57953

Подорож героїв казки Г.К. Андерсена «Снігова Королева» по країні Синтаксис

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Але перш ніж розпочати наш урок пропонуємо вам визначити капітана кожної команди експерта який буде слідкувати за роботою кожного учня в групі а також визначитися із назвою команди клас розподілений на 3 команди.

Украинкский

2014-04-17

221 KB

2 чел.

ВІДКРИТИЙ УРОК

 

Тема.  Подорож героїв казки Г.К. Андерсена «Снігова Королева» по країні Синтаксис.

Мета: 

  •  завершити роботу над вивченням казки Г.К. Андерсена «Снігова Королева»;
  •  розкрити всеперемагаючу силу любові й дружби, яка допомагає долати всі труднощі й перешкоди;
  •  вдосконалювати навички аналізу та переказу тексту через методи асоціативно-образного мислення;
  •  перевірити й закріпити знання учнів з синтаксису й пунктуації;
  •  формувати вміння й навички утворювати словосполучення й виділяти їх з речень, визначати тип, , знаходити головні та другорядні члени речення, правильно розставляти розділові знаки;
  •  виховувати доброту, чуйність, наполегливість у навчанні.

Тип уроку:  бінарний  урок-подорож.

Культура мовлення: правильна  побудова зв’язного мовлення.

Обладнання: портрет Г.К.Андерсена, карта подорожі, мультимедійна презентація,

                        троянда, сніжинка,  дзеркало, ілюстрації дітей до казки.

Ніхто не має більшої любові,

                                                                        як той, що душу поклада за друзів.

Леся Українка

ХІД УРОКУ

І. Організація класу.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

    Оголошення теми й мети уроку.

Учитель  мови   Доброго дня, діти. Ми дуже раді бачити вас на нашому уроці.

Учитель літератури Сьогодні на вас чекає цікава, захоплююча  подорож. Ви будите мати можливість потрапити у чудовий світ казки, долаючи  перешкоди на своєму шляху. Тема нашого уроку присвячена творчості данського письменника Г.К.Андерсена та героям його казки «Снігова Королева».

Учитель  мови   Ми з вами повторимо основні відомості з теми «Синтаксис», ви зможете виявити вміння розпізнавати словосполучення і речення, аналізувати їх, розпізнавати речення за метою висловлювання, будувати  зв’язну розповідь. Але перш ніж розпочати наш урок, пропонуємо вам визначити капітана кожної команди, експерта, який буде слідкувати за роботою кожного учня в групі, а також визначитися із назвою команди (клас розподілений на 3 команди).

Учитель літератури Ми пропонуємо зараз уявити, що кожен з вас став героєм казки «Снігова Королева». 

Учитель  мови  Тема нашого уроку «Подорож героїв казки Г.К. Андерсена по країні Синтаксис». Відкрийте зошити з української мови, запишіть дату і вид роботи.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Учитель літератури У квітучій Данії, де народився я,
Бере
мій світ своє начало.
Там
датською пісні мені співала,
Казки читала
матінка моя.

 (Танок сніжинок і троянд, на фоні музики вчитель говорить слова).

Моя Батьківщина – Данія. Це край справжньої поезії, сповнений легенд і переказів. Серед людей і досі можна почути гарні пісні. На данських островах ростуть чудові дубові ліси, а земля вкрита килимом жита й конюшини. Здалеку вона нагадує величезний сад. На одному з тих зелених островів, на Фіонії розкинулося моє родинне містечко Оденсе, назвали його так на честь бога, котрий за легендою мешкав саме тут. Маленьке датське містечко Оденсе. Ошатні білі будиночки з червоними дахами. Невелика гавань, до якої заходили білі вітрильники й човни. Старовинний готичний собор, величний і таємничий. Саме тут майже 200 років тому в бідній родині шевця і прачки народився хлопчик, якому судилося здобути світову славу.

- Діти, а хто може сказати про кого саме йдеться мова, і чому до нас завітали саме ці герої?

