57988

З чого починається дружба

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: з’ясувати кого називають другом що означає уміти дружити і за що цінують друзів. Кого ми називаємо другом 2. Проблемне питаня: Чи кожна людина може бути справжнім другом і чи стала Герда справжнім другом для Кая 4.

Украинкский

2014-04-17

82.5 KB

1 чел.

Розробка уроку

вчителя етики

Доманівського РНВК

Бондар О.В.

 5 клас                                                   

Тема. З чого починається дружба.

Мета: з’ясувати, кого називають другом, що означає «уміти

дружити» і за що цінують друзів.

Обладнання: підручник «Етика. 5 клас», учнівський   робочий зошит, мультимедійна дошка, презентація, фільм про дружбу, прислів’я про дружбу.

Епіграф:       « Виключити  з житя дружбу - усе одно, що  

                        позбавити  світ сонячного світла»

                                                                            Цицерон

 

Ключові поняття:довіра, вірність, друг, дружба.

Тип уроку: інтегрований (бінарний).

Структура уроку

I. Вступна частина.

1. Вітання.

2. Актуалізація опорних знань.

3. Мотивація навчальної діяльності.

4. Представлення теми уроку й очікуваних навчальних резуль-

    татів.

II. Основна частина.

1. Кого ми називаємо другом?

2. Що означає «уміти дружити»?

3. За що ми цінуємо своїх друзів?

III. Завершальна частина.

Висновки.

IV. Домашнє завдання.

 

Хід уроку

I. Вс тупна частина

1. В ітання.

У ч и т е л ь. Добрий день, діти! Минулого разу ми говорили про те,

яке значення для людини має сім’я.

Підніміть, будь ласка, руки ті, хто проаналізував свою поведінку

в сім’ї, спробував застосувати знання, отримані на уроці. Яким

чином ви їх застосували? (Відповіді дітей.)

А зараз підніміть руки ті, хто влаштував удома «свято бабусі» і під-

готував подарунок для бабусі. Розкажіть, як ви провели «день бабусі».

(Відповіді дітей.)

2. А ктуалізація опорних знань.

Запитання до учнів:

Яка роль сім’ї в житті кожної людини?

Що таке сварка, конфлікт?

Як їм запобігти?

Назвіть кілька важливих правил сімейного життя.

Як потрібно діяти, якщо виник конфлікт?

У ч и т е л ь. На уроці ми писали тест, який повинні були перевірити

ваші мами. Скільки балів ви набрали? (Відповіді дітей.)

Чи важко людині себе пересилити, змінити своє життя, свій розпо-

рядок дня? Про що ви прочитали в оповіданні Євгена Дударя «Треба»?

(Відповіді дітей.)

Якщо клас зробив буклети «Кулінарні рецепти наших мам і бабусь»  організувати виставку робіт

 

3. М отивація навчальної діяльності.

   Проблемне питаня:  Чи кожна людина може бути справжнім

                              другом і чи стала  Герда справжнім другом для Кая?

4. Представлення теми уроку й очікуваних навчальних

результатів.

У ч и т е л ь.   Тема уроку: «З чого починається дружба». Сьогодні

ми поговоримо про того, кого називають другом, що означає

«уміти дружити», за що ми цінуємо своїх друзів; розглянемо, які

якості повинні бути властиві другові; наведемо приклади справжньої

дружби.

II. Ос новна частина

1. К ого ми називаємо другом?

У ч и т е л ь. У школі в кожного з вас теж є сім’я — це ваш клас. Ви

вже більше чотирьох років разом, давно дружите. У житті часто трапляється, що шкільна дружба залишається на все життя. 

Як ви вважаєте, чи дружний ваш клас? (Діти висловлюють свою думку учитель , дає оцінку стосункам у класному колективі.)

