57964

Біосфера. Червона книга

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Обладнання: червонокнижні види рослин Хмельниччини сторінки Червоної книги України опорні блоксхеми Червона книга презентація уроку на електронних носіях. Тема нашого уроку Червона книга. Вчитель розділяє дошку на чотири блоки майбутньої опорної блоксхеми: Червона книга України.

Украинкский

2014-04-17

49.5 KB

8 чел.

Природознавство. 6 клас

Тема 4. Біосфера.

Урок 4. Червона книга.

Мета: ознайомити учнів з офіційними документами Міжнародною Червоною книгою, Червоною книгою України, визначити значення Червоної книги для людини;

розглянути особливості її структури та оформлення;

ознайомити учнів з червонокнижними видами Хмельницької області;

продовжити формування вміння працювати з підручником та додатковою літературою;

виховувати бережне ставлення до всіх представників живої природи.

Обладнання: червонокнижні види рослин Хмельниччини, сторінки Червоної книги України, опорні блок-схеми „Червона книга”, презентація уроку на електронних носіях.

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

Емоційне налаштування учнів на роботу.

Слайд 1. Фото трьох дітей в різних емоційних станах.

Роздивіться фото.

Опишіть настрій дітей.

Які фото зайві на нашому уроці?

З яким настроєм ви прийшли на урок?

Слайд 2. Залишається одне фото дівчинки з книжкою.

Якими ви повинні бути на уроці?

Уважними, спокійними, серйозними, зосередженими.

Тепер ми налаштовані на співпрацю.

II. Актуалізація опорних знань.

Перевіримо наскільки відповідально ви віднеслись до підготовки домашнього завдання. На відтворення блок-схеми 6-7 хвилин.

Учні дістають листочки, записують число, прізвище, класі відтворюють опорну блок-схему з теми „Охорона біосфери”, яка була задана додому.

Коли зібрані роботи, задається  узагальнююче питання.

 Що таке біосфера?

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.

Слайд 3. Різноманітність живої природи.

 Кожний вид будь-якої групи живих організмів – особливий. Він має право на те, щоб жити в сприятливих для нього екологічних умовах, харчуватися звичною для нього їжею, бути повноправною частиною біосфери.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Сьогодні ми розглянемо ще один з аспектів охорони біосфери. Тема нашого уроку – Червона книга.

Слайд 4. Тема уроку.

Слайд 5. Мета уроку.

Учні записують в зошит число і тему року.

Вчитель розділяє дошку на чотири блоки майбутньої опорної блок-схеми:

  1.  Червона книга України.
  2.  Структура.
  3.  Природоохоронні заходи Червоної книги.
  4.  Червонокнижні види Хмельниччини.

Що ж таке Червона книга?

Розглянемо коротко історію її створення.

2. В 1948 році вчені всього світу створили Міжнародний союз охорони природи. За його завданням зоологи, ботаніки, екологи вивчали рідкісні або зникаючі види рослин і тварин, які потребують негайної допомоги. Зібрану інформацію надрукували у вигляді списків під назвою „Червона книга фактів”. Це і була перша Червона книга.

Чому книгу назвали червоною?

Бесіда з учнями. Асоціації з червоним сигналом світлофора.

Слайд 6. Тварини з червоним забарвленням.

Червоний колір – сигнал небезпеки. Червона книга попереджає людей про те, що рослини і тварини занесені на її сторінки в небезпеці, потребують їх допомоги.

В 1966 році була видана Міжнародна Червона книга. Сторінки в неї різнокольорові.

Червоні сторінки містять напевно зниклі види (вони не траплялися у природі протягом кількох років, проте, можливо, збереглися у недоступних місцях).

 Жовті сторінки містять види, які перебувають під загрозою зникнення (кількість особин швидко скорочується, подальше існування їх неможливе без здійснення спеціальних охоронних заходів).

Слайд 7. Червона панда.

 Білі сторінки – списки рідкісних видів (не перебувають під прямою загрозою зникнення, але трапляються в такій незначній кількості або на обмежених площах, що можуть незабаром зникнути).