- Я думаю, що ви всі гарно знаєте біографію письменника та знайомі з його чарівними казками. Тому ви з легкістю розгадаєте кросворд, який ми вам підготували ( кожна команда отримує кросворд, питання кросворду виведені на екран).

2.

3.

1.

А

К

Т

О

Р

Д

А

Н

І

Я

О

Д

Е

Н

С

Е

4.

К

Р

А

В

Е

Ц

Ь

6.

5.

Т

Р

О

Л

Ь

Р

У

С

А

Л

О

Ч

К

А

7.

Д

З

Е

Р

К

А

Л

О

8.

І

В

А

Н

Е

Н

К

О

  1.  Професія, про яку мріяв Андерсен.
  2.  Країна – Батьківщина письменника.
  3.  Місто, в якому народився Ганс Крістіан.
  4.  Професія, яку обрала мати для юного Ганса.
  5.  Чарівна, зла, підступна потвора, яка шкодить людям.
  6.  Героїня казки Андерсена, на честь якої встановлено пам’ятник у столиці Данії.
  7.  Звичайна річ з незвичайними властивостями – витвір троля.
  8.  Прізвище сучасної української письменниці, яка переклала казки Андерсена.

-  Наша подорож чудовою країною її Величності казки розпочинається. Ми вирушаємо до палацу Снігової королеви. А щоб потрапити до її володінь і допомогти Герді врятувати Кая від чар Снігової королеви, нам потрібна ваша активність.

Учитель  мови  Щоб ми не заблукали і щасливо дісталися до царства Снігової королеви, нам знадобиться   карта. Але перш ніж ви самостійно визначити шлях подорожі, спробуйте виконати перше завдання з мови.

  1.  Бліц-опитування ( учень кожної команди повинен дати відповідь на одне запитання з теми «Синтаксис).

ЗАПИТАННЯ

1 КОМАНДА

1. Що вивчає синтаксис?

(Синтаксис вивчає словосполучення та речення.)

  1.  Назвіть види речень за метою висловлювання. (Розповідні,питальні, спонукальні.)
  2.  Які члени речення називаються однорідними?
  3.  Які розділові знаки ставляться при звертаннях?
  4.  Яка мова називається прямою?

(Пряма мова – це точне відтворення висловлювання певної особи, передане від її імені.)

6. На які питання відповідає додаток? Як він підкреслюється?

2 КОМАНДА

1. Що вивчає пунктуація?

(Пунктуація вивчає правила вживання розділових знаків.)

  1.  Що називається словосполученням?

(Словосполучення – це сполучення слів, які поділяються на головне та залежне. Вони пов’язані за змістом та граматично.)

  1.  Які розділові знаки ставлять при однорідних членах речення?
  2.  Які слова називаються вставними?

(Слова або сполучення слів, за допомогою яких виражається ставлення того, хто говорить, до повідомлення. Вставні слова не є членом речення.)

  1.  У чому полягає різниця між поширеними і непоширеними словосполученнями?
  2.  На які питання відповідає означення?

3 КОМАНДА

1. Що називається реченням?

(Речення – це синтаксична одиниця, яка виражає закінчену думку і має граматичну основу.)

2.Чим відрізняється просте речення від складного?

  1.  Що називається звертанням?
  2.  Які розділові знаки ставляться при вставних словах?
  3.  Який член речення називається підметом?

(Підмет – це головний член речення, що означає предмет, про який говориться в реченні і відповідає на питання хто?, що?.)

  1.  На які питання відповідає обставина?

ІV. Опрацювання навчального матеріалу.

Учитель літератури    - Подумайте і розташуйте в правильній послідовності шлях, яким Герда йшла до Снігової Королеви. (Завдання командам)

  •  Лапландка і фінка.
  •  Маленька розбійниця.
  •  Садок бабусі, що знала чари.
  •  Принц і принцеса.
  •  Палац Снігової Королеви.
    •  Молодці, діти. Ви добре впоралися із завданням. Тепер у нас карта подорожі, яке буде допомагати нам на уроці.
    •  А хто згадає, що сталося з Каєм, в оповіданні «Хлопчик і дівчинка»?
    •  Хто першим постраждав від його витівок?
    •  Що трапилося з Каєм на вулиці?
    •  Що зробила Снігова Королева?
    •  І як відчувала себе Герда, коли її названий брат не повернувся?
    •  Хто змусив дівчинку засумніватися в тому, що Кай мертвий?
    •  Ось уявіть, що ми разом з Гердою опинилися на річці. Куди нас принесе човен?