Учитель. Кожен з вас по-своєму розуміє, що таке дружба і в чому її цінність, тому на початку уроку я пропоную вам заповнити перші дві колонки таблиці, з якою ми будемо працювати протягом уроку:

Знаємо

Хочемо дізнатись

Дізнались

 

У ч и т е л ь. Звернімося до Олесі з Богданом і з’ясуймо їх думку

про те, що таке дружба. ( Робота з підручником)

Учитель просить дітей прочитати в підручнику діалог Олесі і Бог-

дана. Після цього діти відповідають на питання (с. 68).

  •  Як ви вважаєте, навіщо людині потрібні друзі?
  •  Що ви вважаєте головним у дружбі?
  •  Чи може людина існувати без друзів?

Гра «Кого ми називаємо другом?»

Учні виконують завдання 2 підручника: за одну хвилину потрібно

дібрати якомога більше дієслів, щоб закінчити речення «Друзі можуть

разом…». Після виконання завдання учні читають свої речення.

 

Інтерактивна гра «Мікрофон»

Учитель просить дітей назвати моральні якості, необхідні людині

для того, щоб ї ї можна було вважати другом. Після цього з відповідей

складають список моральних якостей:

1) справедливість;

2) розуміння;

3) щедрість;

4) ввічливість;

5) доброта;

6) обов’язковість;

7) вірність;

8) чесність;

9) довіра.

 

  •  Якщо людина наділена всіма названими якостями, що ви відчуваєте

до неї? (Довіра.)

  •    Скажіть, які стосунки складаються між друзями? (Довірливі, дружні.)Що дозволяє їм бути відвертими одне з одним? (Довіра.)
  •  Довіра — ставлення до кого-небудь, яке виникає на основі впев-

неності в чиїйсь правоті, чесності, щирості тощо.

Психологічна вправа (розминка)

У ч и т е л ь. Який твір Андерсена ви знаєте з уроків літератури,

у якому розповідається про дружбу, вірність, взаємодопомогу, самопо-

жертвування, чесність, увічливість і сміливість дівчинки, що пройшла

довгий шлях заради того, щоб виручити з біди свого друга? (Казка «Сні-

гова королева».)

 Учитель зарубіжної літератури. Отже, як ви бачите, сьогоднішній урок   незвичайний.

Я пропоную вам дослідити на прикладі вчинків героїв казки Андерсена "Снігова королева"  що таке справжня дружба, якій людині надається право називатися вірним другом, якими рисами характеру вона повинна володіти, визволяючи вас з біди, через які випробування може пройти і залишитися доброю, щирою і милосердною.

Спробуємо зараз пригадати  значення слова «випробування».

(Випробування-це перевірка людських якостей в будь-яких важких ситуаціях ).

Ви добре познайомилися зі змістом казки "Снігова королева", тому пропоную, не повторюючись, назвати пароль (слово або словосполучення) щодо казки "Снігова королева", який допоможе нам зустрітися із головною героїнею казки сміливою Гердою.  (Діти називають пароль).

Герда. Добрий день, шановні. Як гарно, коли на небі сяє сонце, і тебе оточують гарні, добрі люди, квіти, дерева. і як сумно, коли у твоєму маленькому житті з`являється чорна хмара. Із моїм найкращим другом Каєм сталася біда, в його око і серце потрапили шматки дзеркала злого троля, він став грубим. Все навколо здавалося йому потворним і бридким. Серце його ставало все більше і більше холодним. І в решті-решт, ним заволоділа Снігова королева.

Учитель зар. літ. Ми можемо тобі Герда тільки співчувати. Але чи вірила ти, що Кай живий.

Герда. Так.  У мене залишилася віра і надія на те, що Кай живий і я його обов'язково знайду.

Учитель зар. літ. Отже, чи дійсно шлях до Кая був справжнім випробуванням для Герди?

Це  і буде  метою нашого дослідження. А для цього ми з вами об'єднаємося у  групи, відповідно до випробувань, які здолала дівчинка на своєму шляху до Кая.

Ось перед вами речі.  По-перше, через ці речі треба встановити хронологічну послідовність казки Андерсена. (Хтось з дітей виходить і розкладає речі в хронологічній послідовності).

