжити роботу над міні-проектом «Цикли у нашому житті»
  •  Потрібно було повторити роботу в середовищі Turbo Pascal та основні алгоритмічні конструкції мови Паскаль

Учитель. Всі готові до уроку?

Учні:Так.

Учитель:На всіх учнівських ПК встановлена тестуюча програма  Test-W2 з тестами по темі., рекомендована Міністерством освіти та науки України, як засіб для перевірки та контролю знань учнів.

Будь ласка, за 3 хв ви повинні дати відповідь на тест із 12 запитань.Якщо ви знайдете на всі питання правильну відповідь ви отримаєте 9 балів. Результат тестування буде на екрані і це ваш перший внесок в оцінювання вашої діяльності на уроці. Запускайте програму Test-W2.

(Проходить тестування, результати виводяться на проекційний екран))

Учитель. Отакі у нас результати.

Прошу  групу учнів, яка працює над міні-проектом «Цикли  та розгалуження у нашому житті» презентувати свою роботу.(презентація та бюлетень)

(Презентація міні-проекту)(3хв)(додаток 1)

III.Мотивація навчання(2хв)

Учитель. Дякую учні,продовжуйте працювати над проектом.

Ви зібрали дуже цікаву інформацію про циклічні процеси навколо нас. Зрозуміло, якщо в нашому житті так багато циклічних процесів, то в умовах інформаційного суспільства   перед нами стоїть завдання створення програм для розв’язання   таких задач.

Метод «Мозковий штурм».

Учитель.Я пропоную вам

Створити програму розв’язання такої  задачі:

Компанія бабусь поїхала на мотоциклах і на скутерах на курси комп'ютерної грамотності. Попереду на мотоциклі без глушника їхала одна бабуся, за нею -дві, потім — три і т.д. Скільки бабусь їхало на заняття, якщо приголомшені пішоходи всього нарахували N рядів? Скільки скутерів було в цій компанії, якщо вони їхали під парними порядковими номерами?

Розв'язання: Учитель. Зверніть увагу на те, шо фактично ця задача зводиться до знаходження суми всіх натуральних чисел від 1 до N і кількості елементів послідовності з деякими властивостями.

Скажіть,будь ласка, які вихідні дані нам потрібні для розв’язання даної задачі та що ми одержимо в результаті?

Учні.

  •  Вихідні дані-кількість рядів мотоциклів і скутерів,що нарахували пішоходи Результати:
  •  Кількість бабусь, що їхали на комп’ютерні курси
  •  Кількість бабусь, які їхали на комп’ютерні курси на скутерах
  •  Учитель.Сформулюйте свої гіпотези щодо алгоритму розв’язання таких задач.

Учні.Потрібно знайти суму натуральних чисел від 1 до N

Учитель.Добре.А як ми будемо знаходити кількість скутерів, які їхали в рядах?

Учні.Використавши оператор розгалуження та мабуть циклу організувати підрахунок кількості бабусь,що їхали на парних місцях у колоні.

Учитель.Правильно.Учні, при розв'язуванні різноманітних обчислювальних задач часто виникає потреба підраховувати кількість якихось подій або якихось даних, що задовольняють певним умовам, накопичувати суму або добуток. Для розв'язання таких задач також використовуються оператор циклу з параметром.

III.Оголошення теми та очікуваних навчальних результатів (1хв)

Учитель. Отже, тема сьогоднішнього уроку: 

Створення програм з використанням оператора циклу з параметром

( на демонстраційній дошці: дата, класна робота тема,очікувані результати)

Учитель. Запишіть у ваші робочі зошити дату, тему уроку

 Очікувані результати.

Після цього уроку ви зможете:

  •  використовувати оператор циклу з параметром для створення програм обчислення суми та добутку скінченої кількості чисел, знаходження кількості елементів з певними властивостями;
  •  наводити особливості накопичення суми та добутку скінченої кількості чисел, підрахунку кількості елементів з певними властивостями;
  •  розв’язувати за допомогою комп’ютера задачі прикладного призначення
  •  набути навичок роботи у групі за інтерактивними методами “Ажурна пилка”,

IV.Надання необхідних відомостей (3хв)

  Учитель пояснює, що для обчислення суми, добутку або кількості під ці величини виділяється спеціальна змінна відповідного типу. Далі, поєднуючи оператор циклу з оператором присвоєння, можна організувати накопичення суми, добутку або кількості.

  В кожному з цих випадків накопичення відбувається за такою схемою: спеціальна змінна, де буде відбуватися накопичення, - це один кошик, у який весь час докладають дані.(Мультимедійна презентація)(додаток2)

V. Інтерактивні вправи (20 хв)

1) Учитель пропонує учням виконати інтерактивну вправу за методом "Ажурної пилки".