Учитель мови Щоб потрапити до саду старої чарівниці, я пропоную вам виконати друге завдання.

 2. Синтаксична скринька

       - Для виконання цього завдання вам необхідно згадати, що таке словосполучення, схему визначення головного й залежного слова,  типи словосполучень.

       - З поданих пар слів утворіть словосполучення, вкажіть їх тип.

 чудові  краєвид;

маленький  дівчинка;

хтось них із;

чорт дзеркало;

розваги веселий;

крижинки з малюнок;

дорога в спорядити;

чарівниця сховала.

Учитель літератури - Діти, а хто може пояснити, а що саме сховала чарівниця?

  - Як Герда опинилася в чудовому квітнику бабусі? Зачитайте опис.

  - Чи схожа бабуся на чаклунку? Чим?

  - Чи можна виправдати поведінку бабусі?

- Стан Герди нагадує стан Кая : вони обоє під впливом чаклунства забули

один одного. А як, на вашу думку, чи є  різниця в їх поведінці?

   - Що пробудило Герду від чар?

  

Наша героїня вирушає далі.

- А скажіть, якою буде наша наступна зупинка?

- Вірно. Уявіть, що ми разом з Гердою опинилися біля палацу принца і   

  принцеси.

Учитель мови  А щоб вона з ними зустрілася, вам необхідно буде стати дослідниками.

3.  Гра «Дослідники»

 - Вам пропонується визначити межі речень, розставити розділові знаки та підкреслити головні члени речень.

 Надворі була осінь дівчинка страждала від холоду але вперто йшла вперед незабаром вона познайомилася із чарівним вороном він їй розповів що принцеса нещодавно одружилася з юнаком він схожий на Кая Герда дуже зраділа цій звістці.

Учитель літератури - А чи справдилися сподівання Герди?  Вона зустріла Кая?

  - Як принц і принцеса сприйняли горе Герди?

  - Знайдіть та зачитайте епізод з тексту, де розповідається як вони    

                                                 спорядили дівчинку в дорогу.

  - Яка перешкода з’явилася на шляху нашої героїні?

  -  Як поводилася маленька розбійниця?

  - Чому вона вирішила допомогти Герді?

Згадайте оповідання «Маленька розбійниця», це вам допоможе виконати наступне завдання з мови.

 

Учитель мови  Я вам пропоную взяти участь у грі, яка називається «Купи звертання».

  •  Ваше завдання полягає у визначенні звертань в поданих реченнях та правильній розстановці розділових знаків.
  1.  Гра «Купи звертання»

Гердо сідай у карету й помчали в глиб лісу.

Не хвилюйся дівчинко вони не чіпатимуть тебе, навіть коли я розсерджуся.

Голуб’ята куди поїхала Снігова Королева?

Біжи північний оленю тільки бережи маленьку дівчинку.

Учитель літератури - Діти, ось дивіться наша головна героїня вже подолала більшу частину шляху до палацу Снігової Королеви. Їй співчували, намагалися  допомогти. А як ви думаєте чому? Спробуйте скласти  асоціативний ланцюжок і таким вчинком ми охарактеризуємо образ Герди.

  •  Ми з вами дали власну характеристику дівчинці. А як про неї говорила фінка? Зачитайте її слова з тексту. ( - Я не можу дати їй більше сил, ніж у неї є зараз.   … Сила – в її серці).
    •  Що мала на увазі жінка?

Учитель мови  - А  ось свої сили ви зможете випробувати, відповівши на тестові питання з теми «Синтаксис». 

  1.  Тестові завдання

1. Визначити рядок, у якому всі поєднання слів належать до словосполучень.

