57952

Географія материків та океанів

Конспект урока

Педагогика и дидактика

За картою географічних поясів та природних зон визначте природні зони Північної Америки та вкажіть зони що займають найбільшу площу. Але окремі природні зони ми з вами ще ніколи не розглядали крім того сьогодні ви довідаєтесь чому особливе місце в розподілі природних комплексів материка належить рельєфу та впливу океану.

Украинкский

2014-04-17

87 KB

0 чел.

Розробка уроку з курсу

«Географія материків та океанів»(7 клас)

Тема: Рослинність і тваринний світ Північної Америки. Природні зони материка.

Навчальна мета: формувати знання про  особливості розміщення природних зон Північної Америки; поглибити систему знань учнів про взаємозв’язки природних компонентів у складі природних зон; продовжувати формувати в учнів уміння складати характеристику природних зон за типовим планом; удосконалювати практичні вміння учнів працювати з картами атласу.

Розвивальна мета: розвивати географічне мислення, вміння застосовувати знання на практиці в нових нестандартних ситуаціях; формувати пізнавальний інтерес у кожного учня та особисту зацікавленість самостійною дослідницькою діяльністю; удосконалювати вміння працювати з додатковою літературою, виділяти головне, узагальнювати матеріал, робити висновки.

Виховна мета: виховувати інтерес до предмету, любов, бережливе ставлення до природи.

Обладнання: фізична карта світу, атласи, ілюстрації, ватмани, мультимедійна презентація, додаткова література, маршрутні листи, листи оцінювання.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

ХІД УРОКУ

І.Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Учитель:

  •  Сьогодні ми з вами здійснимо уявну подорож природними зонами Північної  Америки. А з чого ж починається будь-яка мандрівка? На мою думку, зі збору рюкзака, в нашому випадку – це фішки, що символізують ваші знання. Саме від наповнення рюкзака залежатиме успіх нашої мандрівки.

Картографічна розминка

(Учитель на карті називає номера географічних об’єктів, а учні називають їх, за кожну правильну відповідь вони отримують фішки)

Слайд фізична карта Північної Америки, на якій знаки питання(географічні об’єкти, які потрібно назвати учням)

1. Гудзонова затока

2. Великі Американські озера

3. Кордильєри

4. Півострів Аляска

5. Півострів Лабрадор

6. Великі рівнини

7. Аппалачі

8. Півострів Флорида

9. Примексиканська низовина

10. Каліфорнійський півострів

11. Півострів Юкатан

12. Міссісіпі

Гра «Один зайвий»–учням необхідно визначити, що в переліку є зайвим та спробувати обґрунтувати відповідь(за кожну правильну відповідь фішка)

Слайд із запитаннями

  1.  Міссісіпі, Юкон, Онтаріо, Колорадо.
  2.  Примексиканська, Приатлантична, Амазонська.
  3.  Гольфстрім, Аляскинська, Каліфорнійська.
  4.  Ері, Вінніпег, Маракайбо, Мічиган, Гурон.
  5.  Гудзонова, Каліфорнійська, Гвінейська, Мексиканська

Учитель

  •  Рюкзаки зібрані, але для будь якої подорожі потрібен компас, а чи знаєте ви, що деякі рослини здатні його замінити?

Розповідь учителя про латук –слайд із його зображенням.

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів – прийом «Дивуй»

Заслуховуються розповідь учителя  про унікальні рослини та тварини материка, культурні рослини та свійські тварини, батьківщиною яких є Північна Америка.

Слайд з унікальними рослинами та тваринами материка

 (секвойя, кактус сагуаро, цукровий клен, жаба бик,) 

– Північна Америка – батьківщина багатьох культурних рослин.

Слайд із культурними рослинами та свійськими тваринами батьківщиною яких є материк

(соняшник, кукурудза, квасоля, стрючковий перець, гарбуз, бавовник, індичка, ондатр чорнобривці, жоржина.)

Слайд із небезпечними рослинами та тваринами вихідцями з материка

(колорадський жук, амброзія, елодея канадська)

Слайд тема уроку 

«Рослинний і тваринний світ Північної Америки. Природні зони материка».

ІV. Засвоєння нового матеріалу.

