57956

Антарктида і Антарктика. Загальні відомості. Відкриття та сучасні наукові дослідження

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Сформувати поняття «Антарктика»; сприяти формуванню в учнів знань про географічне положення; поглибити і систематизувати знання про відкриття та сучасні дослідження Антарктиди в рамках міжнародного співробітництва; продовжити формування навичок встановлювати закономірності поширення природних умов

Украинкский

2014-05-21

248 KB

0 чел.

Тема : Антарктида і Антарктика. Загальні відомості. Відкриття та сучасні наукові   дослідження.

Мета : сформувати поняття «Антарктика»; сприяти формуванню в учнів  знань про географічне положення; поглибити і систематизувати знання про відкриття  та сучасні дослідження Антарктиди в рамках міжнародного співробітництва; продовжити формування навичок встановлювати закономірності поширення природних умов, пов’язаних з географічним положенням; розвивати інтерес до вивчення теми на прикладах героїчних подвигів полярників; сприяти вихованню почуття гордості і патріотизму, вміти досягати поставленої мети і вміти долати любі труднощі.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Методи навчання: пояснювально-ілюстративний, репродуктивний, частково-пошуковий.

Прийоми навчання: викликаю асоціацію, географічна мозаїка, географічна розминка, дивуй, дерево рішень.

Форма проведення : урок-подорож.

Очікувані результати: розкривати поняття «Антарктика», розкривати особливості ГП Антарктиди, розповідати про історію відкриття та сучасні дослідження, показувати на карті основні географічні об’єкти.

Обладнання: фізична карта світу, карта Антарктиди, підручники, зашити, атласи, практикуми, мультимедійна презентація.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

1. Привітання.

2. Познайомитися,

3. Холодно мені, але з Вами….

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Прийом «Географічна мозаїка»

  1.  Ви почали вивчати материки?Покажіть на карті.
  2.  Які материки вже вивчили? Покажіть на карті.
  3.  Я знаю, що кожен материк неповторний, має свої особливості. Дайте характеристику вивчених материків одним словом
  4.  А що вивчені материки об’єднує?
  5.  А якого материка в складі Гондвани не вистачає?

Прийом «Географічна розминка»

Де розташована Антарктида? Покажіть на карті.

Прийом «Викликаю асоціацію»

А що ви чули про материк Антарктида? Які асоціації він у вас викликає?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Прийом  «Дивуй»

Отже, Африка – найжарчій , Австралія – найсухіший, Південна Америка – найвологіший.

А вона лежить на краю нашої планети, немов спляча красуня, ..земля, закована в біле. Зловіща і прекрасна вона лежить в своїй морозній дрімоті, в складках мантії снігу, висвічує аметистами і смарагдами криги. Вона спить, і її горизонти розмальовані рожевими , блакитними, золотистими та зеленими тонами. Її називають «Королевою холоду», «Холодильником Землі», мовчазною, крижаною, пустельною, загадковою. Саме вона є найвищим материком і найхолоднішим, саме тут зосереджено 80% всієї прісної води світу і не має жодного корінного жителя. Це саме її називають материком миру і співпраці. І саме цей материк ми починаємо вивчати сьогодні.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1.  Запишіть будь-ласка тему нашого уроку. «Антарктида і Антарктика. Загальні відомості. Відкриття та сучасні дослідження.» (слайд 1  )
  2.  Метою нашого уроку сьогодні буде. (слайд 2  )
  3.  Я пропоную відправитися до Антарктиди на кораблях. І з собою беремо  (?): підручники, зошити, атласи, практикуми.
  4.  Перше, що ми з’ясуємо – це географічне положення Антарктиди . (слайд 3 ). Запишіть площу материка – 14,1 млн.км?

А) 1 корабель – Як розташована Антарктида відносно південного полярного кола?

Б) 2 корабель – Як розташована Антарктида відносно південного полюсу?

В) 3 корабель – Якими океанами і морями омивається Антарктида?