А Народні пісні, нестача вологи, вади і недоліки.

Б Ранні вишні, поширений в Україні, родять щороку.

2. Визначити рядок, у якому всі сполучення слів не є словосполученнями.

  А Вирушали січовики, за порятунок, Запоріжжя і Крим.

  Б Надія на визволення, за річкою, влаштували засідку.

3. Визначити рядок, у якому в усіх словосполученнях головне слово виражене  іменником.

А Тиха річка, автор повісті, походи в чужі краї.

Б Бачити землю, під високою березою, ділитися враженнями.

4. Визначити рядок, у якому в усіх словосполученнях залежне слово виражене прислівником.

А Білі квіти, кидатися в річку, забирати з радістю.

Б Говорити тихо, працювати восени, не розуміти по-українськи.

5. Визначити рядок, у якому всі словосполучення належать до фразеологічних.

А Язик показати, з'їсти моркву, розводити теревені.

Б У свинячий голос, моркву скребти, язик без кісток.

6. Визначити рядок, у якому словосполучення потребують редагування.

А Прийти до домовленості, піти у відставку, додати до твору.

Б Говорити на українській мові, вступив у школу, посібник по біології.

  1.  Визначити рядок, у якому зазначено двоскладне речення.

А Світлицю прикрашали дідухом на Святвечір (В. Скуратівський).

Б Кутя смачна й поживна страва з виплеканого дбайливими господарями зерна (В. Скуратівський).

  1.  Визначити рядок, у якому зазначено односкладне речення.

А Сьогодні Михайлівська дзвіниця перетворилася на міські куранти із щогодинним музичним супроводом (Г. Черненко).

Б Тринадцятирічним Івася віддали в науку до відомого маляра Пре-влоцького 

 (3 календаря).

  1.  Визначити речення, у якому між підметом і присудком слід поставити тире.

А Без прабатьківської мови народна душа виснажується (В. Коломієць).

Б Українці стародавня нація (В. Коломієць).

  1.   Визначити, яку синтаксичну роль виконує в реченні Миша полагодила лапками щось на гнізді, погойдалась на тоненькій гілочці і сховалась (О. Копиленко) виділене слово.

А Означення.

Б Додаток.

  1.  Визначити рядок,, у якому зазначено спонукальне речення.

А Чому так зелено в хаті? (О. Гончар).

Б А ти, Михайлику, розставляй стільчики (О. Гончар).

  1.  Визначити, які словосполучення є синонімічними.

А Улюблена забава.

Б Ігри з крашанками.

В Крашанкові ігри.

Г Пасхальні яйця.

  1.  (Самоперевірка виконаних тестів, виставлення оцінок).

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

б

а

а

б

б

б

б

б

б

а

б

б, в

 

Учитель літератури - Герда нарешті опинилася в палаці Снігової королеви.

- Чи приваблює вас цей красивий палац?

- Чому в ньому немає життя?

- Діти, на початку нашого уроку з’явилися троянди і сніжинки, які є символами цієї казки. А що красивіше сніжинки чи троянди?

А з чим асоціюються у вас троянда і сніжинка? ( тепло і холод, життя і смерть,  краса жива і  нежива краса, Кай і Герда).

   - З ким автор порівнює  сніжинку із Сніговою Королевою чи Гердою?

   -  Давайте звернемося до Снігової Королеви. Чи красива вона? (Вона

вродлива, але холодна й нежива. Вона сама говорить, що не може цілувати Кая, бо зацілує його до смерті).

- Як Герді вдалося  розтопити серце Кая?

- Як ви вважаєте чи випадково Андерсен порівнює дівчинку з трояндою?

- Ні, бо краса троянди безкорисна. Вона дарує ніжність, тепло, її запах зачаровує оточення, а бутон приваблює око. У цій безкорисності найвеличніша користь дарувати людям радість.

- А як ви вважаєте, яке слово з казки об’єднує і сніжинки, і троянди? (Слово вічність).