Завдання для всіх груп: Вибрати відповідний предмет, пояснити коротко, чому саме вибрали  цю річ, продемонструвати малюнок і відповісти на запитання вчителя.

Учні визначають головну рису характеру в даному випробуванні, виходять до дошки ( на дошці- таблиця  :    


Риси характеру головних героїв казки «Снігова королева»

         Герда

Снігова королева

Спільне

Відмінне

 записують  слово.

1 група вибрала капелюх із трояндою, демонструє малюнок (Герда у садочку бабусі),

пояснює, чому саме обрали цей предмет і відповідає на запитання: "Чому чаклунка хотіла залишити Герду у себе? Які риси характеру проявила Герда на цьому етапі випробування?

2 група. Діти вибрали крука. Запитання: "Чи допомогли принц і принцеса Герді в пошуках Кая? Чи права була Герда, сказавши слова: "Боже! Які добрі бувають люди і птахи!.." Які риси характеру провила Герда на цьому етапі пошуку?

3 група. Демонструють річ і малюнок. Герда сідає у 3 групу, розповідає, які труднощі вона здолала, опинившись у розбійників. "Коли я опинилася у розбійників, я дуже злякалась, тої дівчини, яка  погрожувала порішити моє життя. Мені стало жаль тих звірів та птахів, яких утримувала маленька розбійниця у себе. Я  дуже вдячна голубам, які підказали  мені шлях до Кая і оленю, який домчав мене до Палацу Снігової королеви".

Запитання: Якою себе показала Герда у даному випадку?

4 група. Річ, малюнок.

Учитель. А зараз подивимось уривок з фільму про Снігову королеву і відповімо на запитання: "Яку найголовнішу рису свого характеру показала Герда на цьому етапі випробування? У чому велич і краса Герди?

(Уривок з фільму на дошці)

Учитель. Ви заповнили лише одну половину нашої таблиці, а тепер самостійно заповніть другу частину таблиці, назвіть риси характеру Снігової королеви, які перешкоджали Герді у пошуках Кая (кожна група клеїть сніжинки зі словами).

Учитель. І Снігова королева і Герда це не зовсім різні героїні. Що спільного між ними? (Учні визначають спільну мету героїнь – боротьба за Кая.)

Учитель. Як ви вважаєте, чи вартий Кай того, щоб Герда пройшла заради нього такі випробування?

2. Що означає «уміти дружити»?

 Учитель знайомить учнів з правилами, які допоможуть бути другом і зустріти у своєму житті справжнього друга 

(СЛАЙД)

Пам’ятка «Будьмо друзями»

• Будь упевнений у своєму другові, довіряй йому.

• Ділися з другом новинами про свої успіхи й невдачі.

• Докладай зусилля, щоб другу було приємно з тобою.

• Підтримуй друга в його захопленнях і прагненнях.

• Допомагай другу, якщо це йому необхідно.

• Захищай друга, якщо він несправедливо скривджений.

• Не критикуй друга публічно.

• Будь терпимим до інших його друзів.

• Бережи довірені тобі другом таємниці.

• Не будь наполегливим, не повчай друга.

• Поважай внутрішній світ і незалежність друга .

                      (Перегляд мультфільму про дружбу)

3. З а що ми цінуємо своїх друзів?

У ч и т е л ь. Не можна плутати щиру дружбу із приятельськими стосунками, тому що приятелів у людини може бути безліч, але справжній друг — завжди один. У приятелів можуть бути схожі інтереси, спільне місце роботи або навчання, але між ними немає справжнього духовного єднання, яке робить людей одним цілим (наскільки це можливо). Дружба — це тонка та тендітна річ. Тому, близькі стосунки вимагають відмови від брехні, фальші, недовіри.

Прокоментуйте прислів’я, написані на дошці.

(Діти висловлюють свої думки.) 

(СЛАЙД)

  •  Чоловік без друга - що їжа без солі.
  •  Як прийде туга, пізнаєш друга.
  •  В лиху годину узнаєш вірну людину.
  •  Дружба - як дзеркало: розіб'єш, не складеш.
  •  Для приятеля нового не пускайся старого.