Сірі сторінки – невизначені, маловідомі види (через обмежені відомості про них неможливо оцінити їх сучасний стан).

Зелені сторінки – містять поновлені види, ті, що раніше належали до зникаючих, але завдяки вжитим заходам нині вважаються врятованими від зникнення.

Чорні сторінки – зниклі види.

Слайд 8. Додо. Птах, що не вмів літати, бо в природі не мав ворогів. Вагою до 25 кг. Відкрили в 1681 році на Маврикії, знищили до 1693 року.

 

3. Емоційна пауза.

Слайд 9, 10, 11. Фото дітей в костюмах тварин і рослин.

З дитинства нам знайомі образи зайчиків, білочок, ведмедиків. Необхідно зробити все, щоб вони не потрапили на чорні сторінки Червоної книги.

4. Крім Міжнародної Червоної книги існують національні Червоні книги.

Перша Червона книга присвячена українській флорі та фауні була видана в 1980 році під назвою „Червона книга Української РСРС”. Після набуття Україною незалежності, у видавництві „Українська енциклопедія” було випущене друге видання Червоної книги України:

Слайд 12. Червона книга україни.

Заповнюється перший блок опорного конспекту.

1994 рік – том „Тваринний світ” (382 види)

1996 рік – том „Рослинний світ” (541 вид)

Розглянемо структуру та оформлення Червоної книги України.

На партах у учнів є сторінки Червоної книги України, з якими вони надалі працюють.

Заповнюється другий блок опорного конспекту.

 Структура.

Кожний вид має малюнок або фотографію, таксономічну характеристику, назву українською та латинською мовами.

Статус:

Поширення та місця зростання (карта).

 Чисельність та причини зміни чисельності.

 Загальна характеристика. Особливості біології.

 

Заходи охорони.

Учні читають та коментують, заповнюють третій блок опорного конспекту.

5. Червона книга розрахована на фахівців. Вона служить основою для розробки заходів і рекомендацій щодо поліпшення чинного законодавства чи прийняття нових законів, спрямованих на охорону занесених до неї видів, для організації заповідників і заказників з метою охорони зникаючих рослин чи тварин. Червона книга містить довідкові матеріали для державних, наукових і громадських установ та організацій. В Україні постійно триває робота над вивченням видового складу рослин і тварин з метою відбору й рекомендації на предмет занесення до Червоної книги видів, над якими нависла загроза зникненню. Види, чисельність яких збільшилась або має збільшитися внаслідок вжитих заходів охорони, підлягають вилученню з Червоної книги. Тому Червона книга України повинна періодично оновлюватись і перевидаватися раз в 10 років.

Перевидання повинно було бути ще 5 років тому, але через суперечливі види (лось, осетрові риби), які є об’єктом мисливства та рибальства, цього не відбулось.

6. В березні 2009 року екологи подали в суд на уряд України з вимогами про третє видання Червоної книги України.

Слайд 13.

7. Які види охороняються в Хмельницькій області?

Слайд 14. Тема уроку. Заставка.

Учні працюють з малюнками підручника: ст. 131, 133.

Підсніжник білосніжний.

Венерин черевичок.

Лілія лісова.

Білоцвіт весняний.

Рябчик малий.

Бражник мертва голова.

Махаон.

Пугач.

Беркут.

 

V. Закріплення матеріалу.

1. Учні дають визначення поняття „Червона книга”, її значення, завершують писати опорну блок схему (друкована основа, або слайд).

Слайд 15. Опорна блок-схема.

2. Тести ст. 58.

 

До нас надійшли фото-звернення від жителів біосфери.

Слайд 16, 17.

Тільки добро врятує наш тендітний світ!

Ми крихітні в долонях світу, але в кожному з нас цілий всесвіт. 

VI. Домашнє завдання.

Вивчити §29 (підручник «Природознавство 6 кл.», автори: В. Р. Ільченко, К. Ж. Гуз,               Л. М. Рибалко), опорну блок-схему.

Тести ст. 59 (Завдання для перевірки досягнень учнів з курсу «Природознавство 6кл.», автори: Т. Гільберг, Л. Мирна, В. Проценко).