V. Висновок.

Учитель літератури - Діти, подумайте і спробуйте  пояснити, чому епіграфом нашого уроку ми обрали слова Лесі Українки: «Ніхто не має більшої любові, як той, що душу   поклада за друзів»? (Герда була готова заради друга пожертвувати собою, її любов перемогла чари всесильної Сніжної Королеви).

- Сьогодні ми зробили ще один крок до відкриття таємниць Андерсена. Фантастичний світ, зображений письменником у казці «Снігова Королева», - не просто вигадка. Він виник у результаті спостережень над життям людей. Автор доводить, що найважливішими словами, найбільшими цінностями є … людська душа і друг. Якщо людина йде по життю з любов’ю в серці, вона обов’язково знайде своє щастя.

Оцінювання

Учитель літератури У кожній команді працював експерт, який слідкував за роботою кожного учня. І зараз я пропоную вам оцінити роботу кожного члена групи з літератури за наступними критеріями:

  •  Активність  ( 1-12б);
  •  Знання біографії письменника (1-12б);
  •  Вільне орієнтування у змісті тексту (1-12б);
  •  Вміння пояснити свою точку зору (1-12б).

(Експерт називає учнів, які отримали 12, 11, 10, 9б, а вчитель потім називає учнів, які на його погляд працювали найкраще).

Учитель мови - Діти,  ви сьогодні дуже плідно попрацювали. Мали можливість показати свої знання й практичні навички не тільки із світової  літератури, а й з української мови. А рівень своїх знань ви оцінили, коли виставили оцінки за виконані тести.

  - Наша подорож завершилася. Ми дуже вдячні вам за плідну роботу. Ваше життя тільки починається, і ми впевнені, що воно створить для вас найкращу казку.

Учитель літератури Запишіть, будь ласка, домашнє завдання. Написати твір на тему  «Чого навчила мене маленька дівчинка Герда?»


2.

3.

1.

              

 4.

6.

5.

7.

8.

Подумайте і розташуйте в правильній послідовності шлях, яким Герда йшла до Снігової Королеви. 

  •  Лапландка і фінка.
  •  Маленька розбійниця.
  •  Садок бабусі, що знала чари.
  •  Принц і принцеса.
  •  Палац Снігової Королеви.

Подумайте і розташуйте в правильній послідовності шлях, яким Герда йшла до Снігової Королеви. 

  •  Лапландка і фінка.
  •  Маленька розбійниця.
  •  Садок бабусі, що знала чари.
  •  Принц і принцеса.
  •  Палац Снігової Королеви.

Подумайте і розташуйте в правильній послідовності шлях, яким Герда йшла до Снігової Королеви. 

  •  Лапландка і фінка.
  •  Маленька розбійниця.
  •  Садок бабусі, що знала чари.
  •  Принц і принцеса.
  •  Палац Снігової Королеви.

З поданих пар слів утворіть словосполучення,

вкажіть їх тип.

 чудові  краєвид;

маленький  дівчинка;

хтось них із;

чорт дзеркало;

розваги веселий;

крижинки з малюнок;

дорога в спорядити;

чарівниця сховала.


Надворі була осінь дівчинка страждала від холоду але вперто йшла вперед незабаром вона познайомилася із чарівним вороном він їй розповів що принцеса нещодавно одружилася з юнаком він схожий на Кая Герда дуже зраділа цій звістці.


Гердо сідай у карету й помчали в глиб лісу.

Не хвилюйся дівчинко вони не чіпатимуть тебе, навіть коли я розсерджуся.

Голуб’ята куди поїхала Снігова Королева?

Біжи північний оленю тільки бережи маленьку дівчинку.


1.  Професія, про яку мріяв Андерсен.

  1.  Країна – Батьківщина письменника.
  2.  Місто, в якому народився Ганс Крістіан.
  3.  Професія, яку обрала мати для юного Ганса.
  4.  Чарівна, зла, підступна потвора, яка шкодить людям.
  5.  Героїня казки Андерсена, на честь якої встановлено пам’ятник у столиці Данії.
  6.  Звичайна річ з незвичайними властивостями – витвір троля.
  7.  Прізвище сучасної української письменниці, яка переклала казки Андерсена.