Для цього учні мають об'єднатися в групи.

А саме:

  •  учні отримують картку одного з кольорів (синього,  зеленого,червоного або жовтого)

з номером на ній (від 1 до 4).

У результаті

  •  формуються три "домашніх" групи по 4 учнів у кожній.

Групи отримують картки із завданнями. (додаток3)

Кожній "домашній" групі пропонується ознайомитися зі змістом карток:

  •  розглянути наведені блок-схему та програму,
  •   відповісти на питання, обговорити висновки, наведені в картках,
  •  записати у зошит програму та висновки.

Учитель. Я пропоную вам об'єднатися в групи відповідно до своїх номерів ("експертні" групи). У кожну експертну групу потраплять представники з кожної "домашньої"' групи. Учні з різних "домашніх" груп, користуючись зробленим конспектом, повідомляють правила знаходження суми, добутку та кількості елементів з деякою властивістю учням новоствореної експертної групи).

3) Учитель пропонує учням об'єднатися в "домашні" групи, учасники яких обмінюються між собою відомостями, отриманими в "експертних" групах, зіставляються правила обчислення суми, добутку та кількості чисел..

4)   "Домашні" групи отримують завдання на картках.(Додаток 4)

Вчитель пропонує учням виконати програми до задач 1-3 на комп'ютері.

Поточний інструктаж по ТБ

Практична робота на ПЕОМ(10 хв)

Клас об'єднується в загальне коло для підбиття підсумків вправи. Представники кожної "домашньої" групи повідомляють свій варіант однієї з програм до задач 1-3.

VI. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку (3хв)

Рефлексія. Інтерактивна вправа «Закінчити речення»

Досягнення учнів

Кількість балів 1-4

Я розумію і знаю:

  •  Які оператори мови програмування Паскаль використовуються
    для знаходження суми, добутку та кількості елементів з певною
    властивістю?
  •  Яким повинно бути початкове значення змінної, у якій передба
    чається накопичувати суму?
  •  Яким має бути початкове значення змінної, у якій передбачається
    накопичувати добуток?
  •  Яким повинно бути початкове значення змінної, у якій передба
    чається накопичувати кількість?
  •  Яка загальна схема знаходження суми (добутку, кількості)?
  •  Які помилки можуть виникнути при знаходженні суми, добутку
    та кількості?

Я вмію:

  •  Створювати і реалізовувати програми в середовищі програмування Turbo Pascal
  •  Складати програми з розгалуженням та циклами
  •  Створювати програми на знаходження суми, добутку та кількості елементів з певною властивістю?
  •  Презентувати результати своєї діяльності у вигляді мультимедійної презентації

Я вчилася сама:

  •  Працювати в групі
  •  Пояснювати, щоб всі зрозуміли
  •  Розуміти пояснення іншого
  •  Ставити запитання

Запитання для бесіди:

  1.  Як ви гадаєте, чи виконали ми ті завдання, що поставили на початку уроку?
  2.  Які труднощі виникали у вас протягом уроку?
  3.  Що ви порадите однокласникам для подолання труднощів, що виникали?

VII. Повідомлення домашнього завдання (2хв)

підр. §5, вправи З(а,б,г)

( І.Т.Зарецька,А.М.Гуржій,О.Ю.Соколов.Інформатика: 10-11 класи. Підручник для 10-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів: У 2-х частинах. – Частина 2... – Київ «Форум», 2004.-287 с).

Додаток3

Сині

Обчислення суми.

Скласти програму для обчислення суми цілих чисел від 1 до 100. Для накопичення суми введемо спеціальну змінну, наприклад S. Під час обчислення суми початкове значення змінної S, де накопичується сума, має дорівнювати нулеві. Для цього використовують команду присвоєння S:=0. Оскільки треба перебрати натуральні числа від 1 до 100 з кроком 1,то доцільно скористатися оператором циклу з параметром.

Ознайомтеся з блок-схемою алгоритму накопичення суми та розгляньте програму, яка реалізує цей алгоритм (файл prog1.pas):

var s,   і:integer;

begin

s:=0;

for i:=l to 100 do s:=s+i;

writeln ( s = ', s);

end.

Змінна і набуватиме значення: 1, 2, 3,...,100, а змінна S - такі: 0, 1, 3, б, 10, 15,..., 5050.

Висновки:

Для накопичення суми треба:

ввести змінну для обчислення суми;

надати цій змінній початкового значення 0;

організувати цикл, у тілі якого записати оператор:сума:=сума+доданок;

Як треба змінити програму, щоб вона обчислювала суму чисел від 200 до 300?