Запитання вчителя

1 Слайд карта природних зон Північної Америки 

Учитель:

Перед вами атласи. За картою географічних поясів та природних зон  визначте  природні зони  Північної Америки та вкажіть зони, що займають найбільшу площу.

На якій частині материка розташовані області висотної поясності?    

– Деякі з природних зон Північної Америки вже відомі вам, тому що ви вивчали їх під час знайомства з іншими материками. Але окремі природні зони ми з вами ще ніколи не розглядали, крім того, сьогодні ви довідаєтесь, чому особливе місце в розподілі природних комплексів материка належить рельєфу та впливу океану.

2. Особливості природної зональності

– Розподіл природних зон у Північній Америці, як і на інших материках, відповідає закону широтної зональності, який, як вам відомо, полягає в поступовій зміні природних зон від екватора до полюсів. Зміна природних зон залежить від співвідношення тепла та вологи.

Слайд карта природних зон світу

– Які відмінності в розміщенні природних зон раніше вивчених материків ви помітили?

Слайд із проблемним питанням

? Чому на рівнинній території Пн. Америки деякі зони простягаються меридіонально, а не за законом широтної зональності?

  1.  Характеристика природних зон(робота в малих групах)

Учні класу об’єднуються в експедиційні загони, кожний загін отримує маршрутний лист, який необхідно оформити працюючи з підручниками, атласами, та ілюстративним матеріалом. В групі є головуючий, він же доповідач, секретар, редактор)

Учитель:

– Я пропоную вам зараз  здійснити уявну подорож природними зонами Південної Америки та скласти їх коротку характеристику

План характеристики природної зони

  1.  Географічне положення.

         2. Особливості клімату.

  1.  Переважаючі типів ґрунтів.
  2.   Характерні представники рослинного світу.
  3.   Типові представники тваринного світу.

6. Зміна природних комплексів в результаті господарської діяльності людини, екологічний стан території.

На опрацювання матеріалів учням дається 7 хвилин, після чого експедиційний загін обирає учня, який представляє результати роботи всієї групи, оформлені на ватманах. Таким чином,  по закінченні уроку учні отримують уявлення про особливості природи кожної зони материка.

Природна зона

Географічне положення

Клімат

Ґрунти

Рослини

Тварини

Екологічний

стан

При звіті кожного загону  слайдів супровід

1. Зона арктичних пустель

2.Тундра та лісотундра

3.Тайга

4.Мішані та широколисті ліси

5.Лісостепи та прерії

6.Напівпустелі та пустелі

7.Перемінно- вологі ліси

Під час роботи в групах учні оцінюють роботу кожного члена експедиційного загону окремо(від0 до 2 балів кожний учасник загону, в сумі можна отримати до 4 балів)

Д/З: Скласти  характеристику природних зон саван та рідколісся, твердолистих лісів та чагарників, користуючись додатковими матеріалами.

V. Закріплення, коригування та первинний контроль знань.

         Цифровий диктант

Перед учнями коди                                                І варіант                 ІІ варіант

Учитель зачитує учням запитання цифрового диктанту, учні на окремих листах у вигляді коду дають відповіді.

Учні здійснюють взаємоперевірку(робота у парах), виставляють бали на власних листках оцінювання, сумуючі бали за письмову роботу, отримані фішки,, активність в групі (2, 1 бал по два учні в кожній групі за рішенням членів експедиційного загону).

Слайд з правильними відповідями.

VI. Підведення підсумків уроку з використанням прийому «Причина–наслідок».

1. Материк Північна Америка має значну протяжність із півночі на південь – Різноманітність природних зон материка.

2. На заході материка знаходяться гірські хребти Кордильєр – на заході материка поширені області висотної поясності.

3. Північ і південь східної частини материка рівнинний – природні зони простягаються в широтному напрямку.

4. В центральній частині материка надходженню вологи з океанів перешкоджають гірські хребти Кордильєр та Аппалачів – природні зони простягаються в меридіональному напрямку.

5. На території материка ведеться активна господарська діяльність – природа материка зазнала значних змін, внаслідок господарської діяльності.