  1.  Професія, про яку мріяв Андерсен.
  2.  Країна – Батьківщина письменника.
  3.  Місто, в якому народився Ганс Крістіан.
  4.  Професія, яку обрала мати для юного Ганса.
  5.  Чарівна, зла, підступна потвора, яка шкодить людям.
  6.  Героїня казки Андерсена, на честь якої встановлено пам’ятник у столиці Данії.
  7.  Звичайна річ з незвичайними властивостями – витвір троля.
  8.  Прізвище сучасної української письменниці, яка переклала казки Андерсена.

  1.  Професія, про яку мріяв Андерсен.
  2.  Країна – Батьківщина письменника.
  3.  Місто, в якому народився Ганс Крістіан.
  4.  Професія, яку обрала мати для юного Ганса.
  5.  Чарівна, зла, підступна потвора, яка шкодить людям.
  6.  Героїня казки Андерсена, на честь якої встановлено пам’ятник у столиці Данії.
  7.  Звичайна річ з незвичайними властивостями – витвір троля.
  8.  Прізвище сучасної української письменниці, яка переклала казки Андерсена.

ОЦІНЮВАННЯ ЕКСПЕРТОМ

П.І.

учня

Активність

 

(1-12б)

Знання біографії письменника

(1-12б)

Вільне орієнтування у змісті тексту

(1-12б)

Вміння пояснити свою точку зору

(1-12б)

Матюхіна Карина

Барабанщиков Дмитро

Яковлєва Катерина

Ягодкін Сергій

Аспєдніков Данило

Сищенко Артем

ОЦІНЮВАННЯ ЕКСПЕРТОМ

П.І.

учня

Активність

 

(1-12б)

Знання біографії письменника

(1-12б)

Вільне орієнтування у змісті тексту

(1-12б)

Вміння пояснити свою точку зору

(1-12б)

Тіпалов Роман

Рашевська Дар’я

Маслій Альона

Кузнєцова Карина

Непран Артур

Попова Анастасія

ОЦІНЮВАННЯ ЕКСПЕРТОМ

П.І.

учня

Активність

 

(1-12б)

Знання біографії письменника

(1-12б)

Вільне орієнтування у змісті тексту

(1-12б)

Вміння пояснити свою точку зору

(1-12б)

Дождікова Дарина

Кравченко Оксана

Кобзін Віталій

Самойленко Олена

Бакаєв Олег

Мазуренко Герман

Тестові завдання

1. Визначити рядок, у якому всі поєднання слів належать до словосполучень.

А Народні пісні, нестача вологи, вади і недоліки.

Б Ранні вишні, поширений в Україні, родять щороку.

2. Визначити рядок, у якому всі сполучення слів не є словосполученнями.

  А Вирушали січовики, за порятунок, Запоріжжя і Крим.

  Б Надія на визволення, за річкою, влаштували засідку.

3. Визначити рядок, у якому в усіх словосполученнях головне слово виражене  іменником.

А Тиха річка, автор повісті, походи в чужі краї.

Б Бачити землю, під високою березою, ділитися враженнями.

4. Визначити рядок, у якому в усіх словосполученнях залежне слово виражене прислівником.

А Білі квіти, кидатися в річку, забирати з радістю.

Б Говорити тихо, працювати восени, не розуміти по-українськи.

5. Визначити рядок, у якому всі словосполучення належать до фразеологічних.

А Язик показати, з'їсти моркву, розводити теревені.

Б У свинячий голос, моркву скребти, язик без кісток.

6. Визначити рядок, у якому словосполучення потребують редагування.

А Прийти до домовленості, піти у відставку, додати до твору.

Б Говорити на українській мові, вступив у школу, посібник по біології.

7.Визначити рядок, у якому зазначено двоскладне речення.

А Світлицю прикрашали дідухом на Святвечір (В. Скуратівський).

Б Кутя смачна й поживна страва з виплеканого дбайливими господарями зерна (В. Скуратівський).