Червоні

Обчислення добутку.

Обчислити добуток перших п'яти елементів послідовності, значення яких знаходяться за формулою: аk = 2 + | sin3k│, k = 1, 2,...,5. Для накопичення добутку введемо спеціальну змінну, наприклад, D. Під час обчислення добутку початкове значення змінної, де накопичується добуток, має дорівнювати одиниці. Отже, D: =1. Оскільки треба перебрати натуральні числа (індекси елементів) від 1 до 5 з кроком 1, то доцільно скористатися оператором циклу з параметром.

Ознайомтеся з блок-схемою алгоритму накопичення добутку та розгляньте програму, яка реалізує цей алгоритм (файл prog2.pas):

var d, k:integer;

begin

d:=l;

for k:=l to 5 do d:=d*(2+abs(sin(3*k) );

writeln(‘d=',d:7:l);

end.

Змінна k набуватиме значення: 1, 2, 3,...,5.

Для накопичення добутку треба:

ввести змінну для обчислення добутку;

надати цій змінній початкового значення 1;

організувати цикл, у тілі якого записати
оператор: добуток:=добуток * множник
;

Як треба змінити програму, щоб вона обчислювала добуток перших десяти елементів?

Жовті

Обчислення кількості елементів з певними властивостями.

Скільки елементів послідовності ai=l-cosi, де і=1, 2,..20 задовольняють умову 0<а.<1?

Для обчислення кількості елементів, що задовольняють вказану умову, введемо спеціальну змінну, наприклад, к. Під час обчислення кількості початкове значення змінної, де буде накопичуватися кількість, має дорівнювати нулеві (к:=0;). Оскільки треба перебрати натуральні числа (індекси елементів) від 1 до 20 з кроком 1, то доцільно скористатися оператором Циклу з параметром, у тілі якого має бути команда k:=k+l;

Ознайомтесь з блок-схемою алгоритму обчислення кількості та розгляньте програму, яка реалізує цей алгоритм (файл prog3.pas):

Висновки:

Для накопичення кількості елементів з певними властивостями треба:

  •  ввести змінну для обчислення кількості;
  •  надати цій змінній  початкового значення 0;
  •  організувати цикл, у тілі якого записати оператор: кількість:=кількість+1;

var  a:real;

i, k:integer;

begin k:=0;

   for  i:=l   to  20  do

  begin

    a:=l-cos(i);

     if   (a>0)and(a<l) then  k:=k+l;

  end;

  writelnf к=',к);

 end.

Як треба змінити програму, щоб за її допомогою можна було б знайти кількість елементів, більших за 1? 

Додаток 4

Сині

Зміст карток

Скласти алгоритми розв'язання таких задач. Записати ці алгоритми мовою програмування. Порівняти отримані програми. Перевірити, чи відповідають ці програми висновкам, наведеним у картках з попередньої вправи.

Задача І Компанія бабусь поїхала на мотоциклах і на скутерах на курси комп'ютерної грамотності. Попереду на мотоциклі без глушника їхала одна бабуся, за нею -дві, потім — три і т.д. Скільки бабусь їхало на заняття, якщо приголомшені пішоходи всього нарахували N рядів?

Червоні

Зміст карток

Скласти алгоритми розв'язання таких задач. Записати ці алгоритми мовою програмування. Порівняти отримані програми. Перевірити, чи відповідають ці програми висновкам, наведеним у картках з попередньої вправи.

Задача 2. Скільки скутерів було в цій компанії, якщо вони їхали під парними порядковими номерами?

Жовті

Зміст карток

Скласти алгоритми розв'язання задач. Записати ці алгоритми мовою програмування. Порівняти отримані програми. Перевірити, чи відповідають ці програми висновкам, наведеним у картках з попередньої вправи..

Задача 3. Знайти N!