Всім) А що таке Антарктика? (стор.174)

  1.  Нанесення цих об’єктів на карту.
  2.  Увага! Нам на шляху зустрілися айсберги (слайд 4  ). Що це таке? Як утворюються ? Велетенські за розмірам . Саме айсберги колись налякали одного відомого англійського мореплавця, який не раз перетинав південне полярне коло, але «південну землю» він так і не знайшов. Він писав : «я сміливо можу сказати, що жодна людина не наважить проникнути на південь далі, аніж це вдалося мені. Землі , що розташовані південніше, ніколи не будуть досліджені…»

Який з кораблів мені швидше назве ім’я цього мореплавця? (слайд   )

 

  1.  Однак материк був відкритий, але лише через 50 років. І ця честь випала російським мореплавцям :

А) 1 корабель – назвіть їх прізвища.

Б) 2 корабель  - дату відкриття Антарктиди.

В) назву суден, на яких була здійснена подорож. (слайди   )

            8. Після відкриття материка Антарктиди починається його дослідження і вивчення. Перед дослідниками постала нова задача – підкорити Південний полюс. І в жовтні 1911 року морозною антарктичною зимою до південного полюсу майже одночасно направляється 2 експедиції – норвезька та англійська. Однією командував Р. Амудсен , іншою – Р.Скотт. В  експедиції Р.Скотта був наш земляк А.Омельченко. Амудсен і Скотт були приятелями, Амудсен кидає виклик Скотту – Хто перший?

Мороз, холод, загибель непристосованих коней до холоду, поломка саней, але дійшли ..до Полюсу. Яким же було розчарування Скотта. Коли вони у південній точці побачили норвезький прапор з надписом «Ласкаво просимо.» (слайд)Того ж дня експедиція вирушила назад, але так і не повернулася. Сталася трагедія – всі учасники загинули від холоду і голоду, не дійшовши до свого табору – 18 км. Тіла першовідкривачів Південного полюсу покояться в льодах Антарктиди.

9.Сьогодні на Південному полюсі працює станція, яка називається ? (стор 150, мал. 130), яка навіки поєднала першовідкривачів, а нам показала приклад величезного героїзму . ДЕВІЗ

        10.Сьогодні в Антарктиді працює 39 станцій із 18 країн світу. (робота з підручником стор.176).З 1996 року почала роботу і українська станція «Академік Вернадський». (слайд  )Дослідження Антарктиди проводять тільки в мирних цілях. Заборонено випробування зброї, захоронення сміття. Цю білосніжні красуню звуть – (?) – материк миру і співпраці.

 V. Закріплення вивченого матеріалу.

Прийом «Дерево рішень»

Ми відпливаємо від берегів красун і- Антарктиди і давай ви зараз заповните листок ваших спостережень, які розложені у вас на столах. (слайд  )

VІ. Підсумок уроку. Оцінювання.

А скажіть , чи існує зв'язок між вами і Антарктидою. Дати відповідь на це запитання нам допоможе географічно-математична задача. (слайд  )

VІІ. Домашнє завдання

  1.  §32
  2.  Вивчити географічні об’єкти на карті.
  3.  Малюнок-асоціація. Знайти 5 полюсів Антарктиди.
  4.  Запитання в кінці параграфа  кораблям.

ДОДАТОК 1(ДО ЗАКРІПЛЕННЯ)