VII. Опрацювати матеріал  параграфу 38, скласти таблицю природних материка, зон саван та рідколісся, твердолистих вічнозелених лісів та чагарників, група Б –скласти 4 тестові завдання про природні зони, за бажанням –  підготувати повідомлення про природоохоронні території материка. 

Додатки до уроку

Маршрутний лист

1. Коротко охарактеризуйте географічне положення природної зони.

2. Визначте та вкажіть  кліматичний пояс, а за наявності, кліматичну область в межах якої розташована зона.

3. Вкажіть переважаючий тип ґрунтів.

4. Визначте, користуючись атласом та підручником, та вкажіть найпоширеніші рослини в межах зони.

5 Визначте користуючись атласом та підручником та вкажіть найпоширеніших представників тваринного світу.

6. Дайте коротку характеристику господарської діяльності, її вплив на зміну природи зони.

Лист оцінювання

Прізвище та імя учня

Отримані фішки(смайлики)

Робота у групі

Цифровий диктант

Загальна сума балів

Цифровий диктант

  1.  Природна зона в межах якої практично відсутні грунти.
  2.  Типовими рослинами цієї природної зони є кактуси цереуси, полин, агави, юки.
  3.  Інша назва цієї природної зони – прерія.
  4.  Мешканцями природної зони є: колібрі, міссісіпський алігатор, жаба-бик.
  5.  Типовими представниками рослинного світу зони є канадська модрина, туя, дугласія та секвоя.
  6.  В межах зони мешкають дикобраз, скунс, чорний ведмідь барибал, опосум.

        Природні зони                                                                     Коди

                                                                     I варіант                              ІІ варіант

  1.  Арктичні пустелі.                                          8                                          2
  2.  Тундра.                                                           3                                          5
  3.  Тайга.                                                              1                                          7
  4.  Мішані та широколисті ліси.                        5                                          3
  5.  Лісостепи і степи.                                          2                                          1
  6.  Перемінно-вологі ліси.                                  4                                          4
  7.  Пустелі та напівпустелі.                                7                                          8

   

1

2

3

4

5

6

Коди відповідей

І варіант  

8, 7, 2, 4, 1, 5.

ІІ варіант

2, 8, 1, 4, 7, 3.

Тестові завдання

І варіант

1. В умовах субтропічного мусонного клімату поширена зона:

А) тайги;

Б) мішаних і широколистих лісів;

В) лісостепів і степів.

Г) перемінно-вологих лісів;

2. В межах зони поширені малородючі підзолисті грунти?

А) тайга;

Б) мішані широколисті ліси;

В) перемінно-вологі ліси;

Г) лісостепи і степи.

3. Для якої природної зони характерні такі типові рослини: липи, дуби, буки, платани, тюльпанні дерева?

А) тундра;

Б) тайга;

В) мішані та широколисті ліси;

Г) перемінно-вологі ліси.

4. В межах якої зони мешкають білі ведмеді,тюлені, моржі, поморники, гагари?

А) арктичних пустель;

Б) тайги;

В) тундри та лісотундри;

Г) перемінно-вологих лісів.

Правильні відповіді до тестових завдань:

  1.  Г.
  2.  А.
  3.  В.
  4.  А.

Тестові завдання

ІІ варіант

1. В умовах субарктичного кліматичного поясу поширена зона:

А) тундри.

Б) тайги;

В) мішаних і широколистих лісів;

Г) перемінно-вологих лісів;

2. В межах зони поширені родючі грунти чорноземи.

А) тайга;

Б) мішані широколисті ліси;

В) перемінно-вологі ліси;

Г) лісостепи і степи.

3. Для якої природної зони характерні такі типові рослини: вереск, чорниця, журавлина, карликова береза, полярна верба?

А) тайга;

Б) тундра;

В) мішані та широколисті ліси;

Г) перемінно-вологі ліси.

4. В межах якої зони мешкають олені карибу, вівцебики, лемінги, песець, полярна сова?

А) арктичних пустель;

Б) тайги;

В) тундри та лісотундри;

Г) перемінно-вологих лісів.