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

29577. Коммерческая и социальная реклама в СМК 15.24 KB
  Функции выполняемые социальной и коммерческой рекламы посредством СМК: 1. Коммерческая реклама: В соответствие с современным подходом к изучению рекламы коммерческая реклама входит в комплекс маркетинговых коммуникаций в который помимо рекламы входят такие инструменты как стимулирование сбыта PR пропаганда и личные продажи. Социальная реклама вид некоммерческой рекламы направленной на изменение моделей общественного поведения и привлечения внимания к проблемам социума. В 1993 году был образован негосударственный Рекламный Совет в...
29578. Состояние медиарынка в кризисный и поскризисный период, тенденции дальнейшего развития 24.52 KB
  Те компании которые выжили в это время оказались в очень неплохой ситуации. Как отмечают специалисты основным принципом коммуникаций в кризисной ситуации не замалчивать события говорить все и как можно скорее. Однако на ранних стадиях кризисной ситуации не следует говорить вещей которых вы не знаете или в которых вы не уверены не следует включаться в догадки поскольку вы можете оказаться не правы. Американские специалисты предлагают учитывать следующие позиции в подобной ситуации [10 с.
29579. Телевидение XXI века: соотношение социальных, политических и коммерческих функций 13.23 KB
  Степень этой вовлеченности и мера воздействия ТВ на аудиторию в плоскости выполнения этой функции зависят от той системы в которой действует данное телевизионное СМИ. Особенно сильно подобное отношение к СМИ вообще и к ТВ в частности у населения постсоветских государств. Люди ждут реакции властей на критические выступления касающиеся тех или иных явлений жизни по инерции доставшейся от советской системы в то время как СМИ лишь способ донести информацию об этих явлениях до своей аудитории. Дальнейшее зависит уже не от СМИ выпадающего из...
29580. Интернет: история, возможности и прогнозы 16.93 KB
  Интернет: история возможности и прогнозы. Исторически интернет произошел от американской сети RPNET которая разрабатывалась как децентрализованное средство обмена информацией в случае ядерного удара. Прототип интернета RPNET в 1969 соединил сеть американских научно исследовательских университетов. Следующим значительным скачком в развитии интернета стал концепт всемирной паутины выдвинутый в 1989 Тимом БернсЛи идея создания универсального языка HTML Аштэмэйли протокола связи HTTPАштэтэпэ что позволило сделать интернет таким каким он...
29581. Информационное общество: основные характеристики, тенденции развития. Дискуссии в отношении позитивных изменений и негативных последствий всеобщей информатизации и глобализации мирового пространства 16.15 KB
  Информационное общество ступень в развитии современной цивилизации характеризующаяся увеличением роли информации и знаний в жизни общества; возрастанием доли инфокоммуникаций информационных продуктов и информационных услуг в валовом внутреннем продукте ВВП; созданием глобального информационного пространства обеспечивающего эффективное информационное взаимодействие людей их доступ к мировым информационным ресурсам и удовлетворение их социальных и личностных потребностей в информационных продуктах и услугах. Основные характеристики:...
29582. Массовое сознание 12.93 KB
  На общественное мнение влияют мнения людей признаваемых обществом авторитетными и компетентными личный опыт людей В формировании общественного мнения выделяются: субъект воздействия элитные группы стремящиеся к достижению или удержанию власти заказчики и исполнители государство аналитики журналисты и т.; объект воздействия массовое сознание изменение которого является целью субъекта; инструмент воздействия СМИ как массмедиа так и институты социализации культура и т. Формы и способы влияния общественного мнения на личность...
29583. Массовое сознание: Субъективистский и объективистский подходы 14.37 KB
  Массовое сознание включает в себя понятие массы: МассаОртега и Гаса это суждение некомпетентных низкое качество современной цивилизации; Масса Юнгер механизное общество в котором человек является придатком машины; Масса Зиммель Вебер Манхейм это бюрократическое общество которое отличается широко расчленненой организацией в которой принятие решений допускается на высших этапах иерархии; МассаЛенин совокупность трудящихся наименее организованных и просвещенных. МассаШарков это шаблонное Например когда в деревнях все...
29584. Стратегия и тактика планирования рекламной кампании 16.33 KB
  Стратегия и тактика планирования рекламной кампании. Планирование рекламной кампании это процесс в котором принимают участие все структурные подразделения рекламного агентства и маркетинговый отдел рекламодателя. Результат этого процесса составление плана рекламной кампании на определенный период. Главная задача планирования рекламной кампании определить как будет доноситься рекламное послание до потребителя: в какой форме с помощью каких средств массовой информации и в рамках какого бюджета.
29585. Основные понятия в медиапланировании (рейтинг, доля, HUT, PUT, PUR). Их расчет и соотношение в планировании рекламных кампаний 33.55 KB
  Home Using TV одним из базовых показателей в медиапланировании является число людей или домохозяйств в которых смотрят телевизор. Этот показатель описывает количество людей или домохозяйств использующих ТВ на определенный момент времени Иными словами это процент индивидуумов или домохозяйств использующих телевизор в данное время дня. Показатель HUT не включает людей смотрящих телевизор вне дома например в магазинах аэропортах отелях и т. То есть рекламное сообщение смогут увидеть те люди которые по крайней мере в данный момент...