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

36492. Розподіл середньої кінетичної енергії за ступенями вільності для обертального руху 189.71 KB
  Кількість молекул всі вони незалежні. Кожна молекула характеризується у просторі кругових частот величинами . Імовірність потрапити молекулам у елементарний обєм має вигляд . Знайдемо середню кінетичну енергію обертального руху виділеної молекули що припадає на один ступінь вільності при обертанні навколо осі навіщо нам чіплятись до осі вісь нічим не гірша.
36493. Термічна ефузія 238 KB
  Кількість зіткнень з нею за одиницю часу становить за законом косинусу . Повна кількість молекул у такому обємі становить . Цей простір буде також необмежений тому ми можемо вважати кількість комірок у ньому нескінченною. Скористаємось формулою Больцмана де у нашому випадку у знаменнику немає обмеження оскільки кількість комірок є нескінченною .
36494. Основи вакуумної техніки 120.78 KB
  Мірою кількості газу що переміщується у системі є величина яка згідно із рівнянням стану ідеального газу може бути записана як . Вакуумники люди консервативні тому міра газу визначається у несистемних одиницях : лмм рт. або лтор а всі розрахунки кількості газу ми будемо вести на одиницю часу. Швидкістю відкачки насосу будемо називати такий обєм газу який входить за одиницю часу до насосу і виміряний при тискові який має місце біля його входу .
36495. Термічна дифузія 233.6 KB
  Перший доданок являє собою потік взаємної дифузії молекул 1 газу а другий термодифузійний потік. На рисунку вихідні сталі відносні концентрації змінились і набули вигляду концентрація молекул першого газу біля першої пластини; концентрація молекул першого газу біля другої пластини; концентрація молекул другого газу біля першої пластини; концентрація молекул другого газу біля другої пластини. В результаті такої конвекції нагріта частина газу рухається відносно холодної створюючи провиток. Очевидно що температура газу поблизу проволоки...
36496. Взаємна дифузія 175.31 KB
  Згідно із основним рівнянням переносу можна записати ; . Згідно із рівнянням Фіка яке справедливо і для суміші газів коефіцієнт дифузії першого газу у суміші двох газів . Рівняння політропного процесу робота при цьому процесі Ізотермічний і адіабатний процеси це процеси ідеалізовані. Запишемо для нього рівняння.
36497. Квантовий підхід Дебая-Борна 315.41 KB
  Хоча швидкості молекул змінюються у стані термодинамічної рівноваги властивості газу залишаються сталими. Насправді закон про статистичний закон розподілу молекул за швидкостями можна сформулювати так : скільки молекул газу або яка їх частка мають швидкості значення яких лежать у деякому інтервалі наближеному до заданої швидкості Зрідження газів і методи одержання низьких температур. Рівняння ВандерВаальса показує що будь який газ може бути переведеним в рідкий стан але необхідною умовою для цього є попереднє охолодження газу до...
36498. Рівняння Ван-дер-Ваальса 238.96 KB
  Дія відштовхування зводиться до того що молекула не допускає проникнення у свій обєм інших молекул. Отже сили відштовхування враховуються через деякий ефективний обєм молекул. Якщо газ у нас не дуже стиснутий то взаємодії між молекулами будуть лише парні участь третьої четвертої та інших молекул малоймовірна. Припустимо що у посудині із обємом знаходяться лише дві однакові молекули.
36499. Розподіл газових молекул за проекціями (напрямками) швидкостей 3.96 MB
  Переписавши ось у такому вигляді отримане рівняння визначимо фізичний зміст цієї функції. У вибраній нами системі координат у просторі швидкостей відстань до початку координат і є модуль швидкості отже Тепер ми можемо записати таке рівняння . Такого роду рівняння мають назву функціональних. Для їх визначення ми повинні знайти два незалежних рівняння.
36500. Розподіл молекул у полі сил. Формула Больцмана. Барометрична формула. Дослід Перрена по визначенню числа Авогадро 258.99 KB
  Наявність зовнішньої сили призведе до того що молекули у просторі будуть розміщені неоднорідно отже створюватимуть у різних точках простору різний тиск. Для осі ця різниця тисків на грані паралелепіпеда перпендикулярні осі де зміна тиску на одиницю довжини; зміна тиску на бічних гранях; площа граней. Згадаємо що ; відповідно повні диференціали зміни тиску та потенціальної енергії. Повний диференціал зміни тиску газу дорівнює добутку концентрації молекул на повний диференціал зміни потенціальної енергії молекули взятому з...