Розробити листівку-звернення до мешканців мікрорайону „Збережіть!”

PAGE  1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

28874. Основные тенденции мирового развития в XVIIIв. 23.5 KB
  XVIII век вошел в историю как век просвещенного абсолютизма. Политика абсолютизма в ряде европейских стран выражающаяся в уничтожении сверху и в преобразовании наиболее устаревших феодальных институтов. Однако главным в политике просвещенного абсолютизма стало провозглашение принципа одно право для всех что отразилось в создании равного для всех гражданского права. Проведение политики просвещенного абсолютизма в определенной мере явилось отражением идей Просветителей.
28875. «Смутное время» в России. Эволюция государственности в XVII в. 37.5 KB
  Смутное время в России. На какоето время государство оказалось ничьим и это привело к кризису послужившему началом так называемого Смутного Времени. Многие из богатых людей в это время отпускают на волю свою челядь чтобы не кормить ее и это увеличивает толпы бездомных и голодных. В это время в Польше против царя Бориса выступил молодой человек который назвал себя царевичем Дмитрием сыном Ивана Грозного и заявил о своем намерении идти на Москву добывать себе прародительский престол.
28876. Внешняя политика России XVI–XVII веков. 28 KB
  Внешняя политика России XVI–XVII веков. позволили России проводить активную внешнюю политику. предопределило включение в состав России всего Среднего Поволжья с его многонациональным населением. В1556 году русскими войсками была взята Астрахань и к России присоединились нижневолжские земли.
28877. Пётр I Вели́кий 33.5 KB
  Одним из главных достижений Петра стало решение поставленной в XVI веке задачи: расширение территорий России в Прибалтийском регионе после победы в Великой Северной войне что позволило ему принять в 1721 году титул первого императора Российской империи. Военная реформа Петра I и реформы органов управления. Военная реформа была первоочередным преобразовательным делом Петра. Заслугой Петра является создание регулярной российской армии.
28878. Внешняя политика Петра I. Провозглашение России империей 31.5 KB
  Провозглашение России империей. Разрешение этих задач было необходимо для обеспечения внешней безопасности России на юге и на западе. Ее преобладание тяжело сказывалось на государствах близких к Балтийскому морю: на Дании Польше России. У России Ингрию и Карелию.
28879. Эпоха дворцовых переворотов и укрепление позиций дворянства 31.5 KB
  В отечественной истории являлось эпохой дворцовых переворотов напрямую связанных с реформами Петра I. – Меньшиков Толстой и другие под прикрытием гвардии добилась провозглашения вдовы Петра Екатерины I 1725 1727 гг. В период царствования малолетнего Петра II 17271730 гг. На трон была провозглашена племянница Петра I вдовствующая герцогиня Курляндская Анна Ивановна 17301740 гг.
28880. Внутренняя политика эпохи «просвещенного абсолютизма» Екатерины II 29 KB
  Созыв Комиссии был обусловлен необходимостью кодификации законов т. В дебатах депутатов Уложенной комиссии находит выражение острая борьба трех основных направлений по проблемам модернизации общественного устройства России: консерваторов умеренных и реформаторов. Третья наиболее последовательная и радикальная группа не имея возможности выступать открыто сформировалась за пределами Уложенной комиссии. под предлогом начавшейся русскотурецкой войны Екатерина прервала заседания Комиссии чтобы больше их не возобновлять.
28881. Внешняя политика России во второй половине XVIII века 27.5 KB
  Внешняя политика России во второй половине XVIII века. была приведена чрезвычайно энергично со стороны России. В ответ на попытки Турции вернуть отошедшие к России территории русские войска в 178З г. к России отошло побережье Черного моря от Южного Буга до Днестра.
28882. Основные тенденции мирового развития в первой половине XIX века 23.5 KB
  Основные тенденции мирового развития в первой половине XIX века: 1 Мир развивался под влиянием промышленной революции; Промышленная революция – переход от ручного труда к машинному. Причины пром. Новшества пром. промть – автоматич.