У ч и т е л ь.  

III. З авершальна частина

Висновки.  Повернемось до нашого запитання,  яке ми намагалися вирішити протягом уроку «Чи кожна людина може бути справжнім

                            другом і чи стала  Герда справжнім другом для Кая?»

                            (Діти відповідають)

  •  На які якості людини спирається дружба? (На довіру, вірність, ро-

         зуміння, взаємодопомогу.)

  •  Чи була корисною для вас інформація отримана на уроці, чи цікавим він був?

Учитель. Думаю, що знання отримані на уроці будуть для вас корисними і у вашомуу житті зявиться справжній друг,а кожен з вас  стане для когось справжнім вірним другом на все життя. 

(Презентація пісні про дружбу)

IV. Д омашнє завдання

  •  Прочитайте в підручнику оповідання Г. Хіміча «Песик та його

друзі». Дайте відповідь на питання: «Чи був Песик другом?».

  •  Складіть невеличку розповідь про свого друга за поданим планом.

Мій друг- найкращий

1. Хто мій друг (як звати, скільки років, де познайомились…)

2. Як давно ми дружимо.

3. Що нас поєднує, чим відрізняємося одне від одного.

4. Що подобається моєму другові.

5. Що мене переконало, що ми справжні друзі.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

81286. Действие нормативно-правовых актов во времени, в пространстве и по кругу лиц 36.5 KB
  Можно выделить несколько вариантов вступления нормативно-правовых актов в действие. начало действия некоторых актов определяется моментом их принятия или официального опубликования. Прекращение действия нормативных актов связывается со следующими обстоятельствами: истечением срока действия на который был принят тот или иной акт; 2 в связи с прямой отменой нормативного акта уполномоченным на то органом; 3 в связи с фактической заменой нормативного акта иным актом регулирующим ту же группу общественных отношений.
81289. Применение права: понятие, стадии. Акты правоприменения 37.77 KB
  Акты правоприменения Реализация права в большинстве случаев происходит без участия государства его органов. Граждане и организации добровольно без принуждения по взаимному согласию вступают в правовые отношения в рамках которых используют субъективные права исполняют обязанности и соблюдают установленные законом запреты. Например реализация права на пенсию включает в качестве необходимого элемента постановление комиссии органа социального обеспечения о назначении пенсии отдельному гражданину.
81290. Толкование права 37.39 KB
  Цель толкования единообразное понимание и применение законов единство законности. Способом толкования называется совокупность однородных приемов и правил толкования основывающихся на однородных средствах и аргументах. Способами толкования принято считать: языковой грамматический; исторический историковполитический; систематический; логический; телеологический целевой; специальноюридический; функциональный. Основными правилами языкового толкования являются: золотое правило толкования словам и выражениям необходимо...
81291. Проблемы коллизии в праве и способы их восстановления и разрешения 37.14 KB
  Коллизии следует отличать от сходных понятий: Разногласие расхождение интересов и мнений между политическими деятелями органами государственной власти и их руководителями в оценках коллизионных проблем. Коллизии составляют серьёзную проблему права. Коллизии вызванные объективными причинами связаны с динамикой развития общественных отношений что влечет необходимость изменения дополнения конкретизации норм регулирующих данные отношения.
81292. Правоотношение: понятие, виды 35.47 KB
  Правоотношение характеризуется следующими главными признаками: наличием как минимум двух сторон управомоченной и обязанной; связью между ними через субъективные права и юридические обязанности; отрегулированностью содержания субъективных прав юридических обязанностей условий возникновения правоотношения правовыми нормами; обеспеченностью возможностью государственного принуждения. К факторам порождающим правоотношения относятся: общие материальные; специальные юридические. Под общими материальными факторами...
81294. Правомерное поведение 36.61 KB
  Формы проявления правовой активности весьма многообразны. Это и добросовестная служебная деятельность, и участие в формировании и работе партий, общественных объединений, и предметное обсуждение законопроектов, и сотрудничество с различными государственными структурами и т.д.