8.Визначити рядок, у якому зазначено односкладне речення.

А Сьогодні Михайлівська дзвіниця перетворилася на міські куранти із щогодинним музичним супроводом (Г. Черненко).

Б Тринадцятирічним Івася віддали в науку до відомого маляра Пре-влоцького 

 (3 календаря).

9.Визначити речення, у якому між підметом і присудком слід поставити тире.

А Без прабатьківської мови народна душа виснажується (В. Коломієць).

Б Українці стародавня нація (В. Коломієць).

10. Визначити, яку синтаксичну роль виконує в реченні Миша полагодила лапками щось на гнізді, погойдалась на тоненькій гілочці і сховалась (О. Копиленко) виділене слово.

А Означення.

Б Додаток.

11.Визначити рядок,, у якому зазначено спонукальне речення.

А Чому так зелено в хаті? (О. Гончар).

Б А ти, Михайлику, розставляй стільчики (О. Гончар).

12.Визначити, які словосполучення є синонімічними.

А Улюблена забава.

Б Ігри з крашанками.

В Крашанкові ігри.

Г Пасхальні яйця.


Тестові завдання

1. Визначити рядок, у якому всі поєднання слів належать до словосполучень.

А Народні пісні, нестача вологи, вади і недоліки.

Б Ранні вишні, поширений в Україні, родять щороку.

2. Визначити рядок, у якому всі сполучення слів не є словосполученнями.

  А Вирушали січовики, за порятунок, Запоріжжя і Крим.

  Б Надія на визволення, за річкою, влаштували засідку.

3. Визначити рядок, у якому в усіх словосполученнях головне слово виражене  іменником.

А Тиха річка, автор повісті, походи в чужі краї.

Б Бачити землю, під високою березою, ділитися враженнями.

4. Визначити рядок, у якому в усіх словосполученнях залежне слово виражене прислівником.

А Білі квіти, кидатися в річку, забирати з радістю.

Б Говорити тихо, працювати восени, не розуміти по-українськи.

5. Визначити рядок, у якому всі словосполучення належать до фразеологічних.

А Язик показати, з'їсти моркву, розводити теревені.

Б У свинячий голос, моркву скребти, язик без кісток.

6. Визначити рядок, у якому словосполучення потребують редагування.

А Прийти до домовленості, піти у відставку, додати до твору.

Б Говорити на українській мові, вступив у школу, посібник по біології.

7.Визначити рядок, у якому зазначено двоскладне речення.

А Світлицю прикрашали дідухом на Святвечір (В. Скуратівський).

Б Кутя смачна й поживна страва з виплеканого дбайливими господарями зерна (В. Скуратівський).

8.Визначити рядок, у якому зазначено односкладне речення.

А Сьогодні Михайлівська дзвіниця перетворилася на міські куранти із щогодинним музичним супроводом (Г. Черненко).

Б Тринадцятирічним Івася віддали в науку до відомого маляра Пре-влоцького 

 (3 календаря).

9.Визначити речення, у якому між підметом і присудком слід поставити тире.

А Без прабатьківської мови народна душа виснажується (В. Коломієць).

Б Українці стародавня нація (В. Коломієць).

10. Визначити, яку синтаксичну роль виконує в реченні Миша полагодила лапками щось на гнізді, погойдалась на тоненькій гілочці і сховалась (О. Копиленко) виділене слово.

А Означення.

Б Додаток.

11.Визначити рядок,, у якому зазначено спонукальне речення.

А Чому так зелено в хаті? (О. Гончар).

Б А ти, Михайлику, розставляй стільчики (О. Гончар).

12.Визначити, які словосполучення є синонімічними.

А Улюблена забава.

Б Ігри з крашанками.

В Крашанкові ігри.