Правильні відповіді до тестових завдань:

  1.  А.
  2.  Г.
  3.  Б.
  4.  А.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

28646. Московское княжество – центр формирования великорусской народности. Расширение его территории 14.21 KB
  Московское княжество центр формирования великорусской народности. Центром объединения стало Моск. моск. В Моск.
28647. Предпосылки образования централизованного Российского государства 12.28 KB
  Предпосылки: 1экономические к началу 14 в на Руси постепенно после татаромонг. 2 социальные к концу 14 в уже полностью стабилизировалась экая обстановка на Руси. задача Руси заключалась в необхти свергнуть татаромонг. Восстановление независимости Руси требовало всеобщего объединения против единого врага: монгол с юга Литвы и Шведов с запада.
28648. Возникновение и развитие приказов и воеводского управления в России. Дворянские реформы второй половины XVI в. (судебная, губная, земская, военная) 13.16 KB
  Начиная с конца 15 в стали возникать новые органы госва приказы постоянно действовавшие учреждения имевшие значитно более четкую компетенцию по сравню с прежними: боярская Дума феодальные съезды. Губная избы были созданы как карательные органы коте ведали борьбой с разбойниками татями убийцами поджигателями сыском бедных на них возлагался сбор податей перепись населения ведение губной тюрьмой и др. Земская в резте были созданы органы земского самоупря из лучших людей их компетенция распрострсь только на посадских и...
28649. Борьба с Речью Посполитой и воссоединение Украины с Россией. Правовой статус Украины в составе России 12.44 KB
  Борьба с Речью Посполитой и воссоединение Украины с Россией. Правовой статус Украины в составе России. Воссоединение Украины с Россией событие во время котго Запорожское казачье Войско перешло в подданство русского Царя в 1654 г. Взаимоотношения Украины с центральным правительством во многом зависели от гетмана.
28650. Суд и судебный процесс в 15-17 вв. Зарождение и развитие розыскной системы следственного процесса 14.4 KB
  Суд и судебный процесс в 1517 вв. госво сосредоточило в своих руках судебные фции по всем важным делам что было закреплено Судебником 1497 г. Вотчинные и поместные суды постепенно теряют свое значение. Судебник Ивана III провозглет гл.
28651. Соборное Уложение 1649 г. Привилегии феодалов, право дворян на землю. Понятие преступления. Группы и виды преступлений и наказаний по Соборному уложению 14.52 KB
  Группы и виды преступлений: апротив веры богохульство нарушение порядка в церкви бгосударственные против основ государственной власти лично против царя впротив порядка управления подделка печатей фальшивомонетничество в воинские дезертирство побег с поля боя гпротив личности: убийство наиболее тяжкое слугагосподина женамужа нанесение телесных повреждений оскорбление словом делом. димущественные кража грабеж разбой епротив нравственности сводничество нарушение семейных уставов.
28652. Становление и развитие абсолютной монархии в конце XVII-XVIII вв. 13.74 KB
  правля госва при котй власть монарха не ограничена никакими учреждениями и законами. признаки: вся полнота гос. Монарх как глава госва являлся также верховным главнокомандующим вооруженных сил страны главой церкви ему принадлежала высшая законодатя испная и судебная власть. В период AM харно усиление роли госва отразившееся во внеш.
28653. Общественный строй России в начале XVIII в. Сословные реформы Петра I. Правовое положение дворянства. Расширение привилегий дворянства при преемниках Петра I. Жалованная грамота городам 1785 г. Введение подушной подати. Уничтожение холопства 14.93 KB
  Правовое положение дворянства. Расширение привилегий дворянства при преемниках Петра I. был принят Указ о подушной переписи котй закреплял привилегированное положе дворянства. Рассммый период харся консолидацией дворянства в единое сословие.
28654. Государственный строй России в начале XVIII в. Образование Российской империи. Реформы центральных органов государственного управления. Сенат. Синод. Коллегии 13.76 KB
  Реформы центральных органов государственного управления. Социальноэкое развитие рост сопротивления крестьянства тяжёлые войны диктовали необхть серьёзных реформ госго аппарат проведение котх привело к созданию централизованной системы органов управления. Претерпела изменения также система местного управления. В губерниях и провинциях было учреждено большое число различных должностных лиц ведавших отдельными вопросами управления.