Г Пасхальні яйця.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

35826. Среда функционирования предприятия. Факторы внешней и внутренней рыночной среды и их влияние на эффективность функционирования предприятия. Конкурентоспособность предприятия и продукции 801 KB
  От качества его разработки в значительной мере зависит успех реализации проекта. Календарный план подписывается главным инженером проекта и заказчиком как согласовывающей инстанцией. Расчет показателей экономической эффективности инвестиционного проекта NPV PI IRR MIRR PP Проект связанный с реализацией полного цикла вложения инвестиций – от начала вложения капиталов до завершения работ – называется инвестиционным. По масштабам чаще всего масштаб проекта определяется размером инвестиций: малые проекты действие которых...
35827. Экономическая теория и ее структурные элементы 1.31 MB
  Товар в системе маркетинга его классификация. Товар в сисме маркетингаего классификация. В системе маркетинга он рассматривается как совокупность полезных свойств наиболее полно обеспечивающих потребности целевой группы потребителей. В рамках маркетинга мультиатрибутивная модель товара является основой для принятия решений по его развитию и совершенствованию.
35829. Электротехника. Шпаргалка 1.1 MB
  Первая схема выполнена с помощью двух реле типа РНТ565. Она выполняется в трехфазном исполнении с помощью реле РНТ565 с Третья схема наиболее совершенная она сочетает два принципа отстройки РЗ от тока небаланса: торможение при котором ток Jcp автоматически увеличивается с ростом тока КЗ и применение НТТ. Норм и ненорм режимы 2 ОБЩИЕ ПРИНЦИПЫ ИСПОЛНЕНИЯ РЕЛЕ работа на переменном токе 3 ИНДУКЦИОННЫЕ РЕЛЕ. РЕЛЕ ТОКА РЕЛЕ МОЩНОСТИ 4 МТЗ.
35830. Свойства Плутония 1.08 MB
  это основной вид топлива для различных реакторов; соединение урана и плутония с неметаллами: кислородом азотом угреродом; Такие соединения имеют: 1. =1097 г =117 г =1342 г =1432 г Чем выше плотность ядерного топлива тем выше коэффициент воспроизводства. В достехиометрических оксидах смешанного топлива может быть . Сравнительные свойства оксидного и других видов керамического ядерного топлива Соединение Решетка Теоретическая плотность г см3 Тпл К Содерж.
35832. ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ ТЕЛ. ПЕРВЫЙ ЗАКОН НЬЮТОНА 961 KB
  ИНЕРЦИАЛЬНЫЕ СИСТЕМЫ ОТСЧЕТА Первый закон Ньютона: существуют такие системы отсчета относительно которых поступательно движущееся тело сохраняет свою скорость постоянной если на него не действуют другие тела или действие других тел компенсируется. Прямолинейное равномерное движение тела в инерциальной системе отсчета называют движением по инерции. Сила – векторная физическая величина являющаяся мерой воздействия одного тела на другое в результате которого возникает ускорение тела или отдельных его частей . Если на два тела разных...
35833. Структурная схема подключения ЦАП к микропроцессорной системе с использованием ША, ШУ, ШД. Программа на ассемблере для вывода данных 931.4 KB
  MOV Аl FFh загрузка в 8битный акк. При адресации испся регистры общ значения Dx и l MOV Аl 378h в регр Dx попадает число 378 – адрес внешнего устройства OUT Dx l содержимое аккра попадает во внешн порт адрес котго хранится в Dx – это косвенная адресация. формируется сигнал чтения MOV Dx 379h в регр Dx попадает число 379 IN l Dx инфия из порта адрес котго хранится в регре Dx попадает в аккр 3. Программа выполняет: Выставляет данные на 378 порт; выдает сигн...
35834. Информация, данные, кодирование. Автоматизированные информационные системы (АИС): информационно-поисковые системы (ИПС), банки данных (БнД), базы знаний (БЗ) 448.5 KB
  Автоматизированные информационные системы АИС: информационнопоисковые системы ИПС банки данных БнД базы знаний БЗ. Информация – это комплекс логически связанных мыслей возникших в сознании на основании полученных данных. Запрос – это вопрос к базе данных БД. АИС длятся на: ИПС – информационнопоисковые системы; БнД – банки данных; БЗ – базы знаний.